Yıkıma Giden Adam

8,5/10  (27 Oy) · 
48 okunma  · 
22 beğeni  · 
978 gösterim
Tarihteki ilk Hugo Ödülü’nün kazananı.

“Tüm zamanların en iyi bilimkurgu klasiklerinden biri.”
–Isaac Asimov

“Bester’in iki muazzam kitabı zamanının ötesine geçmeyi başardı. Yaklaşık altmış senedir herkesin en iyi on bilimkurgu kitabı listesindeki yerlerini korudular.”
–Robert Silverberg

“Benim Bester’e duyduğum hayranlığı, aynı heyecanla paylaşmayan bir bilimkurgu yazarıyla henüz karşılaşmadım.”
–William Gibson

“Alfred Bester dörtlülerini yakıp ayağını gazdan hiç çekmeden yazmış romanını. Derinlik ile eşi benzeri görülmemiş bir hayalgücünün birleşimi. William Gibson okulda arkadaşlarıyla oyuncak ışın tabancasıyla oynarken, Bester siberpunk yazmakla meşguldü.”
–James Lovegrove

24. yüzyılda, evrenin en güçlü adamlarından biri olan Ben Reich, yetmiş yıldır adı bile duyulmamış bir suç işlemeye karar verir: Cinayet. Esper adı verilen zihin okuyucuların, daha düşünce halindeyken suçları engellediği bu dünyada, Reich’ın amacına ulaşması neredeyse imkânsızdı.
Hükümdarlık adındaki şirketinin, rakip şirket D’Courtney’le girdiği mücadeleyi büyük ölçüde kaybetmesinin ardından başka bir çaresi kalmadığını düşünen Reich, bir yandan da kâbuslarında asıl korkusu Yüzü Olmayan Adam’la uğraşıyordu.
Tüm bunlara rağmen Ben Reich pes etmemeye kararlıydı. Aklında yıkımla, Yıkım’a hazırlandığının farkında değildi.
Yıkıma Giden Adam, galaksinin içimizdeki megalomana verdiği çarpıcı bir yanıt.
Her biri, uzay ve zamanda eşsiz olduğuna dair mağrur sanrılarla gelişen, sonu gelmeyen dünyalar ve kültürler var. Aynı megalomanlıktan muzdarip sayısız insan geldi bu hayata; kendisinin eşsiz, yeri doldurulamaz, benzersiz olduğunu düşünen. Daha da gelecek böyle insanlar... sonsuza kadar. Bu da böylesi bir zamanın ve böylesi bir adamın hikâyesi… bu, Yıkıma Giden Adam’ın hikâyesi.
Harry Harrison’ın sunumuyla
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9786053755494
 • Orijinal Adı:
  The Demolished Man
 • Çeviri:
  Barış Tanyeri
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

Gevşek bir mizah anlayışıyla kafası dumanlanmış zevat için, kitabın adı, gecekondu mahallelerinin korkulu rüyası olan yıkım ekibinin üst düzey bir amirinin veya iş makinelerinden birinin koltuğuna kurulmuş, ağzında yarısı küllenmiş sigarasıyla, vicdansız olmasa da duyarsız denebilecek bir adet kepçe operatörünün hayatını anlatıyormuş izlenimi uyandırsa da, bahsi edilen yıkımın böyle bir "yıkım" olmadığını söylemek gereksiz.

24. yüzyıldayız; Esper adındaki zihin okuyucular sayesinde, son yetmiş yıldır hiçbir suç vakasına rastlanmamıştır. Suç işlemeye niyetlenenlerin plan veya tasarıları henüz gerçeğe dökülmemişken, "müstakbel fail" yakayı ele vermekte, Esper'lerin elinden kurtulamamakta.

Fakat, dev bir şirketi yönetmekte olan Reich nam bir zat, kendi şirketinin çıkarlarına bir tehdit olarak gördüğü rakip şirketin başındaki kişiyi, azılı düşmanı D'courtney'i öldürmeyi kafasına koyar. Bu planını uygulamak için şirketinin mali gücünü kullanarak "satın aldığı" Esper'lerin yardımı, yanı sıra şirketteki mevkisini ve önüne çıkan türlü fırsatları değerlendirmeye çalışarak işe koyulur. Plan kusursuz gibidir, asla yakalanmayacağına inanmaktadır. Ancak gece uyuduğunda rüyasında beliren biri daha vardır; onu korkudan titreten, dehşete sürükleyen, kabus dolu geceler yaşatan biri: Yüzü Olmayan Adam.

