Yitik Adanın Öyküsü

8,2/10  (22 Oy) · 
53 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.486 gösterim
İber Yarımadası anlaşılmaz bir şekilde anakaradan ayrılmıştır. Dünyanın her yerindeki gazeteler Yarımada'nın o tarihi fotoğrafını kocaman manşetlerle yayınlarken birbirinden ilginç rastlantılarla bir araya gelen beş kişinin her biri de bu kopuşun kendi davranışlarının sonucu olduğunu düşünmektedir.

İki atla bir köpeği de yanlarına alarak koyuldukları serüvende, bir karaağaç dalı ile toprağa şekiller çizen Joana Carda, yerin sarsıldığını duyan Pedro Orce, sürekli sığırcıklar tarafından takip edilen José Anaiço, çok ağır bir taşı denize attığının nasıl
görüldüğüne bir türlü akıl erdiremeyen Joaquim Sassa ve tavan arasında bulduğu bir çorapla uğraşıp duran Maria Guavaira, bizi hayali bir dünyaya doğru yola çıkartırken bir yandan da yaşamla ilgili pek çok gerçekle yüzleştiriyor.

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar José Saramago bu romanında şiirsel üslubu ve ironik yaklaşımı ile siyaseti, kimlikleri, coğrafyayı, sınırları, insan ruhunu, varoluşu, yeniden
sorgulatıyor. "Don Quijote geleneğinden gelen Yitik Adanın Öyküsü, Saramago'nun belki de en iyi kitabı . "
-Los Angeles Times-

"İnanılmaz eğlenceli - ara ara karşımıza çıkan metafizik dokundurmalar ve yazarın zekice anlatımıyla önümüze muhteşem bir dünya seriliyor."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786055340174
 • Orijinal Adı:
  A Jangada De Pedra
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Kaan Çeribaş 
07 Nis 08:59 · Kitabı okudu · 8/10 puan

3 adam 2 erkek ve 1 köpek.. ve İber yarimadasinin anakaradan kopuşu..
Jose Saramango, kendi has anlatımı, imla kurallarına aldırmayisi, imgeleme gücü ile eşsiz bir yazar. Beni her kitabında çok dusunduren ve etkiler.
İber yarimadasinin kopuşu adada büyük bir dehşet uyandırır. Halk napacagini bilemez bir haldedir. Kahramanlarimiz aralarında yerin sarsintisini dünyanın öncülüğünde sahile doğru girmektedir. Neden gittiklerini bilmiyorlardir. Zaten kopustan önceki yasamlarinin cogunu da böyle gecirmemisler miydi? Neden yaptıklarını bilmeden, üzerinde çok düşünmeden karar vererek gecirmemisler miydi hayatlarını?!
Adanin kopuşu tabiki dünyada da olay olur. Avrupada kodaman devletler bu insanlara yardım eder gibi gorunseler de bir süre sonra İber yarimadasinin avrupa için bundan sonra ne önem teşkil edeceğini yani kendileri için bundan sonra bir ise yarayip yaramayacagini tartisirlar. Günümüzde Suriyeli göçmenlerin değeri ne işe Avrupa için İber yarimadasindaki çaresiz halk da onlar nezdinde öyledir.
Jose Saramango'nun kitapları tane tane okunması gereken eserlerdir. Size de tavsiyem budur. Tane tane okuyun, üzerinde düşünün. Teminat veririm; çok keyif alacaksınız.

Mehmet Ali Urluk 
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Eserin konusu çok ilginç. Iberya yarımadasının avrupa'dan kopuşunu ve yöredeki halkların şaşkınlık ile telaş içerisinde ki durumları okuru heyecanlandırıyor. Klasik roman türünde ki yapıtlardan yazınsal anlamda farklı. Düz yazı tekniği ve yer yer ironi ile donatılmış güzel bir eser.

Yitik Adanın Öyküsü benzeri kitaplar

Ferhat doğan 
 02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Esrarengiz kitapların içerisinde değerlendirebilecek ve bu kategoride sınıflandırılıp okunması gereken bir kitap olan "Yitik Adanın Öyküsü" salt adanın yitikliğini değil;insanlığın, ilişkilerin,toplumların yitikliğine işaret ederek okuyucuyu geniş konu yelpazesinde dövündüren(bu kelimeyi bilinçli kullanıyorum) yazar, Portekiz ve İspanya sınırlarından kopan parça adanın macerasını üç erkek , iki kadın ve bir köpek kahraman üzerinden anlatmaktır. Kitabın doğal olay ve anlatım şemsiyesi altında gayet şık ve düşündürücü bir şekilde ortaya çıktığını söyleyebilirim. Tabii yazım ve noktalama hatalarından hiç bahsetmeden.
Kitabı liyakatla okuduğunuz takdirde muazzam deneyime ve coğrafya bilgisine de sahip olacaksın.İyi okumalar.

Deliler Cumhuriyeti 
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hayal ile gerçeğin içiçe geçtiği bir roman. Eğlenceli ve düşündürücü. Sıkılmadan okuyabileceginizden emin olabilirsiniz. Sessiz ve keyifli bir köşede okursanız daha da keyifli olabilir.

Kitaptan 16 Alıntı

...insanlar sırlarını saklamak istediklerini söyleseler bile bunu yapamazlar, ani bir çığlık onları ele verir...

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 57)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 57)

...yapan ve ören eller, bozan ve çözen ellerle aynı; doğru yanlışa yol açar, yanlış doğruyu üretir...

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 70)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 70)
Yağmur 
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kadınlar, bildiğimiz gibi, demirden yapılmıştır.

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 226 - Kırmızı Kedi Yayınları)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 226 - Kırmızı Kedi Yayınları)

...hayat insanlar doğduğunda başlamaz, öyle olsa hergün kazanılmış bir gün olurdu, hayat çok daha sonra ve genellikle de çok geç başlar, başlar başlamaz biten hayatlardansa hiç bahsetmeyelim, ki bir şairi şunu söylemeye itmişlerdir, "Ah, olma ihtimali olanların tarihini kim yazacak?"

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 16)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 16)

Ölülerse, zaten ölmüş olduklarından oralarda bırakılmışlardı, onları insanlığın geri kalanından ayıran o inatçı kayıtsızlıklarını koruyorlardı.

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 29)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 29)

Deyim yerindeyse on beş yüzyıl gibi gelen on beş dakikadan sonra, gerçi kimse birincisini ikincisiyle karşılaştırabilecek kadar uzun yaşamamıştır ya...

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 36)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 36)

Teselli yoktur kederli dostum, insan teselli edilemeyecek bir yaratıktır.

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 70 - Kırmızı Kedi Yayınevi, Dördüncü Basım, Ağustos 2016)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 70 - Kırmızı Kedi Yayınevi, Dördüncü Basım, Ağustos 2016)

insanoğlu tüm yaratıklar içinde en iyi adapte olabilendir.

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 156 - Kırmızı Kedi Yayınevi, Dördüncü Basım, Ağustos 2016)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 156 - Kırmızı Kedi Yayınevi, Dördüncü Basım, Ağustos 2016)
Saadet dyk 
16 Mar 00:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elinden geldiğince kendi kendine yetmeye çalış, sonra güvenini hak eden birine güven....

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 213)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 213)
2 /