Yeşilin Kızı Anne 6 - Ingleside

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.317
Gösterim
Adı:
Yeşilin Kızı Anne 6 - Ingleside
Baskı tarihi:
2021
Sayfa sayısı:
400
Format:
Ciltli
ISBN:
9786257310550
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ren Kitap
Baskılar:
Yeşilin Kızı Anne 6
Yeşilin Kızı Anne 6 - Ingleside
Anne of Ingleside
Yeşilin Kızı Anne 6
“Boş ver, Di. Yarın yine iki genç kız olacağız…” Anne Shirley Blythe

“Şimdi eve giderken Âşıklar Yolu’nda yürüyen eski hallerimizle karşılaşsak eğlenceli olmaz mıydı, Diana?”Anne Shirley Blythe

Anne artık beş çocuklu bir annedir ve başarılı bir doktor olan Gilbert’la birlikte Ingleside’da yaşamaktadırlar. Anne’in bu yepyeni hayatında bir an bile sıkılmaya vakti yoktur. Yeni doğmuş bir bebek ve Gilbert’ın oldukça zor bir kadın olan halası Mary Maria Blythe’ın ziyaretiyle, evdeki yaşamı daha da zorlu bir hal alır. Yine de Anne, çok sevdiği yardımcısı Susan’ın da desteğiyle bunlara göğüs gerer. Evi Ingleside onun için cennet gibi bir yerdir. Ancak bir gün, taparcasına sevdiği Gilbert’ın artık onu sevmediğini düşünüp kaygılanmaya başlar. Kocasının kendisini yeniden sevmesi için her şeyi yapmaya hazırdır.

“Gün ışığı yarın gitse bile bugün havanın bütün güzelliğini içeceğiz. Yarın birbirimizden ayrılsak bile bugün arkadaşlığımızın tadını çıkaracağız. Şu uzun, sarı ve yeşil tepelere, sisli mavi vadilere baksana. Hepsi bizim, Diana.”
416 syf.
·9 günde·Beğendi·6/10 puan
Diğer kitaplara nazaran bu kitap da bir geçiş kitabı gibiydi. Sessiz ve sakin ilerleyen kitapta Ingleside çocuklarının büyüyüşlerine ve maceralarına şahit oluyoruz. Dediğim gibi diğer kitaplara göre durgun kaldığı için bu kitap bir tık daha sönük diyebilirim ama yinede içinde okuyanı kendine çeken bir yanı olduğu aşikar.
416 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Selam! Bugün Yeşilin Kızı Anne 6 kitabını yorumlayacağım.

Anne ve Gilbert, İngleside' daki yeni evlerine taşınalı yıllar geçmiştir. Çocuklarla ilgilenip ev işlerine koşturan Anne'in oldukça hareketli bir yaşantısı vardır. Buna bir de Gilbert'ın sivri dilli teyzesi Mary Maria' nın ziyareti eklenince Anne'in hayatı oldukça karmaşık bir hal alır.

#kitapyorumu
Anne 40 yaşında! Bu biraz şaşırtıcı açıkçası. Ben İngleside' a taşındıktan sonra o on yıl ne yaptıklarını da merak etmemiş değilim. Biraz hızlı ilerliyor. Bence dokuzuncu kitapta Anne artık büyükanne falan olacak Aramızda kalsın ama ben çocukların adını karıştırıyorum Anne'in tam 6 tane çocuğu oldu Ama bir açıdan bakılınca oda 10 yaşına kadar yetimdi ve şimdi bir sürü çocuğa yuva vermek istiyor olabilir. Açıkçası kitabın başı güzel geçti ortalara doğru biraz sıkıldım. Çünkü hep başkalarının hayatları hakkında konuşuluyordu. Sonları mükemmeldi. Susan çok komik ve onu okumak çok zevkliydi. Önceki kitaplarda tanıdığımız insanlardan pek sıkta olmasa arada bahsediliyor ve bu beni çok mutlu etti Onları çok özlemişim. Mesela Davy evlenmiş. Hatta Anne'in çocukları ona Davy Dayı diyorlar Anne' in bütün çocukları çok tatlı. Bu kitapta genelde onların yaşadığı komik anları okuyoruz. Hepsi birbirinden masum. Ama itiraf etmeliyim ki Walter benim gözdem Sonlara doğru Gilbert' a çok kızdım. Anne' in küçük kıskançlıkları bile bana tatlı geldi Aslında yazılacak çok şey var ama burada bitirmem gerek. Hoşçakalın
416 syf.
·Puan vermedi
Seri birinci kitaptan beri hiçbir zaman heyecanını ve güzelliğini kaybetmedi. İlk kitabı okurken ne hissettiysem çıkan her yeni kitapta aynı güzel hisleri yaşadım. Bir seriyi bu derece sıkmadan devam ettirmek bir yazar için bence hiç kolay bir şey değil. O nedenle L. M. Montgomery'e olan hayranlığım gitgide artmakta.❤

Ilk kitapta küçücük olan Anne'i okurken onu çok sevmiş ve onu kendi kardeşim gibi görmeye başlamıştım. Şimdi aynı hissi altıncı kitapta Anne'in çocuklarının o masum hallerini okurken bir kez daha yaşadım. Gerçekten altı kardeşin hepsi birbirinden tatlıydı

Anne diğer konularda olduğu gibi annelik konusunda da çok iyi. Ayy resmen burada Anne'nin anneliğinden bahsediyorum, şaka gibi! Ne ara bu kadar büyüdü, ne ara anne oldu, aklıma ne zaman bu gelse aşırı derecede duygulanıyorum şu an olduğu gibi.. Seriyi okuyanlar bilir, uzun serilerde ister istemez karakterleri benimsiyorsunuz hepsi sanki ailenizden biriymiş gibi oluyor o yüzden böyle duygulanmalar hatta ağlamalar artık bizler için çok normal. ❤

Kitapta sevmediğim sadece bir karakter vardı neyseki o da çok durmadı. Gerçekten çok sinir bozucu bir karakterdi, gittiği için çok mutlu oldum Onun haricinde kitapta rahatsız olduğum başka bir şey olmadı. Her zamanki gibi çok güzel ve sürükleyici bir Anne kitabıydı. Bu seriyi okurken gerçekten huzur buluyorum, okuduğum en ama en tatlı seri! Herkese bir kez daha tavsiye ediyorum bu seriyi.
416 syf.
·6 günde·8/10 puan
Selamlar
Seri ilerledikçe kitaplar arasındaki zaman farkı da arttı. Kitapta Anne ve Gilbert'ı kırklı yaşlarındalar. Beşinci kitapta yeni doğan Jem, bu kitapta on iki-on üç yaşlarında, Anne ve Gilbert'ın altı çocuklarının en büyüğü. Ah Anne üzümlü kekim ne çabuk büyüdün:( Daha bir kaç kitap önce Prenses Cordelia olduğuna canıgönülden eminken şimdi sana benzeyen çocukların var.

Anne ve Gilbert'ın çocukları ve yardımcıları Susan ile beraber geçen yıllarını okumak çok eğlenceli. Kitap bir kaç yılı anlatıyor. Anlatıcı genel olarak Anne ama çocukları da tanıyabilmemiz adına onların ağzından yazılan bölümler de var. Fakat Gilbert'ın ağzından hiç bir şey yok. Ana karakter değil de, olması gerektiği için olan bir karakter gibi.

Bu kitap için özel olan karakterleri çok sevemedim. Hâlâ Bayan Cornelia ve Anne'in üniversite arkadaşları favorilerim. Geçip gitmelerine üzülüyorum. Karakterlerimizin evi olan Ingleside, Green Gables'a uzak olduğu için artık ne Marilla, ne Bayan Lynde, ne de artık gençlik çağlarında olan ikizleri görebiliyoruz, sadece bazen bir kaç sayfalığına isimleri geçiyor.
Henüz daha kapağı bile yayınlanmayan yedinci kitapta neler okuyacağımızı merakla bekliyorum.
416 syf.
·8/10 puan
Her bir kitabına sevdalısı olduğumuz Yeşilin Kızı Anne serisinde ilk defa bir karakterden nefret ettik. Tabii ki kim olduğu anlaşılır ama biz yine de bir kez daha belirtelim, Mary Maria... Her şeye karışması ve sürekli konuşması bizi çok sinirlendirdi. Mary Maria karakterini unutursak eğer kitap gayet güzeldi. Her bir çocuğun yaşadığı maceralar ve konuşmaları çok tatlıydı. Kitapta sevdiğimiz bir diğer şey ise eski karakterlerin unutulmaması ve onların hayatlarından da bir şeyler okumamızdı.
400 syf.
·Puan vermedi
Anne serisini çok seviyorum. Yazarın tarzını, karakterlerini ve başlarına gelen olayları okumak çok keyifli. İlk kitaptan beri Anne’e karşı ayrı bir düşkünlüğüm oldu. Kimsesiz, konuşkan gri gözlü kızın adım adım büyümesine tanıklık ettik. Bu kitapta ise Anne artık altı çocuklu bir anne.

Anne’in öğretmenliği ne denli sevdiğini veya akademideki hırsı ve başarısını düşününce onu bu şekilde canlandırmak başta zor oldu. Ancak çocukları özellikle de ikizleri ne denli sevdiğini hatırlayınca Anne’in ne kadar iyi bir anne olabileceğinin farkına vardım.

Kitabın başlarında Mary Maria Hala Anne’e biraz eziyet etse de sonrasında baş başa kalabildik. Anne’in anneliğine, çocuklarla olan diyaloguna bayıldım Bazen ne kadar büyüyüp olgunlaştığını hissediyorum ama sonrasında öyle şeyler yapıyor ki ikinci kitaptaki inek olayını aratmıyor

Çocuklar ilk kitaplarda Anne’in başından geçen maceralara benzer olaylar yaşıyorlar. Yanlış anlaşılmalar, ufak kıskançlıklar, bolca hayal gücü de eklenince Ingleside’da hayat hiç sıkıcı geçmiyor Di, Nan, Shirley, Rilla, Jem ve Walter her birinize bayıldım Shirley’i pek fazla okuyamadık. Rilla bile beş yaşına gelmişten tahminen yedi-sekiz yaşındaki Shirley’in de ufak bir kısmı olsa güzel olabilirdi. Gerçi yazar seriye devam ediyor, çok da dert etmemek lazım

Yazarın Anne serisinde bundan sonra daha ne yazacağını tahmin edemiyorum. Çocukların bir çok hikayesine tanıklık ettik, Anne ve Gilbert evliliklerinin on beşinci yıl dönümünü de kutladı. Çıktığında keyifle okuyacağıma emin olsam da bir sonraki kitap için kararsızım
416 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Gilbert ve Anne'nin çocukları olmuş anlayışlı ve sevginin hakim olduğu bir yuvada çocuklarını yetiştirmektedirler.
Gilbert'ın teyzesinin iki haftalık ziyareti uzamıştır. Gilbert'ın teyzesi geçimsiz bir kadındır. Çocuklara ve ev düzenine çok fazla müdahil olur.
Anne'nin sevgi dolu kalbi, ve büyüklerine karşı saygısızlık yapmamak adına sesini çıkarmamaktadır. Ancak bu durumu ne kadar daha idare edeceğini kendisi dahi bilmemektedir.
Serinin 6. kitabında ebeveynlik, empati, anlayış, kıskançlık, kardeşlik, duyguları hakim.
416 syf.
·2 günde·9/10 puan
Vay be!
Anne ve Gilbert, resmen elimde büyüdünüz.

Ponçiklerim Ingleside’da yeni evlerinde mutlu mesut yaşamaya kaldıkları yerden devam ediyorlar. Lâkin ortada altı çocuk gibi kocaman bir değişiklik var.


Anne, tam hayallerini yaşıyor.
Hayallerini yaşarken beraberinde hüzün, mutluluk, sevinç çokça şaşkınlik ve değişimlerde geliyor.

Altı çocuğun neredeyse hepsi favorim, lâkin Jem ve Nan çıtanın bir tık üstündeler. Çünkü aşırı aşırı tatlılardı. Maceracı ve hayalci veletler.

Onların hayalleri de inanın annelerinin hayallerinden aşağı kalır yanları yoktu..


Gilbert’ciğimin büyüyüp doktor olmasına hala alışamadım derken adam altı çocuk babası oldu Travma sebebim.

Kitap herşeyiyle keyif ve mutluluk getirdi bana.

