Adı:
Yetenekli Çocuğun Dramı
Baskı tarihi:
Kasım 2006
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759960292
Orijinal adı:
Das Drama des Beqabten Kindes und die Suche
Çeviri:
Emine Avşar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Profil Yayıncılık
Deneyimlerimizden ruhsal rahatsızlıklarla mücadele ederken her zaman kullanabileceğimiz çok önemli bir araca sahip olduğumuzu öğrendik. Bu araç tek ve benzersiz olan kendi çocukluk öykümüzün gerçeğini duygusal yönüyle kavrayabilmemiz, duygularımızla ona ulaşabilmemizdir... Fakat yanılsamalardan kendimizi tümüyle kurtarabilir miyiz? Her yaşam yanılsamalarla doludur; bu da, sanıyorum, gerçek bize çoğu zaman dayanılmaz göründüğü içindir. Yine de gerçek bizim için o denli vazgeçilmezdir ki, ona varamamış olmayı ağır rahatsızlıklarla ödüyoruz. Bu nedenle uzun bir süreç sonunda bize yeni bir özgürlük alanının kapılarını açıncaya kadar, acı vereceğini bilerek gerçeği keşfetmeye çalışıyoruz... Ya da buna katlanamayıp yalnızca bilişsel düzeyde bir kavrayışla yetiniyoruz. Fakat böyle yapınca da yanılsamaların alanından kurtulmamız mümkün olmuyor.
160 syf.
·Beğendi·7/10
Hani içinizdeki çocuğu öldürmeyin derler ya.. İşte bu kitabı okurken sıklıkla ondan yardım almanız gerekiyor. Psikanalist Alice Miller' ın bu kitabını okurken çok çaba sarf etmelisiniz.

Bu gün yaşadıklarınız, tutumlarınız, alışkanlıklarınız kısaca sizi siz yapan ne varsa - doğru yaptığınızdan emin olduğunuz- aslında çocukluk günlerinizde yaşadıklarınızın etkisiyle şekilleniyor. Çocukluğunuza dönmeniz, tıkanıklıkları çözmeye çalışmanız, ve o günlerdeki ebeveyn ilişkinizi detaylarıyla analiz etmeniz hayati önem taşıyor. Neden derseniz, şimdiki " siz "i var eden ve hatta gurur duyduğunuz özellikleriniz aslında sizin en büyük tuzaklarınız olabilir...

