Yetenekli Bay Ripley Ripley #1

8,1/10  (12 Oy) · 
24 okunma  · 
8 beğeni  · 
684 gösterim
Ripley Dizisi'nin ilk kitabı olan Yetenekli Bay Ripley, bizi bir anti-kahramanla tanıştırıyor: hasta ruhlu ama kendi kurallarını koyan, güçlü bir kişiliğe sahip Tom Ripley ile. Tom Ripley, varlıklı bir Amerikalının İtalya'da gününü gün eden maceraperest oğlu Dickie'yi ikna edip evine geri döndürmekle görevlendirilmiştir. Bir hiç olarak yaşamaktansa önemli birinin hayatını çalarak yaşamayı hayat felsefesi haline getiren hırslı ve kurnaz Tom Ripley, Dickie ile tanışınca ondan ve onun bolluk içindeki yaşamından öylesine hoşlanır ki, Dickie gibi olmak ister, hatta daha da öteye vardırır işi. Böylece yalanlarla, cinayetlerle dolu bir girdaba sürüklenir. Tatlı dilli, sempatik ama son derece ahlaksız Ripley'in amacına ulaşması için hiçbir şey yeterli değildir, bir cinayet bile. Polisiye romana felsefi bir boyut katan, suç olgusuna farklı bir açıdan yaklaşan, basitliğin içindeki derinliği anlatan bir yazar Patricia Highsmith. Onun romanları, psikolojik derinliğiyle, sıradan kişilerin öldürme güdüsünü ve suçun insanlar üzerindeki etkisini ustalıkla işlemesiyle öne çıkıyor. Patricia Highsmith, mantık ve delilik, normal ve anormal arasındaki çizgiyi yeniden değerlendirmemizi sağlarken tehlikeyi dolaylı yollardan sezdirerek okuru tedirgin etmeyi de başarıyor. Geçtiğimiz yıl filme çekilen ve Oscar adayları arasında yer alan, sinemalarda da uzun süre gösterimde kalan Yetenekli Bay Ripley'in başrolünde genç oyuncu Matt Damon oynamıştı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2001
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789750700408
 • Orijinal Adı:
  The Talented Mr. Ripley
 • Çeviri:
  Armağan İlkin
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeynep Öztemel 
24 Nis 21:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sen neymişsin be Ripleyböylesi bir şans mümkün mü..Kitabı oldukça beğendim..Kurgusu,anlatımı çok başarılıydı.. Yer yer biraz durağanlaşsa da kitap kendini okutuyor..Anlatılan her yer öyle güzel canlandı ki kafamda bu da yazarın başarısıdır..Malaesef kitapta bazı yerlerde ki cümleler türkçeye çevrilmemiş bu da sanırım bendeki baskıdan kaynaklanıyor oldukça eski çünkü.. Bitirir bitirmez de filmini izledim..Kitap için düşündüklerim ne yazık ki film için geçerli değil..Çünkü farklı şekilde çevrilmiş..Zaten neden kitaptan uyarlanan filmler olduğu gibi yansıtılmaz hiç anlamıyorum..? Filmi kitaptan bağımsız izlesem belki daha farklı düşünebilirdim bilemiyorum..

GazaL 
26 Tem 13:41 · Kitabı okudu · 3 günde

Bir polisiye dergisinde tanitimini görüp merak edip aldığım bu 5 kitaplik maceranin ilk kitabı.
Ben 'antikahraman' tanimlamasini okuyunca Deathpool gibi bir seyle karşılaşacağımı dusundum. Bol aksiyon, simariklik vs. Ancak Bay Ripley gayet mantikli, agirbasli, muzige ve resme merakli biri çıktı. İlk kitabinin konusu ilgi çekici. Çok ayrintiya girmeyeceğim. Ancak Tom Ripley zekasi sayesinde hem hayatta kalip, hem de geleceğini maddi acidan garanti altina aliyor. Begendim mi? Beğendim.

Kübra 
11 Şub 22:15 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Patricia Highsmith, film adaptesi Alfred Hitchcock tarafından yönetilen ilk romanı Trendeki Yabancılar'la dikkatleri üzerine çekse de ona ününü kazandıran hiç şüphesiz edebiyat dünyasının en unutulmaz anti-kahramanlarından birisi olan Tom Ripley'dir -bu kitabın da Ripley'nin 1960'ta Alain Delon ve 1999'da Matt Demon tarafından canlandırılan iki uyarlaması var-.Yetenekli Bay Ripley, olayları bir suçlunun gözünden anlatmaktadır ve okuru, olayların tümüne tanık ederek film izler gibi, biraz da tuhaf bir hava yaratır. Suç işleme süreci, sonrasında girilen ruh hali ve insan psikolojisinin olaylarla başa çıkabilme durumunun yanında zeki, muzip ve pek çok yeteneğe sahip, sevimli bir karakterin derininde yatan düşünceleri açığa çıkararak suç işleyebilme potansiyelini sorgular. Masum dünya yavaşça kaybolur ve umutsuz, hatta marazi hale bürünür.

Kitaptan 1 Alıntı

arden 
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yalnızdı ve tek kişilik bir oyun oynuyordu. Dostluk kuracağı insanlar büyük tehlike yaratabilirlerdi. Eh, dünyada hep böyle tek başına gezecekse daha da iyiydi belki. Ele geçme olasılığı daha azdı.Yalnızlığın sevinilecek bir yönüydü bu.

Yetenekli Bay Ripley, Patricia HighsmithYetenekli Bay Ripley, Patricia Highsmith

Kitapla ilgili 1 Haber