Şimdi aklımda yedinci kitabı ne zaman okuruz acaba soru ile başbaşayım


Ben soruma cevap beklerken sizlerde seriyi bu harika baskılarla OKUYUN ve OKUTUN

KitapRüyasından Sevgilerle
416 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Selamlar şimdi SPOİLER olmadan 6. Kitabı inceleyeceğim...
Ben bu kitabı a ayip beğendim çünkü Blythe ailesinin anılarını yaşantısına okumak gerçekten çok eğlenceli idi. Ve tabiki Gilbert ın sivri dilli teyzesi Mary Maria ...
O kadına gerçekten başta çok sinir olmuştum. çünkü Anne a Annie diyordu. Ama kitapta çok uzun kalmadı....
Benim incelemem bu şekilde.
Bu kitapta bence Blythe ailesi ile çok eğleneceksiniz...
416 syf.
·Puan vermedi
Yeşilin Kızı Anne 6 / L. M. Montgomery

Hikaye ilerledikçe zaman farkı artıyor, bu sebeple de Anne ve Gilbert’ta haliyle epey yaş alıyorlar. Gilbert yaşadıkları bölgede oldukça sevilen ve işine saygı duyulan biri haline gelirken Anne ise yardımcısı Susan ile evde çocukların bakımı ile ilgileniyor. İlk kitapta dopumunu okuduğumuz Jem şu an on iki yaşlarında ve kitap boyunca görüyoruz ki Anne ve Gilbert birçok çocuğa sahip oluyorlar. Kitap boyunca yazılanlar genelde Anne’ in ağzından olsa da her bölüm çocukları daha yakından tanımamızı sağlayacak olayların yaşanması ve onlar özelinde anlatılması çok güzel bir ayrıntıydı. Çocukların her birine ayrı ayrı bayıldığıkı söyleyebilirim. Anne, Gilbert ve büyük ailesi Ingleside adını verdikleri evlerinde yaşadıkları ve olaylar bu bölgede geçtiği için Marilla, Bayan Rachel, Davy ve Dora’yı pek sık göremesek de az da olsa yer almaları beni mutlu ediyor. Malum her kitapta pek çok karakterle tanışıyoruz, bu kitapta da öyleydi ancak beni rahatsız eden pek de kimse oldu diyemem. Kitap adına genel şikayetim Gilbert’ın biraz dışarıda kalışıydı. Daha fazla diyaloğu olsa, daha çok ona da tanık olsak elbette çok daha mutlu olacaktım ancak seri boyunca zaten Gilbert hep bu kadar vardı, ben diziye olan tutkumdan dolayı sanırım daha çok Gilbert isterdim.
416 syf.
·Beğendi·4/10 puan
Bitti !!!

Anne ve Gilbert, Ingleside’daki yeni evlerine taşınalı yıllar geçmiş ve çoluk çocuğa karışmışlardır. Çocuklarla ilgilenip ev işleriyle uğraşan Anne’nin oldukça hareketli bir yaşantısı vardır. Bir de bu koşturmaya Gilbert’ın huysuz teyzesi Mary Maria eklenmiştir.

Tüm bunlara rağmen Anne artık yetişkin ve 6 çocuklu bir annedir ve hayatından çok memnundur.

