Yeşil Peri Gecesi

8,3/10  (26 Oy) · 
68 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.155 gösterim
Ayfer Tunç'tan bugünün romanı.

Güzelliğini zehirli bir sermaye olarak kullanan genç bir kadının hayattan öç almak için soyunmasıyla başlayan bir düşüş hikâyesidir Yeşil Peri Gecesi. Modern toplumun ikiyüzlülüğüne, geleneklerin, alışkanlıkların zorbalığına direnen, "farkına varmış" ve bu nedenle acı çeken bir kadının, annesiyle hesaplaşamayan bir kız çocuğunun, okuyanı rahatsız eden ve belki de bu nedenle elinizden bırakamayacağınız öyküsü. Cumhuriyet elitlerinin düşkün kuşakları ile orta sınıfın can çekişen tutunamayanlarının karşılaştığı trajik bir karnavala dönüşen kapak kızının romanı, toplumun ve bireyin ruh haritasını en ince ayrıntısına kadar resmeden Ayfer Tunç'un güçlü anlatımıyla Türkiye'nin çürüyen yüzüne de ayna tutmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  472
 • ISBN:
  9789750718052
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yeşil Peri Gecesi kitabı bir kadının kendiyle mücadelesini anlatıyor.Kötü geçen çoçukluğu ,annesi ile olan sorunları.problemli evliliği,hataları ,umutları......
Yeşil Peri Gecesi kitabını okuyacaklar için önce Kapak Kızını okumalarını tavsiye ederim.Birbirinden bağımsız konular ele alınmış olsa da bazı karakterler kapak kızında da yer alıyor.Karakter hakkında ön bilginiz olduğu zaman kitabı okumanız daha kolay olur.Yeşil Peri Gecesi kitabını beğenmemde ki diğer etken Edip Cansever ve Cemal Süreya dan alıntıların bulunmasıdır.

melda 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Romanın ilginç ve çarpıcı bir güzelliği var. Yoruyor, bitap düşürüyor, gerçekleriyle dövüyor insanı..

Sare K 
05 Eyl 2016 · 8/10 puan

DIşlanmışlık duygusu ile başladığınız daha sonra ise içinde kaybolduğunuz bir kitap Yeşil Peri gecesi. Yaşanılanlar, ruhta bıraktıkları ve imgeler.. Yıllar sonra tüm bunların, nasıl beden bulduğunu anlatan ustaca kaleme alınmış bir roman. Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi'nin yazarından, güzel bir kitap

Elif Eliş 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Roman 'lar benim hiç sevmediğim şeylerden biriydi... Fakat babam tesadüfen bu kitabı getirdi önce sevmemiştim ama ilerleyen sayfalarda gerçekten hayran kaldım... Geriye gidip gelmesi yıllarca unutamadığı o aşkı... Müthiş bir kitap okunulması gereken hayatın gerçek yüzünü gösteren bir kitap....

Çiğdem Aksoy 
17 Kas 2014 · Kitabı yarım bıraktı · 3/10 puan

offlaya puufflaya sonunu getiremeden bıraktığım kitaplardan biri ..

Kitaptan 13 Alıntı

"Birini bir zamanlar sevmiş olmak insanın içinde iz bırakıyordu. İnsan o kişiyi artık sevmese bile iz kalan yer acıyordu."

Yeşil Peri Gecesi, Ayfer Tunç (Sayfa 31)Yeşil Peri Gecesi, Ayfer Tunç (Sayfa 31)
elif akkoca 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oysa çocuktum ve ben de herkes gibi olmak istemiştim.Olup bitenler olmamış gibi yapmak, olanları bilmezden gelmek istemiştim.Ama becerememiştim.Unutmak elimizde değildi.Karar verip unutamıyordu insan.Affedemediği gibi.Affetmek de elimizde değildi.

Yeşil Peri Gecesi, Ayfer Tunç (Sayfa 459)Yeşil Peri Gecesi, Ayfer Tunç (Sayfa 459)
melda 
04 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yaşamak bir denge meselesi. Birine aşırı bağlanmak dengesizliktir.

Yeşil Peri Gecesi, Ayfer Tunç (Sayfa 185)Yeşil Peri Gecesi, Ayfer Tunç (Sayfa 185)
elif akkoca 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama Ali başkaydı. Neden başka olduğunu bilmiyordum. Elimi sanki bin yıldır tutuyormuş, buna çok alışkınmış gibi tutuyordu. Ben de onunla böyle el ele yürümeye alışkınmışım gibi yürüyordum.
''Nereye gidiyoruz?'' dedim.
''Yürüyoruz işte,'' dedi.''Yürüyebildiğimiz kadar yürüyelim.''
Öyle yaptık.
Onunla beraberliğimiz yürüyebildiği kadar yürüdü. Ben daha çok yürüyecek, sonsuza kadar sürecek sanıyordum.Ama bir gün elimi bıraktı, çekip gitti.

Yeşil Peri Gecesi, Ayfer Tunç (Sayfa 145)Yeşil Peri Gecesi, Ayfer Tunç (Sayfa 145)
seher 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eskiden cankurtaran denirdi, ambulans demek yeni âdet oldu. Cankurtaran ne güzel sözcüktü oysa...

Yeşil Peri Gecesi, Ayfer TunçYeşil Peri Gecesi, Ayfer Tunç
seher 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Başka türlü olamazmıydı?" Soru eki mi bitişik olmalı. Ayrı yazarsam gözüne batar. Scotland Yard’da filan mesleki görgü bilgi arttırma kurslarına katılmış, kendisine lazım olan İngilizce'yi iyi kötü kıvırmıştır Uluçmüdürüm. Ama Türkçesi zayıftı. Hem köküne kadar milliyetçidir bunlar, hem kendi dillerini bilmezler. Ayrı yazarsam cümlede bir tuhaflık olduğunu hissine kapılır. anlam yerini bulamayabilir. Eğer dilbilgisi sağlamsa (değildir ya) hoşlanmaz. Bu türden iktidarlı ilişkilerde kadınca marifetlerin dışında, kadının erkekten daha iyi bildiği hiçbir şey olmamlıdır. Olsa bile kadın asla belli etmemelidir. İktidar her yerdedir, her andadır. Sözcüğün içinde, anlamın kenarında, doğasında, dilbilgisinin ayrıntısındadır. (Tanrım deliriyorum).

Yeşil Peri Gecesi, Ayfer TunçYeşil Peri Gecesi, Ayfer Tunç
elif akkoca 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ali bana hiç yalan söylememişti.Beni kırmıştı, çok üzmüştü, terk etmişti, ama hiç yalan söylememişti.Seni asla terk etmeyeceğim dememişti.Aksine, ''Bana bağlanma, ben bağlanılacak bir adam değilim,'' demişti.Sonra bırakıp gitmişti.

Yeşil Peri Gecesi, Ayfer TunçYeşil Peri Gecesi, Ayfer Tunç
mısra 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu

“Ne var ki insan, hakkında iyi düşünceler beslediği dünyanın mahvolmuş olduğunu keşfetmeye görsün bir kere. İnsanın altın çağının geri gelmeyeceğini, zaten hiç olmadığını, ömür denen şeyin boş bir umudu beslemekten ibaret olduğunu anlamaya görsün. İnsan, insan denen varlığın en iyimser oranla yarısının şerefsiz mahlûkatın oyuncağı olduğunu fark etmesin bir kere.
İşte orada yeni bir ülke başlar. Bu ülke bir hayaldir aslında, bir umut, öncesi ve sonrasız, anlık bir anlamdır sadece. Ama burası en onursuzca çöküşten doğan onurun ülkesidir. Burası Phoenix müdürüm.
Burada kendini yakarsın, kendinle birlikte zalimleri de yakarsın ve küllerinden yeniden doğarsın. Doğmasan da ne gam! Var olan dünya öyle kirli ki. Öyle acımasız, öyle gaddar ve haşin ki! Yeniden doğsan da aynı dünyaya geleceksin, gelme. Yeniden doğma. Phoenix' in küllerinde kal.”

Yeşil Peri Gecesi, Ayfer TunçYeşil Peri Gecesi, Ayfer Tunç
Hacer 
28 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ben hayatta bir kurban olarak var olmuştum. Kurban olmayı kabul etmeyebilirdim. Ama etmiştim. Dünyaya kurban edilmeye hazır gözlerle bakmak, hayır demekten kolaydı. Mağdur olmak cesur olmaktan çok daha kolaydı. İnsan cesareti seçemezse kurban olmayı kendiliğinden seçmiş oluyordu. İnsan mağdur olmanın suçsuz olmak anlamına geldiğini sanıyordu. Oysa mağdur olmak, suçsuz olmak değildi.

Yeşil Peri Gecesi, Ayfer TunçYeşil Peri Gecesi, Ayfer Tunç
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız