Yılanı Öldürseler

8,3/10  (135 Oy) · 
451 okunma  · 
103 beğeni  · 
3.242 gösterim
Hasan aile onuru uğruna akrabaları ve köylülerin baskısıyla annesini öldürmek zorunda kalır. Dokuz yaşında işlediği bu cinayeti hiçbir zaman aklı almayacak, kabullenmeyecek ve anlamlandıramayacaktır. Toplumsal cinnetin bir çocuğu katil olmaya sürüklemesinin romanı Yılanı Öldürseler kurban kavramına odaklanır.

"Zengin yaratısı, Yaşar Kemal'i herkese seslenen zaman ötesi büyük klasiklere yaklaştırmaktadır."
- Michel I. Makarius, Jeune Afrique, (Fransa)

"Yılanı Öldürseler'deki derinlik hem ekonomik ve toplumsal yanları gösterilerek işlenen temanın anlamsal yoğunluk taşıması, hem de roman kişilerinin karakteristik özelliklerinin başarıyla işlenmesinden kaynaklanır."
- Feridun Andaç, Yazınsal Gerçekçiliğin Boyutları-

''Yaşar Kemal'in sanatı, kimi yerlerde acı, kimi yerde şiirsel dokunuşlarlar keskin, haşin, kontrollü, sertçe boyanmış.''
-The Listener-

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 1976
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789750807046
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
17 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

İyi akşamlar değerli 1000Kitap Ailesinin üyeleri…

İlk kez Yaşar Kemal okudum arkadaşlar. Büyük yazara haksızlık yapmışım, azıcık da olsa suçlandım… Kitapla ilgili konuşacak olursam kitap kısacık bir roman 112 sayfadan oluşuyor. İçindeki resimleri çıkarırsak 90 sayfa ya vardır ya yoktur. Resimler demişken kitabın resimlerini Abidin Dino yapmış. Hem de ne yapmış. Çok güzel ve çok değişik tarzda.

Yazara gelirsek Yaşar Kemal’ in üslubu da Aytmatov gibi harika. Roman gözünüzün önünde canlanıyor. Kendine has Anadolu diliyle mükemmel bir betimleme. Sürükleyici bir anlatımı var. Yazarın toplumu iyi bildiği aşikâr; zaten konudan bu anlaşılıyor. Toplumdaki insan psikolojisini, toplum baskısını ve töreyi ( Kan Davası ) üstüne basa basa çok iyi anlatmış. Bu konulardan hariç içinde ahlak kuralları, namus, din, kadının yeri, babanın önemi ve aile şerefi gibi öğeler de yer alıyor.

Konuya geçtiğimizde ise bir çocuğun aile ve toplum baskısıyla bir katil olması, töre cinayeti işlemesini ele alıyor. Çocuğun cinayet için gelgitleri öyle güzel ki... Köy yerinde dul kalan çok çok güzel bir kadının çilesini okuyacaksınız. Kadının töreyi bildiği halde çocuğunu öylesine çok sevmesi, her şeye rağmen töreyi umursamazlığı.. Harika bir anne sevgisini anlatıyor. Hüzünlü bir hikaye. Elbette ki tavsiye ediyorum. Zaten minicik bir kitap hemen bitecek emin olun. İnceleme sonu alıntım ise;
“Bir adamın kıymeti parayla ölçülür mü, bir adamın değeri dünya malıyla ölçülmez, ölçülmez ama, gözü kör olsun biz adam öldürmeyi zanaat edinmişiz, ne yazık, onun için para vereceksin”

İyi okumalar 1000Kitap Ailesi…

Nurhan Işkın 
04 May 01:34 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yılanı Öldürseler... herkes kurtulacak...
Yaşar Kemal, Çukurova'daki bir köyde yaşanan töre cinayetinin kan, kan diye bağıran ve uğruna yalanlar dizen köylülerin el birliği ile küçücük bir yüreğin masumiyetinin çalınışını kaleminin ustalığı ile anlatmış...

