Yolcu, Sparta'ya Varırsan Eğer

6,3/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
469 gösterim
Heinrich Böll, İkinci Dünya Savaşı yıllarını anlattığı eserlerinde, anlamsız yere ölüme giden, katılmak zorunda bırakıldıkları savaşı gönülsüz sürdüren insanların korkularını, nefretlerini ve savaşın onların yazgılarını nasıl çizdiğini anlatır. Yolcu, Sparta'ya Varırsan Eğer'de yer alan öyküler, savaş alanlarında değil de okuldan bozma hastanelerde, tıklım tıklım askerle dolu trenlerde, istasyonlarda, bombalanmış kentlerde, yoksul evlerdeki küçük insanların acılarını dile getiriyor. Böll, bu öykülerinde yalın ve rahat diliyle okuyucuyu hiç zorlamadan, gereksiz süslemelere ihtiyaç duymadan savaş yılları ve sonrasının atmosferini ve duyguları ustaca aktarıyor.

Yolcu, Sparta'ya Varırsan Eğer, adı dile getirilmeyen büyük bir savaşta küçük roller oynayan adsız insanların yaşamlarına davet ediyor okuyucuyu. Yıkıma tanık olanların, hiçlikte var olmaya çabalayanların yaşamlarına...
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789750714023
 • Çeviri:
  İlknur İgan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Ebru Ince 
16 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Anılar binlerce kılıç halinde içine saplanmış gibiydi..
"O zaman savaşın asla bitmeyeceğini anladım, bir yerlerde hâlâ açmış olduğu yaralar kanadığı sürece. .savaş asla bitmeyecekti .."

Yolcu, Sparta'ya Varırsan Eğer, Heinrich Böll (Sayfa 14 - Can yayınları)Yolcu, Sparta'ya Varırsan Eğer, Heinrich Böll (Sayfa 14 - Can yayınları)
Ebru Ince 
17 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dedi..yaşlı olan,genç olan'a ...
Kaputunu dürüp yastık olarak başının altına koy. .böyle. Evet. ..şimdi uyu,"ölme zamanın geldiğinde ben seni uyandırırım."

Yolcu, Sparta'ya Varırsan Eğer, Heinrich Böll (Sayfa 76 - Can yayınları)Yolcu, Sparta'ya Varırsan Eğer, Heinrich Böll (Sayfa 76 - Can yayınları)
Murat Çaylar 
16 Şub 20:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tuhaf değil mi? Yokoluş korkusuna kapılan insanların en garip şeyleri kurtarmaya çalıştıklarını biliriz değil mi? Asla en gerekli şeyleri değil.

Yolcu, Sparta'ya Varırsan Eğer, Heinrich BöllYolcu, Sparta'ya Varırsan Eğer, Heinrich Böll
ŞENAY İNCİ 
11 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

sessizliğin sesi.
"Duyuyor musun,"derken sesinde muzafferane bir tını vardı,"bir gübre çukuru gibi."

Yolcu, Sparta'ya Varırsan Eğer, Heinrich Böll (Sayfa 160)Yolcu, Sparta'ya Varırsan Eğer, Heinrich Böll (Sayfa 160)