Maalesef en sevmediğim ve hiç ilerlemeyen bir kitaptı. Bazı yerlerini atlayarak okudum. Ama serinin 6. Kitabı olduğu için mecburen okumak zorundasınız. İnşallah siz beğenerek okursunuz. 4/10
416 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10 puan
Ve mutlu son. Serinin son kitabında altı çocuğu ile neşeli, eğlenceli, sürprizlerle dolu bir hayat yaşayan Anne ve Gilbert’in hikayesi anlatılıyor. İlk kitapta hayalperest bir genç kız olan Anne’in büyüyüp 6 çocuk annesi olması inanılmaz
❝ Eh, hayat böyleydi işte. Mutluluk ve hüzün... Umut ve korku... Ve değişim. Sürekli bir değişim! Bu kontrol edebileceğiniz bir akış değildi. Eskiyi bırakıp yüreğinize yeniyi almak zorundaydınız, onu sevmeyi öğrenip sonra onu da bırakmayı bilmeliydiniz. ❞
❝ Çamların arasında, serin ve yumuşak
Rüzgaların estiği o yerde,
Doğu'daki otalrkların,
Denizin uğultusuyla buluştuğu o bölgede,
Yağmur damlalarının,
Uyuklayan toprağa düştüğü o yerde kaz mezarını.
Yemyeşil çimenlerin
Dört bir yana yayıldığı,
Biçtiği buğdayların etrafa dağıldığı,
Ektiği yoncalarım durmadan büyüdüğü,
Neşeyle açan orkidelerin her yeri bürüdüğü,
Yıllar önce diktiği ağaçların süzüldüğü o yerde kaz mezarını.
Yıldızların ışığının
Onun hemen yakınında,
Güneşin pırıltısının
Yatağının başucunda,
Nemli çimlerin kokusunun
İçine dolduğu uykusunda,
O yerde kaz mezarını.
Taptığı tüm bu güzellikler,
Yaşattı ona keyifli seneler.
Büyüsüne bayıldığı o ihtişam
Mezarında da onu bırakmamalı,
Sonsuza dek ona ağıt yakmalı
Denizin uğultulu dalgaları. ❞
Eh, hayat böyleydi işte. Mutluluk ve hüzün... Umut ve korku... Ve değişim. Sürekli bir değişim! Bu kontrol edebileceğiniz bir akış değildi. Eskiyi bırakıp yüreğinize yeniyi almak zorundaydınız, onu sevmeyi öğrenip sonra onu da bırakmayı bilmeliydiniz.
L. M. Montgomery
Sayfa 328 - ephesus yayınları
Hayal gücü muhteşem bir şeydir ama her yetenek gibi ona da kendimizi çok kaptırmamalı ve bizi ele geçirmesine izin vermemeliyiz.Sen hayallerini fazla ciddiye almışsın. Aslında bu çok keyiflidir, nasıl olduğunu iyi bilirim. Ama gerçekle hayal arasındaki sınırı iyi bilmen gerekir. Ancak o zaman hayatındaki sıkıntılardan, hayal dünyasının güzelliklerine kaçabilirsin...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeşilin Kızı Anne 6 - Ingleside
Baskı tarihi:
2021
Sayfa sayısı:
400
Format:
Ciltli
ISBN:
9786257310550
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ren Kitap
Baskılar:
Yeşilin Kızı Anne 6
Yeşilin Kızı Anne 6 - Ingleside
Anne of Ingleside
Yeşilin Kızı Anne 6
“Boş ver, Di. Yarın yine iki genç kız olacağız…” Anne Shirley Blythe

“Şimdi eve giderken Âşıklar Yolu’nda yürüyen eski hallerimizle karşılaşsak eğlenceli olmaz mıydı, Diana?”Anne Shirley Blythe

Anne artık beş çocuklu bir annedir ve başarılı bir doktor olan Gilbert’la birlikte Ingleside’da yaşamaktadırlar. Anne’in bu yepyeni hayatında bir an bile sıkılmaya vakti yoktur. Yeni doğmuş bir bebek ve Gilbert’ın oldukça zor bir kadın olan halası Mary Maria Blythe’ın ziyaretiyle, evdeki yaşamı daha da zorlu bir hal alır. Yine de Anne, çok sevdiği yardımcısı Susan’ın da desteğiyle bunlara göğüs gerer. Evi Ingleside onun için cennet gibi bir yerdir. Ancak bir gün, taparcasına sevdiği Gilbert’ın artık onu sevmediğini düşünüp kaygılanmaya başlar. Kocasının kendisini yeniden sevmesi için her şeyi yapmaya hazırdır.

“Gün ışığı yarın gitse bile bugün havanın bütün güzelliğini içeceğiz. Yarın birbirimizden ayrılsak bile bugün arkadaşlığımızın tadını çıkaracağız. Şu uzun, sarı ve yeşil tepelere, sisli mavi vadilere baksana. Hepsi bizim, Diana.”

Kitabı okuyanlar 237 okur

  • Arzu AL
  • I Am Groot
  • Whocanread
  • Ceylan
  • Mustafa Berk
  • Hiranur Hrmnky
  • Binnur
  • Pınar
  • Sena'Nur♡
  • the scarlet witch

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2 (2)
9
%1 (1)
8
%1 (1)
7
%1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0