Hatta ebeveyninizin sizi büyütürken yaptığı -doğru sanılan- yanlışları siz de çocuğunuzu büyütürken tekrarlamayın diye başucu kitaplarınızdan olması muhtemeldir.
160 syf.
·Beğendi
Her ebeveynin, anne baba olmak isteyenlerin, öğretmenin, doktorun vb. kısacası çocukla iletişime geçen herkesin okuması gereken bir kitap. Hatta defalarca okuması gereken bir kitap.
160 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Oldukça yüzleştirici olan bu kitabi farkindalik kazanmak isteyen tum bireylerin okumasini oneririm. Bakim verenlerimizin hayatimizin rotasini nasil belirledigi ve biz bireylerin buna nasil uyum sagladigimizin gosterildigi bir kitap... umarim zayifliklarimiz ve ihtiyaclarimizla kendimizi ve ebeveynlerimizi kabul edebiliriz.
160 syf.
·Beğendi·10/10
Mutlu bir çocukluk yaşadığın yalanına daha fazla ortak olmak istemiyorsan ve hayatta gerçekleri görmek yegane amacınsa bu kitabı okumalısın ve kendinle yüzleşmelisin.
160 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Kitapla birlikte çocukluğunuza inip bilinçaltınızın derinliklerinde geziniyorsunuz.Çocuklukta yaşanan travmalar,ilgi eksikliği,aşağılanma vs duygudurumları tedavi edilmediği sürece olduğu gibi ebeveyni olunan çocuklara aktarılıyor.Küçükken ne kadar hırpalanmışsa çocuğunu o kadar hırpalıyor.Ne kadar eğitimli olursa olsun, bilinçaltı onu "yaşadıklarını yaşatmaya"zorluyor.
. "Yeni doğmuş çocuk kayıtsız şartsız ana/babasına muhtaçtır, ölümü ve kalımı onların elindedir. Ve varlığının devamı onların sevgisini elde etmesine bağlı olduğundan, ana/babasını kaybetmemek için her şeyi yapar.” Ana/baba baskısıyla yola getirilen çocuklar,sahte bir benlik oluştururlar.
Çocuğunuzla çatışmaya girdiğiniz durumlarda sizi problemin kaynağına yönlendirerek derin bir bakış açısıyla farkındalık kazandıran bir kitap.Kitabı sakin kafayla okursanız daha iyi olacak çünkü değerli bilgiler barındıran bu kitap okurken daha iyi anlamak adına yoğun dikkat gerektiriyor.Nesilden nesile aktarilmamasi gereken davranışlarda farkındalık sağladığı için kesinlikle tavsiye ederim.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Günümüzde çocuk yetiştirmenin ne kadar zor bir iş olduğundan hemen hemen yakinmayanimiz yoktur. Kitabı okuduğumuzda bireyin bebeklik ve çocukluk çağındaki anne baba tutumunun kişi üzerinde ne kadar etkili olduğunu çok çarpıcı örneklerle bir kez daha görüyoruz. Her anne ve babanın hatta öğretmenlerin de mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Toplumun çocuğa bakış acısının değişmesi gerekliliğini savunan ve bu düşünceyi somut örneklerle destekleyen yazar, eserinde çocuklardan daha çok büyüklerin davranışlarını ve çocuklar üzerindeki etkisini ele almış.
160 syf.
·22 günde·Beğendi·10/10
Bugüne kadar pek çok psikoloji kitabı okudum,çok etkilendiklerim de oldu ama bu kitap bir başkaydı benim için.Sanki bir kitabın altı çizili cümlelerini toplamışsın gibiydi.Ya da bir çok kitaptan öğrendiklerimin özeti gibiydi.Yazar herkes anlayabilsin diye çok fazla psikoloji terimi kullanmamış.Çok güzel ve faydalı bir kitap.
160 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Çok büyük ihtimalle bir çocuk öykü kitabı ya da daha düşük bir ihtimal de olsa, ticâri açlık tetiğinden çıkan kurşunun tam onikiden vurduğu edebiyattan fersah fersah uzak ve içi kof, popülist kavramların edebi özelliklere sahipmiş gibi satır satır sıralandığı; kitap seçiciliği, nitelik algısı sıfır insanlara yutturulan muhteşem(!) kasa yanı kişisel gelişim kitaplarından biri gibi duruyor olabilir.
Zîrâ ilk görüşümde ben de aynı şeyi düşünürdüm eğer okuyan kişilerden birini tanımasaydım...
Önyargıları her insan kadar ağır basan biriyim özellikle kitap konusunda.
Ama bu kitap, en iyisiydi diyemesem, en etkilendiğim diyemesem de annesiyle arasında buz dağları olan biri olarak içimde çokkk derin yerlere dokundu, zaman zaman beni inanılmaz rahatsız etti yüzleştirdiği şeylerle ve ağlayarak okuduğum satırları oldu.
İlk defa kitap okurken bu kadar kötü ve aynı zamanda bu kadar rahatlamış hissettim.
Oğlum doğduktan sonra annemle olan ilişkime dair idrâk ettiğim bazı şeyler, kimi yaralar bilinçaltımdan yüzeye lav hâlinde fışkırdılar çünkü resmen.
Çok daha kapsamlı ve çok daha iyi bir tercümeyle yazılabilirdi sanki ama bu hâliyle de benim için özel bir kitap olarak kalacak.
Herkese hitâp etmediğini düşündüğüm ancak okuduğunda kendisine hitâp ettiğini düşünen insanlara sımsıkı sarılmak istediğim, psikoloji-travma-aile kökenli yansımalar vs. içerikli bir kitap.
Herkesi etkileyecek, herkes okumalı tadında değil ama en azından anne - babaların ya da gerçekten kendini bulacağını düşünen, aile öyküsünde travmalar, düğümler olan kişilerin, bir kere öylesine de olsa okumalarını tavsiye edebileceğim bir kitap.