Dillere destan güzelliği ile sevdasından, köyünden koparılan Esme'ye reva görülen evlilik hayatının başlangıcını okurken, kadına verilen sözüm ona değerin ne kadar acı olduğunu, onun yaşadığı çöküşü kimsenin görmeyişini, delikanlı Halil'in ona nikah bile yapması ne kadar büyük bir lütufmuşcasına, yaptığı eylemin unutulmasına sebep oluyor. Esme'nin duygularının hiç bir önemi yok, önemli olan Halil'in onunla evlenip çoluk çocuğa karışması...

İntikamın zehrini tadan Halil'in kanı yerde mi kalmalı? Onun ölümüne sebep olanlardan mutlaka kanı sorulmalı...

Hasan masum, saf daha neyin ne olduğunu bilmeyen küçücük ruhuna her gün zerk edilen zehir ile babasının kanını nasıl yerde bırakmaması gerektiği damarlarına önce akrabaları, sonra ise bütün köylü tarafından hayalet hikayeleri ile doldurulur. Babasının ruhunun efsane gibi olan hikayelerine her gün bir yenisi eklenerek, Hasan'a anlatılır...

Esme, güzelliği ile dillere destan Esme evladı Hasan için her zorluğa göğüs germeye çalışsa da akıbetinin ne olacağının bilinci ile Hasan'a daha çok sarılmaktan başka çaresi yoktur dur...

Toplumsal baskının ne kadar güçlü olduğunun en iyi örneklerinden biri olan eser, üstadın yalın dili ve sayfalardaki resimlerle bir çırpı da okunup bitiyor ve arkasında Hasan'ın hayatının ne derece acımasız olduğunun boşluğunu bırakıp, zihnimizdeki yerini alıyor...

Sergen Özen 
 25 Şub 15:52 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Yılanı Öldürseler. Sürü psikolojisini, toplum baskısını, ataerkil zihniyetin doğurduğu ayrılıkları öldürseler. Öldürseler de, toplum baskısından muzdarip, kendi kendisiyle yüzleşmekten aciz tek bir fert kalmasa.
Yine kısa ama bir o kadar derin ve dolu olan Yaşar Kemal romanı. Toplumsal ahlâk yapısı çok akıcı bir dille anlatılmış. Hâlâ böyle baskıların, şiddetlerin, olayların olduğu bugün içinde, okunması, üzerinde düşünülmesi gereken kitaplardan biri.
Bir çocuğun yaşadığı çevre ve akrabaları tarafından annesini öldürmeye "zorlamanın" hikâyesidir Yılanı Öldürseler. Esme köyün en güzelidir. Köylülerden Allah'ın onu özene bözene yarattığını düşünenler vardır. Onu gören, onu öldürmek şöyle dursun; kötü bir şey söylemekten korkar, ona vurulmaktan kendilerini alamazlar.
Çukurovalı Halil de tutulmuş bu sevdaya. Ama Esme yüzünü dönmüş her zaman. Halil 7 kişiyi peşine takıp Esme'yi kaçırıp ırzına geçer. Olanlar böyle başlar ya, Esme 1 yıl hiç konuşmaz, kimsenin yüzüne bakamaz artık. Konuşmaya başladığında sanki hiçbir şey olmamış gibi güler esme. Hayatın attığı kazıklar karşısında tebessüm ederek cevap veren insanlar gibi. Oğlu Hasan'ı kucağına alır ve her şeyi unutuverir.

Aşk ne yaparsa yapsın, yerinde duramaz, kalp kapleri, kaderler kaderleri buluşturur bu kâinatta.
Hayatta bazı şeyler "iz" olarak kalmaya devam eder biz ne kadar karşı koysak da. Kaçınılmazlardan kim kaçabilir ki...