Kurgu şahane, atmosfer ilgi çekici, konunun işlenişi usta işi. Bir "bilim-kurgu"dan fazlasını da beklememek lazım.

Ha, unutmadan, bu türün en önemli ödüllerinden sayılan Hugo Ödülü'nü de alan ilk esermiş. Hoş.

Tom Jones 
 10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum en sıradışı bilimkurgu kitabıydı. İnsan hayati tamamen farklılaşmış ve ortaya "gözetleyiciler" denen, beyin düşüncelerini okuyan bir tür çıkmış. Bi cinayet sonrası polis ve katilin birbirini alaşağı etme çabaları ütopik bi şekilde anlatılıyor.

Kübra 
25 Şub 20:32 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Özel hayat sınırlarımız gün geçtikçe daralıyor. Pek çok anımızı paylaşmak akıllara farklı bir big brother kavramı getiriyor. Peki bunlar bizim isteğimizden çıksa hatta görüntülenmenin de ötesine ulaşıp aklımızdan geçenleri bütünüyle okuma boyutuna ulaşsa.
24. Yüzyıl geleceğinde esper adı verilen gözetmenlerin insanların düşüncelerini okumasıyla olası suçlar önceden engellenirken bu sanatın yeni avantajlar için kullanmaması da bir taraftan önlenmeye çalışılmaktadır. Ancak Ben Reich 70 yıldır adı bile duyulmamış bir suç işlemeye kararlıdır. İnsan güç kazandıkça daha çoğunu istemeye meyillidir ve güç aynı zamanda daha çoğunu kazanma kudreti de verir. Gücü kaybetme korkusu saplantıya dönüştükçe saplantıları hayata geçirme hırsı Ben Reich'ı bakın nasıl da kör eder ve amacına ulaşmak için o artık her şeyi yapmaya kararlıdır.
Alfred Bester'dan benzersiz bir kitap ve unutulmaz bir karakter daha. Muntazam bir kurgunun üzerine inşa edilmiş alışılmışın çok ötesinde olay örgüsüyle beklenmedik gelişmeler merakınızı okuma süresince taze tutarken zeka ve mizahı ihmal etmiyor yazar. Sıradışı karakterlerini de başarıyla yansıtıyor. Olaylarla anlatım birebir örtüşüyor ki bu bence yazarın her iki kitabında da en belirgin ve onu diğerlerinden ayıran yeteneği. Karakterin ruh halini "suçlu bir öfke" gibi nice güzel tamlamalarla tasvir ediyor. Üslubundaki hırçınlık ve mizahla çok keyifli bir kontras sunuyor. Tarzını o kadar sevdim ki hayatım boyunca hiç sıkılmadan Alfred Bester okuyabilirim. Keşke yüzlerce kitabı olsaydı ve biz onu hep okusaydık. Barış Tanyeri'nin çevirilerini zaten hep çok severim ve bu kitapta da yazarın anlatımına paralel iyi bir çeviri sunmuş bizlere. Yıkım'a Giden Adam ve Kaplan! Kaplan! en son 2000'de 6.45'ten çıkmıştı ve 17 yıldır bu kitaba baskı yapılmaması büyük eksiklik. Baskısı yıllardır yapılmamış daha nice bilimkurgu eserleri raflarda tekrar görebilmek dileğiyle

Yunus Bozkuş 
30 Ağu 21:05 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

24 yüzyılda, cinayet işlemenin imkansız olduğu zamanlarda kusursuz bir ölümü nasıl gerçekleştirirsiniz. Zihniniz sürekli okunuyor, düşünceleriniz kişiler tarafından biliniyor ama aynı zamanda birini de yok etmeniz gerek. Her şeye gücü yeten bir adam Ben Reich, her şeyi yıkabilecek bir adam, YIKIMA GİDEN ADAM. Şunu kesinlikle söyleyebilirim ki olasılıksız bunun yanında çok sönük kalacak mutlaka okuyun...

