Adı:
Yıldızlara Sarılı Kraliçe
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585408
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Star Touched Queen
Çeviri:
Boran Evren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınevi
Kader ve kısmet. Güç ve tutku. Yıldızlar geleceğinizde yıkımdan başka bir şey olmadığını söylüyorsa, bir krallığı nasıl yönetirsiniz? Maya lanetliydi. Ölüm ve yıkım getireceğini öngören bir yıldız haritasına sahip olduğundan, babasının krallığı ondan nefret ediyor ve korkuyordu. Kitapların arasına gömülüp kaybolmak isterken, Maya’nın babası olan Raca, krallığa karşı ayaklanmaları bastırmak için kızını evlendirmeye karar vermişti. Çok geçmeden Maya, Akaran’ın kraliçesi ve Amar’ın eşi oldu. Kendini içinde bulduğu iki role de hazırlıklı değildi: Akaran’ın kraliçesi olarak gücünü ve kendi sesini, Amar’ın eşi olarak ise şefkat, koruma ve tutku buldu. Fakat Akaran’ın kendi sırları vardı. Binlerce kilitli kapı, camdan bahçeler ve meyve yerine dallarından anıların sarktığı bir ağaç. Çok geçmeden Maya hayatının tehlikede olduğunu anlayacaktı. Fakat Akaran’ın Raca’sı dışında kime güvenebilirdi ki? İnsanların ve Diğerdünya’nın kaderi tehlikedeyken, sevdiklerinin hayatını kurtarmak için, Maya’nın reenkarne hayatlar boyunca süregelmiş kadim bir sırrı çözmesi gerekiyordu. Yıldızlara Sarılı Kraliçe’ye Övgü New York Times Çoksatanı Amazon’un Ayın En İyi Kitabı Goodreads’in Ayın En İyi Kitabı “Zengin bir yaratıcılığı, derin bir mitolojisi ve mükemmel bir dili var. Chokshi dikkat edilmesi gerekilen bir yazar.” -Kirkus Reviews- “Yıldızlara Sarılı Kraliçe’nin her kelimesi büyüyle yaratılmış. Renkli bir hayal dünyası olan zarifçe yazılmış bu kitap beni daha ilk satırdan büyüledi. Aşk, mitoloji ve inanılmaz bir dünyanın mükemmel bir ziyafeti.” -Sarah J. Maas, New York Times Çoksatan Cam Şato serisinin yazarı- “Chokshi’nin kalemi insanı esir ediyor ve sayfalar hayata dönüyor. Maya güçlü bir kadın kahraman ve romanda aşkın yanı sıra, aile sevgisine olan vurgu fedakârlık, kendini tanıma ve kendi kaderini yazma üstüne yazılmış bu fanteziyi kurgusal olarak daha da zenginleştiriyor.” -Publishers Weekly, starred review- “Tek kelimeyle fevkalade. Canlı ve zarif diliyle Roshani Chokshi okurları, yıldız haritaları, reenkarnasyon ve sevgiyle dolu büyülü bir yolculuğa çıkarıyor.” -Jodi Meadows, Sonsuz Ruh kitabının yazarı-

(Tanıtım Bülteninden)
336 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Wowww! Muhteşemdi. Ben bu genç yetişkin romanlarını, arkadaşlarımın deyimiyle ''concon kitaplarını'' çok seviyorum. Bu da süperdi. Ön kapakta kitap için, ''her bir kelimesi büyüyle yaratılmış'' yazıyor ve kelimesi kelimesine doğru. Kitaptaki betimlemeler bile büyülüydü.

Kitap, yıldız haritasında kaderinin ölümlerle iç içe geçeceği, lanetli sanılan Maya'nın yaşadıklarını anlatıyor. Maya, sahip olduğu lanetinin gölgesi altında özgür bir hayat yaşayacağını, kimsenin onunla evlenmek istemeyeceğini düşünürken bir anda kendini Akaran'ın Kraliçesi olarak bulur. Eşi Amar ve krallığı sırlarla doludur. Tabi bunlar ağzı açık bırakan cinsten olaylar ve bu yüzden yazıp spoiler vermek istemiyorum.

Kitap, Hint kültürü çevresinde yazılmış ve Hint kültürü
hakkında bilgiler veriyor. Epeyce fantastik ve bolca değişik değişik canlılar var. Kitabın başında ufak bir sözlük bölümü var ama aşırı yetersiz kalmış. Kitabın içi sürüyle bilinmeyen kelime ve canlıyla doluydu. Yine de muhteşemdi. Sadece Maya'ya bazen sinir oldum. Bu arada en sevdiğim karakter bir attı, Kamala. Kamala'ya bayıldım, arada yaptığı esprilere çok güldüm ve Maya'dan daha bilge geldi bana. :)

Sonuç olarak aşırı fantastik kitapları seviyorsanız bayılacaksınız. İlk başları biraz sıkıcı gibi ama kesinlikle okuduğuma değdi. Fantastik sever arkadaşlar kaçırmayın, okuyun. ^_^
336 syf.
·Puan vermedi
Kitabın arka kapak yazısını okuduğumda aşırı ilgimi çekmişti ve hemen sipariş etmiştim. Yalan yok kitabın başlarında biraz sıkıldım ama daha sonrasında kitap açıldı ve akıcı hale geldi.

Ana karakterimiz Maya, Bharama kentinin Raca'sının kızlarından biri. Annesini doğumda kaybetmiş ve yıldız haritalarına inanılan bir toplumda çok kötü bir haritaya sahip olması nedeniyle herkes tarafından lanetli kabul ediliyor. •
Halkının içinde bulunduğu savaş nedeniyle bir evlilik yapması gerektiği sırada Akaran'ın Raca'sı Amar'la tanışıyor. Daha sonrası olaylar olaylar.

Kitap bildiğimiz Ölüler diyarı falan filan konularını Hint tarzında ele almış ve değişik bir yorumlama olmuş. İki kitaptan oluşan bir seri fakat bence olaylar ilk kitapta bitmişti. Açıkçası ikinci kitapta neler olacak merak ediyorum.

Bu arada iç kapağa değinmeden geçemeyeceğim. Bence aşırı güzel iç kapak tasarımlarında biriydi. Zira dış kapağı da beğendim. Ama favorim iç kapağı. Başları biraz yavaş ilerlemesine rağmen sonradan açılan bir kitap oldu. Yani sıkıldım diye bırakmayın. İlk basımlardan biri olması nedeniyle ufak tefek de yazım hataları vardı. En kısa sürede düzeltilmesini umuyorum.
336 syf.
·4 günde·5/10
Hayal kırıklığı yaşadım.Kitabın başları güzeldi.Fakat 100 sayfadan sonra yazarı anlamamaya başladım.Kendi hayal dünyasında bazı yaratıklar yaratmış bunlara isim vermiş ama açıklama yok, nasıl bir varlıktan bahsettiğine dair betimleme yok.Kitabın başında verdiği 3-5 tane açıklama aşırı yetersiz kalmış.Kitap havada kalmış, çeviriden mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama anlatım zayıf , içine giremedim kitabın.Kitap yarım bırakmayı sevmediğimden zorla bitirdim, çok sıkılarak okudum. İlerde devamı gelirse belki bir kere daha şans verebilirim ama bir fantastiksever olarak
beğenmedim.
Bu kitabı belli başlı beklentiler ile almış ve okumaya başladım . Kitap beni içine çekmeyi başardı . Ama kitap sanki hiç ilerlemiyordu.
Kitapta iki haftada ancak 91 sayfa okuyabildim . Bu da benim bayağı canımı sıktı ve kitabı bırakma kararı aldım . Yakın bir zamanda olmasa bile bu kitaba geri dönmeyi çok isterim .
336 syf.
·3 günde·8/10
Öncelikle bu kadar az okunması beni şaşırtan bir gerçek. Konusu oldukça güzeldi fakat yazarın kendi dünyası, Maya'nın ani ruh değişimleri, farklı terimler.. Kitabı okumayı en çok zorlaştıran şey yazarın kendince bulduğu terimlerdi, kitabın başında sözlük bulunmasına rağmen oldukça yetersiz geldiğini gözlemdim. Gizemli hikayeler, Kamala, Amar diğer karakterlerin boşluklarını dolduruyorlardı bu kişisel bir gözlem fakat okunmalı mı? Boş zamanınızda biraz kafa dağıtmak istiyorsanız okuyun derim sevgili okurlar kendinize iyi bakın...
336 syf.
·9/10
Bu yaz kapağına inanılmaz bayıldığım ve bakmaya doyamadığım için almıştım bu kitabı. Kalın kapaklı kitabın üstündeki kağıttan kısmı geçince masmavi bir gövde üzerinde altın sarısı güzel bir kraliçe tasviriyle karşılaşıyorsunuz. Gittiğim her yere büyük bir mutlulukla taşıdım.
İçeriğine gelince ismi dikkatimi çekmişti ve arka kapağı okuduğum zaman kendimle bağdaştırdım, zira kendinizi lanetlenmiş hissettiğiniz anlar olur hayatta. Ben de öyle bir dönemde karşılaştım zaten kendisiyle. Bu açıdan kitap bana adeta "Beni okumalısın." dedi. Yazarın yarı hint tarafından iyi araştırılmış eski inançlarını etkin tuttuğu bu kitapta hint kültürüne dair bir şeyler tadıyorsunuz. Kitap acı, tatlı ve bolca romantizm içeren bir masal gibi. Bundan daha fazla konuşmaya da gerek yok aslında. Goodreads'da ayın en iyi kitabı seçilmişti. Kendinizi hüzünlü bir mutluluk içinde buluyorsunuz bitirince.
Tek tavsiyem sıcak günlerde kumsalda otururken tadı daha iyi çıkıyor.
336 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kurgusu müthiş bir kitap. Yazarı bu yönünden içtenlikle tebrik ediyorum. Hayal gücüne hayran kaldım diyebilirim. Ama kurgu müthiş olmasına rağmen anlatımı akıcı değildi. Kitabı bu yönünden eksik buldum. Olaylar ilgi çekmek için hızlı anlatılmış fakat bence daha anlamlı akıcı ve hazmedilir olmalıydı diye düşünüyorum. Belki çeviriden kaynaklıdır bilemiyorum ama bana anlatım sıkıcı ve karışık geldi. Yine de kurgusunu beğendiğimi söylemeden geçemicem. Hatta bence bu tek kitap daha iyi bir anlatım ve biraz daha kurguyla üç kitaplık bir seri bile olabilirdi diye düşünüyorum.
Okuyacak kitap bulamadığınız da okunabilir.
"... Yol açıp ilerlemek daha iyi. Bilmediğini ardında bırakmak ve kendini yeni baştan yaratmak daha iyi. Yıllar boyunca anıların hayaletlerini sırtıma attım ve bunun bana ne bir faydası oldu ne de bana aş getirdi."
"Karanlık hoş bir şey değil mi?Birbirimizle hiçbir şey görmeden konuşmamızı sağlıyor.Kelimelerimizi bulandıracak surat asma, gülümseme ya da bakışlar yok."
"Eğer istersen gökteki yıldızları söküp alırım. Senin için her şeyi yaparım. Ama bana güvenmen gerektiğini hatırla..."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yıldızlara Sarılı Kraliçe
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585408
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Star Touched Queen
Çeviri:
Boran Evren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınevi
Kader ve kısmet. Güç ve tutku. Yıldızlar geleceğinizde yıkımdan başka bir şey olmadığını söylüyorsa, bir krallığı nasıl yönetirsiniz? Maya lanetliydi. Ölüm ve yıkım getireceğini öngören bir yıldız haritasına sahip olduğundan, babasının krallığı ondan nefret ediyor ve korkuyordu. Kitapların arasına gömülüp kaybolmak isterken, Maya’nın babası olan Raca, krallığa karşı ayaklanmaları bastırmak için kızını evlendirmeye karar vermişti. Çok geçmeden Maya, Akaran’ın kraliçesi ve Amar’ın eşi oldu. Kendini içinde bulduğu iki role de hazırlıklı değildi: Akaran’ın kraliçesi olarak gücünü ve kendi sesini, Amar’ın eşi olarak ise şefkat, koruma ve tutku buldu. Fakat Akaran’ın kendi sırları vardı. Binlerce kilitli kapı, camdan bahçeler ve meyve yerine dallarından anıların sarktığı bir ağaç. Çok geçmeden Maya hayatının tehlikede olduğunu anlayacaktı. Fakat Akaran’ın Raca’sı dışında kime güvenebilirdi ki? İnsanların ve Diğerdünya’nın kaderi tehlikedeyken, sevdiklerinin hayatını kurtarmak için, Maya’nın reenkarne hayatlar boyunca süregelmiş kadim bir sırrı çözmesi gerekiyordu. Yıldızlara Sarılı Kraliçe’ye Övgü New York Times Çoksatanı Amazon’un Ayın En İyi Kitabı Goodreads’in Ayın En İyi Kitabı “Zengin bir yaratıcılığı, derin bir mitolojisi ve mükemmel bir dili var. Chokshi dikkat edilmesi gerekilen bir yazar.” -Kirkus Reviews- “Yıldızlara Sarılı Kraliçe’nin her kelimesi büyüyle yaratılmış. Renkli bir hayal dünyası olan zarifçe yazılmış bu kitap beni daha ilk satırdan büyüledi. Aşk, mitoloji ve inanılmaz bir dünyanın mükemmel bir ziyafeti.” -Sarah J. Maas, New York Times Çoksatan Cam Şato serisinin yazarı- “Chokshi’nin kalemi insanı esir ediyor ve sayfalar hayata dönüyor. Maya güçlü bir kadın kahraman ve romanda aşkın yanı sıra, aile sevgisine olan vurgu fedakârlık, kendini tanıma ve kendi kaderini yazma üstüne yazılmış bu fanteziyi kurgusal olarak daha da zenginleştiriyor.” -Publishers Weekly, starred review- “Tek kelimeyle fevkalade. Canlı ve zarif diliyle Roshani Chokshi okurları, yıldız haritaları, reenkarnasyon ve sevgiyle dolu büyülü bir yolculuğa çıkarıyor.” -Jodi Meadows, Sonsuz Ruh kitabının yazarı-

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 70 okur

  • Yasemin
  • Gonca Gül Yıldırım
  • Rümeysa Harman
  • Sena Yıldırım
  • Büşra Ilcim
  • Moon
  • Rukiye Uysal
  • Nisa Nur
  • Nazlı
  • Ebru Ertekin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.2 (5)
9
%24.4 (10)
8
%9.8 (4)
7
%19.5 (8)
6
%9.8 (4)
5
%9.8 (4)
4
%9.8 (4)
3
%4.9 (2)
2
%0
1
%0