Abbas. Esme'nin asıl sevdiği... Birbirlerini çok sever, gece gizliden gizliye görüşürler. Halil'in bunu öğrenmesi uzun sürmeyip, hapise attırmış Abbas'ı.
Esme, Halil ve Hasan yemek yerken silah sesi duyulur. Halil'in başı sofraya düşmüştür artık. Esmeyi kolundan tuturup götüren bir adam, Hasan'ı babasıyla baş başa bırakır..
Artık çanlar, Esme için çalacak, ondan daha fazla, kışkırtıcı bir şekilde Hasan baskı altında olacaktır...
Yine normal bir konudan ince mesajlar vermiş Yaşar Kemâl.
Keyifli okumalar.

ihtiyar 
24 Oca 19:34 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Uzun aradan sonra Yaşar Kemal okumak, ne kadar özlemişim, okurken İnce Memed serilerini hatırladım. Sanki Abdi ağa bir yerlerden çıkıverecek gibi hissettim. Bir insan nasıl katil yapılır bu kadar güzel işlenir, Yaşar Kemal klasiği ve anlatım tarzı. Dağda bayırda, otlar, çiçekler, böcekler, kuşlar, betimlemeler.... Kitabı bırakıp Çukurova'ya gidesi geliyor insanın. Kurguda çok güzeldi. Olay sonrasına, öncesine giderek zaman içinde konuyu aktarış ayrı bir ustalıktı... Bir de kadının güzelliğini (Esme) nasıl anlatmaktır öyle, ister istemez kafanda bir kadın yaratıyorsun.

İbrahim PÜSKÜL (Hiçbir şey yok!) 
 25 Nis 11:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı birkaç ay önce okumuştum. Aslında aklımda inceleme yazmak da yoktu, genelde üzerinden belirli bir zaman geçtikten sonra değerlendirmelerin pek sağlıklı olduğuna inanmayanlardanım. O zaman niye inceleme yazdın? madem inanmıyorsun diyeceksiniz. Sadece eseri okuduğumda çok etkilenmiştim, onu sizlerle paylaşmak istedim :)

Eserde;Baş karakterin duygularına, düşüncelerine bildiğin dokunuyorsunuz. Onunla berabere bunalan sizsiniz, o psikolojinin altında ezilen sizsiniz. Karakterin duygularını en iyi şekilde yansıtan eserlerden birisidir, hemde bu kadar kısa sayfa da. Büyük bir ustanın kaleminden çıktığını her satırında hissediyorsunuz.

Okumaya değer bir eser. Herkese keyifli okumalar diliyorum :)

DESTİNA ÖYKÜ 
23 Şub 17:02 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yaşar KEMAL -Yılanı Öldürseler

Abidin Dino'nun, nefis resimleri ve harikulade eserinde Usta yazarımız Yaşar Kemal ile yeniden ayrı bir yolculuğa çıkılıyor...

Toplumsal baskı, kadına verilen daha doğrusu verilmeyen değer ile dolu Çukurova kokulu bir eser Yılanı Öldürseler...

Yaşar Kemal okumadan ölmemek lazım.. Hatta bütün eserleri okunmalı düşüncesindeyim... Türk Edebiyatının tartışmasız en harika usta kalemi.. Yaşar KEMAL..

Yaşar KEMAL’i anlatmaya gerek yok düşüncesindeyim..

Herkese keyifli okumalar...

Celal Uslu 
 28 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yılanı öldürseler hortlak babası Halil kurtulacak...
Yaşar Kemal Çukurova insanının yaşamını, adetlerini, batıl inançlarını ve karar mekanizmlarında etmen olan faktörleri ele almış.
Küçük kahramanımız Hasan'ın etrafındaki olaylar silsilesi ona kaderin bir cilvesi oluyor, çocukluğunu yaşayamadan 'büyük' olmak zorunda kalıyor ve tüm köy ondan babasının kanını yerde koymamasını bekliyor, bu beklentiler onu içten içe yitip gitmesine yol açıyor.
Bakalım Hasan tüm beklentileri karşılayabilecek mi ? Babasının hortlak olarak kıyamete kadar acı çekmesinin önüne geçebilecek mi ?

Hayriye Gül 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yine bir Yaşar Kemal klasiği. Anadolu ve özellikle Çukurova kokusu... Yerleşmiş, kalıplaşmış adetler, töreler ve bunlarla karşı karsıya gelmiş bir çocuk, Hasan. Toplum baskısı insanı nasıl yoldan çıkartır, nasıl yer, bitirir çok iyi anlatmış usta yazar. Hasanın, çöküşünü, yok oluşunu izliyorsunuz resmen. Betimlemer harika, o mor nanelerin, kekiklerin, yanık yağin kokusunu duyuyorsunuz. Yer yer bana ürkütücü gelen yerler de oldu, ama olsun. Kitap, tadından yenmez. Kitabı bitirdim, kapağını kapattım usta yazarı saygıyla andım.

