Yıldızın Saati

7,5/10  (6 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
490 gösterim
Kafka kadın olsaydı, Rilke Ukrayna doğumlu bir Brezilya Yahudisi olsaydı, Rimbaud ana olsaydı da ellinci yaşını görebilseydi. Heidegger Alman olmaktan vazgeçip Yeryüzünün Destanını yazabilseydi. Niye sayıyorum bu adları? Bir bölgenin görünümünü çizebilmek için. Clarice Lispector işte buradan yazıyor.
 • Baskı Tarihi:
  1996
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789755331447
 • Orijinal Adı:
  A Hora da Estrela
 • Çeviri:
  Hamide Koyukan
 • Yayınevi:
  İmge Kitabevi
 • Kitabın Türü:
DESTİNA ÖYKÜ 
07 Şub 12:52 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Clarıce LISPECTOR – Yıldızın Saati

Edebiyatın büyülü ismi, olağanüstü bir yazar, Clarice Lispector.

Edebiyat yolunuzu Nirvana’ya çıkarmak istiyorsanız Lispector ile tanışma zamanınız gelmiş demektir. Darma duman etti beni. Nefessiz bıraktı, nefes aldırdı sonra yine nefessiz bıraktı sonra yeniden nefes verdi. Kesinlikle edebiyatın en güçlü kadın yazarlarında, ‘’Dişi Kafka’’ diye boşa dememişler.

‘’Yıldızın Saati’’ Lispector’un son eseri ve söylendiği kadarı ile de en sarsıcı eseriymiş. Kozmopolit bir karakter olan Macabea’nın hikayesi. Fakat birden fazla baş kahramanın olduğu uç bir eser… Clarice Lispector sizi karşısına oturtup tek bir söz bile diyemeceğiniz bir konuşma sürdürüyor. Bu eşsiz hissi veriyor kitap. Ağzınızı açamıyorsunuz çünkü görmek istemediğiniz her şeyi size tüm çıplaklığıyla gösteriyor. Eliniz kolunuz bağlı azar işitir gibi okuyorsunuz, elinizden de bırakamıyorsunuz. Unutmayın, karşınızda çok akıllı bir yazar, çok akıllı bir kadın var. Kitabı okurken bazı cümlelere takılıp kalacak, üzerinde derin derin düşüneceksiniz. Her şeyden önce Lispector çok garip bir kadın. Kelimeleri kırbaç misali, cümleleri yutkunma sebebi.

Of sen nasıl bir kadınsın Lispector. Ne güzel bir kalemin var. İyi ki erkenden tanıdım ve sevdim seni. Mükemmel bir detaysın Lispector

Sessiz çığlık atmaya hazır olun. Size sessiz bir çığlık attıracak, sessiz bir fotoğraf çektirecek.

Efsane bir yazara hazır olun. Okuyun ve okutun. Satır satır, sindire sindire okuyun ve okutun…

Herkese Lispectorlu okumalar dilerim edebiyat sever güzel insanlar.