Yıkıma Giden Adam

8,2/10  (18 Oy) · 
34 okunma  · 
11 beğeni  · 
830 gösterim
Tarihteki ilk Hugo Ödülü’nün kazananı.

“Tüm zamanların en iyi bilimkurgu klasiklerinden biri.”
–Isaac Asimov

“Bester’in iki muazzam kitabı zamanının ötesine geçmeyi başardı. Yaklaşık altmış senedir herkesin en iyi on bilimkurgu kitabı listesindeki yerlerini korudular.”
–Robert Silverberg

“Benim Bester’e duyduğum hayranlığı, aynı heyecanla paylaşmayan bir bilimkurgu yazarıyla henüz karşılaşmadım.”
–William Gibson

“Alfred Bester dörtlülerini yakıp ayağını gazdan hiç çekmeden yazmış romanını. Derinlik ile eşi benzeri görülmemiş bir hayalgücünün birleşimi. William Gibson okulda arkadaşlarıyla oyuncak ışın tabancasıyla oynarken, Bester siberpunk yazmakla meşguldü.”
–James Lovegrove

24. yüzyılda, evrenin en güçlü adamlarından biri olan Ben Reich, yetmiş yıldır adı bile duyulmamış bir suç işlemeye karar verir: Cinayet. Esper adı verilen zihin okuyucuların, daha düşünce halindeyken suçları engellediği bu dünyada, Reich’ın amacına ulaşması neredeyse imkânsızdı.
Hükümdarlık adındaki şirketinin, rakip şirket D’Courtney’le girdiği mücadeleyi büyük ölçüde kaybetmesinin ardından başka bir çaresi kalmadığını düşünen Reich, bir yandan da kâbuslarında asıl korkusu Yüzü Olmayan Adam’la uğraşıyordu.
Tüm bunlara rağmen Ben Reich pes etmemeye kararlıydı. Aklında yıkımla, Yıkım’a hazırlandığının farkında değildi.
Yıkıma Giden Adam, galaksinin içimizdeki megalomana verdiği çarpıcı bir yanıt.
Her biri, uzay ve zamanda eşsiz olduğuna dair mağrur sanrılarla gelişen, sonu gelmeyen dünyalar ve kültürler var. Aynı megalomanlıktan muzdarip sayısız insan geldi bu hayata; kendisinin eşsiz, yeri doldurulamaz, benzersiz olduğunu düşünen. Daha da gelecek böyle insanlar... sonsuza kadar. Bu da böylesi bir zamanın ve böylesi bir adamın hikâyesi… bu, Yıkıma Giden Adam’ın hikâyesi.
Harry Harrison’ın sunumuyla
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9786053755494
 • Orijinal Adı:
  The Demolished Man
 • Çeviri:
  Barış Tanyeri
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tom Jones 
 10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum en sıradışı bilimkurgu kitabıydı. İnsan hayati tamamen farklılaşmış ve ortaya "gözetleyiciler" denen, beyin düşüncelerini okuyan bir tür çıkmış. Bi cinayet sonrası polis ve katilin birbirini alaşağı etme çabaları ütopik bi şekilde anlatılıyor.

Kübra 
25 Şub 20:32 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Özel hayat sınırlarımız gün geçtikçe daralıyor. Pek çok anımızı paylaşmak akıllara farklı bir big brother kavramı getiriyor. Peki bunlar bizim isteğimizden çıksa hatta görüntülenmenin de ötesine ulaşıp aklımızdan geçenleri bütünüyle okuma boyutuna ulaşsa.
24. Yüzyıl geleceğinde esper adı verilen gözetmenlerin insanların düşüncelerini okumasıyla olası suçlar önceden engellenirken bu sanatın yeni avantajlar için kullanmaması da bir taraftan önlenmeye çalışılmaktadır. Ancak Ben Reich 70 yıldır adı bile duyulmamış bir suç işlemeye kararlıdır. İnsan güç kazandıkça daha çoğunu istemeye meyillidir ve güç aynı zamanda daha çoğunu kazanma kudreti de verir. Gücü kaybetme korkusu saplantıya dönüştükçe saplantıları hayata geçirme hırsı Ben Reich'ı bakın nasıl da kör eder ve amacına ulaşmak için o artık her şeyi yapmaya kararlıdır.
Alfred Bester'dan benzersiz bir kitap ve unutulmaz bir karakter daha. Muntazam bir kurgunun üzerine inşa edilmiş alışılmışın çok ötesinde olay örgüsüyle beklenmedik gelişmeler merakınızı okuma süresince taze tutarken zeka ve mizahı ihmal etmiyor yazar. Sıradışı karakterlerini de başarıyla yansıtıyor. Olaylarla anlatım birebir örtüşüyor ki bu bence yazarın her iki kitabında da en belirgin ve onu diğerlerinden ayıran yeteneği. Karakterin ruh halini "suçlu bir öfke" gibi nice güzel tamlamalarla tasvir ediyor. Üslubundaki hırçınlık ve mizahla çok keyifli bir kontras sunuyor. Tarzını o kadar sevdim ki hayatım boyunca hiç sıkılmadan Alfred Bester okuyabilirim. Keşke yüzlerce kitabı olsaydı ve biz onu hep okusaydık. Barış Tanyeri'nin çevirilerini zaten hep çok severim ve bu kitapta da yazarın anlatımına paralel iyi bir çeviri sunmuş bizlere. Yıkım'a Giden Adam ve Kaplan! Kaplan! en son 2000'de 6.45'ten çıkmıştı ve 17 yıldır bu kitaba baskı yapılmaması büyük eksiklik. Baskısı yıllardır yapılmamış daha nice bilimkurgu eserleri raflarda tekrar görebilmek dileğiyle

