Yoksulluk Kitabı

7,7/10  (9 Oy) · 
31 okunma  · 
11 beğeni  · 
525 gösterim
"Yoksullar bizi bekliyor. İzbelerde, harabelerde, barakalarda, küflü-nemli karanlık odalarda bekliyorlar. Naylon çadırlarda, toprak damlı evlerde, kuş uçmaz-kervan geçmez yerlerde ve şehrin göbeğinde. Kanlı gözlerini ufka dikmiş, bir heykel gibi hareketsiz, sessiz, dalgın bekliyorlar. Bebeler açlıktan ağlıyor, anaların gözpınarlanndan yaş yerine kan akıyor. Çocukların dargın bakışlarından çelik parıltılar fışkırıyor. Babalar yumruk sıkıyorlar ve askerdeki oğullar gökyüzünde bir turna katarı arıyor. Dedelerin ağzı kapalı. Nineler ses vermiyor. Gelinler yaslı. Ve çelimsiz genç kızları dengesiz beslenme, akrabaları borç, komşuları ağıt bekliyor. Köşebaşlarında, çamurlu ıssız sokaklarda, karın, yağmurun ve gökdelenlerin arasında, dağ başlarında, tarlalarda, kapısına kilit vurulan atelyelerin önünde bekleşiyorlar. İşsiz, umutsuz, aç, yorgun, hasta, küskün, sessiz ve kimsesiz. Siz ey sağlıklı ve varlıklı olanlar. Ey işleri tıkırında gidenler. Ey karnı tok, sırtı pek, yüzü gülenler. Ey seçim kazananlar ve koltuğa kurulanlar. Ey dolar uçuranlar ve muslukların başını tutanlar. Siz ey güç odakları, silah sahipleri, söz ustaları. Beş vakit namazını cemaatla kılanlar. Gece teheccüte kalkanlar. Zikir ile coşup nara atanlar. Defalarca hacca gidenler. Bir koyup beş kazanan tüccar, yağlı müşteriye yaltaklanan esnaf; aracılar, tefeciler, bankerler. Ey mangalda kül bırakmayan siyasiler. Bilim babaları, akademisyenler. Emirle demiri kesebilenler. Unutmayın. Önümüz kış ve yoksullar sizi bekliyor." Mustafa Kutlu'nun yoksullukla ilgili denemeleri.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  172
 • ISBN:
  9789759951344
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
SahafınMürekkebi 
15 Şub 06:20 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Gazete yazılarından oluşan okunmaya değer bir kitap.
Ne söylesem yarım kalacak içimdeki şu sıkıntılı hal ile..
Bazen bilsek bile hatırlamaya ihtiyacımız oluyor. Her satırında yüreğimi burktu, nefretimi körükledi lakin o son sayfalar artık ağır geldi yüreğime.
Yoksulluk içimizdeyken bizdeki şu gaflete bir kez daha düşman kesildim.
Alın, bulun okuyun arkadaşlar bu kitabı. Kitaplığınızın en nadide köşesine koyun arada açıp açıp yeniden okuyun.

tonyukuk 
 25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 50 günde · Beğendi · 9/10 puan

1996-2003 yılları arasındaki yedi yıllık dönemde yazarın kaleme aldığı yazılarının derlendiği, içerisinde elliye yakın denemesinin bulunduğu, ülkemizin ve ülke insanımızın halini gözler önüne seren derleme bir eser. Bazı yazılarını özetleyip arkadaşlarınıza, öğrencilerinize anlatabilirsiniz o tadta...

Sena 
11 Haz 17:33 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Kitap, Mustafa kutlunun eskiden gazetede yazdığı yazılardan oluşuyor.yazar çok ciddi bir konuya parmak basıyor yazılarında. her yazısında aynı haykırış var, aynı sesleniş var ,okuyorsun ama bir yandan da düşünüyorsun. Bazen alışkanlıklarının çoğunun bazi insanların hayal edemeyeceği bir şey olduğu olduğunu farkediyor ve ciddilesiyorsun.
Siyasetçiler sadece kendilerini kurtarmayı düşünür.hiç birinin umrumda değildir yoksulluk çeken halk .bu yüzden siyasetciler sevilmez.bu yuzden siyaset kirlidir .merhametsizdir ikiyüzlüdür.Acımaz sadece çıkarı için çalışır .
Bu acidan yazari tebrik ediyorum.siyasete fazla girmeden ülkenin içler acısı halini ,gerek bilimsel araştırmalarla destekleyerek gerek istatisliklerle güncel olaylarla destekleyerek derdini -aslında hepimizin derdini- açıklamaya çalışmış.Eleştirmesi gereken yerde susmamış ve eleştirisini yapmış.
Yoksullugun ne olduğunu bilmiyoruz ben de bilmiyorum.Bu kitap bana yoksulluğun ne olduğunu hala tam öğretemedi ama hissettirdi ve o his yeterliydi bence bazı şeyleri farketmek için .
Kitabın sonunda yazar maddi durumu kötü olan bir aileyle olan röportajını yayınlamış.ve kitabıni noktalamis. kitap , bu tüketim çılgınlığı içinde ,beni kendime getirdi.
Diline gelecek olursak deneme seven biriyseniz tavsiyemdır ama durağan bir anlatımı olduğu için bir günde bitirilecek bir kitap değil.Anlatacak çok şey var ama en iyisi siz bu kitabı okuyun

