Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir

·
Okunma
·
Beğeni
·
674
Gösterim
Adı:
Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir
Baskı tarihi:
10 Aralık 2019
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053117223
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
“Babam gitti, bir daha geri gelmemek üzere” dedi Madeleine, yüzünü tekrar bana dönerek konuşmasını sürdürdü:

“O andan sonra, kendimi gecesi olmayan bir dünyada yıldız gibi hissediyordum. Ama annem bir gün beni karşısına alıp, ‘Sevgili yavrum, yıldızın değerini belirleyen şey, gece değildir, kendisidir. Hiçbir zaman gece olmasa da o her zaman parlar, değerini bilen onu gündüz de görür’ dedi.

‘Ya kimse göremezse, o zaman çok üzülürüm. Oysa ben ışığımı sonsuza dek yaymayı isterdim’ dedim.”

Annesinin cevabını söylerken, gözleri hiç sönmeyecek bir umutla parlıyordu:

“Üzülme, sen parlak bir yıldızsın, insanlar göremiyorsa bu senin parlak olmadığın anlamına gelmez.”

Her insan içinde bir kuyu taşır. Kimisi bir kâşif ruhuyla kuyunun içinde ne olduğunu arar durur yaşamı boyunca. Tüm arayışlar, kusurları, yaraları, acıları, hüzünleri, yaşamın bir parçası kabul ederek kendini bulma gayretidir. Kimisi ise çaresiz bir şekilde en dipte kurtarılmayı bekler, kuyunun içinde ne olduğunu bilmeden. Ama neticesinde herkes kendi kuyusundan bakar gökyüzüne.

Adem Turan’ın kaleme aldığı bu kitap, kuyunuza ışık tutan sayısız yıldızlardan birini sizin için indiriyor yeryüzüne...
Persephone
Persephone Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar size çok güzel bir kişisel gelişim kitabı yorumuyla geldim Evet yanlış duymadınız kişisel gelişim dedim. Ben pek kişisel gelişim kitapları okumayı sevmiyorum ama bu kitap güzeldi. Okurken hiç sıkılmadım.
Yazarımız sizinle konuşur gibi şiirsel yazıları da ekleyerek vermiş size vereceğini. Kendimden o kadar çok şey buldum ki kitapta anlatamam.
Benim öyle bir zamanımda karşıma çıktı ki kitap kitabı ben değil kitap beni buldu
Yazarımızın sade anlatımı sayesinde bir kaç saatte okudum kitabı.
Altını cizdigim satırlar çok oldu yalnız
Ve kitabı okuyup kapattıktan sonra inanın kitabı okuduğumdan daha uzun bir süre düşündüm kendimle hesaplaştım diyebilirim.
"Seni değiştirmeyeceğini inandığın şeyleri hayatından çıkarırsın zamanı geldiğinde, tıpkı değişmeyeceğine inandığın insanları hayatından çıkardığın gibi"
İşte bu alıntı benim şuan ki ruh halimin ve yapmaya çalıştığım ve inşallah başaracağım şey.
İnsanlar sadece sevmek, sevilmek ister değil mi en azından ben öyleyim. İşte kitabın ana konuları bu ikisi ve yanlızlık arkadaşlar.
Yazarımızın kalemi beğendim. Kişisel gelişim kitapları okumayı sevenlere tavsiye ediyorum
Zeynep Dumlupınar
Zeynep Dumlupınar Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·2 günde·10/10 puan
Zor zamanlarda imdadına yetişen kitapları bir başka seviyorum. Bu kitap da ilk önce ismi ile daha sonra tasarımı ve içeriği ile ilgi çekici. Deneme türünde sıkılmadan okuyabileceğiniz güzel bir eser. O kadar çok altını çizdiğim güzel cümleler vardı ki bu sözleri bir yerde paylaşmaya bile kıskanır oldum. Sanki sözlerin hepsi bana aitmiş gibi sıcak bir duygu hissettirdi. Belkide yaşadığım bazı anlara denk geldiği içinde böyle hissetmiş olabilirim. Emeğine sağlık Adem Turan. İyiki bu kitabı yazdın ve bizde iyiki okuduk.
...
Alıntılar;
"Kimisi yol arkadaşını kendi seçmek ister; ama en güzel yolculuğun 'seçilebilir değil, hayatına rastlantıyla gelen' kişiyle olduğunu anlar çok geçmeden, kimisi de iş işten geçtikten sonra."
"Ağladığını belli olmasın diye güzel gülmeyi öğrenen bir kadın kadar yorgundum ama sevgiyi hiçbir zaman önemsiz bir şey olarak düşünmedim."
"Hepimiz sevilmeyi düşleriz ama pek azdır sadece sevgiyle yetinen. Hepimiz yeteri kadar sevdiğimizi düşünürüz ana pek azdır güzel seven."
"Amacınız güzel olmak değil, güzel sevmek olsun. Gerekirse ömrünüzde bir kişiyi Sevin ama güzel sevin."
"Bin tane mutluluk bir tane hüzün kadar kıymetli değildir."
"Dupduru bakışı, insanı deniz kıyısındaymış gibi hissettiren sesi, ruhunun meltemiyle uçuşan saçları olan biriyle tanıştım."
"Sade yaşamak, basit sevmek, küçük özlemeler taşımak hiç de hafife alınmayacak kadar ciddi bir işti ama kaldı ki bunları ciddiye alan kaç kişi vardı içimizde?"
diğdem
diğdem Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·3 günde·9/10 puan
Ben genel olarak kişisel gelişim kitaplarını pek sevemiyorum, sanırım içeriklerinde şöyle yapacaksınız, böyle düşüneceksiniz gibi beylik laflar bana itici geliyor. Ama bu kitap yazımı tamamen farklı. Yazar aslında kendi iç hesaplaşmasını yapıyor ve o sırada siz de kendinizi sorgulamaya başlıyorsunuz. Cümlelerin altını çizmeyi pek sevmesem de bu kitapta altı çizilecek çok kısım buldum. incelemeye kitaptan alıntı eklemedim çünkü zaten profilimde birkaç tane paylaşmıştım.