1. Bölümün sonundaki Altın Beyin öyküsünden bir satırla sonlandırayım; "Yaşamları boyunca, bazı şeylerin ancak bir yudumuna kavuşmanın bedelini özünden, iliğinden ödemek zorunda olan insanlar vardır. Bu onlar için hep yeniden yaşanan bir acıdır ve sonra artık acı çekmekten yoruldukları zaman..." Özet geçebildiğim kadar geçtim, okuyan fikrini paylaşır, okumayan fikirlerden yola çıkıp belki okumak için vaktini ayırır. Keyifli okumalar
160 syf.
·Beğendi·10/10
Kendinizin, çocuklarınızın, çevrenizdeki insanların duygularını anlayabilmek için mutlaka bu kitabı okuyun.
Kitap benim için bir terapi niteliğinde oldu. Çok uzun zamanda -biraz da tembellikten- sindire sindire, cümlelerin altını çize çize, dönüp paragrafları tekrar tekrar okuyarak bitirdiğim bir kitap. Yazarın mesleki tecrübesinin damıtılmış özeti niteliğinde bir eser.
160 syf.
Çok beğendim ! Bilinçaltının süt çocukluğu döneminde nasıl oluştuğunu, hayatımızı nasıl etkilediğini ve nasıl bir kısır döngü ile kendi çocukluk yaşantımızı ne kadar eğitimli olursak olalım kendi çocuklarımıza da aktardığımızı anlaşılır bir dille anlatıyor . Kendi çocukluk yaşantımızı bilişsel bir farkındalık ile kabullenmeyi değil de , o dönemde yaşadığımız ancak ortaya koyamadığımız tüm olumsuz duyguları yeniden ortaya çıkarmayı, yaşamayı ve kabullenmeyi öneriyor. Ailelere, psikoloğlara ve bazı terapi yaklaşımlarına karşı da sağlam eleştirileri var . Düşüne düşüne okunası bir kitap.
160 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Anne/baba olan ya da olacak kişilerin titizlikle okumalarını tavsiye ederim. Kızıma karşı, iyi niyetle ve doğru olduğunu düşündüğüm ve hatta Onun iyiliği için yaptığımı düşündüğüm bazı davranışlarımın vahim sonuçlarını sorguladım, kitabı okurken. Şımarıklık üzerine düşüncelerim çok değişti.
Bu arada kendi mükemmel çocukluğumda ameliyat masasının ışıkları altında...
160 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Kitabın ilk versiyonu Freud kavramlarına dayanan ve Psikanalitik Kuram çerçevesinden bakan bilgi ve düşüncelerle yazarımız tarafından 1979 yılında yazılmış.Yazarın edindiği deneyimler ve gözlemleri onun geçmişinde Freud ekolünün temsilcilerinden biri olma yolundan kopartıp kendi düşüncelerinin doğruluğunda yeni bir düşünce akımın neferi olmasını sağlamıştır.

