Yolculuklar Üzerine

7,7/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
427 gösterim
20. yüzyıl edebiyatının kuşkusuz en önemli isimlerinden biri olan Stefan Zweig, insanlık durumuna gösterdiği duyarlılık ve olaylara, kişilere karşı hümanist yaklaşımıyla tanınan bir aydındı. Zweig, derin karakter analizleri ve detaylı betimlemeleriyle çağının en önemli yazarları arasında yer almıştı.

Zweigın seyahat tutkusunu ortaya koyan Yolculuklar Üzerine, 1902-1940 yılları arasında kaleme aldığı gezi yazılarından oluşuyor. Yazarın çeşitli Avrupa ülkelerinin yanı sıra Amerika, Rusya ve Hindistan anılarını da içeren bu denemelerde okur şehirleri, doğayı, kısacası dünyayı romantik bir aydının gözlerinden görüyor. Yolculuklar Üzerine, roman ve öykülerinin haricinde verdiği diğer eserlerle de saygı gören Zweigdan özel bir kitap.

"Ta eski çağlardan bu yana seyahat deyince insanların aklına bir an için macera ve tehlike gelirdi. Seyahat kelimesinin içinde hep birçok rastlantının yanı sıra çekici bir güvensizlik de vardı. Bir başka ülkeye, tanımadığınız yörelere giderken bunu sadece oraları merak ettiğimiz için yapmıyoruz. Günlük, alışılmış ve düzenli yaşamımızdan uzaklaşmak, evimizi terk etmek, daha doğrusu bir an için bir başkası olmak istiyoruz. Öyle, hep aynı şeyleri yaparak yaşamaya değişik şeyler yaparak bir süre ara vermeyi amaçlıyoruz."
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789752899407
 • Çeviri:
  Ahmet Arpad
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Selma Mertel 
 06 Mar 23:03 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok severek okuduğum yazarın, yolculuklar üzerine yazmış olduğu kitabını da okurken büyük keyif aldım çünkü yüzyıl öncesinin ülkelerini ve bu ülkelere yaptığı seyahatlerdeki izlenimlerini anlatışını çok beğendim. Nedeni de sadece gezdiği gördüğü yerleri değil oranın ruhunu da anlatabilmesi ve özellikle doğasından bahsederken kullandığı ifadeler.
Bunun yanı sıra, iki dünya savaşını da görmüş bir yazar- sanat adamı olarak, toplumların ve sanatın bundan ne şekilde etkilendiğini de gözlemlemiş ve kitabına konu etmiş.
Günümüzde yani yaşadığı dönemden yüz yıl sonra aynı seyahatleri yapmış olsa, acaba bu ülkerdeki değişimleri nasıl yorumlardı diye merak ederek okuduğum bir kitap oldu.
Keyifli okumalar.