Yıldız ve Kargalar

·
Okunma
·
Beğeni
·
3659
Gösterim
Adı:
Yıldız ve Kargalar
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gönül Yayıncılık
80 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Yazarın okuduğum 3.hikayesi çocuklar için yazılmış ama her yasin okumasi gereken bir hikaye iyi-kötü ve hayvan sevgisini aşılayan türden her bireyin çocuklarına okutmasi gereken bir hikaye
iyi okurlar
120 syf.
·7/10
Yazar Samed Behrengi Ulduz kız ile bize arkadaşlığın, dayanışmanın ve özgürlüğün değerini bir kez daha hatırlatırken, aklı dağınık yetişkinlere de gözden geçirmeleri gereken birçok davranışı sorgulatıyor.

Çocuklar için çok güzel davranışların oluşması ve pekişmesini sağlayan yanı tartışılmazken maalesef olumsuzluklar karşısında umutsuz, karamsar yanlarının çocuk okuyucu açısından dikkat edilmesi gereken noktalar olduğu ve bununda çeviri kaynaklı olabileceğini düşünüp, farklı yayınevi ile Ulduz okumalarıma devam etmeye karar vermiş bulunuyorum.
120 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Yıldız, üvey annesi ve babası ile yaşayan ve zorluklar çeken bir çocuktur. En iyi arkadaşı komşularının çocuğu Yaşar’dır. Ne var ki onunla da çok zaman geçirtmemektedir. Bundandır yalnızlığı iliklerine kadar hisseder. Yine yalnız oturduğu günlerin birinde yanına gelip konan bir karga ile tanışır. Onunla dost olur, onun yavrusuyla oynar. Fakat üvey anne kargaları sevmez. Karga ile dostluğu pekiştiği günlerde anası kargayı öldürür ve Yıldız, yavru ile ilgilenir ne var ki o yavru karga da ölür. Çok üzülünce kargalar aleminden kargalar gelip Yıldız’ı be Yaşar’ı kendi ülkelerine götürür. Böylece Yıldız eziyetlerden kurtulur, özgürlüğün tadına kargalar ülkesinde varır. Bir solukta okunacak bir kitap, hayvan sevgisini çocuklara aşılamayı bir çocuğun gözüyle yansıtmaya çalışması güzel fakat yetişkin kadının çocuğa kötü davranması olumsuz olumsuz bir durum. Yazar doğruyu yanlışı anlatırken iki tarafın da iyi be kötü yönünü anlatmış ki okuyan miniğin kendi başına doğruya ulaşmasını istemiş. Güzel bir kitap, Samet Behrengi’nin kaleminin tadı var yine.
120 syf.
·Puan vermedi
--Kitap hakkında spoiler içerir--

Hayatımda okuduğum en korkutucu kitaplardan biriydi desem yalan olmaz. 11-12 yaşlarımdayken okumuştum sanıyorum, şu an 25 yaşındayım. Hala Ulduz'un üvey annesinin anne kargayı sopayla öldüresiye dövmesi gitmiyor gözümün önünden. Çok küçük yaştaki çocuklara okutulmasını tavsiye etmiyorum.
120 syf.
·Beğendi·9/10
En sevdigim cocuk kitaplarindandir Ulduz ile Kargalar. Behrengi seri olarak yazmis bu kitabi. Ben sadece serinin ilk kitabini okuyup cok sevmistim. Serinin diger kitaplari elimde yoktu okuyamamistim o zamanlar. Eger denk gelirse diger kitaplarini da alip okumayi dusunuyorum.
120 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İster insan ister hayvan olsun, yaş kaç olursa olsun eğer annesi yoksa hayata -1 ile başlamışsındır.........................................................
80 syf.
·Beğendi·10/10
Çocukluğumda okurken Ulduz'un üvey annesinden nefret ettiğimi hatırlıyorum. Bizim dönemin çocuklarında ciddi izler bırakmış bir kitaptır. Çocuklarınıza muhakkak okutun hatta okumadıysanız siz de mutlaka okuyun derim.
80 syf.
·Puan vermedi
Küçük Kara Balık kitabını tekrar okuduyunca Bahrengi kitaplarının hepsini yeniden birde yetişkinken okumam gerektiğini düşündüm. Tekrar çocukluğumdaki anları yaşadım. Ulduz'un üvey annesine yine çok kızdım. O günkü duyguları yeniden yaşamak çok hoştu ...
80 syf.
·Beğendi·10/10
Küçük Kara Balık kitabını tekrar okuduyunca Bahrengi kitaplarının hepsini yeniden birde yetişkinken okumam gerektiğini düşündüm. Tekrar çocukluğumdaki anları yaşadım. Ulduz'un üvey annesine yine çok kızdım. O günkü duyguları yeniden yaşamak çok hoştu ...
80 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitabı çoook beğendim.Bu kitapta ulduz kızın hikayesini anlatır.Bu kitabı ve Samed Behrenginin öbür kitaplarını 'da okumak istiyorum ve öneririm.
87 syf.
·4 günde·10/10
Şımarık ve kendini beğenmiş çocuklar bu öykümüzü okumaya kalkmasınlar. Hele o kaldırımlarda aç dolaşan evsiz barksız yoksul çocukları adam yerine koymayan, işçi çocuklarını küçümseyen ve arabalarına kurulunca kasılan varlıklı ailelerin çocukları okumasın öykümüzü. Çünkü Behrengi Öğretmen öykülerini o yoksul çocuklara yazar. bunu her fırsatta söylemişti. Ama yaramaz ve kendini beğenmiş çocuklar da düşünce ve davranışlarını düzeltebilir elbet. O zaman Behrengi Öğretmenin gönlü olur, okutur öykülerini...
Ben de birkaç şartla kabul ettim. Birinci şart, öykümü sadece çocuklar için yazmasıydı. Çünkü büyükler öykümü anlamayacak ve zevk almayacak kadar dalgındı. İkincisi, öykümü yoksul olan ya da çok nazlı yetişmemiş çocuklar için yazmalıydı. Uşaklarla, lüks arabalarla okula giden çocukların öykülerimi okuma hakları yoktu. Behreng Bey "Büyük kentlerdeki zengin çocukları böyle yapıyorlar, üstelik de çalımlarından geçilmiyor" derdi.
...bu kuru sıkı öğütlerle hırsızlığın önüne geçilmez. Herkes sadece kendisi için çalıştığı sürece de hırsızlık olacaktır.
Samed Behrengi
Sayfa 16 - Can Yayınları/ 18. Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yıldız ve Kargalar
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gönül Yayıncılık

Kitabı okuyanlar 261 okur

  • Hülya
  • Elif YILMAZ
  • F

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%1.3 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0