Kitap
Yolculuk Günlükleri

Yolculuk Günlükleri

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.2
72 Kişi
223
Okunma
56
Beğeni
2.027
Gösterim
122 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 27 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · Kasım 2009 · Karton kapak · 9789755104744
Orijinal adı
Journaux De Voyage
Diğer baskılar
Yolculuk Günlükleri
Amerika Günlükleri
Yolculuk Günlükleri, Albert Camus'ün (1913-1960) İkinci Dünya Savaşından hemen sorna, 1946 yılı mayıs ayında Amerika Birleşik Devletlerine, 1949 yılı haziran-ağustos ayları arasında Güney Amerika ülkelerine yaptığı gezilerde tuttuğu notları kapsıyor. Birincisinde otuz üç yaşında henüz yeterince tanınmamış; ikincisinde ise otuz altı yaşında ve ünlenmeye başlamış bir yazar. Öznel ve nesnel koşullar nedeniyle, iki günlüğün havası birbirine benzemiyor....
5 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺10,1
7.2
10 üzerinden
72 Puan · 9 İnceleme
UFUK AYDIN
Yolculuk Günlükleri'ni inceledi.
122 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Bir yazar düşünün, bir gezi yolculuğu yaptığı sırada oluşturduğu notlarıyla bile kendine hayran bıraksın.Alt tarafı gezip gördükleri yerleri anlatıcak diye düşünülebilir ilk etapta ama isim "Albert Camus" olunca bunu öyle bir kaliteli edebi dille anlatmış ki hayran olmamak mümkün değil.Okuduğum romanlarda bu kadar alıntı çıkarmazken bu kısacık günlükten pek çok alıntı çıkardım. İki parça gezi bölümünden oluşuyor.İlki Amerika seyahati, gazeteci kimliğiyle gidiyor.İkincisi Güney Amerika seyahati artık ünlenmiş bir şekilde davet üzerine gidiyor. Amerika' ya New York şehrine ayak bastığı sırada bu şehri insanlık dışı çok çirkin bir kent olarak tanımlıyor.Şehrin kokusunu "demirle çimento karışımı hoş bir koku- demir daha baskın" şeklinde ifade ediyor. Bu seyahatinden sonra Kanada' ya geçiyor.Burada ise daha iyimser düşüncelere sahip ülke ve doğası hakkında Amerika' ya göre. Amerika yolculuğunda kimi zaman eleştirel bazen hayran ifadelerle bulunuyor ve buralarda edindikleri izlenimleri kitaplarında kullanacağını da bizlere hissettiriyor. Güney Amerika yolculuğunda ise daha çok denizlerde ifade ettikleri aklımda yer etti.Denizi fazlasıyla seviyor ve yalnız bir şekilde denizin sesini dinlemeye bayılıyor.Bu seyahatinde artık biraz daha insanlardan uzaklaşma çabası içerisine girdiğini ve varoluşsal süreçlerini bizlere daha çok hissettirdiğini görüyoruz.Denize olan sevgisini de kitabın bir yerinde şöyle ifade ediyor. "Sular yüzeyde henüz aydınlık, ama derin karanlıkları seziliyor.Deniz böyledir, onu bunun için seviyorum zaten! Yaşamın çağrısı, ölüme davet." Varoluşsal sıkıntılarını günlüğünde bize fazlasıyla hissettirmiş.İç dünyasını ve yazma sürecini merak ettiğiniz bir yazar ise bu kitap tam da okumanız gereken bir kitap.Keyifli okumalar.
Yolculuk Günlükleri
7.2/10
· 223 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Elly
Yolculuk Günlükleri'ni inceledi.
122 syf.
·
2 günde
Albert Camus'nün 1946'da ABD'ye 1949'da Güney Amerika'ya yaptığı yolculuklar sırasında aldığı notların bir araya getirilmiş hali. İlk yolcuğu olan ABD yolcuğuluğunda yazar zaman zaman ülkeyi eleştiriyor ve hayran olduğu kısımları bize aktarıyor. Bu yolculukta henüz tanınmamış genç yazarımız üst üste 2 dünya savaşı atlatmış dünyayı eleştirip anlamaya çalışıyor. Ayrıca Camus'nün bu gezilerde "Veba" adlı eserini tasarlamaya başladığını notlarından anlayabilirsiniz. Güney Amerika yolculuğunda ise yazarımız artık dünyaca ünlü bir sanatçıdır. Kitabın bu kısmında Camus'nün sağlık sorunlarıyla boğuştuğunu fark ediyoruz. Yorgun, bitkin bir beden... Eğer iyi bir Albert Camus hayranı değilseniz muhtemelen bu notlar sizi etkilemeyebilir. Albert Camus'yü seviyor ve onun yoğunluklarının arasında aldığı küçük samimi notlarını okumak istiyorsanız kitabı okumaya başlamalısınız.
Yolculuk Günlükleri
7.2/10
· 223 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
Hilal Sezgin
Yolculuk Günlükleri'ni inceledi.
122 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Yolculuk Günlükleri, Albert Camus'nün İkinci Dünya Savaşı ertesinde, 1946'da Amerika Birleşik Devletleri ve 1949'da Güney Amerika'ya yaptığı gezilerde tuttuğu notları kapsıyor. Birinci yolculukta Camus, ABD'ye kimi zaman hayran kimi zaman eleştirel gözlerle bakan, Yeni Dünya'yı anlamaya ve değerlendirmeye çalışan bir gazeteci kimliğinde. Bir taraftan da başta Veba olmak üzere gelecekte kaleme alacağı eserleri tasarlıyor. Güney Amerika'ya gidişindeyse artık resmî makamlarca davet edilmiş dünya çapında bir yazardır. Bu günlüklerde hasta bedeni, daralan soluğuyla, yorgunluk ve sıkıntılarıyla boğuşan, insanlardan uzak durmaya çalışan bir Camus'yle karşılaşıyoruz. Kitapta sunulan iki defterin ortak ve çok ilginç yönü, Camus'nün iç dünyasını açmaktan öte yazarın ham notlardan, işlenmiş eserlere nasıl geçiş yaptığını görme şansı vermesi. Nesnel dünyanın, bu dünyadan kaynaklanan duygu ve düşüncelerin edebiyata dönüşümüne tanık olmak, kaçırılmayacak bir fırsat. Yolculuk Günlükleri Albert Camus
Yolculuk Günlükleri
7.2/10
· 223 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
23
İnsan Olun Biraz
Yolculuk Günlükleri'ni inceledi.
122 syf.
·
7/10 puan
“ Eğer Albert Camus’ yü çok seviyorsanız ve sonraki eserlerinin oluşumu, fikirlerinin gelişimini yakından izlemek istiyorsanız okumaktan zevk alacağınız bir kitap. Aksi takdirde iyi bir gezi günlüğünden öte bir anlam ifade etmeyecek.”
Yolculuk Günlükleri
7.2/10
· 223 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10