Yitik Adanın Öyküsü

8,2/10  (12 Oy) · 
35 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.172 gösterim
İber Yarımadası anlaşılmaz bir şekilde anakaradan ayrılmıştır. Dünyanın her yerindeki gazeteler Yarımada'nın o tarihi fotoğrafını kocaman manşetlerle yayınlarken birbirinden ilginç rastlantılarla bir araya gelen beş kişinin her biri de bu kopuşun kendi davranışlarının sonucu olduğunu düşünmektedir.

İki atla bir köpeği de yanlarına alarak koyuldukları serüvende, bir karaağaç dalı ile toprağa şekiller çizen Joana Carda, yerin sarsıldığını duyan Pedro Orce, sürekli sığırcıklar tarafından takip edilen José Anaiço, çok ağır bir taşı denize attığının nasıl
görüldüğüne bir türlü akıl erdiremeyen Joaquim Sassa ve tavan arasında bulduğu bir çorapla uğraşıp duran Maria Guavaira, bizi hayali bir dünyaya doğru yola çıkartırken bir yandan da yaşamla ilgili pek çok gerçekle yüzleştiriyor.

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar José Saramago bu romanında şiirsel üslubu ve ironik yaklaşımı ile siyaseti, kimlikleri, coğrafyayı, sınırları, insan ruhunu, varoluşu, yeniden
sorgulatıyor. "Don Quijote geleneğinden gelen Yitik Adanın Öyküsü, Saramago'nun belki de en iyi kitabı . "
-Los Angeles Times-

"İnanılmaz eğlenceli - ara ara karşımıza çıkan metafizik dokundurmalar ve yazarın zekice anlatımıyla önümüze muhteşem bir dünya seriliyor."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786055340174
 • Orijinal Adı:
  A Jangada De Pedra
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ferhat doğan 
 02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Esrarengiz kitapların içerisinde değerlendirebilecek ve bu kategoride sınıflandırılıp okunması gereken bir kitap olan "Yitik Adanın Öyküsü" salt adanın yitikliğini değil;insanlığın, ilişkilerin,toplumların yitikliğine işaret ederek okuyucuyu geniş konu yelpazesinde dövündüren(bu kelimeyi bilinçli kullanıyorum) yazar, Portekiz ve İspanya sınırlarından kopan parça adanın macerasını üç erkek , iki kadın ve bir köpek kahraman üzerinden anlatmaktır. Kitabın doğal olay ve anlatım şemsiyesi altında gayet şık ve düşündürücü bir şekilde ortaya çıktığını söyleyebilirim. Tabii yazım ve noktalama hatalarından hiç bahsetmeden.
Kitabı liyakatla okuduğunuz takdirde muazzam deneyime ve coğrafya bilgisine de sahip olacaksın.İyi okumalar.

Deliler Cumhuriyeti 
21 Mar 03:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hayal ile gerçeğin içiçe geçtiği bir roman. Eğlenceli ve düşündürücü. Sıkılmadan okuyabileceginizden emin olabilirsiniz. Sessiz ve keyifli bir köşede okursanız daha da keyifli olabilir.

Kitaptan 9 Alıntı

...insanlar sırlarını saklamak istediklerini söyleseler bile bunu yapamazlar, ani bir çığlık onları ele verir...

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 57)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 57)

...yapan ve ören eller, bozan ve çözen ellerle aynı; doğru yanlışa yol açar, yanlış doğruyu üretir...

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 70)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 70)
Yağmur 
29 Tem 12:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kadınlar, bildiğimiz gibi, demirden yapılmıştır.

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 226 - Kırmızı Kedi Yayınları)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 226 - Kırmızı Kedi Yayınları)

Ölülerse, zaten ölmüş olduklarından oralarda bırakılmışlardı, onları insanlığın geri kalanından ayıran o inatçı kayıtsızlıklarını koruyorlardı.

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 29)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 29)

...hayat insanlar doğduğunda başlamaz, öyle olsa hergün kazanılmış bir gün olurdu, hayat çok daha sonra ve genellikle de çok geç başlar, başlar başlamaz biten hayatlardansa hiç bahsetmeyelim, ki bir şairi şunu söylemeye itmişlerdir, "Ah, olma ihtimali olanların tarihini kim yazacak?"

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 16)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 16)

Deyim yerindeyse on beş yüzyıl gibi gelen on beş dakikadan sonra, gerçi kimse birincisini ikincisiyle karşılaştırabilecek kadar uzun yaşamamıştır ya...

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 36)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 36)

...ama kameramanlar iliklerine işlemiş olan profesyonel görev bilinciyle kameralarını çalıştırmayı sürdürdüler, titreyen ellerle elbette, şimdi bütün dünya suratlarının ifadelerinin değiştiğini, o vahşi paniği görebiliyor, çığlıkları duyabiliyordu, dehşet çığlıklarını...

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 28)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 28)

Kesilmiş, biçimsiz ve özensizce yeniden dikilmiş olan Medor gözyaşları içindeki sahibesine canlı bir serzeniş olarak, ne de olsa serzenişler ölümden sonra da canlıdır, teslim edildi.

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 9)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 9)