Yitik Adanın Öyküsü

8,1/10  (17 Oy) · 
46 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.393 gösterim
İber Yarımadası anlaşılmaz bir şekilde anakaradan ayrılmıştır. Dünyanın her yerindeki gazeteler Yarımada'nın o tarihi fotoğrafını kocaman manşetlerle yayınlarken birbirinden ilginç rastlantılarla bir araya gelen beş kişinin her biri de bu kopuşun kendi davranışlarının sonucu olduğunu düşünmektedir.

İki atla bir köpeği de yanlarına alarak koyuldukları serüvende, bir karaağaç dalı ile toprağa şekiller çizen Joana Carda, yerin sarsıldığını duyan Pedro Orce, sürekli sığırcıklar tarafından takip edilen José Anaiço, çok ağır bir taşı denize attığının nasıl
görüldüğüne bir türlü akıl erdiremeyen Joaquim Sassa ve tavan arasında bulduğu bir çorapla uğraşıp duran Maria Guavaira, bizi hayali bir dünyaya doğru yola çıkartırken bir yandan da yaşamla ilgili pek çok gerçekle yüzleştiriyor.

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar José Saramago bu romanında şiirsel üslubu ve ironik yaklaşımı ile siyaseti, kimlikleri, coğrafyayı, sınırları, insan ruhunu, varoluşu, yeniden
sorgulatıyor. "Don Quijote geleneğinden gelen Yitik Adanın Öyküsü, Saramago'nun belki de en iyi kitabı . "
-Los Angeles Times-

"İnanılmaz eğlenceli - ara ara karşımıza çıkan metafizik dokundurmalar ve yazarın zekice anlatımıyla önümüze muhteşem bir dünya seriliyor."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786055340174
 • Orijinal Adı:
  A Jangada De Pedra
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Mehmet Ali Urluk 
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Eserin konusu çok ilginç. Iberya yarımadasının avrupa'dan kopuşunu ve yöredeki halkların şaşkınlık ile telaş içerisinde ki durumları okuru heyecanlandırıyor. Klasik roman türünde ki yapıtlardan yazınsal anlamda farklı. Düz yazı tekniği ve yer yer ironi ile donatılmış güzel bir eser.

Ferhat doğan 
 02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Esrarengiz kitapların içerisinde değerlendirebilecek ve bu kategoride sınıflandırılıp okunması gereken bir kitap olan "Yitik Adanın Öyküsü" salt adanın yitikliğini değil;insanlığın, ilişkilerin,toplumların yitikliğine işaret ederek okuyucuyu geniş konu yelpazesinde dövündüren(bu kelimeyi bilinçli kullanıyorum) yazar, Portekiz ve İspanya sınırlarından kopan parça adanın macerasını üç erkek , iki kadın ve bir köpek kahraman üzerinden anlatmaktır. Kitabın doğal olay ve anlatım şemsiyesi altında gayet şık ve düşündürücü bir şekilde ortaya çıktığını söyleyebilirim. Tabii yazım ve noktalama hatalarından hiç bahsetmeden.
Kitabı liyakatla okuduğunuz takdirde muazzam deneyime ve coğrafya bilgisine de sahip olacaksın.İyi okumalar.

Yitik Adanın Öyküsü benzeri kitaplar

Deliler Cumhuriyeti 
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hayal ile gerçeğin içiçe geçtiği bir roman. Eğlenceli ve düşündürücü. Sıkılmadan okuyabileceginizden emin olabilirsiniz. Sessiz ve keyifli bir köşede okursanız daha da keyifli olabilir.

Kitaptan 16 Alıntı

...insanlar sırlarını saklamak istediklerini söyleseler bile bunu yapamazlar, ani bir çığlık onları ele verir...

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 57)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 57)

Arada biraz nefes alsan keşke sevgili Saramago
Niye böyle düşünüyorsun, Olması gereken olmalıdır, bu çok güçlü ve karşı konulamaz bir yasadır, bunun yaşlılar tarafından binlerce kez söylendiğini işittim, Kadere inanır mısın, Olması gerekene inanırım.

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 8 - Kırmızı Kedi, 5. Basım)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 8 - Kırmızı Kedi, 5. Basım)

...yapan ve ören eller, bozan ve çözen ellerle aynı; doğru yanlışa yol açar, yanlış doğruyu üretir...

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 70)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 70)
Yağmur 
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kadınlar, bildiğimiz gibi, demirden yapılmıştır.

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 226 - Kırmızı Kedi Yayınları)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 226 - Kırmızı Kedi Yayınları)

Ölülerse, zaten ölmüş olduklarından oralarda bırakılmışlardı, onları insanlığın geri kalanından ayıran o inatçı kayıtsızlıklarını koruyorlardı.

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 29)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 29)

Ve o duyarlı izleyiciler, ne de olsa hâlâ varlar, en küçük vesilede gözyaşı döken ve boğazlarındaki yumruyu gizleyen o izleyiciler artık dayanamadıklarında, Afrika'daki açlıkla ve benzeri felaketlerle yüzleştirildiklerinde genellikle yaptıkları şeyi yaptılar, bakışlarını başka yöne çevirdiler.

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 35 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 35 - Kırmızı Kedi Yayınevi)

...hayat insanlar doğduğunda başlamaz, öyle olsa hergün kazanılmış bir gün olurdu, hayat çok daha sonra ve genellikle de çok geç başlar, başlar başlamaz biten hayatlardansa hiç bahsetmeyelim, ki bir şairi şunu söylemeye itmişlerdir, "Ah, olma ihtimali olanların tarihini kim yazacak?"

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 16)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 16)

Deyim yerindeyse on beş yüzyıl gibi gelen on beş dakikadan sonra, gerçi kimse birincisini ikincisiyle karşılaştırabilecek kadar uzun yaşamamıştır ya...

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 36)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 36)

Teselli yoktur kederli dostum, insan teselli edilemeyecek bir yaratıktır.

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 70 - Kırmızı Kedi Yayınevi, Dördüncü Basım, Ağustos 2016)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 70 - Kırmızı Kedi Yayınevi, Dördüncü Basım, Ağustos 2016)
2 /