Yol Ayrımındaki Türkiye (Ya Özgürlük Ya Sefalet)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.352
Gösterim
Adı:
Yol Ayrımındaki Türkiye
Alt başlık:
Ya Özgürlük Ya Sefalet
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050929614
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Özgürlüğün iyimserliği rakamların kötümserliğini yok edecek!


Bir ülkeyi, bir toplumu anlamanın en iyi yolu, öteki ülkelerle, öteki toplumlarla karşılaştırmaktır. Çünkü dünyayı birlikte paylaştığımız, çağı birlikte yaşadığımız kültürleri anlamadan, kendimizi anlamak mümkün değildir. O zaman da sayılar girer devreye, rakamlar bütün ayrıntılarıyla kendi hakikatimizi döker gözler önüne. Selçuk Şirin, bu önemli çalışmasında verilerle, kıyaslamalarla, deneyimlemelerle ülkemizin çarpıcı bir fotoğrafını sunuyor bize. Düşünmek, anlamak ve değiştirmek için...
Ahmet Ümit (Yazar)

Refaha giden yolun özgürlükten geçtiğini verilerle kanıtlıyor Selçuk Şirin. Çocuklarımıza layık bir geleceğin yol haritası, zengin bir Türkiye’nin reçetesi var bu kitapta.
Hamdi Ulukaya (Chobani CEO)

Selçuk Şirin, Türkiye’ye yeni bir bakış açısıyla bakıp yeni gerçeklikleri sunan değerli bir bilim insanı. Onu farklı kılan, yerel meselelere küresel perspektiften getirdiği analiz ve yorumlarıdır. Yazılarından istifade ediyorum. Kitabı başucu kaynağı olacaktır.
İsmail Küçükkaya (Gazeteci)

Özgürlüğün iyimserliği rakamların kötümserliğini yok edecek!

Kendinizi cehaletten yılmış, dün ile fazlasıyla yorulmuş hissediyorsanız elinizdeki kitap sizi Türkiye için yeni hayaller kurmaya davet ediyor.
Selçuk Şirin sıkı bir araştırmacı. Türkiye’nin kritik bir yol ayrımında olduğunu verilerle kanıtlıyor. Buradan ileriye ancak özgürlükle,
adil rekabetle, kaliteli eğitimle gidebileceğimizi gösteriyor. Bunu beylik sözlerle değil somut verilerle yapıyor. Lafı dolandırmıyor, en sade anlatımla, her kesimden okuru yol ayrımındaki Türkiye’de doğru tercihi aramaya davet ediyor. Türkiye’den neden bir WhatsAPP çıkmasın, diyor.
Hayatı bulduğu gibi bırakmak istemeyenlerdenseniz,
bu kitap size çok iyi gelecek.
208 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dünyanın en hüzünlü Ütopyasına hoş geldiniz!

Doğan Kitaptan çekilişle kitap kazandım. Ne yollayacaklar ne yollayacaklar diye günlerce meraklandım durdum. Ee Doğan Kitap bu :D öyle ucuza kitap veren bi' yer falan da değil. Hayal falan ediyordum işte böyle bir koli kitap gelse ne iyi olur falan diye :D

Sonra bi geldi, tek bir tane kitap.
Ne?

Koskoca yayın evi bir tane kitap mı yollarmış!
Ama kitabı okurken fark ettim ki, bana onlarca kitap bile yollasalar bir tane bu kitap etmez...

Öncelikle bilen bilir bazı kitapları herkes okusun diye çabalar kendimi yırtarım. Bu kitap da onlardan birisi!

LÜTFEN BU KİTABI DA HERKES OKUSUN.

Kitapta neler geçiyor diye sorarsanız kitap inceleme kitabı.
Türkiye hakkında yapılan uluslar arası inceleme ve raporlara göre istatistiksel olarak neler yaşadığımızı ve ne durumda olduğumuzu çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

Nerelerden nerelere gelmişiz, ülkede eğitim ne durumda, gelecekte muasır medeniyetler seviyesine çıkabilecek miyiz?
Teknolojiye ne kadar hakimiz?

Neden Ütopya dedim biliyor musunuz? Kitap 2015 yılında basılmış ve o güne kadar ki istatistiklere göre yazılmış. Şimdileri görünce acaba yazar ne düşünür?

Hüzünlü kısmı şimdilerin daha kötü olmasıdır ve bence o günler de şimdiye göre Ütopyadır.

BU KİTABI HERKES OKUMALI.

Kitabın pdf halini bulamadım ama dediğim gibi bu kitabı herkesin okuması sağlamak için benimle iletişime geçenlere kargo ücretini ben karşılayarak kitabı ödünç verebilirim. Yeter ki okuyun!

Lütfen incelemeyi daha çok kişiye ulaşması için tekrar paylaşın :)

Okuyacak olan herkese iyi okumalar dilerim.
208 syf.
·131 günde·Beğendi·7/10
Kendisi ile TedX İstanbul'da tanışma fırsatı bulmuştum.Semineri ve yaşam öyküsü etkileyiciydi.Güncel istatistikler ile desteklenmiş,diğer gelişmiş ülkelerle aramızdaki farkı tokat gibi çarpan bir kitap..Özgürlükler olmadan zenginlik ve refahın gelmeyeceğini rakamlarla anlatıyor Selçuk Şirin..
208 syf.
·Beğendi·6/10
Herkes eğitim sisteminden şikayet ederken Selçuk Hoca çözüm reçetesini önümüze koyuyor. İstatistiklerle, çeşitli araştırmalarla nerede olduğumuzu ve neler yaparsak bu durumdan kurtulabileceğimizi anlatıyor.
Günümüzde lokomotifi özgürlük, adalet ve dayanışma olan yeni bir ekonomi gelişiyor ve biz bu ekonomiye entegre olamıyoruz. Katma değer üretemiyoruz. Bu yüzden de yapısal reformlar kaçınılmaz oluyor.
Kitaptaki tespitler ve çözüm önerileri umarım yıllardır milli eğitimi yap boz tahtasına çevirenlerin de dikkatini çeker de kısa vadeli günü kurtaracak değişikliklerdense, uzun vadeli yapısal reformlar için adımlar atılabilir.
208 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Spoiler içerir.
Selçuk Şirin Anadolu'da eğitim öğretimin çok zayıf olduğu,yatırımın hiç olmadığı,devletin unuttuğu,çoğumuzun bilmediği bir köyden imkansızı başarmak ve bir başarı hikayesi yazmak için yola çıkmıştır.
Kitabında bir fotoğraf çekmiştir.Bu fotoğraf Türkiye'yi tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermektedir.Geçmişi ve geleceği karşılaştırarak yarınlara daha güzel bir ülke nasıl bırakabilir sorusunun cevabını bu kitapta vermeye çalışıyor.Yani bu kitapta bir hasta üzerinden düşünürsek,neden hasta olduğumuzu,hastalığımızı nasıl yenebileceğimizi,bir daha hastalığa yakalanmamak için ne yapmamız gerektiğini reçetesiyle beraber vermektedir.
Kitap üzerine çok şey söylenebilir.Kitapta sürekli olarak eğitim vurgusu yapıyor.Neden biz bir Güney Kore,Singapur,Japonya,Finlandiya gibi bir ülke olamıyoruz?
Rakamlar ortada hiç bir şey tesadüf değildir.Onlar gibi olmak istiyorsak eğitim politikalarımızı işinin uzmanı insanlar tarafından gözden geçirilmesi ve planlanması ve uygulanması gerekmektedir.Eğer biz de doğru zamanda doğru kararlar alıp acil reçeteyi uygularsak bizim de bir başarı hikayesi yazacağımıza inancı tam.Onun başarı hikayesi gibi.
Özgürlüğün iyimserliği rakamların kötümserliğini yok etmesi dileğiyle.
208 syf.
·4 günde·8/10
2-3 saat içerisinde okunabilecek aydınlatıcı güzel bir kitap.Yazar neden eğitimin kalkınmada bu kadar önemli olduğu verilerle ama sade bir dille anlatmış. siyaset yazıları dışında sıkılmadan okudum.
208 syf.
·9/10
Yazar bu kitabında ekonomik yönden gelişmenin eğitim ve hukuk gibi konularla bağlantılı olduğunu anlatmış. Bu hususlarda gelişme sağlamadığımız sürece ekonomik anlamda gelişmenin kısıtlı kalacağını istatistik verilerle ispatlamaya çalışmış. Dili sade kısa zamanda okunuyor ve rakamsal veriler sayesinde akılda kalıyor. Konunun yol ayrımı olarak verilmesi herhalde farkındalık sağlamak amacıyla. Okumak lazım.
208 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Bu kitabı en iyi özetleyecek şey; Evlerimizdeki kitap sayısıdır.
208 syf.
·5 günde·10/10
Türkiye global ekonominin neresinde?
Türkiye'nin en büyük dört şirketi (Türk Telekom, Türk Hava Yolları, Petrol Ofisi ve Tüpraş) neden bir WhatsApp etmiyor?
Ortadoğu'da gelişen olaylar ve Suriyeli sığınmacılar,
AKP ve Erdoğan nasıl bu kadar oy alıyor?
Dünyada 18. ekonomiyiz ama çocuklarımız ilk 40'a giremiyor
ve bunlar gibi bir çok soru ve sorunu istatistiki bilgilere dayanarak yalın bir biçimde anlatan eşsiz ve muazzam bir kitap.
208 syf.
·9/10
Türkiyenin genel durumunu,sorunlarını uluslararası arastirma verileriyle inceleyen, farklı bir bakış acısıyla durumu yorumlayan ve bunlari yaparken okuru sayılar ile sıkmadan gayet akici bir dille adeta bütün gerçekleri yüzümüze yüzümüze vurarak, yazar kaleminin hakkını vermiş.
Aslında kitap hakkında söylenecek çok şey, tartışılacak birçok konu var fakat beni en çok etkileyen katma degeri yuksek ekonominin önemi oldu.
Mutlaka okunmak, okurken notlar çıkarılmak ve bu verileri sürekli takip etmek gereken ders niteliğinde bir kitap.
Herkese iyi okumalar.
208 syf.
·Beğendi·10/10
Selçuk Hocamın görüşlerini ara ara da olsa takip ediyordum. Kitabını ise okumak ancak bu zamana nasip oldu. Çok beğendiğim ve hep bilimsel istatistiklerle yapmış olduğu yorumlara katılmamak elde değil. Okuduğunuz takdirde çok faydalı bilgiler alacaksınız.
208 syf.
·1 günde
*Yazarın akademik kişiliğine saygı duysam da; ortaya koyduğu problemler ile çözüm önerilerinin birbirinin karşılığı olmadığına inanıyorum.

*Bir yerde devleti ekonomiden çekmekten ve hür (liberal) bırakmaktan bahsederken bir sayfa sonrasında devlete öğretmen alımlarının artırılmasından bahsedebiliyor.

*Bahsettiği konularda çok sıklıkla verileri kullanıyor ve bu olumlu bir metot olsa da istisnai durumları tamamen gözardı ediyor (grafikte bahsettiği iki ülke karşılaştırmasında, iki ülkeyi de bildiğim-takip ettiğim bir örnekten yola çıkarak bunu söylüyorum, detayına girmiyorum).

*Kitap 2015 basımı olduğu için 2016'daki darbe girişimini ve yarattığı tahribatı içermediği halde yine de Türkiye'nin durumunu kötüye dönük göstermesi de bir trajediyi anlatıyor.

Kısacası kitabı çok yetersiz bulmuyorum fakat çözüm önerileri konusunda eksik olduğunu düşünüyorum.
208 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Araştırmalarla Türkiyenin yerini, durumunu gözler önüne seriyor. gelişme dünyasında resmin neresindeyiz noktayı koyuyor. Harika hastalık reçeteleri veriyor. Selçuk Şirin keşke Eğitim bakanımız olsa diye düşündüm. Eğitim diyor Eğitim diyor. Keyifle okunuyor.
Zengin kaynağın bir göstergesi evdeki kütüphanenin boyutu.Örneğin evinde 100'den fazla kitap bulunan öğrenci oranı bizde yüzde 14,güney Kore'de yüzde 65.
Ya yapısal reformları gerçekleştireceğiz ya da dünyadan kopacağız
Önümüzdeki dönemde eğer gerçekten ilk 10 ekonomi arasına girmek istiyorsak bilgiye ulaşmayı kolaylaştıran, adil rekabet ortamını garanti altına alan düzenlemeleri bir an evvel hayata geçirmemiz gerekiyor. Aksi takdirde yalnızca kaynak artırımıyla inovasyona dayalı yeni ekonomide rekabet etmemiz söz konusu değil. Var olan ranta dayalı kalkınma modeli ile de bırakın ilk 10 ekonomiyi, ilk 20 ekonomi arasında kalmak bile mümkün olmayacaktır. Türkiye, Finlandiya’nın çeyrek asır önce attığı adımları atacak cesarete sahip midir?
Türkiye şu an içinde bulunduğu orta gelir tuzağından önce kalkınma sonra eğitim mantığıyla çıkamayacaktır.Tam tersine Türkiye gibi ülkelerin yapması gereken, eğitimi kalkınmanın lokomotifi yapmaktır.Nitekim son yıllarda bizi geride bırakan Brezilya'nın bütçeden eğitime en fazla para ayıran ülke olması ve bulduğu yeni petrol rezervlerinden gelecek geliri doğrudan eğitime aktarması dikkate alınması gereken bir stratejik hamledir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yol Ayrımındaki Türkiye
Alt başlık:
Ya Özgürlük Ya Sefalet
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050929614
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Özgürlüğün iyimserliği rakamların kötümserliğini yok edecek!


Bir ülkeyi, bir toplumu anlamanın en iyi yolu, öteki ülkelerle, öteki toplumlarla karşılaştırmaktır. Çünkü dünyayı birlikte paylaştığımız, çağı birlikte yaşadığımız kültürleri anlamadan, kendimizi anlamak mümkün değildir. O zaman da sayılar girer devreye, rakamlar bütün ayrıntılarıyla kendi hakikatimizi döker gözler önüne. Selçuk Şirin, bu önemli çalışmasında verilerle, kıyaslamalarla, deneyimlemelerle ülkemizin çarpıcı bir fotoğrafını sunuyor bize. Düşünmek, anlamak ve değiştirmek için...
Ahmet Ümit (Yazar)

Refaha giden yolun özgürlükten geçtiğini verilerle kanıtlıyor Selçuk Şirin. Çocuklarımıza layık bir geleceğin yol haritası, zengin bir Türkiye’nin reçetesi var bu kitapta.
Hamdi Ulukaya (Chobani CEO)

Selçuk Şirin, Türkiye’ye yeni bir bakış açısıyla bakıp yeni gerçeklikleri sunan değerli bir bilim insanı. Onu farklı kılan, yerel meselelere küresel perspektiften getirdiği analiz ve yorumlarıdır. Yazılarından istifade ediyorum. Kitabı başucu kaynağı olacaktır.
İsmail Küçükkaya (Gazeteci)

Özgürlüğün iyimserliği rakamların kötümserliğini yok edecek!

Kendinizi cehaletten yılmış, dün ile fazlasıyla yorulmuş hissediyorsanız elinizdeki kitap sizi Türkiye için yeni hayaller kurmaya davet ediyor.
Selçuk Şirin sıkı bir araştırmacı. Türkiye’nin kritik bir yol ayrımında olduğunu verilerle kanıtlıyor. Buradan ileriye ancak özgürlükle,
adil rekabetle, kaliteli eğitimle gidebileceğimizi gösteriyor. Bunu beylik sözlerle değil somut verilerle yapıyor. Lafı dolandırmıyor, en sade anlatımla, her kesimden okuru yol ayrımındaki Türkiye’de doğru tercihi aramaya davet ediyor. Türkiye’den neden bir WhatsAPP çıkmasın, diyor.
Hayatı bulduğu gibi bırakmak istemeyenlerdenseniz,
bu kitap size çok iyi gelecek.

Kitabı okuyanlar 109 okur

  • Erdem Özbayrak
  • Gamze Karahan
  • Can demir
  • Aylin Binici
  • Sinem şimşek
  • Gizem Özdemir
  • Hifa
  • Kütüphanede Kafka
  • Ynji
  • Mehmet

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%5
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%15
35-44 Yaş
%50
45-54 Yaş
%10
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%24.5
Erkek
%75.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (11)
9
%29.5 (13)
8
%27.3 (12)
7
%11.4 (5)
6
%6.8 (3)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0