Yıldız Karayel

8,6/10  (5 Oy) · 
18 okunma  · 
4 beğeni  · 
541 gösterim
Yıldız karayel, kuzeybatıdan esen rüzgârın adıdır. Karadeniz'in batı kıyılarını kasıp kavuran, tekneleri batıran, denizcilerin canlarına kıyan bir rüzgârdır bu... Yıldız Karayel, Cide kıyılarında böyle bir fırtınada batan teknedeki dört gemicinin ölümüne neden olan felaketin romanıdır.

Rıfat Ilgaz bu romanında, yetersiz kıyı toprakları üzerinde didinen, tarımla geçinmeye çalışan köylüleri, türlü zorlukları göğüsleyerek yaşam savaşı veren halkımızı tanıtmaktadır bizlere. Orman ürünlerinin taşımacılığından kaçakçılığa yönelen, topraklarını sellerle Karadeniz'in sularında kaybeden, kuraklıkla fırtınalarla baş etmeye çalışan halkımızı...

Rıfat Ilgaz'ın önce 1981 Madaralı Roman Ödülü'nü, daha sonra
1982 Orhan Kemal Roman Armağanı'nı aldığı Yıldız Karayel 'de, tüm olumsuzluklar karşısında hayata dört elle sarılmaya çalışan kıyı insanlarının umut dolu öyküsünü bulacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  365
 • ISBN:
  9786053602194
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
uğur öztürk 
24 Şub 13:33 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten çok güzel kitap Karadeniz'i en iyi anlatan kitaplardan birtanesi ne yazık ki Karadeniz'de Rıfat Ilgaz gibi yazarlar ender çıkıyor bir Karadeniz'li olarak bunu söylüyorum Karadeniz halkı biraz kendini bu konuda sorgulamalıdır...bu kitapta okuğumuz gibi Karadeniz'de gerçekten yol sorunu var ve bu sorun hala günümüze kadar devam ediyor üç beş dönüm olanların toğrağı yol için feda olurken güçlüler çıkarcılar hala bundan medet buluyorlar kitap bana çok sıcak geldi herkese iyi okumalar:)))

Socrates 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Büyük Usta Rıfat Ilgaz'dan unutulmayacak bir hikaye, özellikle Karadeniz Bölgesi insanlarının yaşayışını ve bir döneme ışık tutması açısından belleklere yerleşecek bir kitap olma özelliğini göstermektedir.

Kitaptan 1 Alıntı

Ceren 
14 Oca 19:58 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi

''Karadeniz'de her gördüğün şeyin, her işittiğin, kokladığın şeyin bir rengi vardır. Güneyden esen yel sarıdır. Nasıl sarı ? Uçuk sarı ! Lodosla keşişleme, ikisi de güneyden estiği için sarıdır, ama sarılıkları arasında bir ayrıcalık vardır. Van Gogh, sarının üstünde boşuna durmamış ! Sarıyla yalnız mevsimi, buğday tarlalarını değil, kendini de anlatmış !''

Yıldız Karayel, Rıfat Ilgaz (Sayfa 133 - Çınar Yayınları)Yıldız Karayel, Rıfat Ilgaz (Sayfa 133 - Çınar Yayınları)