Yıldızların Örtüsü Yoktur

·
Okunma
·
Beğeni
·
362
Gösterim
Adı:
Yıldızların Örtüsü Yoktur
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750845239
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Pensieri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
"Hemen hemen hiçbir şey insana yabancı değildir."

Yıldızların Örtüsü Yoktur, Marcus Aurelius’un Şadan Karadeniz tarafından Türkçeye çevrilen “Düşünceler” eserinden Filiz Özdem’in yayına hazırladığı bir “seçmeler” kitabı.

İS 121-180 yılları arasında yaşayan ve “filozof imparator” olarak anılan Roma imparatoru Aurelius, devleti her şeyin üzerinde tutan Yunan anlayışının yerine aklı, ahlakı ve hukuku koyarak yönetim anlayışında kökten bir tavır farklılığı yaratmıştır. Aurelius’a göre Tanrı, öz, yasa, hakikat tektir, ortak us tektir, bu nedenle de bütün insanlar eşittir. Evrende her şey birbirine bağlıdır. Aurelius, İlkçağ filozofu Herakleitos’un “her şey akar, değişir” sözünün etkisiyle, “Tek sözcükle, bedenimize ait olan her şey akan bir ırmaktır, ruhumuza ait olan her şey de salt düş ve yanılsamadır; yaşamımız yabancı bir ülkede savaş zamanı ve yolculuktur, ölümden sonraki ünümüz ise unutuluştur. Bize koruyacak ne kalıyor geriye? Tek, biricik şey, felsefe” diyerek zamanın geçip gittiğine, insan ömrünün kısalığına ve gelgeçliğine sık sık vurgu yapmıştır.

Ünler, namlar, sahip olunan her şey de gelip geçicidir; bu sebeple insanın erdemli yaşaması, hayatını anlamlı kılan en önemli ölçüttür. Bu yanıyla Aurelius’un genelgeçer, zamanlarüstü bir özü olan düşünceleri yüzyıllar boyunca büyük ilgi görmüştür. Ne de olsa vurguladığı, insanın kendisini tanıma sanatıdır. İnsanın olduğu ve olmak istediği üzerine, felsefe ve doğal güdüler, teori ve pratik üzerine bir bilgelik denemesidir. Madalyonun iki yüzüne birden bakma arzusudur.

Yıldızların Örtüsü Yoktur, her kişinin kendisini seçerken, kurarken yaşadığı gelgitlere tutulmuş bir aynadır da… Bir melankoli başyapıtıdır da aynı zamanda.
“Başkalarının ruhunda olup bitenlerin ayrımına varamadığı için mutsuz olan bir insana rastlamak zordur; ama kendi ruhunun devinimlerinin ayrımına varmayan bir insanın mutsuz olması kaçınılmazdır.”

Kaderinden kaçmayan bir imparatorun, onu cesaret ve güçlülükle takip etmesi, insan olma yolculuğu için önemli bir örnektir.
96 syf.
Marcus Aurelius Roma imparatorlarındandır. Felsefe ve hukuk alanında çokça okuyup çokça düşünmüş biridir. Bir kral için bence oldukça önemli meziyet. Azdır okuyan düşünen lider. İmparatorun düşüncelerim kitabından alıntılardan oluşan kitap klasik aforizma kitabı. Epeyce bilgece sözler var. Meraklısına öneririm.
96 syf.
·Puan vermedi
Roma'nın filozof imparatoru Marcus Aurelius.

Hiçbir şeyin, hemen hemen hiçbir şeyin insana yabancı olmadığını, her şeyin kişinin doğasından kaynaklandığını düşünen filozof imparator.

Herakleitos'un "Her şey akar, değişir" cümlesiyle yola çıkmış ve insan bedenindeki, ruhundaki değişimlerden geriye korunacak olan tek şeyin felsefe olduğunu savunan filozof imparator.

Kendime Düşünceler ya da Düşünceler adlı kitabından seçkilerle oluşturulmuş bu kitap. Daha önce bu kitabı okuyan için bir tekrar okuma etkinliğine dönüşüyor. Ki içeriği dikkate alındığında dingin kalmak, sağlıklı düşünmek, dostça yaşamak, kendinle ve çevrenle barış içinde olmak için sürekli okunabilecek bir kitap.

Günümüz kişisel gelişim kitapları adı altındaki yazılanların hiyerarşik yapısında üçgenin tepe noktası olacak bir kitap.

Kısacık yaşamda edinilen stres, dert, keder ve üzüntünün; düşmanlıkların, toplumsal yozlaşmışlıkların basit hareketler ve düşüncelerle giderilebileceğini gösteren bir kitap.
96 syf.
“Kötülük nedir ? Birçok kez gördüğün şeydir.Şunu aklından çıkarma: Olup biten her şey,birçok kez gördüğün bir şeydir.Nereye baksan hep aynı şeyleri göreceksin;antik tarih,daha sonraki çağların tarihi,yakın zamanın tarihi onlarla doludur;şimdi de kentlerimizi,evlerimizi onlar dolduruyor.Yeni olan hiçbir şey yok: Her şey kendini yineliyor ve hemen geçip gidiyor.” Filozof imparator olarak anılan roma imparatoru #marcusaurelius genelgeçer, zamanlar üstü bir özü olan düşünceleri yüzyıllar boyunca büyük ilgi görmüştür.Ne de olsa vurguladığı,insanın kendisini tanıma sanatıdır. #yıldızlarınörtüsüyoktur ,her kişinin kendisini seçerken, kurarken yaşadığı gelgitlere tutulmuş bir aynadır. #yapıkrediyayınları #hayallervekitaplar #denizgürçay #okudumbitti #okudumokuyun #tavsiyekitap #seçmedenemeler #doğankardeş #eylülayıokumalarım
96 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Pythagorasçılar şöyle derler: “Gün ağardığında ilk işin gözlerini gökyüzüne kaldırmak olsun, ” çünkü bu sana işlerini her zaman aynı kurallara uygun olarak ve aynı biçimde yapan insanları anımsatır; aynı zamanda onların düzenliliğini, arılığını, çıplaklığını; çünkü yıldızların örtüsü yoktur.
s:93
....
Bir imparatorun anca bilge bir imparatora yakışacak düşünceleri.. Selam olsun sana Marcus Aurelius
96 syf.
·2 günde
Siyaset felsefesi dersinde çok sevdiğim bir hoca stoacı düşünceden bahsederken Marcus Aurelius'u da anmıştı. Aurelius ve köle Epiktetus, aslında zihnimde hep yan yanadır. Cahilliğime verin sanırım Epiktetus, Roma imparatoru Aurelius'un hocası olacaktı. Kitapçıda dolaşırken kitap alakasız bir bölümde karşıma çıkınca dedim kendi kendime "Dilara e bu da tesadüf değildir, al oku bakalım." Kitabı bir günde bitirdim fakat başucu kitabı niteliğinde. M.s. 2.yy'da yazılan bir kitabın başucu niteliğinde olması beni garip bir şekilde mutlu ediyor. Şadan Karadeniz tarafından çevrilmiş, çok da güzel çevrilmiş. Dipnotlarla aslında felsefeyle uzaktan yakından ilgisi, alakası olmayan biri için bile kolay anlaşılabilir bir kitap. Çok iyi bildiğimiz fakat umursamadığımız ve tabiri caizse "ot gibi yaşama"ya alıştığımızdan mütevellit gözardı ettiğimiz bir öğretiyi, yaşam tarzını kişinin kendi zihninde tekrar ortaya çıkarıyor Marcus Aurelius. Son olarak "Aslında çektiğimiz acıların büyüklüğü değil bizi yoran, yaşadıklarımızı acı olarak tanımlamamız ve bunların karşısında duracak yetiyi, kudreti kendimizde bulamayışımız" diyen bir kitap.
96 syf.
·Puan vermedi
Ölümün en az doğum kadar normal oluşunu ve karşılanmasını aksettirmek hiç bu kadar hoş olmamıştı belki de...
Doğadan gelen her şeyi normal karşılamak ve doğadan gelen hiçbir şeye karşı çıkamayacağımızı göstermek.. Karşı çıkmaya çalışsak da bunun aptalca olduğunu söyler...
96 syf.
·Beğendi·8/10
Yıllar önce okuduğum “Kendime Düşünceler” kitabından yapılan bir derleme.

Hatırladığım kadarıyla o zamanlar felsefeye bugünkü kadar ilgi duymuyordum ancak kitap çok hoşuma gitmişti.

Geçtiğimiz yıl Marcus Aurelius’un babası Hadrianus’un yaşamı ile ilgili ( Marguerite Yourcenar Hadranu’un Anıları ) bayağı uzunca bir kitap okumuştum. Belki de bu nedenle Yıldızların Örtüsü Yoktur’u okumaktan çok zevk aldım .

Kitap “Filozof İmparator” Marcus Aurelius’un kendine hatırlattığı hayat derslerini içeriyor .

İnsanın aklına keşke bugünkü liderlerde filozof olsaydı diye komik bir düşünce geliyor.

ALINTI :
Şu düşünce , boş gururdan kurtulmana yardımcı olacaktır , yaşamının tümünü ya da en azından gençliğini izleyen dönemini filozof olarak yaşamak artık olanaksızdır .
Felsefeden çok uzak olduğun, kendin için de başkaları için de açık .
Parlaklığını yitirdin artık , filozof olarak ün kazanmak senin için kolay olmayacak , yaşamının temeli karşı çıkıyor buna.
Bunun için, durumunu iyice kavradınsa, başkalarının hakkında ne düşüneceklerini bir yana bırak ve yaşamının geri kalanını , uzun olsun , kısa olsun kendi doğanın istediği gibi yaşamakla yetin.
“Her şey dönüşür, sen de sürekli bir dönüşüm içindesin ve bir anlamda, sürekli bir çözülme içinde. Tüm evren de böyledir.”
Marcus Aurelius
Sayfa 71 - Yapı Kredi Yayınları
Bazı insanlar, birine bir iyilikte bulunurlarsa, karşılığını alacaklarını hesaba katarlar. Bazıları da, bunu hemen yapmazlar, ama gene de iyilik ettikleri kişiyi içlerinden kendilerine borçlu sayarlar; yaptıklarının fazlasıyla bilincindedirler. Bazıları da, bir anlamda bir iyilikte bulunduklarını bile bilmezler, üzüm üreten, bir kez meyvesini verdikten sonra başka bir ödül beklemeyen asmalar gibidirler; tıpkı balını yapmış bir arı gibi ya da. Bu insanlar da iyilik yaptıktan sonra, bağıra bağıra duyurmazlar bunu, başka bir iyilik yapmaya yönelirler, tıpkı asmanın mevsimi gelince yeniden üzüm vermesi gibi. Biz de, denebilirse, ayrımına varmaksızın iyilik eden insanlardan mı olmalıyız?
“Evet. Gene de bunun ayrımında olmalıyız, çünkü bir topluluğa ait olan insanın toplumun yararına davrandığının bilincinde olması ve komşularının da bunu anlamalarını dilemesi insana özgü bir niteliktir.”
Marcus Aurelius
Sayfa 23 - Yapı Kredi Yayınları
“Söylediğin her sözcüğü tart; attığın her adıma dikkat et. Verdiğin her kararın ne gibi sonuçları olacağını düşün. Bu ikinci durumda, amacın ne olduğunu daha başından gör; birinci durumda ise sözcüklerin ne anlama geldiğine dikkat et.”
Marcus Aurelius
Sayfa 39 - Yapı Kredi Yayınları
İnsanın kendi kötülüğünden kaçınmaya çalışmaması—ki bu olanaklı bir şeydir...
Ama başkalarının kötülüğünden kaçınmaya çalışması —ki bu olanaksız bir şeydir...
Ne gülünç!
“Olaylardan oluşan bir ırmak, coşkun bir sel gibidir zaman; çünkü her şey görüş alanımızda belirir belirmez, sürüklenir gider, sonra bir başkası alır yerini, o da sürüklenir gider.”
Marcus Aurelius
Sayfa 20 - Yapı Kredi Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yıldızların Örtüsü Yoktur
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750845239
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Pensieri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
"Hemen hemen hiçbir şey insana yabancı değildir."

Yıldızların Örtüsü Yoktur, Marcus Aurelius’un Şadan Karadeniz tarafından Türkçeye çevrilen “Düşünceler” eserinden Filiz Özdem’in yayına hazırladığı bir “seçmeler” kitabı.

İS 121-180 yılları arasında yaşayan ve “filozof imparator” olarak anılan Roma imparatoru Aurelius, devleti her şeyin üzerinde tutan Yunan anlayışının yerine aklı, ahlakı ve hukuku koyarak yönetim anlayışında kökten bir tavır farklılığı yaratmıştır. Aurelius’a göre Tanrı, öz, yasa, hakikat tektir, ortak us tektir, bu nedenle de bütün insanlar eşittir. Evrende her şey birbirine bağlıdır. Aurelius, İlkçağ filozofu Herakleitos’un “her şey akar, değişir” sözünün etkisiyle, “Tek sözcükle, bedenimize ait olan her şey akan bir ırmaktır, ruhumuza ait olan her şey de salt düş ve yanılsamadır; yaşamımız yabancı bir ülkede savaş zamanı ve yolculuktur, ölümden sonraki ünümüz ise unutuluştur. Bize koruyacak ne kalıyor geriye? Tek, biricik şey, felsefe” diyerek zamanın geçip gittiğine, insan ömrünün kısalığına ve gelgeçliğine sık sık vurgu yapmıştır.

Ünler, namlar, sahip olunan her şey de gelip geçicidir; bu sebeple insanın erdemli yaşaması, hayatını anlamlı kılan en önemli ölçüttür. Bu yanıyla Aurelius’un genelgeçer, zamanlarüstü bir özü olan düşünceleri yüzyıllar boyunca büyük ilgi görmüştür. Ne de olsa vurguladığı, insanın kendisini tanıma sanatıdır. İnsanın olduğu ve olmak istediği üzerine, felsefe ve doğal güdüler, teori ve pratik üzerine bir bilgelik denemesidir. Madalyonun iki yüzüne birden bakma arzusudur.

Yıldızların Örtüsü Yoktur, her kişinin kendisini seçerken, kurarken yaşadığı gelgitlere tutulmuş bir aynadır da… Bir melankoli başyapıtıdır da aynı zamanda.
“Başkalarının ruhunda olup bitenlerin ayrımına varamadığı için mutsuz olan bir insana rastlamak zordur; ama kendi ruhunun devinimlerinin ayrımına varmayan bir insanın mutsuz olması kaçınılmazdır.”

Kaderinden kaçmayan bir imparatorun, onu cesaret ve güçlülükle takip etmesi, insan olma yolculuğu için önemli bir örnektir.

Kitabı okuyanlar 26 okur

  • Zeynep
  • Filozof Efendi
  • Sıla
  • Selinnur Çınkıl
  • Gökhan Alkan
  • Hande Çukurlu
  • Esas Adam
  • CEM AKDAG
  • Serhat Diyaroğlu
  • Merdûmgiriz...

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.2 (2)
9
%27.3 (3)
8
%18.2 (2)
7
%0
6
%0
5
%9.1 (1)
4
%9.1 (1)
3
%9.1 (1)
2
%9.1 (1)
1
%0