Yaprak Onur 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yıkıma Giden Adam bize 24. yüzyılda zihin okuyucuların da olduğu bir dünyayı tasvir ediyor. Esper adı verilen bu zihin okuyucu kişilerin varlığı ve bu bağlamda kullanımları suç oranlarını düşürmüş, hatta cinayeti tamamen ortadan kaldırmış durumda çünkü insanlar cinayet planladıkları anda Esperler bunu fark edip gerekli yerlere bildirmekle görevliler. Ben Reich yaratılan bu güneş sisteminin bir çoğunu içine alan dünyanın en güçlü adamlarından biri ve rakibi olduğu şirketin sahibini başka türlü yenemeyince onu öldürmeye karar veriyor. Bir yandan ise Yüzü Olmayan Adam'ı içeren kabuslar görüyor ve bunun sebebini çözemiyor.

Yorumlaması gerçekten zor bir kitap ve tam bir bilimkurgu klasiği. Ben daha önce benzeri bir esere rast gelmedim (Bir benzerinin olabileceğine de inanmıyorum). Büyük şehir yaşandısını ve kapitalizimi ele alışından mı bahsetsem, yoksa Esperlerin aralarında koşurken yarattığı motifleri mi anlasam bilemiyorum. Her yerinden ayrı ayrı yaratıcılık fışkırıyor.

Yorumun Devamı --> https://www.instagram.com/yaprak.onur/

Oktay Y. 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap içerisinde genel yapılan vurgu akıl okuma tekniği. Polisler akıl okuyor, sırf akıl okumak için kurulmuş Esper Loncası isminde bir birlik var. Fakat diğer akıl okuma hikayelerinden farklı olarak kitapta bu nasıl engellenir konusu da işlenmiş. Akıl okuyanların seviyeleri, yaşayacakları ilişki kuralları bile var. Fakat kitabın ana konusu elbette akıl okuma değil, intikam ve mücadele.

Mehmet Kızılırmak 
27 Şub 17:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk başları agir gitse de daha sonra olaylara hakim olunca sonu merak uyandiran bi eser lakin daha basit anlatabilirmiş olaylar sanki karmakarışık bi yol izlemiş yazar.Okunmaya değer bi eser.

Kitaptan 6 Alıntı

Gökhan 
12 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Gözetleyici olmadığınıza şükredin, efendim. İnsanların yalnızca dışını görebildiğiniz için minnettar olun. Tutkuları, nefretleri, kıskançlıkları, kötülüğü, hastalıkları göremediğiniz için kendinizi şanslı sayın... İnsanların içindeki korkutucu gerçeği nadiren gördüğünüze sevinin."

Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 255 - İthaki)Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 255 - İthaki)
Gökhan 
12 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

- "Üç-dört yüzyıl önce polisler Reich gibi adamları, onları öldürmek için yakalıyordu idam cezası deniyordu adına."

- "Şaka yapıyorsun."

- "Şerefim üzerine yemin ederim."

- "Ama bu hiç mantıklı değil. Kişinin topluma karşı gelecek yeteneği ve cesareti varsa, ortalama üstü olduğu ortadadır. Onu bırakmamak gerekir. Onu düzeltip bir artı değere çevirmek gerekir. Neden atasın ki? O zaman elinde yalnızca koyunlar kalır."

Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 261 - İthaki)Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 261 - İthaki)
Kübra 
23 Şub 23:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

içgüdü
Her insan iki karşıt İçgüdünün bir dengesinden oluşur... Yaşam İçgüdüsü ve Ölüm İçgüdüsü. İki güdü de aynı amaca sahiptir... Nirvana'ya ulaşmak. Yaşam İçgüdüsü Nirvana'ya ulaşmak için tüm muhalifleri ezerek savaşır. Ölüm İçgüdüsü kendini yok ederek Nirvana'ya ulaşmaya çalışır. Adapte bireyde genellikle iki içgüdü eriyerek birleşirler. Gerilim altında ayrışırlar.

Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 49 - İthaki Yayınları)Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 49 - İthaki Yayınları)
Azra Eslem 
29 Oca 12:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1
Doğuştan bir katil olduğunuzu düşünüyorsanız,plan üzerinde çok fazla durmaktan sakının. Bırakın içgüdüleriniz sizi yönlendirsin. Zekanız sizi yüz üstü bırakabilir ama katil içgüdüsüne karşı konulamaz.

Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 30)Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 30)
Oktay Y. 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kuralların ve adil oyunun arkasına saklananlar; korkaklar, zayıflar ve zamanlı kaybedenlerdir.

Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 99 - İthaki Yayınları)Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 99 - İthaki Yayınları)