Kesinlikle okumayacağım tarz kitaplar var demeyin, bazı anlar vardır ki asla okuyamam dediğiniz kitap, o dönemde size iyi gelir ki bunu zaten okurken hissedersiniz. Bu kitap sanırım en ihtiyacım olduğu an karşıma çıktı.
Okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
104 syf.
·Beğendi·5/10 puan
Öncelikle kısa sürede okunabilecek hızlı ilerleyen kitaplardan olduğunu belirteyim... Ancak malesef bu tarz kitaplarda hep düşülen hataya düşülmüş ve çok fazla çok fazla tekrar var... Dönüp dolaşıp hadi uyan silkelen kendine gel tarzı cümleler var.. Özellikle zor bir zamandan geçiyorsanız ve size iyi gelen bi kitap okumak isterseniz tercih edilebilir.. Ancak bu tarz beni yoruyor sevmiyorum.. Kitapta giriş gelişme sonuç bölümü yok...Birbiriyle hem bağlantısız hem bağlantılı bölümler var ben anlayamadım...
Kitapta bi cümle cok dikkatimi çekti.. " bir dilek hakkım olsaydı eğer, hiç olmazsa bir günlüğüne, istediğim kişi olmak için kullanırdım" bu cümleye bi lafım olacak "neden istediğiniz kişi değilsiniz" veya " istesiğiniz kişi olamayacak kadar ne yaşadınız"
Kitabın sonundaki hikayeye ise bayıldım... @iamademturan kaleminden Destek Yayınları ndan çıkan @azuyucokoku moderatörlüğünde okuduk. #ceosandofficehoes
Nur gazel
Nur gazel Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·4 günde·Puan vermedi
“Biliyor musun... Benim babam sevgisinin ışığını hiçbir zaman evin içine yaymazdı. Ancak dışarıdan eve biri geldiğinde hissederdik o ışığı. Gelen kim olursa olsun bizimle yapmadığı içten konuşmaları onlarla yapardı.”

