Yokuşa Akan SularMustafa Kutlu

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.364
Gösterim
Adı:
Yokuşa Akan Sular
Baskı tarihi:
1998
Sayfa sayısı:
87
ISBN:
9789759951597
Kitabın türü:
Yayınevi:
Dergah Yayınları
Tarım toplumundan sanayii toplumuna geçiş sürecinde olduğu söylenen ülkemizde maddi manevi toplumsal değişim görülmektedir. Yokuşa akan sular bu değişimi belli bir yönde yaşamaya itilen insanımızın düştüğü açmazları ele alıyor. Kitabı oluşturan hikayeler temelde sanayileşme olgusunuda irdeleyen bir bütün teşkil ediyor.
Bu defa yazar iş,emek, alınteri, hak kavramlarını serpiştirmiş hikayesinin içine. Türkçe ezanlı, uzun kuyruklu, sağlı sollu, grevli yıllara götürüyor okurunu. Köylülükten şehirliliğe, tarımdan sanayiye geçerken yitirdiklerimizi koyuyor önümüze. Yediklerimizle, içtiklerimizle, soluduklarımızla modern hayatımızı yüzümüze vuruyor. Hayat koşuşturmacası içinde ihmal ettiğimiz akrabalarımızı, ibadetlerimizi hatırlatıyor. Seydali'nin nefsinde nefsimizi, Bican'ın utangaçlığında saflığımızı, Zülküf Ağa'nın ölümünde vicdanımızı sorgulatıyor. Makinaların öğüttüğü duygularımızla, klor kokan ellerimizle, filbahriden bihaber modern hayatlarımızla hepimiz aslanı tilkiye boğduran düzenin birer parçasıyız işte, tatmin olmak bilmeyen nefsimizle, Ulu'l-emr'e tıkalı kulaklarımızla suları yokuşa akıtmaya çalışıyoruz, bu yüzden hepimiz korkuluyuz, şaşkınız, yabancıyız...Hayırlı okumalar...
Mustafa Kutlu'nun 1979'da yazdığı hikaye, ilk kitabı. (daha önce yazdığı 2 kitabı artık basmadığını düşünürsek.) 70'li yıllardaki göç furyasına katılıp, Anadolu'dan İstanbul'a göçmüş insanların, mücadelelerini, hayata tutunma çabalarını ele alan bir hikaye. Dönemin sosyal değişimini, göçü, şehirleşmeyi, insanların kendini kaybetmelerini, savrulmalarını anlatıyor yazar deneme kitaplarında değindiği görmüştüm bu konuya genelde. Toplumsal sorunlara duyarlı olan Mustafa Kutlu, işçi sorunlarına da değiniyor. Baş karakterimiz Bican, Yusuf ve Seydali'nin yaşamlarında görüyoruz bunu. Yine Recai Öğretmen'in huzursuzluğu çok hoşuma gitti. Hikayede kentin değiştirdikleri var bir de değiştiremedikleri, direnenler ve feci bir son.

Benzer kitaplar

Mustafa Kutlu'nun daha önce Uzun Hikaye kitabını okumuştum.
Bu kitabı doğudan gelen fabrika işçilerinin karşılaştığı güçlükleri anlatıyor.
Kitabın içinde ikindiyi kılmak adında bir hikaye daha var.Bir öğretmenin oyalanarak ikindi namazını kaçırmasını anlatıyor.Hikaye olarak iyi çok da manidar ama bana kalırsa bu hikâyenin tam ortasında yer alması konu bütünlüğünü bozmuş.Hikâyedeki öğretmenle işçiler arasında bir bağ kurulacak diye bekliyorsunuz fakat ana hikâyeden bağımsız olduğunu bitirince anlıyorsunuz.
Kutlu okuyanlar kitaplarinin tadini bilirler.. Burada da Kars'ın Göle kazasindan gurbete calismaya giden Cevher Bican'in hayatini basina gelenleri konu edinmis.. Ben okurken cok keyif aldim. Bazi yerlerinde sanki gercekmis gibi algilayip uzuldugum bile oldu.. Her duygumu kitaba not aldim tarihleri ile beraber.. Cok guzel anlatimlari vardi.. Velhasil hayran kalarak okudum.. Altini cizdigim cok yer oldu...
Kısa ama sürükleyici olan bu kitap kesinlikle hoşunuza gidicek.Belki biraz güldüren biraz üzen ve düşündüren bu kitap kısa zaman alan ve okuyunca vay be iyimiş dedirtebilir.
Şehrin, şehirde yaşamanın ellerini topraktan daha çok kirleteceğini bilmelisin. Eski huzuru arama, makine sesi kuş seslerini unutturacak. Akrabalarını görmeyi unut, ellerini öpeceğin büyüklerin de yok, faturaların var, kömür karnen var torpilin de varsa ne âlâ. Hem ikindiyi kılamadıysan akşam var. Bu böyle, sular yokuşa akar ve bir bakarsın sen de akıntıya kapılmışsın.
" Bu binalar neden bu kadar yüksek? Bu arabalar ne kadar çok. Bu insanların ne kadar acelesi var. "
Elhamdülillah Müslümanız. Namaz yok, abdest yok. Nereden belli Müslüman olduğumuz?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yokuşa Akan Sular
Baskı tarihi:
1998
Sayfa sayısı:
87
ISBN:
9789759951597
Kitabın türü:
Yayınevi:
Dergah Yayınları
Tarım toplumundan sanayii toplumuna geçiş sürecinde olduğu söylenen ülkemizde maddi manevi toplumsal değişim görülmektedir. Yokuşa akan sular bu değişimi belli bir yönde yaşamaya itilen insanımızın düştüğü açmazları ele alıyor. Kitabı oluşturan hikayeler temelde sanayileşme olgusunuda irdeleyen bir bütün teşkil ediyor.

Kitabı okuyanlar 210 okur

  • Ali Ax
  • Firuze Bihter
  • Hasan Şevki Bilgin
  • Mehmed
  • Esra kılıç
  • (ayaz)
  • Hakan Karip
  • M. Nusret Oflu
  • zeynep aydın
  • Hatciş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.1
14-17 Yaş
%5.2
18-24 Yaş
%27.1
25-34 Yaş
%31.3
35-44 Yaş
%20.8
45-54 Yaş
%9.4
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53.8
Erkek
%46.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29 (18)
9
%21 (13)
8
%25.8 (16)
7
%12.9 (8)
6
%8.1 (5)
5
%1.6 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.6 (1)