O gün binlerce kişi New York'un Grand Central Terminali'nden geçer. Burası insanların hoş geldin ya da elveda demek için geldiği yerdir. Burası yitik kalplerin istasyonudur. Buraya gelen herkesin anlatacak bir hikâyesi vardır.

Yitik Kalpler İstasyonu'nda hayat bir tren gibi kontrolden çıkmıştır sanki. Nereye gittiğinizi, nereden geldiğinizi, bir sonraki köşede sizi ne gibi bir tehlikenin beklediğini bilemezsiniz ama yine de küçük bir kıpırtı kocaman bir umudun hamuru olur.

Dünyanın tanınmış duygusal roman yazarları, İkinci Dünya Savaşı sonrasında umut ve sevginin tekrar filizlendiği bir dönemde Grand Central Terminali'nde geçen bir güne kalplere dokunan hikâyeleriyle hayat veriyor.

Aralarında Sarah Jio, Pam Jenoff, Karen White gibi sevilen yazarların olduğu dünyanın en tanınmış on yazarından okurken zamanda yolculuğa çıkıp umut ve sevgiye sıkıca sarılacağınız bir başyapıt...

"... Ben okurken duygu sağanağı altındaydım. Gözlerimin yaşardığı anlar oldu, yaşımı silerken gülümsediğim anlar da… Kaşlarımı çatıp öfkeyle okuduğum öyküler de oldu, beni aşkın varlığına tekrar tekrar inandıranlar da..."
-Mehmet Coşkundeniz, yazar-

"Seçimlerimizi kalbimiz mi yoksa mantığımız mı etkiler? Duygularımızla mı yoksa iç sesimizle mi hareket etmeliyiz? Ya umudumuzu kaybedip çaresiz kalırsak? İşte Sarah Jio'nun Yitik Kalpler İstasyonu hikâyesi, her güçlüğe rağmen ayakta kalıp geleceğe umutla bakabilmeyi sağlayan muhteşem bir anlatım."
-Elif Pulat, okur-

"1945 Eylül'ünde yaşıyormuşçasına, her hikâyede ya Grand Central Terminali'nin yüksek tavanının altındaki ya da bütün duygularını valizine doldurup yola çıkan vagondaki yolcusunuz. Ve Sarah Jio, her zamanki gibi aşka olan güveniyle karşımızda. Yitik Kalpler İstasyonu hiç bitmesini istemeyeceğiniz bir hikâye."
-Berna Saray, Sarah Jio Turkey-

"10 kadın yazar, 10 öykü, 1 terminal. Değişen dünya, düzen ve insanlar... İkinci Dünya Savaşı sonrasını anlatan, yüreğinize dokunacak farklı yazarların elinden çıkmış bu on öyküde, birbirine teğet geçen hayatları keşfettikçe yazarların uyumundan ve ustalığından etkileneceksiniz."
-Seyhan Çinko, seyhandan.blogspot.com-
Yazar adı: Sarah Jio,Melanie Benjamin, Jenna Blum, Kristin Hannah, Amanda Hodgkinson, Pam Jenoff, Sarah McCoy, Kristina McMorris, Alyson Richman, Erika Robuck, Karen White

Çevirmen Adı: Aylin Akcan, Başak Bekişli, Kübra Beşer, Ozan Erdoğan, Fatma Zeynep Öztürk, Traje Tanrıkulu, Meryem Tezcan, Bige Turan Zourbaki
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  424
 • ISBN:
  9786059126786
 • Orijinal Adı:
  Grand Central: Original Stories of Postwar Love and Reunion
 • Çeviri:
  Karen Yardımlı
 • Yayınevi:
  Pena Yayınları
 • Kitabın Türü:
Melike °• 
23 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitapta İkinci Dünya Savaşı sonrasında insanların ruh hallerini, umutlarını, yeni başlangıçlara yelken açışlarını farklı yazarların işleyişiyle biz okurlara yansıtmış durumda. Birbirinden bağımsız haldeki on hikaye farklı bir tarz olmuş güzel bir kitaptı...

