Yetim Şiirleri Antolojisi

·
Okunma
·
Beğeni
·
75
Gösterim
Adı:
Yetim Şiirleri Antolojisi
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
223
Format:
Karton kapak
ISBN:
978994404772
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zirve Yayınları
Yetimlik bir sıfat gibi sol göğsümde
Ne güler ne ağlarım bu cehennemde
223 syf.
·Puan vermedi
"Hayatını günahlarla doldurmus bir adam varmış. Yağmurlu bir günde ayağı kayıp yere düşer ve eli kirlenir. Silecek bir yer bulamadığından dolayı o an yolda oynayan bir çocuğun kafasında elini temizler ve oradan ayrılır.

Ve bu adam kısa bir zaman sonra vefat eder. Cehennemi beklerken melekler ona cennetten bir bahçe gösterir. Adam çok şaşırır ve bu kadar günahı olduğu halde nasıl olur da Allah kendisine cenneti nasip ettiğini merak eder. Melekler durumu Allah'a bildirirler. Allah meleklerine şöyle nida eder;

O kuluma söyleyin, bir gün eli çamurlandığında o, elini silmek icin bir çocuğun başını okşamıştı. Yaptığı yanlış bir şey de olsa o çocuk yetim idi. Kimse başını okşamamıştı. O kulum kötü niyetle de olsa yetimin başını okşaması o yetimi o kadar çok sevindirdi ki; ben de o güzel yetim kulumun hürmetine o günahkar kulumu da affettim."

Geçen hafta babamın doğum günüydü. Beni şiirle tanıştıran, 6 yaşında yetim ve öksüz kalan babam.

"Yetimlik bizim ailede bir gelenektir. Ben 6 yaşında, babam 8 yaşında, dedem 6 yaşında ve onun babası 8 yaşında yetim kaldı korkuyorum ben de sizi yetim bırakacağım." demişti.

Yetim kalma sırası artık bizdeydi. 6, 8, 6 diye ilerleyen babadan oğula geçen yetimlik sırası, erkek kardeşimin 8 yaşına girmesiyle bize gelmişti. Babam korkuyordu, çaresizdi sizi nasıl bırakıp gideceğim diyordu. Bu vesveselerden kurtulamıyordu. O yıl erkek kardeşim 8 yaşını bitirene kadar hayatımız kabusa dönmüştü. Babam durup durup ağlıyor bize her geçen gün yeni şeyler vasiyet ederek bizleri de ağlatıyordu.

Neyse ki kardeşim sonunda 9 yaşında girince gelenek bozulmuş ve babamın durumu düzelmişti. Şimdi kardeşim 25 yaşında ve hala yetim değiliz. Geleneği aynı gün hem yetim hem öksüz kalarak babam bozmuştu aslında.

Artık eskisi kadar yetimligini dert etmiyor, düşünmüyor zannediyordum. Çünkü bu yıl doğum gününde hediye olarak benden bu kitabı istedi. Şiir okumayı zaten çok sever. Kendisi gibi yetimlerin yazdığı şiirleri, onların hissettiklerini okumak istedi. Başarabilir zannetmiştim ama ilk şiirden sonra yine fena oldu okuyamam deyip bıraktı. İste bu kitabı ben babam için onun adına okudum.

Sivas Kültür Derneği tarafından yapılan yetim temalı şiir yarışmasına gönderilen şiirlerin yer aldığı kitap. Amatör şairler tarafından yazılan şiirlerin bazıları çok iyiyken yer yer kendimi yetim gibi hissettiren, bazılarını haliyle beğenmedim. Ama böyle bir faaliyet hazırlamaları hoşuma gitti. Umarım bu tarz kültürel etkinliklerin devamı gelir.
Kitaba henüz alıntı eklenmedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yetim Şiirleri Antolojisi
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
223
Format:
Karton kapak
ISBN:
978994404772
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zirve Yayınları
Yetimlik bir sıfat gibi sol göğsümde
Ne güler ne ağlarım bu cehennemde

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • DUA

Kitap istatistikleri