Yılanı Öldürseler

8,3/10  (112 Oy) · 
377 okunma  · 
82 beğeni  · 
3.022 gösterim
Hasan aile onuru uğruna akrabaları ve köylülerin baskısıyla annesini öldürmek zorunda kalır. Dokuz yaşında işlediği bu cinayeti hiçbir zaman aklı almayacak, kabullenmeyecek ve anlamlandıramayacaktır. Toplumsal cinnetin bir çocuğu katil olmaya sürüklemesinin romanı Yılanı Öldürseler kurban kavramına odaklanır.

"Zengin yaratısı, Yaşar Kemal'i herkese seslenen zaman ötesi büyük klasiklere yaklaştırmaktadır."
- Michel I. Makarius, Jeune Afrique, (Fransa)

"Yılanı Öldürseler'deki derinlik hem ekonomik ve toplumsal yanları gösterilerek işlenen temanın anlamsal yoğunluk taşıması, hem de roman kişilerinin karakteristik özelliklerinin başarıyla işlenmesinden kaynaklanır."
- Feridun Andaç, Yazınsal Gerçekçiliğin Boyutları-

''Yaşar Kemal'in sanatı, kimi yerlerde acı, kimi yerde şiirsel dokunuşlarlar keskin, haşin, kontrollü, sertçe boyanmış.''
-The Listener-

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 1976
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789750807046
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
17 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

İyi akşamlar değerli 1000Kitap Ailesinin üyeleri…

İlk kez Yaşar Kemal okudum arkadaşlar. Büyük yazara haksızlık yapmışım, azıcık da olsa suçlandım… Kitapla ilgili konuşacak olursam kitap kısacık bir roman 112 sayfadan oluşuyor. İçindeki resimleri çıkarırsak 90 sayfa ya vardır ya yoktur. Resimler demişken kitabın resimlerini Abidin Dino yapmış. Hem de ne yapmış. Çok güzel ve çok değişik tarzda.

Yazara gelirsek Yaşar Kemal’ in üslubu da Aytmatov gibi harika. Roman gözünüzün önünde canlanıyor. Kendine has Anadolu diliyle mükemmel bir betimleme. Sürükleyici bir anlatımı var. Yazarın toplumu iyi bildiği aşikâr; zaten konudan bu anlaşılıyor. Toplumdaki insan psikolojisini, toplum baskısını ve töreyi ( Kan Davası ) üstüne basa basa çok iyi anlatmış. Bu konulardan hariç içinde ahlak kuralları, namus, din, kadının yeri, babanın önemi ve aile şerefi gibi öğeler de yer alıyor.

Konuya geçtiğimizde ise bir çocuğun aile ve toplum baskısıyla bir katil olması, töre cinayeti işlemesini ele alıyor. Çocuğun cinayet için gelgitleri öyle güzel ki... Köy yerinde dul kalan çok çok güzel bir kadının çilesini okuyacaksınız. Kadının töreyi bildiği halde çocuğunu öylesine çok sevmesi, her şeye rağmen töreyi umursamazlığı.. Harika bir anne sevgisini anlatıyor. Hüzünlü bir hikaye. Elbette ki tavsiye ediyorum. Zaten minicik bir kitap hemen bitecek emin olun. İnceleme sonu alıntım ise;
“Bir adamın kıymeti parayla ölçülür mü, bir adamın değeri dünya malıyla ölçülmez, ölçülmez ama, gözü kör olsun biz adam öldürmeyi zanaat edinmişiz, ne yazık, onun için para vereceksin”