Bu eser 1996 yılında ikinci kez ve bu sefer eleştirmenlere göre daha özgür, daha yetkin ve sadece psikoloji alanında uğraşanlara değil her yetişkin insana hitap edebilen basit ve öz kavramlarla anlatılıp okurlara sunulmuş.Çocuk gelişimi ile ilgili tabuları yıkan, sorgulamadığımız kavramları sorgulatan sarsıcı bir eser olduğu görüşündeyim.
Beni incitirseniz kıyametleri kaparırım, hakkımdır bütün bunlar!
Alice Miller
Sayfa 26 - Profil Kitap, 10. Baskı, Çeviri: Emine Avşar
Kişi, bunalımlar ve 'yatıştırıcılar' olmadan yaşamak istiyorsa, dayanağını kendi benliğinde, dolayısıyla gerçek ihtiyaçlarına ve duygularına ulaşmakta bulmalı ve kendini özgürce ifade edebilmelidir.
... bir çocuğun gözleri anneyi her an, her yerde izler...
Alice Miller
Sayfa 21 - Profil Kitap, 10. Baskı, Çeviri: Emine Avşar
Eğer ben bütün duyguları ve onların birbirleri ile kıyasıya giriştikleri ıstıraplı kavgayı bir temel duyguya indirgeyip ona tek bir ad verecek olsaydım, aklıma gelen tek sözcük 'korku' olurdu.
Alice Miller
Sayfa 117 - Hermann Hesse/Çocuk Ruhu
Oysa tüm yaşananların kökleri çocukluğun derinliklerinde saklı değil midir?
Alice Miller
Sayfa 13 - Profil Kitap, 10. Baskı, Çeviri: Emine Avşar
Gerek ana babalarımız ve eğitimcilerimiz ile, gerekse kendimiz ile ilgili olan gerçeklerimizi öğrenmemize izin verilmezse gerçekten sevebilmemiz olanaksızdır. Böyle olunca sadece seviyormuş gibi davranabiliriz ki bu yapmacık davranış sevginin tümüyle karşıtıdır. Karşımızdaki insanı şaşırtır, aldatır. Herşeyden önce de onda bilincinden itmek zorunda olduğu, bilincine vararak yaşayamayacağı, bu nedenle de yıkıcı olan bir öfke yaratır; özellikle de eğer karşımızdaki bizim "sözde" sevgimize inanmaya muhtaç biriyse.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yetenekli Çocuğun Dramı
Baskı tarihi:
Kasım 2006
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759960292
Orijinal adı:
Das Drama des Beqabten Kindes und die Suche
Çeviri:
Emine Avşar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Profil Yayıncılık
Deneyimlerimizden ruhsal rahatsızlıklarla mücadele ederken her zaman kullanabileceğimiz çok önemli bir araca sahip olduğumuzu öğrendik. Bu araç tek ve benzersiz olan kendi çocukluk öykümüzün gerçeğini duygusal yönüyle kavrayabilmemiz, duygularımızla ona ulaşabilmemizdir... Fakat yanılsamalardan kendimizi tümüyle kurtarabilir miyiz? Her yaşam yanılsamalarla doludur; bu da, sanıyorum, gerçek bize çoğu zaman dayanılmaz göründüğü içindir. Yine de gerçek bizim için o denli vazgeçilmezdir ki, ona varamamış olmayı ağır rahatsızlıklarla ödüyoruz. Bu nedenle uzun bir süreç sonunda bize yeni bir özgürlük alanının kapılarını açıncaya kadar, acı vereceğini bilerek gerçeği keşfetmeye çalışıyoruz... Ya da buna katlanamayıp yalnızca bilişsel düzeyde bir kavrayışla yetiniyoruz. Fakat böyle yapınca da yanılsamaların alanından kurtulmamız mümkün olmuyor.

Kitabı okuyanlar 92 okur

  • ramazan sıvacıoğlu
  • Gülsüm Sarı
  • Fatma kose
  • Derya Çetin
  • MaviVapurDumanı
  • Nida Yazıcı
  • Ayşenur Kardeş
  • Cemal Uluk
  • Elif Koçak
  • M.

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.7
14-17 Yaş
%7.7
18-24 Yaş
%7.7
25-34 Yaş
%38.5
35-44 Yaş
%23.1
45-54 Yaş
%15.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.8
Erkek
%18.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.5 (17)
9
%19.5 (8)
8
%24.4 (10)
7
%12.2 (5)
6
%2.4 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0