Ahmet Kara 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yaşar Kemal'in okumadığım kitabı kalmasın istiyorum, bu nedenle normal okuma rutinime ek olarak her kitap siparişime 1-2 de Yaşar Kemal kitabı ekliyorum. Bu kısacık romanı da o kapsamda okudum.

Romana gelince, klasik bir Yaşar Kemal kitabı olduğunu söyleyebilirim. Kültürümüzde kadına bakışla ilgili bazı problemli noktaları anlatıyor / gözler önüne seriyor.

Kısacık bir roman olduğunu da belirtmek lazım belki (bana göre Yaşar Kemal romanları uzadıkça güzelleşiyor). Yaşar Kemal okumayı özlemişim.

Halil Yavuz KAYA 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Abidin Dino'nun, nefis resimlerinin sayfalar arasına sepiştirildiği bu harikulade eserinde Usta yazarımız Yaşar Kemal her zamanki gibi Anavarza'nın, Çukurova'nın o mükemmel betimlemeleri ile, yöre yaşamının kara yazgısı, ananeler ini, kader mi diyeceğimiz yoksa başkaca terimlerle mi anımsayacağımız konuyu satırlarken yine Türk edebiyatına derin çizgilerle sağladığı katkıyı, verdiği emeği bir kez daha şahitlik yapıyoruz...Hasanın Anası Esmeyi öldürmesi ve gelişmeleri mükemmel bir yorum ve anlatımla hikayelendirmiş... Okumanızı tavsiye ederim...

4 /

Kitaptan 58 Alıntı

Nurhan Işkın 
03 May 22:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Öldürülen yılan yere düşünce gene toparlanıyor diriliyor, toparlanıp diriliyordu.

Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 90)Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 90)
Sergen Özen 
18 Şub 00:37 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Susmanın büyük ustası olmuştu. Konuşunca da, adamını bulunca veryansın ediyordu konuşmaya.

Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 21 - YKY)Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 21 - YKY)
kitapları seven 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Oğlum yanımda yokken yaşamaktansa, oğlum yanımdayken ölmek daha iyi..."

Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 37)Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 37)
kitapları seven 
 07 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"İnsanın, böyle hiç konuşmayan bir arkadaşı olması, bıkmadan usanmadan da onu dinlemesi ne iyi."

Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 13)Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 13)
kitapları seven 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

''Konuşkan bir çocuktu Hasan, ama yıllar yılı konuşmamayı öğrenmiş, kendini eğitmişti. Susmanın büyük ustası olmuştu. konuşunca da, adamını bulunca da veryansın ediyordu konuşmaya.''

Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 21)Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 21)

"... Hasanım, yavrum... Aaaaah, yılanı öldürseler, yılanı öldürseler Haşan... Aaah, Hasan..."

Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 92 - Yapı Kredi Yayınları)Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 92 - Yapı Kredi Yayınları)

Sığınağıdır Anavarza Hasan'ın
Anavarza kayalıkları onun için bu yankılardır, bu kurşun sesleridir, bu kokudur. Anavarza göğünde kanlı kartallar döner. İyi anımsıyor. Onun her zaman en korkunç anısıdır bu kurşunlu gece, bu yankılar, bu sabah sabah kartalların süzülmeleri.

Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 8 - Yapı Kredi Yayınları)Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 8 - Yapı Kredi Yayınları)

İki Ara Bir Dere
Hasan çok çok kötü bir iş yapmıştı, anaydı, anaydı ya, onun yüzünden de hortlayan, olmadık hallere düşen babaydı. İnsan babasını, kanımdan geldiği bir adamı kıyamete kadar sümüklüböcek olmaya mahkum eder miydi, hem de kendi eliyle...

Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 53 - Yapı Kredi Yayınları)Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 53 - Yapı Kredi Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber