Yetimlerin Efendisi'nin Oğlu

8,8/10  (5 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
436 gösterim
2013 Pulitzer Ödülü
Ulusal Kitap Eleştirmenleri Cemiyeti Ödülü
Dayton Edebiyat Barış Ödülü
Amerikan Edebiyat Cemiyeti Carnegie Madalyası

"Okuyucuyu totaliter Kuzey Kore'nin derinliklerine ve insan kalbinin en mahrem yerlerine doğru macera dolu bir yolculuğa sürükleyen, büyük bir incelikle işlenmiş bir roman."
-Pulitzer Ödülü alıntısı

Pak Jun Do, zorla başkente götürülmüş şarkıcı bir kadının ve yetimhane müdürü bir babanın oğludur. Kuzey Kore'nin üst düzey yetkilileri kısa zamanda onun sadakatini ve yeteneklerini fark eder. Kendisini sadece "dünyanın en yüce ulusunun bir neferi" olarak gören Jun Do, kısa zamanda yükselir. Hayatta kalmak için değişen kurallarla, işkencelerle ve üstlerinin kafa karıştırıcı istekleriyle mücadele etmek zorundadır. Herhangi bir insanın katlanabileceğinden fazlasına maruz kalan Jun Do, sevdiği kadın Sun Moon'u kurtarabilmek için Kim Jong İl'in rakibi rolüne bürünür.

Bu destansı romanda Adam Johnson, açlıkla kırılan, yozlaşmışlık ve zulmün sıradan olduğu bu dünyanın sürükleyici bir anlatımını sunuyor. İnsanın kırılganlığının ve insan iradesinin yenilmezliğinin anlatıldığı roman, hiç tanınmayan bir dünyanın kapılarını aralıyor.

"Yetimlerin Efendisi'nin Oğlu, tıpkı 1984 ve Cesur Yeni Dünya gibi distopik klasiklerin arasında yer almayı hak ediyor."
-The Guardian-

"İnanılması güç olayları ele alıp bunları tamamıyla inanılır bir kurguya dönüştürebilen müthiş bir roman.
Bu Yetimlerin Efendisi'nin Oğlu'nun dehası."
-The Washington Post-

"İnanılmaz derecede canlı bir anlatımı olan sürükleyici bir roman… Aşk, çocukluktan yetişkinliğe geçiş ve macerayıbir araya getiren eşsiz ve kaçırılmaması gereken bir kitap."
-The Huffington Post-

"Johnson'ın romanı imkânsız gibi görünen bir şeyi başarıyor: Amerikalı bir yazar Kuzey Kore'nin gizemli dünyasını ustalıkla, bir vatandaşın ruhunu ve kavrayışını sergileyerek, yetimhanelerinden balıkçı gemilerine ve üst düzeykomutanların mutfaklarına kadar uzanarak sunuyor. "
-Publisher's Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  576
 • ISBN:
  9786053433187
 • Orijinal Adı:
  The Orphan Master's Son
 • Çeviri:
  Güneş Demirel
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tolga Önver 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Okurken sık sık George Orwell'i andığım 1984 esanslı bir roman. Kuzey Kore'yle ilgili daha etraflı, derin bilgiler içermesini isterdim. Yine de Kuzey Kore'nin dışa kapalılığını düşünürsek, içindeki anlatımlar ilginizi çekebilir.

Evren5- Kozmos 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok beğenerek okudum, mutlaka okuyun. Herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Kuzey Kore gerçeğini mükemmel anlatıyor. Kitabın,fazla popüler olmaması maalesef biraz geri planda kalmasına neden oldu.