Adı:
Yıkıma Giden Adam
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053755494
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Demolished Man
Çeviri:
Barış Tanyeri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Tarihteki ilk Hugo Ödülü’nün kazananı.

“Tüm zamanların en iyi bilimkurgu klasiklerinden biri.”
–Isaac Asimov

“Bester’in iki muazzam kitabı zamanının ötesine geçmeyi başardı. Yaklaşık altmış senedir herkesin en iyi on bilimkurgu kitabı listesindeki yerlerini korudular.”
–Robert Silverberg

“Benim Bester’e duyduğum hayranlığı, aynı heyecanla paylaşmayan bir bilimkurgu yazarıyla henüz karşılaşmadım.”
–William Gibson

“Alfred Bester dörtlülerini yakıp ayağını gazdan hiç çekmeden yazmış romanını. Derinlik ile eşi benzeri görülmemiş bir hayalgücünün birleşimi. William Gibson okulda arkadaşlarıyla oyuncak ışın tabancasıyla oynarken, Bester siberpunk yazmakla meşguldü.”
–James Lovegrove

24. yüzyılda, evrenin en güçlü adamlarından biri olan Ben Reich, yetmiş yıldır adı bile duyulmamış bir suç işlemeye karar verir: Cinayet. Esper adı verilen zihin okuyucuların, daha düşünce halindeyken suçları engellediği bu dünyada, Reich’ın amacına ulaşması neredeyse imkânsızdı.
Hükümdarlık adındaki şirketinin, rakip şirket D’Courtney’le girdiği mücadeleyi büyük ölçüde kaybetmesinin ardından başka bir çaresi kalmadığını düşünen Reich, bir yandan da kâbuslarında asıl korkusu Yüzü Olmayan Adam’la uğraşıyordu.
Tüm bunlara rağmen Ben Reich pes etmemeye kararlıydı. Aklında yıkımla, Yıkım’a hazırlandığının farkında değildi.
Yıkıma Giden Adam, galaksinin içimizdeki megalomana verdiği çarpıcı bir yanıt.
Her biri, uzay ve zamanda eşsiz olduğuna dair mağrur sanrılarla gelişen, sonu gelmeyen dünyalar ve kültürler var. Aynı megalomanlıktan muzdarip sayısız insan geldi bu hayata; kendisinin eşsiz, yeri doldurulamaz, benzersiz olduğunu düşünen. Daha da gelecek böyle insanlar... sonsuza kadar. Bu da böylesi bir zamanın ve böylesi bir adamın hikâyesi… bu, Yıkıma Giden Adam’ın hikâyesi.
Harry Harrison’ın sunumuyla
264 syf.
·10/10
Hiç suç işlenmeyen ve “suç” kavramının artık ortadan kalktığı bir gelecek toplumunda cinayet işlediğinizi düşünün. Size nasıl bir ceza verirlerdi? Ya da size verilecek cezada kıstas ne olurdu?

Roman, teknolojik gelişmeler neticesinde, cinayet işlemenin artık imkansız hale geldiği ileri bir gelecek toplumunda cinayet işlemeyi planlayan Ben Reich isimli zeki bir zenginin bu planını uygulamaya geçirmesini ve devamında gelişen olayları konu almaktadır.

Kitabın esas olayı şudur: Ben Reich çok zeki bir suçludur. Suç işlenmeyen bir toplumda suç işleyerek imkansızı başarmış ve kendisini cezalandırması gereken kişileri suçlu bir kişi karşısında ne yapacaklarını bilemedikleri için çaresizlik içerisinde bırakmıştır. Göründüğü üzere, son derece özgün bir konuya sahip.

Bilim kurgu türündeki kitapları okurken zorlanan okurların, bilim kurgu romanlarına başlaması için atabileceği en kolay ilk adımlardan biridir bu kitap. Çünkü kitap cinai bir vakıayı konu alarak polisiye roman özelliği de göstermekte ve okuyucuyu sıkmayan son derece özgün bir konusu bulunmakta. Pek polisiye roman okumayı sevmeyen bir okur olarak polisiye ve bilim kurgunun birleşmesiyle oluşan bu esere hayran kaldım açıkçası.

Dikkat! Devamı "spoiler" içermektedir.

Beni etkileyen en önemli kısım ise, yetkili kişiler tarafından bu zekaya sahip bireyi(suçluyu) cezalandırmak yerine topluma kazandırma amacı güdülmesiydi. Zaten günümüzde dahi suçlu bir bireyi cezalandırmanın asıl amacı, o kişiyi yeniden topluma kazandırmaktır. İnfaz Hukuku’nun temel prensibi budur.

Gerçekten bu tür zekalara sahip kişilerin mutlaka topluma yararlı işlerde kullanılması, topluma yeniden kazandırılması ve özgürlüğünün kısıtlanarak cezaevlerinde yok edilmemesi gerektiği düşüncesindeyim. Polisiye ve bilim kurgunun bir araya gelmesiyle oluşan bu akıcı eseri elbette tavsiye etmekteyim.
264 syf.
·14 günde·Beğendi·Puan vermedi
Alfred Bester'ın bu kitabı insanı hayrete düşürüyor: okuduğum bilim kurgu kitapları içerisinde hiç birinde, hatta muhteşem Vakıf serisinde bile bu kadar kendine özgü bir atmosfer yok, bence. Polisiye tarzda bir bilim kurgu örneği olarak Yıkıma Giden Adam gerçekten de hızına yetişmesi imkânsız bir tarzda akıp geçiyor, yazarın 19 53'te yarattığı bu evrenin kendine özgülüğü kesinlikle kaybolmadığı gibi sanki bugün yazılmış gibi bir hava da veriyor, okurken neye kime nasıl alışacağımızı bilemeden üst üste imgelerle, tasarımlarla sürekli bir kovalamacanın içerisinde koşturup duruyoruz. Kitap, son yetmiş senedir cinayet işlenmeyen bir zamanda cinayet işlemeyi aklına koymuş, güçten başı dönmüş Ben Reich'ı ve onun peşine düşenleri rengârenk 24. yüzyıla dair bin türlü olay, kişi ve hatta dil oyunuyla anlatıyor. Bu kadar sıradışı, kendine özgü, şaşırtıcı bir eseri kimse es geçmemeli.
264 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Okuduğum en sıradışı bilimkurgu kitabıydı. İnsan hayati tamamen farklılaşmış ve ortaya "gözetleyiciler" denen, beyin düşüncelerini okuyan bir tür çıkmış. Bi cinayet sonrası polis ve katilin birbirini alaşağı etme çabaları ütopik bi şekilde anlatılıyor.
Çevirmeninden dolayı mı desem, yoksa kitabı okumadan gözümde cok mu büyüttüm bilmiyorum ama bir türlü ısınamadım. Yarısına kafar geldim ama eğer bu kitabı bitirmeyi beklersem baya zaman geçecek bu yüzden başka bir zaman devam edeceğim, okumak gelmiyor içimden şimdilik.
264 syf.
·18 günde·Beğendi·10/10
24 yüzyılda, cinayet işlemenin imkansız olduğu zamanlarda kusursuz bir ölümü nasıl gerçekleştirirsiniz. Zihniniz sürekli okunuyor, düşünceleriniz kişiler tarafından biliniyor ama aynı zamanda birini de yok etmeniz gerek. Her şeye gücü yeten bir adam Ben Reich, her şeyi yıkabilecek bir adam, YIKIMA GİDEN ADAM. Şunu kesinlikle söyleyebilirim ki olasılıksız bunun yanında çok sönük kalacak mutlaka okuyun...
264 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Bir insanın içinde sadece sevgi ve bağlılık, cesaret ve merhamet, cömertlik ve fedakârlık hissi vardır. Geri kalanların hepsi, körlüğünüzün perdeleridir. Bir gün gelecek hepimiz göz göze, kalp kalbe olacağız...
264 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Yıkıma Giden Adam bize 24. yüzyılda zihin okuyucuların da olduğu bir dünyayı tasvir ediyor. Esper adı verilen bu zihin okuyucu kişilerin varlığı ve bu bağlamda kullanımları suç oranlarını düşürmüş, hatta cinayeti tamamen ortadan kaldırmış durumda çünkü insanlar cinayet planladıkları anda Esperler bunu fark edip gerekli yerlere bildirmekle görevliler. Ben Reich yaratılan bu güneş sisteminin bir çoğunu içine alan dünyanın en güçlü adamlarından biri ve rakibi olduğu şirketin sahibini başka türlü yenemeyince onu öldürmeye karar veriyor. Bir yandan ise Yüzü Olmayan Adam'ı içeren kabuslar görüyor ve bunun sebebini çözemiyor.

Yorumlaması gerçekten zor bir kitap ve tam bir bilimkurgu klasiği. Ben daha önce benzeri bir esere rast gelmedim (Bir benzerinin olabileceğine de inanmıyorum). Büyük şehir yaşandısını ve kapitalizimi ele alışından mı bahsetsem, yoksa Esperlerin aralarında koşurken yarattığı motifleri mi anlasam bilemiyorum. Her yerinden ayrı ayrı yaratıcılık fışkırıyor.

Yorumun Devamı --> https://www.instagram.com/yaprak.onur/
264 syf.
·10/10
Yazar 1952 yılında bir dergide bu kitabın hikayesini yazınca halk tarafından çok sevilmiş ve kitap haline getirilmiş. Kitap ülkemizde üç farklı isimle yayımlanmış; "24.yüzyılda cinayet", "Anarşit" ve "Yıkıma Giden Adam".
Kitaba başlarken ilk adapte olmakta zorlandım. Hatta ilk 45 sayfayı iki kez baştan almak zorunda kaldım. Oldukça durağan ve sıkıcı başlayan kitap sonrasında öyle güzel ilerledi ki, sayfalara kitlendim kaldım. Yazar akıl okuma, sosyal ilişkiler, cinayet, intikam, hırs, para vs. gibi birçok konuya yer vermiş. Kitap 24. yüzyılda geçiyor. Ana karakterimiz Ben Reich ülkenin en zengin iki iş adamından biri. Oldukça hırslı olan Ben Reich, rakip olarak gördüğü D'Courtney'yi ortadan kaldırmak ister. Hatta rüyasında sık sık "Yüzü Olmayan Adam"'ı görüp her defasında kan ter içinde uyanınca, o adamın aslında D'Courtney olduğunu düşünüp öldürmek için bir nedeni de olur. Eğer öldürebilirse kabuslardan da kurtulacağını düşünür. Yalnız onu öldürmek o kadar kolay değildir çünkü 21. yüzyıldan itibaren tek cinayet işlememiştir. Nedeni Esper denilen zihin okuyucuların olması. Bu kişiler kim hangi suçu düşünüyorsa onların zihinlerini okuyor ve suç işlemek isteyenler engelleniyor.
Kitabı okuyunca konu bana biraz tanıdık geldi. Araştırınca buna benzer bir film izlediğimi fark ettim.
Azınlık Raporu. Philip K. Dick'in kısa hikâyesinden aynı adla senaryolaştırılan bilim kurgu filmi. Philip K.Dick bu kısa hikayesini yazarken bence Alfred Bester'in yaklaşık üç yıl önce çıkan "Yıkıma Giden Adam"'dan ilham aldığını düşünüyorum...
Kitap gerçekten çok çok iyiydi. Polis şefi ile Ben Reich arasındaki kovalamaca nefes kesiciydi. Kitabın sonu ise enfesti, okuyanı şok eden bir şekilde bitti.
264 syf.
·Beğendi·9/10
Sonsuz evrenin içinde yeni olan, farklı olan hiçbir şey yoktur. İnsanoğlunun anlık düşünceleri içinde eşsiz görülebilen her şey, Tanrı'nın Gözü'nün sonsuzluğunda çaresiz kalacaktır.Her biri, uzay ve zamanda eşi olmayan o gururlu yanılsamaya bakıcılık eden, sonsuz sayıda dünya ve kültür vardı...acı çeken sayısız insan...İşte bu, böyle bir zamanın öyküsüdür ve böyle bir kişinin."Evrene hütmetmeye, var olan en büyük güce ve en büyük çılgınlığa sahip olmak için önünüzde terk edilen bir engel var: öldürülmesi gereken bir adam. 24. yüzyılın en zengin adamı, yüreğinde intikam ateşi ve düşlerinde isimsiz bir düşmanla yaşıyor...
Ve av yeniden başladı.
Yıkım'a Giden Adam kitabı En iyi Bilim Kurgu kitapları listesinde yer almaktadır.
264 syf.
·9/10
Bilimkurgu ve polisiyenin iç içe geçtiği bir kitap, yüksek tempolu ve sürükleyici. İnce desenler içeren başarılı bir puzzle gibi kurgulanmış; okurun gözünden kaçması çok mümkün olmasına rağmen aslında ipuçları başından beri orada, bu yüzden tatmin edici bir tat veriyor. Ayrıca cevapsız hiçbir soru bırakılmamış.

Yazarın dildeki ve olay akışındaki ritim becerisi bir yana, bir de aslında "kötü" olarak adlandıracağımız karakterlerin ardına kapılıp gitmemizi, onları pozitif bir ışık altında görmemizi sağlayan, nasıl yaptığının sırrını henüz çözemediğim enteresan bir becerisi var. :)

