Yok Bana Sensiz Hayat

7,5/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
0 beğeni  · 
593 gösterim
Her şey, önüne geçilemeyen tek bir nedenle biter! Adnan'la Mine'nin durumunda da bu oldu. Yukarıdan birileri Mine'nin ipini çekti, ruh balonunu patlatmaya karar verdi diyelim iyisi mi... Adnan pek bozuldu bu işe. Bir sabah birdenbire uyanmış, yok yok öyle değil, sanki günün orta yerinde, en sevdiği oyunu oynar üstelik de kazanırken, birden bir bacağı ya da kolu kopmuş gibi dengesini kaybetti.

Adnan, Mine dışında birini sevmemişti hiç. Sevmesi gerekeceği de aklına gelmemişti. Üzgündü, kendini berbat hissediyordu. Mine'yi geri almalıydı ama nasıl? Böyle şeylerden anlayan birine akıl sormak gerekti. İyi de kim anlardı böyle şeylerden? İnsan ruhunun kederle imtihanından? Azrail'in bize sormadan seçtiklerini geri alma işinden?

Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu'dan, bir aşk masalı. Bir dövüşme arzusuysa eğer aşk, bunu, kaleminden her daim kan damlayan birinden daha dokunaklı kim dile getirebilir!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  68
 • ISBN:
  9786055340148
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Handan Aksu 
28 Şub 17:25 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Zaten aşk dostluk, dostluk aşk değil miydi? Dost olmadan aşk olmayacağını anladığım günden beri daha sağlamdır ilişkilerim. Bir dostunuzu kaybettiğinizde onunla birlikte yaşamda gider...
Aslı Tohumcu ile tanışma kitabımdı. Dostluk ve aşk için ne kadar ileri gidebilirsiniz onu anlatan bir kitap. Yazarın anlatımını beğendim. Diğer kitaplarını da mutlaka okuyacağım.

Şeyma 
 15 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Okurken biraz zorlandım bir paragrafı 3-4 sefer okuduğum oldu anlayabilmek adına. Güzel, edebi cümleler vardı. Konuyu kaçırdığım, anlayamadığım yerler oldu bazen ama kötü bir kitap değil tabii kesinlikle. İlginç ve hüzünlü bir konusu vardı.
Ama hep kurgu ve kolay olay örgüsü olan kitaplar okuyorsanız Aslı Tohumcu sizi biraz zorlayabilir
Romanda noktadan sonra büyük harfle başlanmıyor. Yazar bunun sebebini şöyle anlatmış; "Bu, benim için anlatması zor, dokunaklı bir hikâyeydi. O yüzden de, küçük harflerle yazıldı; yazarını ve okuyucuyu ürkütmeden azar azar anlatıldı. Harfler bağırmasın, okuyucunun kalbine dokunan yerler olursa, okuyucu onları kendisi yüksek sesle okusun istedim. Tabii şu da var; bu hikâye benim için ne kadar önemli olursa olsun, aslında hayat karşısında bir o kadar önemsiz, bir yanıyla kişisel bir hikâye olduğu için...Biraz da bu yüzden küçük harflerle yazıldı"

böcürt 
 18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Aslı Tohumcu'nun okuduğum ilk kitabıydı. Son olmayacağı kesinleşti.

Kitapta, kasıtlı olarak büyük harflerin kullanılmaması okumayı zorlaştırsa da- alışkanlıkla bağlantılı olarak, önceki cümlenin sonunda nokta olsa dahi bir sonraki cümlenin küçük harfle başlaması, iki cümleyi zaman zaman ayırmamda zorluk yarattı- bir süre sonra duruma ayak uyduruyorsunuz. Yazarın da istediği gibi kendi büyük harflerinizi oluşturuyorsunuz akışta...

Kaybedişin kabullenilememesi fantastik öğelerle süslenerek anlatılmış. Yazarın kaleminin tadı damağımda kaldı diyebilirim. Tasvirleri, diyalogları gülümsememe neden oldu çoğu zaman. Bu kısacık kitap dolu doluydu. Sırf henüz okumadığım kitapların hatrına- esnek olabilmek için- bir puan kırdım. Yoksa 10 puanlık keyifle okudum kitabı:)

Seyla 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aslı Tohumcu'nun yazı stilini, hayal gücünü ve dili kullanışını etkileyici buldum. Oldukça kısa bir kitap ama bitirdiğinizde etkisi uzun sürüyor. Fantastik bir dil kullanarak kişinin hayat arkadaşını yitirdiğinde yaşadığı isyan ve kabullenmeme duygusunu okuyucuya yansıtmayı başarıyor.

Kitaptan 9 Alıntı

Handan Aksu 
28 Şub 15:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hepimiz biliriz ki insan düşünmemeye çalıştı mı bir şeyi aklından çıkmaz olur

Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 34 - Doğan Kitap)Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 34 - Doğan Kitap)
Handan Aksu 
28 Şub 15:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsan zamanın çoğunda niyet ettiğinden başka şeyler yapmak ve yaşamak zorunda kalır.

Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 19 - Doğan Kitap)Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 19 - Doğan Kitap)
Handan Aksu 
28 Şub 15:46 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yukarı çıkan her şey aşağı iner. İner ama aşağı dediğin yeryüzüdür, çok yüzlüdür...

Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 18 - Doğan Kitap)Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 18 - Doğan Kitap)
böcürt 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

...anlıyordu şimdi bir şeyin korkunçluğunu anlamakla onu bizzat yaşamanın korkunçluğu arasındaki korkunç farkı.

Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 42 - KırmızıKedi)Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 42 - KırmızıKedi)
böcürt 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ayaklarının altından tek çekilen basamaklar değil de bütün yeryüzüymüş gibi dehşetli bir boşluğa düşüyordu. Sonra göremediği, baksa da göremeyeceği, zaten istese de bakamayacağı bir yerde, Tanrıların kainatın tıpasını yerleştirdikleri yerde, ahşap bir kapağın yerine oturtularak kapatıldığını duydu; uzaydan bile kara bir hiçlikte düşmeye devam etti.

Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 17 - KırmızıKedi)Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 17 - KırmızıKedi)
böcürt 
 18 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

...
-Adnan!
-Ha?
-Ha değil, efendim.
-Biz neden evcilik oynamıyoruz?
-Vaktimiz yok bizim kızım böyle şeylere.
-Hadi gel o zaman uzaycılık oynayalım.
-Tamam, ama geminin kaptanı bu sefer ben olucam.
...

Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 54 - KırmızıKedi)Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 54 - KırmızıKedi)
böcürt 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Şehir ıssızlaşmıştı belki ama onlar iki kişiydiler- yeşil şehrin iki bekçisi; ki bu da, bir'den çok demekti. Ve bir'den çok olmak güzel bir şeydi; hatta dünyanın en tatlı şeylerinden biriydi.

Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 47 - KırmızıKedi)Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 47 - KırmızıKedi)
böcürt 
 18 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

...
-Ne okuyorsun?
-Balinalarla ilgili bir kitap. Okuması zor ama çok güzel fotoğrafları var. Bak!
-Nesini seviyorsun balinaların?
-Kendisini.
-Gene garip garip konuşmaya başlama da...
-Uf, saçmalama. Balina olmalarını seviyorum yani.
....

Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 47 - KırmızıKedi)Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 47 - KırmızıKedi)
böcürt 
 18 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Saatlerdir süren asfalt delme sesi, yüzlerce cırcır böceğinin üç beş cırcır böceğiymişçesine uyumla ama yüksek tonda cırlamaları birden kesilmiş; kuş uçmaz kervan geçmez bir yolda yürürken tam ayaklarının dibine onlarca kuş aniden düşüp ölerek küçük bir tepe oluşturmuş; samanyolundaki bilinen bilinmeyen bütün yıldızlar tek gecede birbiri ardına kaymış ve bu garipliğe tek bir kişi kahkahalar, el çırpmalar, gözyaşları, sevinç ve sıra ne zaman bu dünyaya gelecek korkusuyla şahit olmuş gibi beklenmedik ve irkiltici ve sarhoşlaştırıcı bir hisle aniden durdu.

Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 21 - KırmızıKedi)Yok Bana Sensiz Hayat, Aslı Tohumcu (Sayfa 21 - KırmızıKedi)