İyi okumalar 1000Kitap Ailesi…

Suat Özmen 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Bu yıl ki hedefimi Koca Çınar'ın Yılanı Öldürseler romanı ile tamamlamış bulunmaktayım. Bizi anlatan, satır aralarında kendimizi bulduğumuz, bizi bize anlatan birisi aslında Yaşar Kemal. Çünkü biz Anadolu'yuz. Anadolu Yaşar Kemal ve Yaşar Kemal de Anadolu aslında.
Yılanı Öldürseler'de yine İnce Memed'i okuyormuş gibi Anavarza ovasının o güzel betimlemeriyle karşılaşıyorsunuz. O ovanın topraklarının, çiçeklerinin kokusunu hissediyorsunuz okurken. Sayfaları çevirirken ressam Abidin Dino'nun çizimleriyle karşılaşıyorsunuz ve okumanıza ayrı bir ahenk katıyor.Şunu da ifade etmeliyim ki Yaşar Kemal 15 yaşından beri tanıdığı ve en iyi dostlarından biri olan Abidin Dino için ''O ve abisi Arif Dino olmasaydı Yaşar Kemal olmazdı'' diyor. Kader arkadaşlarından birisidir Abidin Dino...
Yılanı Öldürseler kısa, bir solukta okunacak bir kitap aslında. Yıllardır bu ülkenin sorunlarından birisi olan kan davaları ve töre konusunu işliyor yazar ve karşımıza kendisi küçük ama yüreği büyük olan Hasan çıkıyor. Toplumun ve insanların baskısıyla annesinin öldürecek bir seviyeye gelen Hasan'ı ve o süreci anlatıyor ve satır aralarında öldürmenin kötü bir şey olduğunu kafalarımıza kazıyor yazar. Bunları anlatırken Anadolu insanının karekteristik özelliklerini, yıllardır süre gelen hatalarımızdan ders almadan yaptığımız yanlışları anlatıyor. Bir toplum romanı aslında Yılanı Öldürseler. Her ne kadar o baskıyla annesini öldürmüş olsa da kitabın sonunda bir nebze de olsa Hasan için sevindim aslında.
Öldürmek kötü birşey çünkü öldürmek, bir hayata son vermek bize yakışmaz, aslında kimseye yakışmaz. Yaşar Kemal ''Benim kitaplarımı okuyanlar katil olmasın, birbirlerini öldürmesin'' diyor. Herkes Yaşar Kemal okusa diyorum bende. İyi Okumalar...

ihtiyar 
24 Oca 19:34 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Uzun aradan sonra Yaşar Kemal okumak, ne kadar özlemişim, okurken İnce Memed serilerini hatırladım. Sanki Abdi ağa bir yerlerden çıkıverecek gibi hissettim. Bir insan nasıl katil yapılır bu kadar güzel işlenir, Yaşar Kemal klasiği ve anlatım tarzı. Dağda bayırda, otlar, çiçekler, böcekler, kuşlar, betimlemeler.... Kitabı bırakıp Çukurova'ya gidesi geliyor insanın. Kurguda çok güzeldi. Olay sonrasına, öncesine giderek zaman içinde konuyu aktarış ayrı bir ustalıktı... Bir de kadının güzelliğini (Esme) nasıl anlatmaktır öyle, ister istemez kafanda bir kadın yaratıyorsun.

Sergen Özen 
 3 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Yılanı Öldürseler. Sürü psikolojisini, toplum baskısını, ataerkil zihniyetin doğurduğu ayrılıkları öldürseler. Öldürseler de, toplum baskısından muzdarip, kendi kendisiyle yüzleşmekten aciz tek bir fert kalmasa.
Yine kısa ama bir o kadar derin ve dolu olan Yaşar Kemal romanı. Toplumsal ahlâk yapısı çok akıcı bir dille anlatılmış. Hâlâ böyle baskıların, şiddetlerin, olayların olduğu bugün içinde, okunması, üzerinde düşünülmesi gereken kitaplardan biri.
Bir çocuğun yaşadığı çevre ve akrabaları tarafından annesini öldürmeye "zorlamanın" hikâyesidir Yılanı Öldürseler. Esme köyün en güzelidir. Köylülerden Allah'ın onu özene bözene yarattığını düşünenler vardır. Onu gören, onu öldürmek şöyle dursun; kötü bir şey söylemekten korkar, ona vurulmaktan kendilerini alamazlar.
Çukurovalı Halil de tutulmuş bu sevdaya. Ama Esme yüzünü dönmüş her zaman. Halil 7 kişiyi peşine takıp Esme'yi kaçırıp ırzına geçer. Olanlar böyle başlar ya, Esme 1 yıl hiç konuşmaz, kimsenin yüzüne bakamaz artık. Konuşmaya başladığında sanki hiçbir şey olmamış gibi güler esme. Hayatın attığı kazıklar karşısında tebessüm ederek cevap veren insanlar gibi. Oğlu Hasan'ı kucağına alır ve her şeyi unutuverir.

Aşk ne yaparsa yapsın, yerinde duramaz, kalp kapleri, kaderler kaderleri buluşturur bu kâinatta.
Hayatta bazı şeyler "iz" olarak kalmaya devam eder biz ne kadar karşı koysak da. Kaçınılmazlardan kim kaçabilir ki...

Abbas. Esme'nin asıl sevdiği... Birbirlerini çok sever, gece gizliden gizliye görüşürler. Halil'in bunu öğrenmesi uzun sürmeyip, hapise attırmış Abbas'ı.
Esme, Halil ve Hasan yemek yerken silah sesi duyulur. Halil'in başı sofraya düşmüştür artık. Esmeyi kolundan tuturup götüren bir adam, Hasan'ı babasıyla baş başa bırakır..
Artık çanlar, Esme için çalacak, ondan daha fazla, kışkırtıcı bir şekilde Hasan baskı altında olacaktır...
Yine normal bir konudan ince mesajlar vermiş Yaşar Kemâl.
Keyifli okumalar.

Celal Uslu 
 28 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yılanı öldürseler hortlak babası Halil kurtulacak...
Yaşar Kemal Çukurova insanının yaşamını, adetlerini, batıl inançlarını ve karar mekanizmlarında etmen olan faktörleri ele almış.
Küçük kahramanımız Hasan'ın etrafındaki olaylar silsilesi ona kaderin bir cilvesi oluyor, çocukluğunu yaşayamadan 'büyük' olmak zorunda kalıyor ve tüm köy ondan babasının kanını yerde koymamasını bekliyor, bu beklentiler onu içten içe yitip gitmesine yol açıyor.
Bakalım Hasan tüm beklentileri karşılayabilecek mi ? Babasının hortlak olarak kıyamete kadar acı çekmesinin önüne geçebilecek mi ?

Hayriye Gül 
19 Eyl 2016 · Beğendi

Yine bir Yaşar Kemal klasiği. Anadolu ve özellikle Çukurova kokusu... Yerleşmiş, kalıplaşmış adetler, töreler ve bunlarla karşı karsıya gelmiş bir çocuk, Hasan. Toplum baskısı insanı nasıl yoldan çıkartır, nasıl yer, bitirir çok iyi anlatmış usta yazar. Hasanın, çöküşünü, yok oluşunu izliyorsunuz resmen. Betimlemer harika, o mor nanelerin, kekiklerin, yanık yağin kokusunu duyuyorsunuz. Yer yer bana ürkütücü gelen yerler de oldu, ama olsun. Kitap, tadından yenmez. Kitabı bitirdim, kapağını kapattım usta yazarı saygıyla andım.

Ahmet Kara 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yaşar Kemal'in okumadığım kitabı kalmasın istiyorum, bu nedenle normal okuma rutinime ek olarak her kitap siparişime 1-2 de Yaşar Kemal kitabı ekliyorum. Bu kısacık romanı da o kapsamda okudum.

Romana gelince, klasik bir Yaşar Kemal kitabı olduğunu söyleyebilirim. Kültürümüzde kadına bakışla ilgili bazı problemli noktaları anlatıyor / gözler önüne seriyor.

Kısacık bir roman olduğunu da belirtmek lazım belki (bana göre Yaşar Kemal romanları uzadıkça güzelleşiyor). Yaşar Kemal okumayı özlemişim.

Halil Yavuz KAYA 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Abidin Dino'nun, nefis resimlerinin sayfalar arasına sepiştirildiği bu harikulade eserinde Usta yazarımız Yaşar Kemal her zamanki gibi Anavarza'nın, Çukurova'nın o mükemmel betimlemeleri ile, yöre yaşamının kara yazgısı, ananeler ini, kader mi diyeceğimiz yoksa başkaca terimlerle mi anımsayacağımız konuyu satırlarken yine Türk edebiyatına derin çizgilerle sağladığı katkıyı, verdiği emeği bir kez daha şahitlik yapıyoruz...Hasanın Anası Esmeyi öldürmesi ve gelişmeleri mükemmel bir yorum ve anlatımla hikayelendirmiş... Okumanızı tavsiye ederim...

in vino veritas 
 13 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Yazık."
"Esmeye yazık."
"Öldürür bunlar."
"Öldürür Hasan..." diye diye öldürdü Hasan anasını.
Yılanı öldürseler babası hortlaklıktan kurtulacakmış. Batıl inançlarından onursuzluklarından bu gariban Hasan'ı sorumlu tuta tuta öz anasını öz oğluna öldürttüler. Ve bunun gibi binlercesi mevcut yerin dili olsa da konuşsa.
İncelememi George Orwell'ın çok beğendiğim sözüyle bitirmek istiyorum. "Bilinçleninceye kadar asla başkaldıramayacaklar, ama başkaldırmadıkça da bilinçlenemezler." Bu kitabı ve de Yaşar Kemal'i bol okumanız dileğiyle. İyi okumalar dilerim.

Derya Berber Tali 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Yine Yaşar Kemal'in kendine özgü anlatimindan toplumun kanayan yarası namus cinayeti çok güzel anlatilmiş.Konu Yaşar Kemal olunca fazla söze gerek yok;kitap hakkında bilgiye gelince:120 sayfalik bir kaç saat içinde okuyabileceginiz bir kitap.Hasanin babası annesinin sevgilisi tarafından öldürülür, daha o zaman 7 yaşında annesine aşırı düşkün olan Hasan toplum baskısı sonucu babasının kanını yerde koymamak için çok sevdiği anneciğini öldürür ...Toplum baskısı ve namus cinayetlerine çok güzel bir örnek olan bu olayı birde Yaşar Kemal in kaleminden okuyun derim..

3 /

Kitaptan 48 Alıntı

Sergen Özen 
18 Şub 00:37 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Susmanın büyük ustası olmuştu. Konuşunca da, adamını bulunca veryansın ediyordu konuşmaya.

Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 21 - YKY)Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 21 - YKY)
kitapları seven 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Oğlum yanımda yokken yaşamaktansa, oğlum yanımdayken ölmek daha iyi..."

Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 37)Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 37)
kitapları seven 
 07 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"İnsanın, böyle hiç konuşmayan bir arkadaşı olması, bıkmadan usanmadan da onu dinlemesi ne iyi."

Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 13)Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 13)
kitapları seven 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

''Konuşkan bir çocuktu Hasan, ama yıllar yılı konuşmamayı öğrenmiş, kendini eğitmişti. Susmanın büyük ustası olmuştu. konuşunca da, adamını bulunca da veryansın ediyordu konuşmaya.''

Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 21)Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 21)

"... Hasanım, yavrum... Aaaaah, yılanı öldürseler, yılanı öldürseler Haşan... Aaah, Hasan..."

Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 92 - Yapı Kredi Yayınları)Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 92 - Yapı Kredi Yayınları)

Sığınağıdır Anavarza Hasan'ın
Anavarza kayalıkları onun için bu yankılardır, bu kurşun sesleridir, bu kokudur. Anavarza göğünde kanlı kartallar döner. İyi anımsıyor. Onun her zaman en korkunç anısıdır bu kurşunlu gece, bu yankılar, bu sabah sabah kartalların süzülmeleri.

Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 8 - Yapı Kredi Yayınları)Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 8 - Yapı Kredi Yayınları)

İki Ara Bir Dere
Hasan çok çok kötü bir iş yapmıştı, anaydı, anaydı ya, onun yüzünden de hortlayan, olmadık hallere düşen babaydı. İnsan babasını, kanımdan geldiği bir adamı kıyamete kadar sümüklüböcek olmaya mahkum eder miydi, hem de kendi eliyle...

Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 53 - Yapı Kredi Yayınları)Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 53 - Yapı Kredi Yayınları)
kitapları seven 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Kaçıyorum," dedi Ali. "Kaçacağım yeğenim. Ben kaçmayayım da kimler kaçsın. Belki de ben kıyamete kadar kaçacağım."

Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 80)Yılanı Öldürseler, Yaşar Kemal (Sayfa 80)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber