Yoksulluk Kitabı

7,0/10  (6 Oy) · 
25 okunma  · 
9 beğeni  · 
476 gösterim
"Yoksullar bizi bekliyor. İzbelerde, harabelerde, barakalarda, küflü-nemli karanlık odalarda bekliyorlar. Naylon çadırlarda, toprak damlı evlerde, kuş uçmaz-kervan geçmez yerlerde ve şehrin göbeğinde. Kanlı gözlerini ufka dikmiş, bir heykel gibi hareketsiz, sessiz, dalgın bekliyorlar. Bebeler açlıktan ağlıyor, anaların gözpınarlanndan yaş yerine kan akıyor. Çocukların dargın bakışlarından çelik parıltılar fışkırıyor. Babalar yumruk sıkıyorlar ve askerdeki oğullar gökyüzünde bir turna katarı arıyor. Dedelerin ağzı kapalı. Nineler ses vermiyor. Gelinler yaslı. Ve çelimsiz genç kızları dengesiz beslenme, akrabaları borç, komşuları ağıt bekliyor. Köşebaşlarında, çamurlu ıssız sokaklarda, karın, yağmurun ve gökdelenlerin arasında, dağ başlarında, tarlalarda, kapısına kilit vurulan atelyelerin önünde bekleşiyorlar. İşsiz, umutsuz, aç, yorgun, hasta, küskün, sessiz ve kimsesiz. Siz ey sağlıklı ve varlıklı olanlar. Ey işleri tıkırında gidenler. Ey karnı tok, sırtı pek, yüzü gülenler. Ey seçim kazananlar ve koltuğa kurulanlar. Ey dolar uçuranlar ve muslukların başını tutanlar. Siz ey güç odakları, silah sahipleri, söz ustaları. Beş vakit namazını cemaatla kılanlar. Gece teheccüte kalkanlar. Zikir ile coşup nara atanlar. Defalarca hacca gidenler. Bir koyup beş kazanan tüccar, yağlı müşteriye yaltaklanan esnaf; aracılar, tefeciler, bankerler. Ey mangalda kül bırakmayan siyasiler. Bilim babaları, akademisyenler. Emirle demiri kesebilenler. Unutmayın. Önümüz kış ve yoksullar sizi bekliyor." Mustafa Kutlu'nun yoksullukla ilgili denemeleri.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  172
 • ISBN:
  9789759951344
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
SahafınMürekkebi 
15 Şub 06:20 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Gazete yazılarından oluşan okunmaya değer bir kitap.
Ne söylesem yarım kalacak içimdeki şu sıkıntılı hal ile..
Bazen bilsek bile hatırlamaya ihtiyacımız oluyor. Her satırında yüreğimi burktu, nefretimi körükledi lakin o son sayfalar artık ağır geldi yüreğime.
Yoksulluk içimizdeyken bizdeki şu gaflete bir kez daha düşman kesildim.
Alın, bulun okuyun arkadaşlar bu kitabı. Kitaplığınızın en nadide köşesine koyun arada açıp açıp yeniden okuyun.

tonyukuk 
 25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 50 günde · Beğendi · 9/10 puan

1996-2003 yılları arasındaki yedi yıllık dönemde yazarın kaleme aldığı yazılarının derlendiği, içerisinde elliye yakın denemesinin bulunduğu, ülkemizin ve ülke insanımızın halini gözler önüne seren derleme bir eser. Bazı yazılarını özetleyip arkadaşlarınıza, öğrencilerinize anlatabilirsiniz o tadta...

Kitaptan 4 Alıntı

tonyukuk 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Devlet
Devlet bu asil millete lâyık olmalıdır.

Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 30 - Dergah)Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 30 - Dergah)
Salih Çermik 
10 Oca 17:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Kanaat en tükenmez hazinedir.

Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 93 - Dergâh Yayınları - 6. Baskı)Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 93 - Dergâh Yayınları - 6. Baskı)
Salih Çermik 
10 Oca 17:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Bıçak kemiğe dayanınca onur ile yoksulluk çatışmaya başlar.

Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 83 - Dergâh Yayınları - 6. Baskı)Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 83 - Dergâh Yayınları - 6. Baskı)

"Şu gökkubbenin altından geçip giderken,hayır hanesine yazılacak bir işi işlemekten bizi kim men edebilir? Engeller her devirde olmuştur, fark etmez.Kazanmak ve kaybetmek, fark etmez.
Hesap günü başımız öne eğilmesin yeter ki. Yeter ki bir iyilik yap, at suya..."

Yoksulluk Kitabı, Mustafa KutluYoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu