Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir

·
Okunma
·
Beğeni
·
311
Gösterim
Adı:
Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir
Baskı tarihi:
10 Aralık 2019
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053117223
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
“Babam gitti, bir daha geri gelmemek üzere” dedi Madeleine, yüzünü tekrar bana dönerek konuşmasını sürdürdü:

“O andan sonra, kendimi gecesi olmayan bir dünyada yıldız gibi hissediyordum. Ama annem bir gün beni karşısına alıp, ‘Sevgili yavrum, yıldızın değerini belirleyen şey, gece değildir, kendisidir. Hiçbir zaman gece olmasa da o her zaman parlar, değerini bilen onu gündüz de görür’ dedi.

‘Ya kimse göremezse, o zaman çok üzülürüm. Oysa ben ışığımı sonsuza dek yaymayı isterdim’ dedim.”

Annesinin cevabını söylerken, gözleri hiç sönmeyecek bir umutla parlıyordu:

“Üzülme, sen parlak bir yıldızsın, insanlar göremiyorsa bu senin parlak olmadığın anlamına gelmez.”

Her insan içinde bir kuyu taşır. Kimisi bir kâşif ruhuyla kuyunun içinde ne olduğunu arar durur yaşamı boyunca. Tüm arayışlar, kusurları, yaraları, acıları, hüzünleri, yaşamın bir parçası kabul ederek kendini bulma gayretidir. Kimisi ise çaresiz bir şekilde en dipte kurtarılmayı bekler, kuyunun içinde ne olduğunu bilmeden. Ama neticesinde herkes kendi kuyusundan bakar gökyüzüne.

Adem Turan’ın kaleme aldığı bu kitap, kuyunuza ışık tutan sayısız yıldızlardan birini sizin için indiriyor yeryüzüne...
nur.
nur. Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·4 günde·Puan vermedi
“Biliyor musun... Benim babam sevgisinin ışığını hiçbir zaman evin içine yaymazdı. Ancak dışarıdan eve biri geldiğinde hissederdik o ışığı. Gelen kim olursa olsun bizimle yapmadığı içten konuşmaları onlarla yapardı.”

Se-lam :)) size samimi ve içten bir kişisel gelişim kitabı ile geldim. Yazarımız diğer kişisel gelişim kitapları gibi beylik cümleler kurmuyor, aman efendim şöyle yapın böyle yapın demiyor, aksine; o, kendi iç hesaplaşmasını yaparken siz de kendinizi sorgularken buluyorsunuz. Yazar çoğunlukla sevgi ve yalnızlık temalarını işlemiş kitapta. Bana göre yazar; kitabın kendi isminden de anlaşılacağı gibi herkesin değerli ve biricik olduğunu kimsenin size değer biçemeyeceğini anlatmak istiyor. Şu cümle tam da bunu anlatıyor;

“Sevgili yavrum, yıldızın değerini belirleyen şey, gece değildir kendisidir. Hiçbir zaman gece olmasa da o her zaman parlar, değerini bilen onu gündüz de görür.”

“Bir kitapta okumuştum: İnsan en çok neyi severse ona benzer.”

“Bazı insanlar vardır, sözleriyle insanı baştan başa çiçek açmış bir bahçede yürüyormuş gibi hissettiren.”
Verda Rençberoğlu
Verda Rençberoğlu Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·Puan vermedi
Kalbimi bıraktığım bir kitapla geldim. Her bir sayfası her bir satırı bu kadarım huzurlu olabilir. Anlatım dili o kadar sade ve şiirsel ki sanki karşı karşılasanız ve size kendini anlatıyor. Kitap konu bakımından sevgi ve yalnızlık üzerine kurulmuş olda da daha çok bir iç hesaplaşma gibi geldi. Kapağı roman gibi duruyor ama tam bir kişisel gelişim motivasyon karışımı.
۰
Kitapta yaptığı madeleine ile yaptığı konuşmak bana küçük prensi hatırlattı ve sürekli tebessüm ederek okudum. Sahi sevgi gerçekten neydi?
Sevinç Ergen
Sevinç Ergen Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·Puan vermedi
Bir solukta okuyabileceginiz inanilmaz akıcı bir Deneme Kitabı.
Diyaloglar sıkmadan, fazla ayrıntıya girmeden, yuzeysel fakat kalbe o kadar dokunabilen tasvirler ile yazilmis ki, ben yogunluguma rağmen 1 günde okudum, sizin bir gece de bitireceginizi temin edebilirim :)
Kendinizden mutlaka bir parça bulacaksiniz, bir sürü altini cizdigim yerler oldu çünkü kendinizi, cevrenizi ve hayatinizi sorgulatan kitapları cok severim.
Ana konusu "Sevmek, Sevilmek ve Yalnızlık"...
Günüműz insanın sevgiye hic değer vermedigini ele almış yazarimiz..
Son sayfalarda Madeleine ile soru cevap kismi cok keyifli ve ilgi cekiciydi... Altini cizdigim cumlelerden bir Kacini da yazip yazimi sonlandiriyorum kitap dostları Her daim kitapla... ️
.
ALINTILAR
. Ileriye gidebilmem için, önce geriye gitmeliydim..
.
Deger verilen şeylerin saklanması gerektigini öğrendim, onları kaybettikten sonra.
.
Çiçekleri koparmadan,
Kușları kafese koymadan,
İnsanları değiştirmeden sevmezsen
Sevginin özüne ulașamazsın... .
Sevilen iyileșir!
104 syf.
·Beğendi·8/10
#okudumbitti️ #kitapyorum
#yıldızındeğerinibelirleyengecedeğilkendisidir ️ 98 Sayfa

"KENDİ KENDİNE YETEBİLE İNSAN, YOKSUN DEĞİLDİR."
"İnsan bir tek o zaman fark edebilirdi; dışarıdaki tüm güzel yemeklerin hiçbir zaman evdeki kuru ekmek kadar karnını doyurmayacağını, dışarıdaki en güzel yatağın hiçbir zaman evdeki kırık döşek kadar huzur vermeyeceğini. Ve işte o zaman kendi evinin damından akan damla, dışarıdaki selden daha önemli olurdu."
.
Herkese Merhaba
Bugün sizlere harika bir kişisel gelişim kitabı bırakıyorum. Sevgi nedir, yalnızlık nedir sorularına cevap arayanlara bir kahve eşliğinde okunabilecek bu harika kitabı öneriyorum. Kitap kısacık olmasına rağmen verdiği öğütler çok güzeldi. Yazarla oturmuş sohbet edermiş hissine kapıldım. Kitaplar ve insanlara olan bakış açısını okuduğum bölümde, bende aynı şeyleri düşündüm. Kitapta çoğu cümlenin altını çizerek büyük bir keyifle okudum. Her insanın hayatından bir kesit bulabileceği bu harika kitabı tavsiye ederim.
"SEVİLEN İYİLEŞİR"
Yıldızımızın hiç sönmemesi dileğiyle.... OKUYUN efendim...
.
#kitaptanalıntılar
️"Çünkü şimdilerde insanlar birbirine bir eşyaya alışır gibi alışıyorlar. Bu nedenle insanların sevip sevmemesinden ziyade kullanışlı olmaları önemli oluyor."
️"Sevgi, sadece yüreği çocuk kalanların yaşayabileceği bir şeydir."
️"Genellikle, beş dakika sonra ölecekmiş gibi bir şarkı dinler, iki saat sonra ölecekmiş gibi film seyreder, bir gün sonra ölecekmiş gibi kitap okurdum. Ruhuma dokunacak olan herşeyi titizlikle seçerdim."
.

Sevgi, sağlık ve kitapla kalın canlar... Sorgulatan, düşündüren ve hayatı anlamlandıran okumalarınız olsun...
Zeynep Ezgi Kozan
Zeynep Ezgi Kozan Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·10/10
Güneşli bir günde arkadan kısık sesli kalben dinleyerek okunacak bir kitap. Kalbimi bıraktım doğrusu. Kitabın içindeki cümleler,kullanılan kelimeler... Her biri his doluydu. Gerçekten çok sevdim ve tavsiye ederim:)

Alıntı yapmak istiyorum;

“Bir çiçek olmak isteseydin eğer,hangisi olurdun?
-Çiçek olmak istemezdim
Ya ne olmak isterdin?
-Yaprak
Ne yaprağı peki?
-Daphne
Neden?
-Çünkü.. dedim. Dünyadaki tüm çiçeklerden güzel kokuyor,ama kırılınca.”
Syf-97-
Helin Kurşun
Helin Kurşun Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·Beğendi·10/10
"kitaplarla geçirilen vaktin insanlarla geçirilen vakitten çok daha başka, çok daha gerçekçi bir duygu olduğunu ve kendimi yaşam boyu yanlız hissetmenin özünde, bu erişilmez duygunun insanlarla beraberken hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini bile bile yine de insanlardan bunh beklemek olduğu"

Herkese Merhaba Canlar Nasılsınız? Umarım iyisinizdir Ben bu gün size çok naif bir kitap okumanın damağımda bıraktığı o eşsiz tad ile geldim. Eskiden okuduğum kişisel gelişim kitapları yüzünden bu tarza karşı ön yargılı olduğuma rağmen bu kitaba İyiki şans vermişim. Yukarıda bıraktığım alıntı gibi kitabın cümlelerin arasında kendimi bulduğum o kadar cümle oldu ki etkilenmemek elde değil. Şu ana kadar okuduğum kişisel gelişim kitaplarının aksine bu eser size öğütler vermek yerine yaşadıklarını, düşüncelerini anlatıp sizin bu durumdan ders çıkarmanızı amaçlanmış. Bu yorucu hayatın üstesinden gelecek olan tek şey sevgi değil midir? Kaç kere sevmiştim? Ellerim bu kadar kirliyken varacağım gelecek ne kadar güzel olabilir? Dokunduğum her şey yine kaçmak istediğim geçmişin izini taşımaz mı? Bu sorulara kendi içinizde cevap bulmak istiyorsanız sizlere keyifli okumalar dilerimmmm
Ela
Ela Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar sizlere güzel bir kitap yorumuyla geldim
.
.
Deneme tarzında güzel bir kitapdı.
.
Bölüm başlarında olan sözler çok dikkatimi çekti ve çok sevdim.
.
Kitabımızın içinde sevgi,saygı,sedakat,hüzün,duygusallık her şeyden biraz biraz var.
.
Bir çok yerin altını çize çize okuncak bir kitapdı.
.
.
İster eski ister yeni olsun fark etmez, ruha dokunan her şey güzeldir.
.
.
Insan hayatında bir kişiyi sever.Öncekiler onu bulmak,sonrakiler onu unutmak içindir.
.
.
Çiçekleri koparmadan
Kuşları kafese koymadan
İnsanları değiştirmeden sevemezsen
Sevginin özüne ulaşamazsın
Mehmet Durmaz
Mehmet Durmaz Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·8/10
100 sayfalık kısa ve öz bir denemeydi okuduğum. Öz diyorum çünkü yazarımız "sevgi" ve "yalnızlık" temalarını yalın ve tesirli bir bakışla bizlere sunmuş.

Anlatıcının hafakanları, duyguları ahenkle raks ederken sayfalarda, birinci bölüm monolog; ikinci bölümse Küçük Prens kitabını andıran tarzda, küçük bir çocukla diyalog şeklinde geçiyor. Ve şiirsel bir üslupla okuyucuya aktarılıyor. Deneme sevenlerin okuduğunda pişman olmayacağı güzel bir kitaptı efendim.
kitabimkahvem
kitabimkahvem Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
”Bir dilek hakkım olsaydı eğer, hiç olmazsa bir günlüğüne istediğim kişi olmak için kullanırdım.”
”Amacınız güzel olmak değil güzel sevmek olsun gerekirse ömrünüzde bir kişiyi sevin ama güzel sevin.”
”İnsan hayatında bir kişiyi sever öncekiler onu bulmak sonrakiler onu unutmak içindir.”
Altını çizmeye kıyamadığım ama defterime notlar aldığım Küçük Prens tadında bir kitap okudum. Yazarımız beylik laflar etme derdinde değil ama yüreğinden süzülen sözleri büyük bir içtenlikle kaleme almış ve bu da okuyucuya yansıyor. Kimi zaman kendi iç hesaplaşmaları kimi zamanda Madeleine ile sohbeti okuyucuyu sevginin o basit ama güzel dünyasına götürüyor.
ÖZGE
ÖZGE Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Sevgi nedir ? Belki de insanların en çok kullandığı kelime... Bir annenin çocuğunu sevmesi, bir insanın bir insanı sevmesi, bir hayvanı belki bir çiçeği sevmek ... Gerçekten gönül bağıyla seviyor muyuz, yoksa lafta mı kalıyor ? Yazarımız sevgi üzerine çok güzel sorgulamalar yapmış. O kadar güzel tespit cümleleri vardı ki, hangisinin altını çizsem bilemedim. Okurken kendimi sürekli; evet, bence de gibi tepkiler verirken buldum. Yazar kendi muhakemesini yaparken birçok yerde ben de onunlaydım. Keyifli güzel bir kitaptı.
Tutku Petek
Tutku Petek Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir'i inceledi.
104 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Adem Turan'ın kalemini ilk defa okuyorum ve çok sevdim. Günümüz insanlarının sevgisizlik temasını o kadar ince ince ve içten işlemiş ki duygularıma tercüman oldu. Yaşanmışlıklardan yola çıkarak; Gelecek kaygısını, sevgisizliği, umutsuzluğu, derin yaraları, vefasızlığı, aile ortamındaki gerginlikleri, değersizliği ve daha birçok konuyu ele almış. İnsan eğer güzel bir gelecek istiyorsa geçmişinden arınmalıdır. Sevgiye inanmalı ve inancını yitirmemelidir. Kitabın konusu özetle bu şekilde işliyor. Sevgi nedir? Bir araç mıdır? yoksa masum bir duygu mu? Sevginin getirilerin derecesiyle ölçüldüğü bir dünya da yaşadığımızı belirtiyor yazar ve kafamdaki deli sorularda yanıtını buluyor tabi. Kitapta karakterin kendine yönelttiği soruları okurken bir anda kendinizi sorgularken buluyorsunuz. O soruları kendime de sordum. En önemli soru; ''Bu hayatta neyi ciddiye alıyorsun?'' oldu. Bende size soruyorum. Hayatta neyi ciddiye alıyorsunuz?
104 syf.
·9/10
Bir başucu kitabı niteliğinde yazılmış bu güzel kitap, yalnızlık ve sevgi konularını şahane bir dille ele almıştı. O kadar yalın ve akıcı bir dile sahipti ki sanki elime almamla bitmem bir oldu. Sevgi, yalnızlık, hüzün gibi birçok duyguyu hissedeceğiniz güzel bir kitap. Kendimi bulduğum cümlelerin altını dolu dolu çizdim. Tekrar tekrar okuyacağım kitaplar arasında yerini aldı. Bence mutlaka bir cümlesinde sizin de kendinizi bulacağınız bir kitap olacaktır.
Hayatın telaşından uzak bir yerde yaşayanlar bilir, kimileri haklı olduklarında bile sesini yükseltmezler, çünkü bağıran kişilerin, aklına ve kalbine güvenmediği için böyle bir yol tercih ettiğini ezbere bilirler. O yüzden bunun üzerine düşünmezler bile.
Kimisi yol arkadaşını kendi seçmek ister; ama en güzel yolculuğun, "seçilen değil, hayatına raslantıyla gelen" kişiyle olduğunu anlar çok geçmeden, kimisi de iş işten geçtikten sonra...
"Babam gitti, bir daha geri gelmemek üzere.. O andan sonra, kendimi gecesi olmayan bir dünyada yıldız gibi hissediyordum. Ama annem bir gün beni karşısına alıp, ' Sevgili yavrum, yıldızın değerini belirleyen şey, gece değildir, kendisidir. Hiçbir zaman gece olmasa da o her zaman parlar, değerini bilen onu gündüz de görür' dedi."
Sadeliğin kıymetini bilen kişiler, dikkat çekmedikleri için mutlu hissederler. Hüzün gözlerine yansır ve göz göze geldiklerinde birbirlerini tanırlar. Çünkü sadece onlar farkındadır değerli şeylerin sadece değerden anlayanlar tarafından dikkat çektiğini...
Sade yaşamak, basit sevmek, küçük özlemler taşımak hiç de hafife alınmayacak kadar ciddi bir işti ama kaldı ki bunları ciddiye alan kaç kişi vardı içimizde?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yıldızın Değerini Belirleyen Gece Değil Kendisidir
Baskı tarihi:
10 Aralık 2019
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053117223
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
“Babam gitti, bir daha geri gelmemek üzere” dedi Madeleine, yüzünü tekrar bana dönerek konuşmasını sürdürdü:

“O andan sonra, kendimi gecesi olmayan bir dünyada yıldız gibi hissediyordum. Ama annem bir gün beni karşısına alıp, ‘Sevgili yavrum, yıldızın değerini belirleyen şey, gece değildir, kendisidir. Hiçbir zaman gece olmasa da o her zaman parlar, değerini bilen onu gündüz de görür’ dedi.

‘Ya kimse göremezse, o zaman çok üzülürüm. Oysa ben ışığımı sonsuza dek yaymayı isterdim’ dedim.”

Annesinin cevabını söylerken, gözleri hiç sönmeyecek bir umutla parlıyordu:

“Üzülme, sen parlak bir yıldızsın, insanlar göremiyorsa bu senin parlak olmadığın anlamına gelmez.”

Her insan içinde bir kuyu taşır. Kimisi bir kâşif ruhuyla kuyunun içinde ne olduğunu arar durur yaşamı boyunca. Tüm arayışlar, kusurları, yaraları, acıları, hüzünleri, yaşamın bir parçası kabul ederek kendini bulma gayretidir. Kimisi ise çaresiz bir şekilde en dipte kurtarılmayı bekler, kuyunun içinde ne olduğunu bilmeden. Ama neticesinde herkes kendi kuyusundan bakar gökyüzüne.

Adem Turan’ın kaleme aldığı bu kitap, kuyunuza ışık tutan sayısız yıldızlardan birini sizin için indiriyor yeryüzüne...

Kitabı okuyanlar 44 okur

 • cemre bozkurt
 • Hande Algu
 • Yaprak Mecit
 • Birçiftingüncesi
 • Hakan Küpeli
 • Ezgi
 • Kadriye Tufan
 • Nihal
 • merve ertan
 • begum cakir

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.9 (7)
9
%22.2 (6)
8
%29.6 (8)
7
%14.8 (4)
6
%7.4 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0