Yaprak Onur 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yıkıma Giden Adam bize 24. yüzyılda zihin okuyucuların da olduğu bir dünyayı tasvir ediyor. Esper adı verilen bu zihin okuyucu kişilerin varlığı ve bu bağlamda kullanımları suç oranlarını düşürmüş, hatta cinayeti tamamen ortadan kaldırmış durumda çünkü insanlar cinayet planladıkları anda Esperler bunu fark edip gerekli yerlere bildirmekle görevliler. Ben Reich yaratılan bu güneş sisteminin bir çoğunu içine alan dünyanın en güçlü adamlarından biri ve rakibi olduğu şirketin sahibini başka türlü yenemeyince onu öldürmeye karar veriyor. Bir yandan ise Yüzü Olmayan Adam'ı içeren kabuslar görüyor ve bunun sebebini çözemiyor.

Yorumlaması gerçekten zor bir kitap ve tam bir bilimkurgu klasiği. Ben daha önce benzeri bir esere rast gelmedim (Bir benzerinin olabileceğine de inanmıyorum). Büyük şehir yaşandısını ve kapitalizimi ele alışından mı bahsetsem, yoksa Esperlerin aralarında koşurken yarattığı motifleri mi anlasam bilemiyorum. Her yerinden ayrı ayrı yaratıcılık fışkırıyor.

Yorumun Devamı --> https://www.instagram.com/yaprak.onur/

A.G 
27 Ağu 17:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sonsuz evrenin içinde yeni olan, farklı olan hiçbir şey yoktur. İnsanoğlunun anlık düşünceleri içinde eşsiz görülebilen her şey, Tanrı'nın Gözü'nün sonsuzluğunda çaresiz kalacaktır.Her biri, uzay ve zamanda eşi olmayan o gururlu yanılsamaya bakıcılık eden, sonsuz sayıda dünya ve kültür vardı...acı çeken sayısız insan...İşte bu, böyle bir zamanın öyküsüdür ve böyle bir kişinin."Evrene hütmetmeye, var olan en büyük güce ve en büyük çılgınlığa sahip olmak için önünüzde terk edilen bir engel var: öldürülmesi gereken bir adam. 24. yüzyılın en zengin adamı, yüreğinde intikam ateşi ve düşlerinde isimsiz bir düşmanla yaşıyor...
Ve av yeniden başladı.
Yıkım'a Giden Adam kitabı En iyi Bilim Kurgu kitapları listesinde yer almaktadır.

Oktay Y. 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap içerisinde genel yapılan vurgu akıl okuma tekniği. Polisler akıl okuyor, sırf akıl okumak için kurulmuş Esper Loncası isminde bir birlik var. Fakat diğer akıl okuma hikayelerinden farklı olarak kitapta bu nasıl engellenir konusu da işlenmiş. Akıl okuyanların seviyeleri, yaşayacakları ilişki kuralları bile var. Fakat kitabın ana konusu elbette akıl okuma değil, intikam ve mücadele.

Ahmet Boyraz 
07 Ağu 00:16 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

İyi planlanmış bir cinayeti mükemmel bir anlatımla bilimkurgu dünyasına kazandırdığı için yazara teşekkür ediyorum. Sonlarına doğru tırmanan olayların aksiyonuna kendinizi kaptırmamak elde değil.

Mehmet Kızılırmak 
27 Şub 17:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk başları agir gitse de daha sonra olaylara hakim olunca sonu merak uyandiran bi eser lakin daha basit anlatabilirmiş olaylar sanki karmakarışık bi yol izlemiş yazar.Okunmaya değer bi eser.

Kitaptan 18 Alıntı

Gökhan 
12 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Gözetleyici olmadığınıza şükredin, efendim. İnsanların yalnızca dışını görebildiğiniz için minnettar olun. Tutkuları, nefretleri, kıskançlıkları, kötülüğü, hastalıkları göremediğiniz için kendinizi şanslı sayın... İnsanların içindeki korkutucu gerçeği nadiren gördüğünüze sevinin."

Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 255 - İthaki)Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 255 - İthaki)
Melis 
22 Tem 15:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gözetleyici olmadığınıza şükredin, efendim. İnsanların yalnızca dışını görebildiğiniz için minnettar olun. Tutkuları, nefretleri, kıskançlıkları, kötülüğü, hastalıkları görmediğiniz için kendinizi şanslı sayın... İnsanların içindeki korkutucu gerçeği nadiren gördüğünüze sevinin. Herkesin gözetleyici olduğu ve herkesin ayarlı olduğu bir dünya, muhteşem bir yer olur... Ama o zamana kadar kör olduğunuz için minnettar olun.

Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 255)Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 255)
Kübra 
23 Şub 23:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

içgüdü
Her insan iki karşıt İçgüdünün bir dengesinden oluşur... Yaşam İçgüdüsü ve Ölüm İçgüdüsü. İki güdü de aynı amaca sahiptir... Nirvana'ya ulaşmak. Yaşam İçgüdüsü Nirvana'ya ulaşmak için tüm muhalifleri ezerek savaşır. Ölüm İçgüdüsü kendini yok ederek Nirvana'ya ulaşmaya çalışır. Adapte bireyde genellikle iki içgüdü eriyerek birleşirler. Gerilim altında ayrışırlar.

Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 49 - İthaki Yayınları)Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 49 - İthaki Yayınları)
Meryem 
 05 Eyl 19:55 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tanrım! Tek bir cinayetle yetineceğim için dünya ne kadar da şanslı!

Yıkıma Giden Adam, Alfred BesterYıkıma Giden Adam, Alfred Bester
Meryem 
06 Eyl 08:40 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İçimizde onur var ama kendi kurallarımız dahilinde... Korkmuş küçük bir insanın, korkmuş küçük insanların geri kalanı için yazdığı sahte kurallara bağlı değiliz. Herkesin onur ve etiği vardır , bunlara sadık kaldığı sürece kim ona suçlayıcı bir parmak uzatabilir? Adamın etiğini sevmeyebilirsin ama ona etik değil deme hakkına da sahip değilsin.

Yıkıma Giden Adam, Alfred BesterYıkıma Giden Adam, Alfred Bester
Gökhan 
12 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

- "Üç-dört yüzyıl önce polisler Reich gibi adamları, onları öldürmek için yakalıyordu idam cezası deniyordu adına."

- "Şaka yapıyorsun."

- "Şerefim üzerine yemin ederim."

- "Ama bu hiç mantıklı değil. Kişinin topluma karşı gelecek yeteneği ve cesareti varsa, ortalama üstü olduğu ortadadır. Onu bırakmamak gerekir. Onu düzeltip bir artı değere çevirmek gerekir. Neden atasın ki? O zaman elinde yalnızca koyunlar kalır."

Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 261 - İthaki)Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 261 - İthaki)
Melis 
22 Tem 15:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Üç-dört yüzyıl önce polisler Reich gibi adamları, onları öldürmek için yakalıyordu. İdam cezası deniyordu adına."
"Şaka yapıyorsun."
"Şerefim üzerine yemin ederim."
"Ama bu hiç mantıklı değil. Kişinin topluma karşı gelecek yeteneği ve cesareti varsa, ortalama üstü olduğu ortadadır. Onu bırakmamak gerekir. Onu düzeltip bir artı değere çevirmek gerekir. Neden atasın ki? O zaman elinde yalnızca koyunlar kalır."
"Bilmem. Belki o günlerde koyun istiyorlardı."

Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 261)Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 261)
Meryem 
06 Eyl 12:39 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Reich gibi adamlara ihtiyacımız var. Onu kaybetmek kötü olurdu."
...
"Üç-dört yüzyıl önce polisler , Reich gibi adamları , onları öldürmek için yakalıyordu. İdam cezası deniyordu adına."
"Şaka yapıyorsun."
"Şerefim üzerine yemin ederim."
"Ama bu hiç mantıklı değil. Kişinin topluma karşı gelecek yeteneği ve cesareti varsa, ortalama üstü olduğu ortadadır. Onu bırakmamak gerekir. Onu düzeltip bir artı değere çevirmek gerekir. Neden atasın ki ? O zaman elinde yalnızca koyunlar kalır."
"Bilmem. Belki o günlerde koyun istiyorlardı."

Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 261)Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester (Sayfa 261)
Meryem 
05 Eyl 15:23 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Düşmanlarını kendin seç, " diye mırıldandı, "tesadüfen geçmesinler karşına."

Yıkıma Giden Adam, Alfred BesterYıkıma Giden Adam, Alfred Bester
2 /