Yeşilçam Dedikleri Türkiye

8,8/10  (6 Oy) · 
27 okunma  · 
9 beğeni  · 
666 gösterim
En güzel şiir de birlikte olmanın şiiri. Onu yaz yazacaksan! Sevişmek de dayanışma değil mi? Pervin'le dün gece bölüştüklerimizin sürüp gitmesi, bütün bu görünenler. GREV ÇADIRINDA'nda onu anlatmak istiyorum. Nasıl? Bulamadım daha; kolay mı?.. Yalnız onu da anlatmak istemiyorum. O çadıra kapatılmaya başkaldırmak gerek. Sevişmek varsa niye katı sınırlar çizilsin? Birkaç çirkinin yol kesmesiyle yitecek mutluluk, yalanın bir parçası demek... Hem de en kötü parçası... Faizi bile vardır!.. Koy çelik kasaya, sakla!.. İnsana, yakışan verilmeli. Bir de, şunların anlamayacağı dizeler söyleme sakın. Benim anladığımı onlar niye anlamasın? Öyle değil biliyorsun... Güçlük de orada... Bakma sen bu şamataya, onların her şeyi anlayacakları gün epeyi ilerlerde daha. Anlatamayınca böyle söylersiniz. Öyle iyi anlar ki onlar... Bunca toplanmasını bilecekler de doğruları söyleyeceksin, anlamayacaklar!.. Gülüşüp konuşmalarına bak şunların, birbirlerine yemek uzatışlarına... Ellerini çektiler, kaldırım taşına döndü şu duvarların ötesindeki makineler... Kös kös bekliyor hepsi... Salt onların doğruları yeterli olsa.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  608
 • ISBN:
  9786053140412
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dilek Öz 
12 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Vedat Türkali'nin biraz gölgede kalmış bir romanıdır. 1970'li yılların karmaşası ve Yeşilçam, Vedat Türkali'nin yazımıyla birleşince ortaya çok güzel bir eser çıkıyor. Kitabı okudukça, karakterleri Yeşilçam' dan tanıdık geliyor.

Akıcı anlatımlı, bol küfürlü, sıkılmadan, kimi yerde eğlenerek okunacak bir kitap.

Kitaptan 17 Alıntı

Özge 
27 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Herşeyi sizin gibi düşünmeyenlerden öğreneceksiniz."

Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 166 - Ayrıntı Yayınları, Saffet Duran)Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 166 - Ayrıntı Yayınları, Saffet Duran)
Özge 
31 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Ülkeyi gün günden yanlışlarla kuşatıyorlar."

Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 286 - Ayrıntı Yayınları, Gündüz)Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 286 - Ayrıntı Yayınları, Gündüz)
Özge 
21 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Burası Türkiye, doğru iki yandan da olmaz çoğu kez! İki yandakiler iki yana çekiştirir durular; doğru da orta yerde sallanır kalır."

Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 96 - Ayrıntı Yayınları, Gündüz)Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 96 - Ayrıntı Yayınları, Gündüz)
Özge 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İlk kez bir kadına sevdiğimi söyledim, kalkıp kahve pişirmeye gitti!"

Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 363 - Ayrıntı Yayınları, Gündüz)Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 363 - Ayrıntı Yayınları, Gündüz)
Özge 
09 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Her bağlılık bir yerini kanatıyor insanın."

Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 547 - Ayrıntı Yayınları, Refik)Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 547 - Ayrıntı Yayınları, Refik)
Özge 
19 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bu aşağılık insanoğlu kendini kendinden kurtaracak kadar güçlü olmasaydı neylerdik?"

Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 53 - Ayrıntı Yayınları, Gündüz)Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 53 - Ayrıntı Yayınları, Gündüz)
Özge 
31 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Düşünmeyle başlıyor her şey, doğru düşünmeyle..."

Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 286 - Ayrıntı Yayınları, Gündüz)Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 286 - Ayrıntı Yayınları, Gündüz)
Özge 
21 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Tutun bakalım, inandığın sapasağlam doğrulardan daha güçlü tutunacak bir şey bulabilirsen..."

Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 103 - Ayrıntı Yayınları, Gündüz)Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 103 - Ayrıntı Yayınları, Gündüz)
Özge 
28 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İnsanlara güvensizim, asıl karanlığım bu benim."

Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 216 - Ayrıntı Yayınları, Gündüz)Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 216 - Ayrıntı Yayınları, Gündüz)
Özge 
31 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Kuşku yok ki, ustaca oynanıyor oyun bu ülkeye."

Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 288 - Ayrıntı Yayınları, Gündüz)Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali (Sayfa 288 - Ayrıntı Yayınları, Gündüz)
2 /