Kitaptan 12 Alıntı

Farketmiyorum onun için, ne vitrinlerin fiyakası ne kürsülerin şamatası...
Açlığı, yoksulluğu, acıları dahi bir "meta" gibi ekranların malzemesi oluyor.

Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 13 - Dergah Yayınları)Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 13 - Dergah Yayınları)
Salih Çermik 
10 Oca 17:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Kanaat en tükenmez hazinedir.

Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 93 - Dergâh Yayınları - 6. Baskı)Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 93 - Dergâh Yayınları - 6. Baskı)
Sena 
09 Haz 00:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Makinalar ev hanımının işlerini az zamanda kotarmasini sağlıyor;lakin o spor salonundan kuaföre,moda defilesinden akşamki konsere,o mağazadan bu mağazaya koşuyor;bu koşuşturmanın stresini atmak için Uzak Doğu öğretilerine başvuruyor,terapilere katılıyor.

Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 63 - Dergah)Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 63 - Dergah)
tonyukuk 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Devlet
Devlet bu asil millete lâyık olmalıdır.

Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 30 - Dergah)Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 30 - Dergah)

Güç ve güçlü bir kez daha haklı olduğunu haykırıyor, karşı çıkanları her yola başvurarak tepeliyor.
Modern medeniyet budur. Bu yollar açılacak, bu caddelerden geçilecek, bu evlerde oturulacak, bu yemekler yenecek, bu pantolonlar giyilecek, bu müzik dinlenelecek, bu filme gidilecek, bu koku sürülecek, bu kitaplar okunacak, zayıflama kürleri uygulanacak, yoga, TM, bilmem ne yapılacak vesaire vesaire olacak, şu eşyalara mutlaka kavuşulacak, eh işte o zaman yakanızı bırakırız.
"Yakamızdan düşün, sizi istemiyoruz" derseniz cevap hazırdır: "Vahşisiniz, geri kalmışsınız, çağdışısınız, sizi medenileştirmek, aramıza katmak görevimiz".

Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 36 - Dergah Yayınları)Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 36 - Dergah Yayınları)
Sena 
08 Haz 01:20 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ölümü seçen çocuklar
O artık baska bir çocuk olmuştu.
Yüzünü kanla yıkıyordu sabahları alacakaranlıkta.
Öğleye kadar kaynakçı da çalışıyordu
Sonra okula gidip
Kulaklarıyla görüyordu karatahtayı
Gözbebeklerine yürüyordu.
Elinde tuttuğu tebeşir
Bilirdi yoksulluğun haritasını yapmayı
Ama öğretmeni
Avrupa haritası istiyordu ondan

Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 27 - Dergah)Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 27 - Dergah)
Salih Çermik 
10 Oca 17:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Bıçak kemiğe dayanınca onur ile yoksulluk çatışmaya başlar.

Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 83 - Dergâh Yayınları - 6. Baskı)Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 83 - Dergâh Yayınları - 6. Baskı)
Sena 
10 Haz 01:34 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Bu memleket tablosunun müsebbibi söylenen yalanlar ,yaşanan ahlak buhranıdır."
Müsebbib:sebep,vesile olan ,meydana getiren

Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 70 - Dergah)Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 70 - Dergah)

Adam iki keçisinden birini satıp evladına yol parası, üniversite devam harcı yaptı. Sonuç: elde bir diploma, istikamet kaldırım mühendisliği.

Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 38 - Dergah Yayınları)Yoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu (Sayfa 38 - Dergah Yayınları)

"Şu gökkubbenin altından geçip giderken,hayır hanesine yazılacak bir işi işlemekten bizi kim men edebilir? Engeller her devirde olmuştur, fark etmez.Kazanmak ve kaybetmek, fark etmez.
Hesap günü başımız öne eğilmesin yeter ki. Yeter ki bir iyilik yap, at suya..."

Yoksulluk Kitabı, Mustafa KutluYoksulluk Kitabı, Mustafa Kutlu
2 /