Se-lam :)) size samimi ve içten bir kişisel gelişim kitabı ile geldim. Yazarımız diğer kişisel gelişim kitapları gibi beylik cümleler kurmuyor, aman efendim şöyle yapın böyle yapın demiyor, aksine; o, kendi iç hesaplaşmasını yaparken siz de kendinizi sorgularken buluyorsunuz. Yazar çoğunlukla sevgi ve yalnızlık temalarını işlemiş kitapta. Bana göre yazar; kitabın kendi isminden de anlaşılacağı gibi herkesin değerli ve biricik olduğunu kimsenin size değer biçemeyeceğini anlatmak istiyor. Şu cümle tam da bunu anlatıyor;

“Sevgili yavrum, yıldızın değerini belirleyen şey, gece değildir kendisidir. Hiçbir zaman gece olmasa da o her zaman parlar, değerini bilen onu gündüz de görür.”

“Bir kitapta okumuştum: İnsan en çok neyi severse ona benzer.”

“Bazı insanlar vardır, sözleriyle insanı baştan başa çiçek açmış bir bahçede yürüyormuş gibi hissettiren.”
Verda Rençberoğlu
Verda Rençberoğlu Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·Puan vermedi
Kalbimi bıraktığım bir kitapla geldim. Her bir sayfası her bir satırı bu kadarım huzurlu olabilir. Anlatım dili o kadar sade ve şiirsel ki sanki karşı karşılasanız ve size kendini anlatıyor. Kitap konu bakımından sevgi ve yalnızlık üzerine kurulmuş olda da daha çok bir iç hesaplaşma gibi geldi. Kapağı roman gibi duruyor ama tam bir kişisel gelişim motivasyon karışımı.
۰
Kitapta yaptığı madeleine ile yaptığı konuşmak bana küçük prensi hatırlattı ve sürekli tebessüm ederek okudum. Sahi sevgi gerçekten neydi?
Sevinç
Sevinç Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·Puan vermedi
Bir solukta okuyabileceginiz inanilmaz akıcı bir Deneme Kitabı.
Diyaloglar sıkmadan, fazla ayrıntıya girmeden, yuzeysel fakat kalbe o kadar dokunabilen tasvirler ile yazilmis ki, ben yogunluguma rağmen 1 günde okudum, sizin bir gece de bitireceginizi temin edebilirim :)
Kendinizden mutlaka bir parça bulacaksiniz, bir sürü altini cizdigim yerler oldu çünkü kendinizi, cevrenizi ve hayatinizi sorgulatan kitapları cok severim.
Ana konusu "Sevmek, Sevilmek ve Yalnızlık"...
Günüműz insanın sevgiye hic değer vermedigini ele almış yazarimiz..
Son sayfalarda Madeleine ile soru cevap kismi cok keyifli ve ilgi cekiciydi... Altini cizdigim cumlelerden bir Kacini da yazip yazimi sonlandiriyorum kitap dostları Her daim kitapla... ️
.
ALINTILAR
. Ileriye gidebilmem için, önce geriye gitmeliydim..
.
Deger verilen şeylerin saklanması gerektigini öğrendim, onları kaybettikten sonra.
.
Çiçekleri koparmadan,
Kușları kafese koymadan,
İnsanları değiştirmeden sevmezsen
Sevginin özüne ulașamazsın... .
Sevilen iyileșir!
Rojin Eftalya
Rojin Eftalya Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·1 günde
Hepinize merhaba diyerek başlamak en güzel şey sanırım;
Nasılsınız? Ben biraz yorgunum bu aralar okumakta biraz güçlük çekiyorum. Bu kitaplardan kaynaklı değil sanırım bu aralar modum biraz düşük... umarım siz iyisinizdir :)

Uzatmadan kitaba geçelim o zaman; deneme, kişisel gelişim, motivasyon ve benim için bana iyi gelen nadir kitaplardan. Çok ince ve her sayfa yarım yazı puntolarıyla dolu. 1 günde bitirilebilecek en güzel kitaplardan. Ara ara kendimi buldum, her cümle altını çizmek istemesem de her cümleyi çizdiren bir kitaptı. Şiirsel yazılar, kendinize gelmenizi sağlayan cümleler baya iyiydi. Bu tarz kitaplarda ne yapmanız gerektiğini söyleyip size yön gösterir fakat bu öyle değildi düşünmenize yardımcı oluyor. Kendinizi sorguluyorsunuz ve kendi kendinizi yönlendiriyorsunuz. Akıcılığı, yazarın kalemi gayet başarılıydı. Okumanızı öneririm. Kitapla kalın :)
Meral Kaplan
Meral Kaplan Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·Beğendi·8/10 puan
#okudumbitti️ #kitapyorum
#yıldızındeğerinibelirleyengecedeğilkendisidir ️ 98 Sayfa

"KENDİ KENDİNE YETEBİLE İNSAN, YOKSUN DEĞİLDİR."
"İnsan bir tek o zaman fark edebilirdi; dışarıdaki tüm güzel yemeklerin hiçbir zaman evdeki kuru ekmek kadar karnını doyurmayacağını, dışarıdaki en güzel yatağın hiçbir zaman evdeki kırık döşek kadar huzur vermeyeceğini. Ve işte o zaman kendi evinin damından akan damla, dışarıdaki selden daha önemli olurdu."
.
Herkese Merhaba
Bugün sizlere harika bir kişisel gelişim kitabı bırakıyorum. Sevgi nedir, yalnızlık nedir sorularına cevap arayanlara bir kahve eşliğinde okunabilecek bu harika kitabı öneriyorum. Kitap kısacık olmasına rağmen verdiği öğütler çok güzeldi. Yazarla oturmuş sohbet edermiş hissine kapıldım. Kitaplar ve insanlara olan bakış açısını okuduğum bölümde, bende aynı şeyleri düşündüm. Kitapta çoğu cümlenin altını çizerek büyük bir keyifle okudum. Her insanın hayatından bir kesit bulabileceği bu harika kitabı tavsiye ederim.
"SEVİLEN İYİLEŞİR"
Yıldızımızın hiç sönmemesi dileğiyle.... OKUYUN efendim...
.
#kitaptanalıntılar
️"Çünkü şimdilerde insanlar birbirine bir eşyaya alışır gibi alışıyorlar. Bu nedenle insanların sevip sevmemesinden ziyade kullanışlı olmaları önemli oluyor."
️"Sevgi, sadece yüreği çocuk kalanların yaşayabileceği bir şeydir."
️"Genellikle, beş dakika sonra ölecekmiş gibi bir şarkı dinler, iki saat sonra ölecekmiş gibi film seyreder, bir gün sonra ölecekmiş gibi kitap okurdum. Ruhuma dokunacak olan herşeyi titizlikle seçerdim."
.

Sevgi, sağlık ve kitapla kalın canlar... Sorgulatan, düşündüren ve hayatı anlamlandıran okumalarınız olsun...
Gökçe Uçar
Gökçe Uçar Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Yazarın kalemi o kadar samimi ki kitabı okurken sanki çok yakın bir dostunuz size içini döküyormuş gibi hissediyorsunuz.Sevgi,yalnızlık,hüzün gibi duyguları sorgularken size farklı bir bakış açısı kazandırıyor.Kişisel gelişim kitapları çok tarzım olmamasına rağmen bu kitap ilk sayfasından beni kendi dünyasına aldı.Bu tarz kitap okumayı seven kitap dostlarına tavsiyemdir...
Kitapla kalın.
ÖZGE
ÖZGE Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Sevgi nedir ? Belki de insanların en çok kullandığı kelime... Bir annenin çocuğunu sevmesi, bir insanın bir insanı sevmesi, bir hayvanı belki bir çiçeği sevmek ... Gerçekten gönül bağıyla seviyor muyuz, yoksa lafta mı kalıyor ? Yazarımız sevgi üzerine çok güzel sorgulamalar yapmış. O kadar güzel tespit cümleleri vardı ki, hangisinin altını çizsem bilemedim. Okurken kendimi sürekli; evet, bence de gibi tepkiler verirken buldum. Yazar kendi muhakemesini yaparken birçok yerde ben de onunlaydım. Keyifli güzel bir kitaptı.
Hestia
Hestia Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
Herkese Merhaba ⁣
Sizlere güzel bir kişisel gelişim kitabının yorumuyla geldim. ⁣
Kişisel gelişim kitabı ama bu kitap diğer kitaplara benzemiyor nasıl mı? Şöyle efendim. Yazar sizinle konuşur gibi yazmış kitabı bu yüzden okurken hiç sıkılmıyorsunuz. Arada şiirsel anlatımlarla yazar kendini ve iç sesini bize aktarıyor. Kitabın sayfa sayısı da az olduğu için çok rahat bir günde okuyabileceğiniz bir kitap. Yanlız uyarayım altını çizeceğiniz satırlar çok⁣
Kitabı okurken kendimden o kadar çok şey buldum ki.⁣

Yazar özellikle insanların sevgiye değer vermemesine değinmiş ve yanlızlık...⁣

⁣Yazarımız kitabının son bölümünde Madeleine ile soru cevap şeklinde yazdığı bölüm ayrıca çok hoşuma gitti.⁣

⁣Gerçekten sevilip değer verilen bir hayat diliyorum sizlere diyerek sonlandırıyorum yorumumu ⁣

Herkese keyifli okumalar dilerim.
Kimisi çok konuşur ama hiçbir şey anlatmaz, kimisi hiçbir şey konuşmasa da çok şey anlatır, kimisi de anlaşılmayacağını bildiği için susmayı tercih eder.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir
Baskı tarihi:
10 Aralık 2019
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053117223
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
“Babam gitti, bir daha geri gelmemek üzere” dedi Madeleine, yüzünü tekrar bana dönerek konuşmasını sürdürdü:

“O andan sonra, kendimi gecesi olmayan bir dünyada yıldız gibi hissediyordum. Ama annem bir gün beni karşısına alıp, ‘Sevgili yavrum, yıldızın değerini belirleyen şey, gece değildir, kendisidir. Hiçbir zaman gece olmasa da o her zaman parlar, değerini bilen onu gündüz de görür’ dedi.

‘Ya kimse göremezse, o zaman çok üzülürüm. Oysa ben ışığımı sonsuza dek yaymayı isterdim’ dedim.”

Annesinin cevabını söylerken, gözleri hiç sönmeyecek bir umutla parlıyordu:

“Üzülme, sen parlak bir yıldızsın, insanlar göremiyorsa bu senin parlak olmadığın anlamına gelmez.”

Her insan içinde bir kuyu taşır. Kimisi bir kâşif ruhuyla kuyunun içinde ne olduğunu arar durur yaşamı boyunca. Tüm arayışlar, kusurları, yaraları, acıları, hüzünleri, yaşamın bir parçası kabul ederek kendini bulma gayretidir. Kimisi ise çaresiz bir şekilde en dipte kurtarılmayı bekler, kuyunun içinde ne olduğunu bilmeden. Ama neticesinde herkes kendi kuyusundan bakar gökyüzüne.

Adem Turan’ın kaleme aldığı bu kitap, kuyunuza ışık tutan sayısız yıldızlardan birini sizin için indiriyor yeryüzüne...

Kitabı okuyanlar 139 okur

  • hatice
  • Şevval Erdemir
  • Gözde
  • Ati
  • Esma A.
  • Tütsü Kokulu Okur
  • Bêdeng
  • Emine Bedir
  • Deniz
  • Merve

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.3 (14)
9
%26.7 (16)
8
%21.7 (13)
7
%13.3 (8)
6
%10 (6)
5
%3.3 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.7 (1)