Yeşilin Kızı Anne 6 (Anne of Green Gables #6)

·
Okunma
·
Beğeni
·
670
Gösterim
Adı:
Yeşilin Kızı Anne 6
Alt başlık:
Anne of Green Gables #6
Baskı tarihi:
Şubat 2021
Sayfa sayısı:
416
Format:
Ciltli
ISBN:
9786257077781
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Anne of Ingleside (Anne of Green Gables #6)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Baskılar:
Yeşilin Kızı Anne 6
Anne of Ingleside
Anne ve Gilbert, Ingleside’daki yeni evlerine taşınalı yıllar geçmiştir. Çocuklarla ilgilenip ev işlerine koşturan Anne’in oldukça hareketli bir yaşantısı vardır. Buna bir de Gilbert’ın sivri dilli teyzesi Mary Maria’nın ziyareti eklenince Anne’in hayatı oldukça karmaşık bir hal alır.

Tüm sıkıntılara ve Ingleside’da peş peşe yaşanan felaketlere rağmen Anne, çocuklarının ve sevgili eşi Gilbert’ın yanında hiçbir yerde olmadığı kadar mutludur ve ailesi ile olduğu için kendini şanslı hissetmektedir.

Yeşilin Kızı Anne serisinin altıncı kitabını okurken Blythe ailesinin mutluluklarına, hüzünlerine ve korkularına ortak olacak, onlarla birlikte kâh üzülüp kâh gülümseyeceksiniz.

“Hayat böyleydi işte. Mutluluk ve hüzün… Umut ve korku… Ve değişim. Sürekli bir değişim! Bu kontrol edebileceğiniz bir akış değildi. Eskiyi bırakıp yüreğinize yeniyi almak zorundaydınız, onu sevmeyi öğrenip sonraonu da bırakmayı bilmeliydiniz.”
416 syf.
·6 günde·8/10 puan
Selamlar
Seri ilerledikçe kitaplar arasındaki zaman farkı da arttı. Kitapta Anne ve Gilbert'ı kırklı yaşlarındalar. Beşinci kitapta yeni doğan Jem, bu kitapta on iki-on üç yaşlarında, Anne ve Gilbert'ın altı çocuklarının en büyüğü. Ah Anne üzümlü kekim ne çabuk büyüdün:( Daha bir kaç kitap önce Prenses Cordelia olduğuna canıgönülden eminken şimdi sana benzeyen çocukların var.

Anne ve Gilbert'ın çocukları ve yardımcıları Susan ile beraber geçen yıllarını okumak çok eğlenceli. Kitap bir kaç yılı anlatıyor. Anlatıcı genel olarak Anne ama çocukları da tanıyabilmemiz adına onların ağzından yazılan bölümler de var. Fakat Gilbert'ın ağzından hiç bir şey yok. Ana karakter değil de, olması gerektiği için olan bir karakter gibi.

Bu kitap için özel olan karakterleri çok sevemedim. Hâlâ Bayan Cornelia ve Anne'in üniversite arkadaşları favorilerim. Geçip gitmelerine üzülüyorum. Karakterlerimizin evi olan Ingleside, Green Gables'a uzak olduğu için artık ne Marilla, ne Bayan Lynde, ne de artık gençlik çağlarında olan ikizleri görebiliyoruz, sadece bazen bir kaç sayfalığına isimleri geçiyor.
Henüz daha kapağı bile yayınlanmayan yedinci kitapta neler okuyacağımızı merakla bekliyorum.
416 syf.
·8/10 puan
Her bir kitabına sevdalısı olduğumuz Yeşilin Kızı Anne serisinde ilk defa bir karakterden nefret ettik. Tabii ki kim olduğu anlaşılır ama biz yine de bir kez daha belirtelim, Mary Maria... Her şeye karışması ve sürekli konuşması bizi çok sinirlendirdi. Mary Maria karakterini unutursak eğer kitap gayet güzeldi. Her bir çocuğun yaşadığı maceralar ve konuşmaları çok tatlıydı. Kitapta sevdiğimiz bir diğer şey ise eski karakterlerin unutulmaması ve onların hayatlarından da bir şeyler okumamızdı.
416 syf.
·Puan vermedi
Seri birinci kitaptan beri hiçbir zaman heyecanını ve güzelliğini kaybetmedi. İlk kitabı okurken ne hissettiysem çıkan her yeni kitapta aynı güzel hisleri yaşadım. Bir seriyi bu derece sıkmadan devam ettirmek bir yazar için bence hiç kolay bir şey değil. O nedenle L. M. Montgomery'e olan hayranlığım gitgide artmakta.❤

Ilk kitapta küçücük olan Anne'i okurken onu çok sevmiş ve onu kendi kardeşim gibi görmeye başlamıştım. Şimdi aynı hissi altıncı kitapta Anne'in çocuklarının o masum hallerini okurken bir kez daha yaşadım. Gerçekten altı kardeşin hepsi birbirinden tatlıydı

Anne diğer konularda olduğu gibi annelik konusunda da çok iyi. Ayy resmen burada Anne'nin anneliğinden bahsediyorum, şaka gibi! Ne ara bu kadar büyüdü, ne ara anne oldu, aklıma ne zaman bu gelse aşırı derecede duygulanıyorum şu an olduğu gibi.. Seriyi okuyanlar bilir, uzun serilerde ister istemez karakterleri benimsiyorsunuz hepsi sanki ailenizden biriymiş gibi oluyor o yüzden böyle duygulanmalar hatta ağlamalar artık bizler için çok normal. ❤

Kitapta sevmediğim sadece bir karakter vardı neyseki o da çok durmadı. Gerçekten çok sinir bozucu bir karakterdi, gittiği için çok mutlu oldum Onun haricinde kitapta rahatsız olduğum başka bir şey olmadı. Her zamanki gibi çok güzel ve sürükleyici bir Anne kitabıydı. Bu seriyi okurken gerçekten huzur buluyorum, okuduğum en ama en tatlı seri! Herkese bir kez daha tavsiye ediyorum bu seriyi.
416 syf.
·2 günde·9/10 puan
Vay be!
Anne ve Gilbert, resmen elimde büyüdünüz.

Ponçiklerim Ingleside’da yeni evlerinde mutlu mesut yaşamaya kaldıkları yerden devam ediyorlar. Lâkin ortada altı çocuk gibi kocaman bir değişiklik var.


Anne, tam hayallerini yaşıyor.
Hayallerini yaşarken beraberinde hüzün, mutluluk, sevinç çokça şaşkınlik ve değişimlerde geliyor.

Altı çocuğun neredeyse hepsi favorim, lâkin Jem ve Nan çıtanın bir tık üstündeler. Çünkü aşırı aşırı tatlılardı. Maceracı ve hayalci veletler.

Onların hayalleri de inanın annelerinin hayallerinden aşağı kalır yanları yoktu..


Gilbert’ciğimin büyüyüp doktor olmasına hala alışamadım derken adam altı çocuk babası oldu Travma sebebim.

Kitap herşeyiyle keyif ve mutluluk getirdi bana.

Şimdi aklımda yedinci kitabı ne zaman okuruz acaba soru ile başbaşayım


Ben soruma cevap beklerken sizlerde seriyi bu harika baskılarla OKUYUN ve OKUTUN

KitapRüyasından Sevgilerle
416 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Selam! Bugün Yeşilin Kızı Anne 6 kitabını yorumlayacağım.

Anne ve Gilbert, İngleside' daki yeni evlerine taşınalı yıllar geçmiştir. Çocuklarla ilgilenip ev işlerine koşturan Anne'in oldukça hareketli bir yaşantısı vardır. Buna bir de Gilbert'ın sivri dilli teyzesi Mary Maria' nın ziyareti eklenince Anne'in hayatı oldukça karmaşık bir hal alır.

#kitapyorumu
Anne 40 yaşında! Bu biraz şaşırtıcı açıkçası. Ben İngleside' a taşındıktan sonra o on yıl ne yaptıklarını da merak etmemiş değilim. Biraz hızlı ilerliyor. Bence dokuzuncu kitapta Anne artık büyükanne falan olacak Aramızda kalsın ama ben çocukların adını karıştırıyorum Anne'in tam 6 tane çocuğu oldu Ama bir açıdan bakılınca oda 10 yaşına kadar yetimdi ve şimdi bir sürü çocuğa yuva vermek istiyor olabilir. Açıkçası kitabın başı güzel geçti ortalara doğru biraz sıkıldım. Çünkü hep başkalarının hayatları hakkında konuşuluyordu. Sonları mükemmeldi. Susan çok komik ve onu okumak çok zevkliydi. Önceki kitaplarda tanıdığımız insanlardan pek sıkta olmasa arada bahsediliyor ve bu beni çok mutlu etti Onları çok özlemişim. Mesela Davy evlenmiş. Hatta Anne'in çocukları ona Davy Dayı diyorlar Anne' in bütün çocukları çok tatlı. Bu kitapta genelde onların yaşadığı komik anları okuyoruz. Hepsi birbirinden masum. Ama itiraf etmeliyim ki Walter benim gözdem Sonlara doğru Gilbert' a çok kızdım. Anne' in küçük kıskançlıkları bile bana tatlı geldi Aslında yazılacak çok şey var ama burada bitirmem gerek. Hoşçakalın
416 syf.
·10/10 puan
Daha önce hiç inceleme yazmadım ama buna yazmak istedim. Yeşilin Kızı Anne serisi benim en en çok sevdiğim seri oldu. Aslında ilk başladığımda 3 kitap olduğunu zannederek almıştım ama 6 kitabın basılmış olduğunu görünce çok sevindim. Anne’in düşünceleri, karakteri, duyguları benim de bakış açımı değiştirdi diyebilirim. 6 kitap boyunca çok şey anlatıldı ama hâlâ okurken mutlu oluyorum. 7. kitap basılır mı, basılırsa ne zaman bilmiyorum ama hiç bitsin istemiyorum.
Bu kitaba gelince sanırım ilk kitaptan sonra benim en sevdiğim kitap oldu. Çocuklarının maceralarını, tatlı aile ilişkilerini, Anne’in anneliğini okumak çok eğlenceliydi. Bitirdiğimde hem buruk hem de mutlu hissettim. Umarım bundan sonra da çevreme, hayatıma Anne gibi güzel tarafından bakabilirim.
416 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10 puan
Ve mutlu son. Serinin son kitabında altı çocuğu ile neşeli, eğlenceli, sürprizlerle dolu bir hayat yaşayan Anne ve Gilbert’in hikayesi anlatılıyor. İlk kitapta hayalperest bir genç kız olan Anne’in büyüyüp 6 çocuk annesi olması inanılmaz
416 syf.
·Beğendi·4/10 puan
Bitti !!!

Anne ve Gilbert, Ingleside’daki yeni evlerine taşınalı yıllar geçmiş ve çoluk çocuğa karışmışlardır. Çocuklarla ilgilenip ev işleriyle uğraşan Anne’nin oldukça hareketli bir yaşantısı vardır. Bir de bu koşturmaya Gilbert’ın huysuz teyzesi Mary Maria eklenmiştir.

Tüm bunlara rağmen Anne artık yetişkin ve 6 çocuklu bir annedir ve hayatından çok memnundur.

Maalesef en sevmediğim ve hiç ilerlemeyen bir kitaptı. Bazı yerlerini atlayarak okudum. Ama serinin 6. Kitabı olduğu için mecburen okumak zorundasınız. İnşallah siz beğenerek okursunuz. 4/10
416 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Blogtan alıntılama yapıyorum.Spoi içerir.Anne evlenmiş ve kendi evindedir. Eşinin teyzesi gelmiştir. Teyzeden hiç hoşlanmıyor. Çünkü her şeye bir şey buluyor ve bir şekilde laf sokmanın yolunu buluyor. Çocukları sevmeyi çık seviyor ama çocuklar büyüdükçe kendini sevdirmediği için biraz üzülüyor. Evinde bir parti yapmaya karar verir ve bu partiyi sürpriz olarak teyzeye son dakika söylemekte ama teyze bunu bozar. Arkadaşlarından biri hastalanır ve çocuklar, bir arkadaşlarına annesinin öleceğini söylemek şaka yaptıklarını sanatlar ama hasta olan kadının çocuğu gerçeğin öyle olmadığını öğrenince rahatlar. Peş peşe yaşanan felaketlere rağmen Anne, çocukları var eşi Gilbert ile çok mutludur. Keyifli okumalar.
416 syf.
·Puan vermedi
Yeşilin Kızı Anne 6 / L. M. Montgomery

Hikaye ilerledikçe zaman farkı artıyor, bu sebeple de Anne ve Gilbert’ta haliyle epey yaş alıyorlar. Gilbert yaşadıkları bölgede oldukça sevilen ve işine saygı duyulan biri haline gelirken Anne ise yardımcısı Susan ile evde çocukların bakımı ile ilgileniyor. İlk kitapta dopumunu okuduğumuz Jem şu an on iki yaşlarında ve kitap boyunca görüyoruz ki Anne ve Gilbert birçok çocuğa sahip oluyorlar. Kitap boyunca yazılanlar genelde Anne’ in ağzından olsa da her bölüm çocukları daha yakından tanımamızı sağlayacak olayların yaşanması ve onlar özelinde anlatılması çok güzel bir ayrıntıydı. Çocukların her birine ayrı ayrı bayıldığıkı söyleyebilirim. Anne, Gilbert ve büyük ailesi Ingleside adını verdikleri evlerinde yaşadıkları ve olaylar bu bölgede geçtiği için Marilla, Bayan Rachel, Davy ve Dora’yı pek sık göremesek de az da olsa yer almaları beni mutlu ediyor. Malum her kitapta pek çok karakterle tanışıyoruz, bu kitapta da öyleydi ancak beni rahatsız eden pek de kimse oldu diyemem. Kitap adına genel şikayetim Gilbert’ın biraz dışarıda kalışıydı. Daha fazla diyaloğu olsa, daha çok ona da tanık olsak elbette çok daha mutlu olacaktım ancak seri boyunca zaten Gilbert hep bu kadar vardı, ben diziye olan tutkumdan dolayı sanırım daha çok Gilbert isterdim.
416 syf.
·7 günde·10/10 puan
Serinin bir diğer güzel kitabı ile beraberiz. Anne ve ailesinin o rengarenk, sıcacık ve sevimli yaşamının yeniden bir parçası olduk. Çok da güzel olduk. İlk kitap kadar zevkliydi okuması. Tabii insan bir yandan da üzülmüyor değil. Her ay okuma listeme ekleyeceğim bir Anne olmayacak yakında. Sona gittikçe yaklaşıyoruz.

Serinin bu kitabı diğerlerinden oldukça farklı. Spot ışıkları sıkça yer değiştiriyor bu kitabımızda. Jem, Walter, Di, Nan, Shirley ve sonradan aramıza katılan küçük Rilla... Küçük kahramanlarımız kendilerince büyük olan sorunları ile teker teker sahneye çıkıyor ve 'muhteşem anneleri' sihirli değneği ile o sorunlara dokunup birer çiçeğe dönüştürüyor. Sadece küçük kahramanlarımızın değil üstelik, çevresindeki herkesin hayatına güzel renkler katıp, onları canlandırıyor Anne. Yakınları arasındaki potansiyel çiftleri iteleyerek, onların mutluluklarında önemli bir yer ediniyor.

İlk kitapta henüz çocuk olan Anne 'nin maceraları, küçük çaplı hezeyanları ile nasıl hoş vakit geçirdim ise bu kitapta da hayalleri, bakış açıları ve zekaları ile Anne'nin birer kopyası olan minikler ile hoşça vakit geçirdim. Yaratıcı fikirleri, kimsenin aklına gelmeyecek olan garip soruları ve baktıkları şeylerde her zaman güzel şeyler bulmaları ile beni çok eğlendirdiler. Anne büyüyor diye üzülürken bu miniklerin birden ortaya çıkmaları beni çok mutlu etti. Ne yazık ki bu mükemmel 6 çocuk da büyüyor. Anne, Susan ve ben etrafta yeni bir bebek olmadığı için bir miktar hüzünlüyüz.

Çocuklarda dini duygu ve düşünce gelişimi ve çocuk yetiştirmede kuşaklar arası farklılıklar gibi konularda birçok fikir edinebileceğinizi hatta Anne ve Gilbert sayesinde ders çıkarabileceğinizi düşünüyorum.

Yazar her kitabında kendine hayran bırakmayı başarıyor. Çocuk zihnini böylesine ayrıntılı sunmak, böylesine tasvir edebilmek için ya eğitim bilimci ya da çocuğun kendisi olmanız gerekir. Hayatına kısa bir göz attıktan sonra hayali arkadaşları ile yaşayan Montgomery' nin Anne'ni nasıl yarattığını, onun aslında Anne olduğunu ve Anne'nin de onun olmak istediği kişi olduğunu anlayabilirsiniz.
Çevrenizdeki gençlere tavsiye edebileceğiniz hatta hediye edebileceğiniz bir seri. Zira ben sürekli öyle yapıyorum.
416 syf.
·8/10 puan
3/5
Serinin 6. kitabı da bitti. Serinin sonuna yaklaşıyoruz. Anne'e veda etmek çok zor olacak gibi geliyor. Bu kitapta Anne, Gilbert ve kocaman ailesini okuyoruz. Tabi başka karakterler de var. Bu kitabı da severek okudum. Anne'in tam altı çocuğu olması gerçekten beni hâlâ şaşırtıyor. O altı çocuk da birbirinden tatlı. Başlarda Mary Maria teyzeye çok sinir oldum. Bazı yerlerde sıkıldım. Bazı yerlerde heyecanla okudum. Ama genel olarak sevdim diyebilirim. Ayrıca Susan'ı da çok sevdim. Yedinci kitabını okumak için sabırsızlanıyorum. Umarım o da güzel bir kitaptır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeşilin Kızı Anne 6
Alt başlık:
Anne of Green Gables #6
Baskı tarihi:
Şubat 2021
Sayfa sayısı:
416
Format:
Ciltli
ISBN:
9786257077781
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Anne of Ingleside (Anne of Green Gables #6)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Baskılar:
Yeşilin Kızı Anne 6
Anne of Ingleside
Anne ve Gilbert, Ingleside’daki yeni evlerine taşınalı yıllar geçmiştir. Çocuklarla ilgilenip ev işlerine koşturan Anne’in oldukça hareketli bir yaşantısı vardır. Buna bir de Gilbert’ın sivri dilli teyzesi Mary Maria’nın ziyareti eklenince Anne’in hayatı oldukça karmaşık bir hal alır.

Tüm sıkıntılara ve Ingleside’da peş peşe yaşanan felaketlere rağmen Anne, çocuklarının ve sevgili eşi Gilbert’ın yanında hiçbir yerde olmadığı kadar mutludur ve ailesi ile olduğu için kendini şanslı hissetmektedir.

Yeşilin Kızı Anne serisinin altıncı kitabını okurken Blythe ailesinin mutluluklarına, hüzünlerine ve korkularına ortak olacak, onlarla birlikte kâh üzülüp kâh gülümseyeceksiniz.

“Hayat böyleydi işte. Mutluluk ve hüzün… Umut ve korku… Ve değişim. Sürekli bir değişim! Bu kontrol edebileceğiniz bir akış değildi. Eskiyi bırakıp yüreğinize yeniyi almak zorundaydınız, onu sevmeyi öğrenip sonraonu da bırakmayı bilmeliydiniz.”

Kitabı okuyanlar 130 okur

  • Feride Göktaş
  • Feyzanur Bağbaşı
  • Beste
  • kübra nur yaşar
  • Zehra Demirkol
  • Damla Polat Öztürk
  • Zeynep Mina Yılmaz
  • Yıldız Erdoğan
  • Tuğçe Naz Dağel
  • Ceren KILIÇ

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.6 (24)
9
%16.4 (9)
8
%16.4 (9)
7
%16.4 (9)
6
%3.6 (2)
5
%1.8 (1)
4
%1.8 (1)
3
%0
2
%0
1
%0