Yoksulduk Dünyayı Sevdik

·
Okunma
·
Beğeni
·
884
Gösterim
Adı:
Yoksulduk Dünyayı Sevdik
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
466
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759169671
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Yayınları
Günlerce yağmurda,
günlerce karda,
günlerce rüzgâr esti
Erzurum'da, Zara'da.
Bir sıcak sen kaldın içimde.

O gün bu gün
dünya bir yana
sen bir yana

Dünyalar senden yana
466 syf.
·2 günde·9/10
bu enfes kitaba şimdiye kadar inceleme yazılmamış olmaması büyük bir şaşkınlık duymama sebebiyet verdi. Arif Damar'ın ilk şiirlerinden yaşamının son dönemlerindeki şiirlerine kısa ve derin bir yolculuk yapmış oldum. İşssizliğe,yoksulluğa,haksızlığa oldukça yalın ama aynı zamanda ateşli bir üslupla yer veren, Nazım Hikmet'e olan hayranlığını her fırsatta dile getirirken Türkiye siyasi tarihine damgasını vurmuş edebiyatçıları ,devrim için özgürlük için mücadele etmiş Dünya liderlerini de şiirine dahil ediyor. beni en mutlu eden kısımsa frida kahlo, tezer özlü,leyla erbil,tomris uyar ve de nilgün marmara'nın ismini tek bir şiirde ard arda görmek oldu. Demem o ki okursanız pişman olmayacağınız ve kitaplığınızda yer almasından mutluluk duyacağınız bu kitabı şiddetle(!) tavsiye ediyorum.
466 syf.
·11 günde·6/10
Tam çok güzel bir şiir kitabı okuyorum derken, tüm güzel şiirlerin önde verildiği bir şiir kitabı okuduğumun farkına varıyorum. En kötüsü ise şiirlerin çoğu düz yazı olsa daha çok ilgi çekecek, şiirden daha etkili olacak. Bu yüzden biraz hayal kırıklığına uğradım. Yine de okuduğumu pişman değilim. Yeni tarzda şiirler gördükçe insanın ufku genişliyor. Bu kitabı okumalısınız.
466 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Twitter’ın olayları aksederken büyüsüne kapıldığın üslubu gibi , instagramda her aklına geleni paylaşman gibi sanki o dönemin sosyal medyası şiirmiş de Arif Damar da post atar gibi “şununla da tanışmıştık, yaşarken...” tadında şiirler yazmış. Bunlar çok ayıp tespitler ya da düşünceler olabilir, koca sanatçıya dediğine bak da diyebilirsiniz ki deyin de, ben de diyorum :D ama okurken bu gözle okuduğunuzda demek istediğimin anlaşılabileceğini düşünüyorum. Olayları arapsaçı gibi karıştırmayı ve karıştırarak düşünmeyi bırakmam gerekiyordur belki de ama bir şiir kitabı ne kadar nesnel yorumlanabilir ki, bana okurken hissettirdiği böyle bi simüle evrendi. Sonunda
“Diyelim bir sevgilim var
Van'da
Hadi bir de
Ardahan'da
N'olacak o zaman
Van Ardahan
Ardahan Van
Git gel
Git gel
Git gel” şiirini okuduğunuzda benim gibi “hayallaaah, nereye geldik” dediğinizde demek istediklerimin daha anlaşılır kılınacağı ümidindeyim.. Cidden Arif bey, bu ne şimdi ama.. Sağlık olsun, ben kendi cahilliğime verdim siz de verebilecekseniz tavsiye ederim
466 syf.
Arif Damar' ın toplu şiirlerini kapsayan kitap, bana pek hitap etmedi diyebilirim. Yalın şiir severler okuyabilir. Şiirde geçiş, imgesel yoğunluk, direkt anlatım yerine mecazi simgeler kullanılarak oluşturulan şiirleri sevdiğimden ötürü bana pek tat vermedi. Kişisel görüşüm olup, okuyacak arkadaşlara iyi okumalar dilerim.
457 syf.
·2 günde·Puan vermedi
"Çırak durdum yanında memleketimin
İnancımın halkımın hürriyetimin
Türküler deniz gökyüzü
Bir de Nazım Hikmet'in"mısralarıyla başlayan enfes serüvenimin esefle belirtmeliyim ki sonuna geldim.Bitmemesi için defalarca aynı şiirleri okuduğumu bilirim.Halbuki kitaba başlarken nihai amacım yalnızca yeni,özgün kalıplara ve muhtevalara kapı aralamaktı.Kitapta lef-ü neşr,telmih,tekrir gibi söz sanatlarıyla sık sık rastlaşmamdan ötürü keyifle okudum.Siz de taktir edersiniz ki,"cebinde Nazım Hikmet taşıyan adam kötü olamayacağı gibi,kitabında Nazım Hikmet'e hayranlığını sürekli ifade eden şair de kötü olamaz,Nazım Hikmet'in ismini pelesenk ettiği mısralar da sönük ve zayıf olamaz.

ŞAFAK VAKTİ
Şafak vaktidir
terket beni hatıra
Bundan böyle ben artık
dağılıp boydan boya mısralarıma
esirler açlar ve mağluplarla
hürriyet ekmek ve zafer türküsünü
gücümün yettiği kadar söyleyeceğim
Sonra bu dehşet ve sefalet içinde
mesut günler vaat eden
bir silah sesi gibi titreyeceğim.
(1943-İstanbul) şiiriyle başlıyor.

"Yeryüzünün umudu uyutmuyor beni
Uyutmuyor umudu yeryüzünün
Şöyle biraz dalacak olsam hani
Gündüzün aydınlığı uyandırıyor
Yakamı bırakmıyor gecenin yıldızı
İlk yıldızı gecenin"(Mayıs 2007)şiiriyle bitiyor.

Yani şairim Arif Damar'ın;gençlik yıllarından,o dönemdeki heyecanlarından,umutlarından,zaaflarından,hasretlerinden,sevdalarından konuştuk iki yakın arkadaş gibi.Sonra masada ilk konuşmamızın ardından bütün şiirlerindeki gelişmelerini ay ay,yıl yıl bir ajan edasıyla takip edebildim.Aradan tam 63 yıl geçti.63 yıl boyunca ettiği şairliğine,şiirlerine şahit oldum.2007 yılında ihtiyar,heyecanını yitirmiş,olgunlaşmış,aklı selim,basiretli,saçları kırlaşmış Arif Damar'la son kez oturdum.Bana hayat dersi verip gitti.Oysa ona 1943'ten 2007'e kadar bütün şiirlerini okuduğumu,onu her an takip etme şansını kitaplarımın bana verdiğini ona söylemedim.Masadan kalkarken bana son kez bakıp ,"Ne yapalım?Yoksulduk,dünyayı sevdik"dedi.2007'den sonra bir daha görüşmedik.2010 yılında vefat ettiğini öğrendim.
İnsanları sevmek kolay değil,
bir hürriyet bu,
çetindir memleketimde.
.................
İnsanları sevmek büyük hüner,
İnsanlarla beraber!..
Bir gece vakti
sırtımı dağa verip
ayaklarımı karanlığa uzatmışım.
Başımın altında üç kitap var:
Biri geçmiş
biri şimdiki
biri gelecek günlere dair.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yoksulduk Dünyayı Sevdik
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
466
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759169671
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Yayınları
Günlerce yağmurda,
günlerce karda,
günlerce rüzgâr esti
Erzurum'da, Zara'da.
Bir sıcak sen kaldın içimde.

O gün bu gün
dünya bir yana
sen bir yana

Dünyalar senden yana

Kitabı okuyanlar 40 okur

  • S.S
  • Tersparabolik
  • CarpeDiem
  • Ercan Kaplan
  • l
  • Negras
  • emrahumac
  • Ananas Çiçeği
  • Viyan
  • Dantesita

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19 (4)
9
%9.5 (2)
8
%23.8 (5)
7
%23.8 (5)
6
%19 (4)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%4.8 (1)
1
%0