Ezgi 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · 28 günde · 6/10 puan

Açıkçası "Yitik Kalpler İstasyonu" kitabında Sarah Jio'yu gördüğüm için merak edip okumak istedim. Sarah Jio ve onun tarzındaki yazarların biraraya gelerek oluşturdukları bu kitapta II. Dünya Savaşı sonrasında Grand Central İstasyonu'ndaki insanların hayatları anlatılıyor. Bir gün, tek yer ve birbirinden farklı birçok insan. Yazarların hikayelerinde birbirlerinin hikayelerinden bazı anlara ya da karakterlere dokunuyor olmaları kitabın güzel yanlarından biriydi bana göre. En çok Sarah Jio'nun kitaba da adını veren "Yitik Kalpler İstasyonu" hikayesini sevdim. Biraz kafa dağıtmaya, biraz zaman geçirmeye, biraz kendinizi yormadan başka bir dünyada kendinizi hissetmeye ihtiyacınız varsa okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar...

Rabia 
02 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bir birinden ayrı 10 hikaye. Hepsinin yaşandığı bir tren istasyonu. 2. Dünya savaşı sonrası ve o zamanda yaşayan insanlar. Beni en etkileyen şüphesiz obsesiflikle ilgili bölümdü.

Zeynep 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kristine Hannah'ı ve Sarah Jio'yu bir arada görünce düşünmeden kitabı aldım. Kitap bir sürü küçük hikayeden oluşuyor. Her bir hikaye farklı bir yazara ait. Hikayeleri birbirine bağlayan tek şey, tesadüf olarak terminalden geçerken görüp bahsettiği kişiler. Bu kişiler farklı öykülerin kahramanı. Kitap beklentimi karşılayamadı. 1. Dünya Savaşı sırasında yaşanılanlar, Yahudilerin yaşadıkları hikayeleştirilmiş bir halde. [Destan yazıp yazıp sildiğim kalan yorumum da kendime kalsın ;)]

Eda Arda Ylmz 
24 Eyl 2017 · 6/10 puan

Pekçok yazarın Grand Central Terminal'den geçen hikayelerinden oluşuyor.Fakat ben pek severek okuduğumu söyleyemiyeceğim.Sarah Jio'yu beğenerek okuduğum için almıştım.Ama beni çok etkileyemedi.Keyifli okumalar dilerim.

sevcan demirel 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kitaba büyük bir merakla başlamış olsam da benim için büyük hayalkırıklığı oldu. Hikayelerin sonu çok havada kalmış. Sarah jio ve Kristin Hannah sever bir okur olsam da bu kitabı beğenmediğimi söyleyebilirim.

Ceren Acer 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

New York'un Grand Central Terminaline yolu düşmüş olan insanların yitik kalpler durağıdır bu kitap. Kitap bünyesinde on bölümden oluşan ve birbirinden bağımsız olan hikayeleri barındırmaktadır. Hikayelerin her birini de on kadın yazar kaleme almıştır. Bu birbirlerinden bağımsız hikayelerin ve karakterlerin iki ortak özellikleri var sadece. İlki Grand Central terminaline yollarının düşmüş olması ve İkinci Dünya Savaşı sonrası hayatlarına yön verme çabaları... Yitik Kalpler İstasyonu adı kitabın içinde yer alan bölümlerden bir tanesidir hikayeyi de Sarah Jıo, bir önceki kitabı olan Yeşil Deniz Kabuğu romanının devamı niteliğinde yazıp, kafamdaki soru işaretlerine tam anlamıyla bir son verdi. Yitik Kalpler İstasyonu kitabı değişik bir tarzda yazılmış ama bu kitap tek bir yazarın kaleminden çıkmış olsaydı çok daha etkileyici olurdu. Çünkü hikayelerin yarısı sönük bir kalemle yazılıp etkileyiciliğini kaybetmiş bana göre... hikayelerin yarısında olaylar durağan bir şekilde işlenip, karakterlere duygu yoğunluğu verilmemişti. Bence bu hikayeler Krıstın Hannah'ın yada Sarah Jıo'nun kaleminden çıkmalıydı... Yinede tarihi içerikli kitapları seviyorum diyorsanız okuyabilirsiniz.

Son Kitap Bükücü 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Sarah jionun ismini görünce direk aldim kisa kisa (20ser sayfalik)hikayelerden olusuyo 2 3 hikaye var hic begenmedim.En begendim sarah jio nunkiydi.Begenmedigim hikayelerde sıkıldım açıkcası.Hikayeler birbiriyle biraz baglantili mesela ayni yilda geciyorlar ve mesela ilk hikayede kemanciyi anlatiyo 3.hikayede farkli bir olay var ama kemancinin onunden geciyo bu tarz seyler var pek tavsiye etmem.

Ayşegül BENGÜ 
19 Oca 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

10 yazardan 10 farklı hikaye... her hikaye içinde diger karakterleri küçük ayrıntıda veriyor. Büyük beklenti olmadan okunulabilecek bir eser.

Sena Kartal 
15 Şub 19:59 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sarah jionun tüm kitaplarını okumuş olarak yazıyorum bu Yorumu. Bu kitap büyük uğraşlar ve haliyle büyük heyecanla aldığım bir kitaptı ama 10 tane farklı yazardan bahsedince iş değişmiş. Hepsinin yazım tarzı farklı. Benim çok hoşuma gitmedi ama sarah jionun bu kitaba yazdığı bölümden bile bir kitap çıkardı

2 /

Kitaptan 20 Alıntı

Selin 
30 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Biz kadınlar güçlüyüz. En kötüsünü yaşayıp yine de hayatımıza devam edebiliyoruz.

Yitik Kalpler İstasyonu, Sarah Jio (Sayfa 209)Yitik Kalpler İstasyonu, Sarah Jio (Sayfa 209)
Melike °• 
 23 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

+ Tanrı'ya inanıyormusuz, Bayan?
- Hayır.
- Siz? dedi Cata, inanıyor musunuz?
+ evet dedi adam aynı çabuklukla.
- Sizce sizi Tanrı mı kör etti? Eğer öyleyse sizi bu kadar acı çektiren birisini nasıl seversiniz?
+ Dünya acı üzerine kurulmuştur ve biz de bu dünyaya doğduğumuzdan beri daima acı çekiyoruz. Savaşlar,kin,nefret ve fikir ayrılığı yüzünden birbirimizi öldürüyoruz, oysaki hepizin ruhu aynı maddeden yapılmış. Sizin gözünüzün görme yetisinin, gercek çileniz olmadığı ve benim her dakika cennetten harikalar görmediğim ne malum?...

Yitik Kalpler İstasyonu, Sarah Jio (Sayfa 132)Yitik Kalpler İstasyonu, Sarah Jio (Sayfa 132)
Selin 
03 May 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Sonlar acıtır." dedi. " Ama bizlere yeni başlangıçlar verirler."

Yitik Kalpler İstasyonu, Sarah Jio (Sayfa 336)Yitik Kalpler İstasyonu, Sarah Jio (Sayfa 336)
Selin 
03 May 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Geçmişe bakmakla çok meşgulsen geleceğe yürümek çok zordur.

Yitik Kalpler İstasyonu, Sarah Jio (Sayfa 408)Yitik Kalpler İstasyonu, Sarah Jio (Sayfa 408)
Derûnî Dâvâm 
11 Haz 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

İnsan bir alanda eksik kalınca diğer alanları güçleniyor. Hayatın bir kanunudur bu.

Yitik Kalpler İstasyonu, Sarah Jio (Sayfa 130)Yitik Kalpler İstasyonu, Sarah Jio (Sayfa 130)
Melike °• 
23 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

""Kalbimde bir kıpırtı hissettim. Sanki bahçende çok güzel bir kelebek bulmuşsun da üç saniye içinde uçup gideceğini biliyormuş gibi.""

Yitik Kalpler İstasyonu, Sarah Jio (Sayfa 190)Yitik Kalpler İstasyonu, Sarah Jio (Sayfa 190)
Derûnî Dâvâm 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Havaalanları mesela... Sevdiklerine giden insanlarla, sevdiklerinden ayrılan insanların yüz ifadeleri o kadar farklı ki... Ya da şehir değiştirenlerin... Anılarını, geçmişini bir kentte bırakıp başka kentin bilinmezine doğru yola çıkanların... Kimse farkında değildir ama herkesin hayatı o noktada kesişir bir şekilde, hayatları birbirine dokunur... Hatta kimi zaman bazı insanların hayatının geri kalanının hikâyesi işte orada başlayıverir. Bir bakış yakalar, o bakışın peşinden gider ve belki de ortaya sonu mutlu biten bir aşk öyküsü çıkıverir. Olamaz mı? Olabilir elbette..

Yitik Kalpler İstasyonu, Sarah Jio (Sayfa 7)Yitik Kalpler İstasyonu, Sarah Jio (Sayfa 7)
Derûnî Dâvâm 
 11 Haz 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Çoğu insan tam şu anın tüm hikâyenin özü olduğuna inanır, oysaki gerçek bundan çok daha engin, çok daha özgürdür.

Yitik Kalpler İstasyonu, Sarah Jio (Sayfa 130)Yitik Kalpler İstasyonu, Sarah Jio (Sayfa 130)
2 /