Yezidin Kızı

5,7/10  (10 Oy) · 
16 okunma  · 
6 beğeni  · 
659 gösterim
"Dünyamı artık ilaçlı olarak seyrediyorum; kanıma zehrini katan bir iğne veya bir tutam toz beni bir masal âlemine sürükleyip götürmüştü. Tamamen yaşadığıma kani değildim, hayatla ölüm arasında, sanki, bir araf geçidindeydim, alnıma yazılmış olan devrimi iradesizce ikmale çalışıyordum. Bundan ötesi ya sonsuz bir aydınlık, ya tükenmez bir karanlık olacaktı. Hangisine düşeceğimi bilmediğimden halin devamını istiyor, karar almaktan korkuyordum. Kendiliğimden yapacağım en küçük bir hareket ve göstereceğim bir ufacık irade Zeliha'yı benden kaçırabilecekti..."

Türk edebiyatının usta kalemi Refik Halid Karay, bir gemi seyahati sırasında başlayıp uçsuz bucaksız Suriye çöllerinde devam eden gizemli bir aşkı anlatıyor. Yezidilik hakkında detaylı bilgileri de konu alan Yezidin Kızı, pek aşina olunmayan gerçeklerin üzerine örülmüş sürükleyici ve egzotik bir hikâye.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789751031563
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Ilve Karadeniz 
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Konu hakkında pek bir şey söyleyemem. Öyle çok allengirli, merak uyandiran vs. değil. Ancak bir dil, bir anlatım, bir üslup var ki bazı sayfalarını tekrar tekrar okuyasınız gelir. Düz yazı desem değil, Şiir desem degil. Özellikle çöl ile denizi kıyasladığı bir pasaj var ki yıllar önce okuduktan sonra o kısmın fotokopisini cektirip çantamda taşımıştım. Bence yazarın şiirsel anlatımda zirveye oturtulacak eseri. Naçizane bir öneri. Eskiler bilir ama genç arkadaşlar için. Son 15-20 yılda yazılan kitaplar hariç özellikle Türk ve Dünya klasiklerini okuyacaksanız mutlaka sahaflardan olabildiğince eski basımlarını bulun. (1930, 40, 50 vs.) Okurken takır tukur uyduruk kuş dili yerine gerçek Türkçenin bir tadına bakın, keyfine varın, dil zevkiniz önce oluşsun sonra gelişsin ve tabii kelime dağarcığınız artsın.