Başarılı bir polisiye okumak isteyenler ve kısa sürede kendini bitirtecek bir kitap arayanlar için uygun bir tercih.
264 syf.
·Puan vermedi
Gerçek anlamda bir bilim kurgu eserinden çok daha fazlası... teknolojinin sosyal yaşantımıza etkileri, suçun olmadığı bir toplum yapısı ve zihin okuyucular... Alfred Bester yaratıcı ve sıradışı bir evren kurgulamış ve bunu yaparken özümüze dair değerleri sorgulamasını bilmiş. temposu yüksek felsefesi derin karakterleri detaylı ve atmosferi sarsıcı türünde gayet başarılı bir eser.
264 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitap içerisinde genel yapılan vurgu akıl okuma tekniği. Polisler akıl okuyor, sırf akıl okumak için kurulmuş Esper Loncası isminde bir birlik var. Fakat diğer akıl okuma hikayelerinden farklı olarak kitapta bu nasıl engellenir konusu da işlenmiş. Akıl okuyanların seviyeleri, yaşayacakları ilişki kuralları bile var. Fakat kitabın ana konusu elbette akıl okuma değil, intikam ve mücadele.
"Yanımda ol sevgili Tanrım. Bugünümde, yarınımda, dünümde. Yanımda ol. Yanımda ol!"
İnsanların sadece dış görü­nümlerini görebildiğiniz için minnettar olmalısınız. Tutkuları, nefreti, kıskançlıkları, kötülüğü, hastalıkları asla göremediğiniz için minnettar olmalısınız...
Alfred Bester
Sayfa 285 - Altıkırkbeş Yayınları, Çev: Berna Kılınçer
sayısız insan geldi bu hayata; kendisinin eşsiz, yeri doldurulamaz, benzersiz olduğunu düşünen. Daha da gelecek böyle insanlar... sonsuza kadar..
"Kalbini kesip çıkarsınlar istiyorum. Kanının yere akmasını istiyorum. Kurtlar canlı canlı gözlerini yesin istiyorum. Ama paranı istemiyorum."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yıkıma Giden Adam
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053755494
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Demolished Man
Çeviri:
Barış Tanyeri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Tarihteki ilk Hugo Ödülü’nün kazananı.

“Tüm zamanların en iyi bilimkurgu klasiklerinden biri.”
–Isaac Asimov

“Bester’in iki muazzam kitabı zamanının ötesine geçmeyi başardı. Yaklaşık altmış senedir herkesin en iyi on bilimkurgu kitabı listesindeki yerlerini korudular.”
–Robert Silverberg

“Benim Bester’e duyduğum hayranlığı, aynı heyecanla paylaşmayan bir bilimkurgu yazarıyla henüz karşılaşmadım.”
–William Gibson

“Alfred Bester dörtlülerini yakıp ayağını gazdan hiç çekmeden yazmış romanını. Derinlik ile eşi benzeri görülmemiş bir hayalgücünün birleşimi. William Gibson okulda arkadaşlarıyla oyuncak ışın tabancasıyla oynarken, Bester siberpunk yazmakla meşguldü.”
–James Lovegrove

24. yüzyılda, evrenin en güçlü adamlarından biri olan Ben Reich, yetmiş yıldır adı bile duyulmamış bir suç işlemeye karar verir: Cinayet. Esper adı verilen zihin okuyucuların, daha düşünce halindeyken suçları engellediği bu dünyada, Reich’ın amacına ulaşması neredeyse imkânsızdı.
Hükümdarlık adındaki şirketinin, rakip şirket D’Courtney’le girdiği mücadeleyi büyük ölçüde kaybetmesinin ardından başka bir çaresi kalmadığını düşünen Reich, bir yandan da kâbuslarında asıl korkusu Yüzü Olmayan Adam’la uğraşıyordu.
Tüm bunlara rağmen Ben Reich pes etmemeye kararlıydı. Aklında yıkımla, Yıkım’a hazırlandığının farkında değildi.
Yıkıma Giden Adam, galaksinin içimizdeki megalomana verdiği çarpıcı bir yanıt.
Her biri, uzay ve zamanda eşsiz olduğuna dair mağrur sanrılarla gelişen, sonu gelmeyen dünyalar ve kültürler var. Aynı megalomanlıktan muzdarip sayısız insan geldi bu hayata; kendisinin eşsiz, yeri doldurulamaz, benzersiz olduğunu düşünen. Daha da gelecek böyle insanlar... sonsuza kadar. Bu da böylesi bir zamanın ve böylesi bir adamın hikâyesi… bu, Yıkıma Giden Adam’ın hikâyesi.
Harry Harrison’ın sunumuyla

Kitabı okuyanlar 148 okur

  • Ekin Coşkun
  • Yusuf Tekeli
  • gece
  • Hüseyin İlhan
  • Meltem ks
  • Vedat Dogan
  • Emre Eren
  • Umut Aykın
  • Nuray Durmuş
  • Yağmur Şengel Gökalp

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%13.2
18-24 Yaş
%18.9
25-34 Yaş
%28.3
35-44 Yaş
%24.5
45-54 Yaş
%9.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%5.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%37.5
Erkek
%62.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.9 (23)
9
%32.5 (25)
8
%19.5 (15)
7
%9.1 (7)
6
%7.8 (6)
5
%1.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0