Yoldaki Mühendis (Filistin Kassam Komutanının Otobiyografisi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.321
Gösterim
Adı:
Yoldaki Mühendis
Alt başlık:
Filistin Kassam Komutanının Otobiyografisi
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055146177
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ekin Yayınları
"Eğer direnişe silahla destek olamazsam; kalemim ve mürekkebim direniş ve mukâvemet yolunda silahımdır."

Abdullah Galib Bergusi. Filistin Direniş Hareketi Kassam'ın Batı Şeria ve Ramallah'ta bilinen en meşhur komutanı. Kod adı Yoldaki Mühendis ya da Gölgeler Prensi olan Bergusi, Filistin tarihinde en çok ceza alan kişi. 67 müebbet ve ayrı ayrı onlarca yıl hapis cezası... 2003 yılından beri tek kişilik hücrede yaşıyor. Tutsak alınmadan önce İsrail'in tüm istihbaratını peşinden koşturan Filistin'in bu meşhur komutanı bedeni tutsak alınsa da zindanda kalemiyle kelimeleriyle direnmeye devam ediyor.

"Uzun zamandır tek kişilik karanlık bir hücrede yaşıyorum. O kadar uzun zaman ki artık senelerini saymakta acizim…

Tek kişilik karanlık hücreye konulmadan tam altı ay boyunca soruşturma merkezlerinde dolaştırıldım. Bu merkezlerde ölümü gördüm… Ölümle konuştum… O da benimle konuştu… Çok defa ölüme dokundum… Fakat el-Kahhâr olan Allah'ın yardımıyla ölüme galip geldim…

Siyonistler tarafından tutuklanmadan önce hayatımın en güzel yıllarını geçirdim. Başım dik ve yükseklerdeydi.

Mescid-i Aksa'nın kandillerinin yakılacağı yağın Filistin'e, özgür savaşçıların toprağına gelmesi çok yakındır…

Aydınlık yarınlar yakındır. Siyonistlerin, Allah'ın mübarek kıldığı Mescid-i Aksa'dan gitmeleri yakındır. Filistin'in emperyalizmden, işgalden ve zulümden özgürlüğüne kavuşacağı günler çok daha yakındır."
-Abdullah Galib Bergusi-
(Tanıtım Bülteninden)
200 syf.
·Beğendi·10/10
en güzel yakıştırmaları sonuna kadar hak eden ender insanlardan biridir BERGUSİ.
üç kelime vardır onu anlatan ya şehadet ya esaret ya da zafer...
çalışkan yerinde durmayan ikamet ettiği yer alışkanlık yapmışsa terkeden kişidir Bergusi.
2003 yılından bu yana mahkumdur.
aşırı şekilde tavsiyeden bıkıp tamam okuyayım dediğim eser ...
bergusi hayat hikayesini anlattığı bitmese de devam etse dediğimiz bir kitap. namı değer gölge prens.
eser kızı olan Tâlâ'nın babasına mektubunda sorduğu şu soruyla başlar : ''Baba Sen Kimsin?'
ve filistin davasını otobiyografisini yazarak anlatır . arada ''Sevgili kızım , Koruyucu meleğim'' der ve anlatır.
girişte ise Türkiyenin Filistin davasına yardımından mutluluklarını dile getirir..:)
son sayfalarda ise Bergusinin babası ile bir röportaj var:)

Cihadı her alana yaymış bir kahramandır Bergusi.
Filistin islamın kalesidir cihadı iliklere işlemiş kahramanlarla doludur. ve bu kahramanlardan sadece biridir Bergusi .
Filistin topraklarını işgal güçlerinden kurtarmak için verdiği mücadeleden dolayı siyonistlerce 67 kez müebbet 5200 sene hapis cezasına çarpıtılmış esir değişiminde siyonistler ondan o kadar korkmuş olacak ki onu değişime tabii tutmamışlar:)
eseri okuduğunuzda Filistin davasının kutsiyetini daha iyi anlıyorsunuz.
hapis hücre otobiyografi denince akla gelen mücahidelerden biri de değinmeden edemeyeceğimiz tabii ZİNDAN HATIRALARI ile ZEYNEP GAZALİ'dir .aynı cefayı zulmü işkenceyi o da görmüştür.
ilgi çekici bir hayatı var örnek olması ile Ürdün Filistin Kore ye gidişi İngilizceyi amerikan aksanı ile konuşması Koreceyi kısa bir süre içinde öğrenişi ( zaten Korece ve İngilizceye bu kadar hükmedişinden dolayı kolay bir şekilde yakalanamıyor belki de bu sebepledir ki gölge prens deniyor )hücrede İbraniceyi çözüşü ... dövüş sporlarının bir çoğunu bilmesi ve tabi ki mühendisliğini cihat için kullanması ve başkalarına da öğretmesi bilgisayar ile şifreleri kırması ile kurumların içine sızıp bilgiler alması ile adeta siyonistlerin baş belası oluyor .
şöyle ki elinde ne varsa onunla cihat etmesini biliyor hücrede 17 kitap yazıyor dili güzel okuduğunuzda tüyleriniz diken diken oluyor bazen gülüyor bazen hüzünleniyorsunuz .
ve şunu demiştir cihadı için:“Eğer direnişe silahla destek olamazsam kalemim ve mürekkebim bu yolda silahımdır” diyen ve “1 numaralı hücremde 1 numara olmam gerektiğini öğrendim”

gittiği her yeri güzelleştiren anlamlandıran mana katandır.
(asıl olan da bu değil midir?:(( )

Dışarıda Hamza mahpusa düşse Yusuf olan Bergusi......
200 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Gölgelerin prensi-Abdullah Galip Bergusi

Uzun bir süre hatta belki hiç inceleme yapmayı düşünmüyordum fakat bu kitabı okuduktan sonra haksızlık olacağını düşündüm. Kesinlikle bu kitap hakkında yazmalı konuşmalı ve sıkça her yerde bu kutlu ismi anmalıydım.
Abdullah Bergusi gerçek direnişçi hak yolunda ülkesi uğruna herşeyi göze alıp davası için İsrailin zalim siyonistlerine karşı birçok darbe indirmiş kutlu insan.
Tam olarak 67 kez ağırlaştırılmış müebbet ve toplam 5200 seneye mahkum edilmiştir.!

5 mart 2003 te 3 yaşındaki en büyük kızı Tâlâ ile beraber arabasıyla giderken İsrail tarafından tutuklandı.Kızının kendisini arabada bırakıp ortadan kaybolması ile kaybolma sebebini"Kimsin sen ve neden sen? sorusuna karşılık ele alınmış mektup niteliğinde olan Yoldaki mühendis Bergusi'nin baştan sona bütün yaşadıkları,direnişi uğruna davası uğruna yaptığı zaferleri ele almaktadır.

Elektroniğe ve dövüş savaşlarına olan ilgisi daha küçük yaşlarda olan Bergusi bu konuda kendini geliştirmek adına küçük yaştan eğitim almış ve kendi çapında bunu geliştirmeye çalışmıştır.İsrail in Filistin üzerindeki baskılarından zalimce katliamlarından dolayı Kuveyt te yaşamak zorundadırlar ailesinin maddiyat yönünde zorluk çekmesi ile Bergusi nin dışarda çalışmaya gitme kapıları aralanmıştır.İlk olarak yakın bir arkadaşının vesile ile Kore de çalışmaya başlamış ve kısa sürede baya bir zengin olmuştur bu sırada boş durmamış elektroniğe ve dövüşlere olan ilgisinden dolayı kendini bu anlamda baya bir yetiştirmiştir.Patlayıcılar yapmış bilgisayar üzerinden ağlara erişmiş,dövüş sanatlarında iyice ustalaşmıştır.

Kore li biri ile evlenmiş fakat uzun sürmemiştir çocuklarının olmaması üzerine ailesinin baskısı ile evlenmem dediği fakat gördükten sonra gözlerine tutulduğu şuan ki eşi ile evlenmiş ve 3 çocuğu olmuştur.
Kore den döndükten sonra özlem duyduğu Filistin'i ziyaret etmiş Kudus te namaz kılıp Kudus simidi yedikten sonra 'Dünyada hiçbir lezzet Kudüs simidinin tadını geçemez'demiştir

Ve onun için kutlu savaşı uğruna ya şehit olacagı ya esir olacagı günleri başlamıştır.
Artık davası uğruna yapmayacağı şey yoktur.İçine artık ülkesini bu zalimlerin elinden zalim siyonistlerin elinden temizleyeceği sevdası vakıf olmuştur.Filistin bütün şehirlerini gezmiş her yerini öğrenmiştir.Nerden başlayacağını bilemesede artık bişeyler yapmalı ve bu zulme ses olabilmeliydi.

Hamas ın Kassam koluna katılmış ve kutlu zafer zamanları başlamıştır ülkesine yağan bombaların üstüne cevaben birçok bölgede hazırladıgı düzenekleri patlatmışlardır.Beraber çalıştığı bu kutlu zaferde birçok yakın dostunu kaybetmiş ve ismini bilmediği birçok kişinin ismini daha sonra tek kişilik hücresinde öğrenmiştir.

Ve artık o siyonistlere indirdiği darbe ile korkulu rüyaları olmuştur.Her tarafta aranan sürekli sahte kimlik kullnamsı gereken hem ailesi hem kendisi için zorlu günlere selam vermiştir. Eşinin ailesinin desteği hem kendisinin direnişçi ruhu onu hiç bir zaman davasında geri durmaya sevk etmemiştir.

Bergusi Gölgelerin prensi,zamanın Fatih'i,Yavuz'u ,Kanuni si Hak yolu direnişçisi.

"Eğer direnişe silahla destek olamazsan; kalemim ve mürekkebim direniş ve mukavemet yolunda silahimdır"
Bu kutlu cümle 2003 ten beri 10 yıl tek kişilik hücresinde olan bu mübarek insanı çok güzel anlatmaktadır.Kızına yazdığı mektupta onunda yazması gerektiğini belirtmiş tir.
Ve bizde hiçbir şey yapamıyor sak bu kitabı okuyup herkese okuması için örnek gösterebiliriz.
Filistin özgür olmadıkça müslümanlar tutsak kalacaktır.

Kitabı okuduktan sonra ara sıra hüzülenmem bazen bu güzel insanı anmam ve onu görmeliyim bunaları onadn dinlemeliyim ,yaşadığı o zorlu günlere tanık olmalıyım dedim.Ülkesi uğruna yaptığı onca hizmet, siyonist lere indirdiği darbeleri ondan dinemeliyim.
Rabbim e dua ediyorum Gölgerin prensinin ve bu uğurda savaşan bütün arkadaşlarına güneşli günler göstermesini.Ve bu uğurda şehit olanlara Rabbim rahmet eylesin inşallah.

Ve ben tüm içtenliğimle Kudüs e gitmek istiyorum.Kubbetü's Sahra'da namaz kılmak istiyorum.
Yüreğimin üstünde taşıdım bu kitabı.Yüreğim burkuldu ama Yoldaki mühendisi tanıdım çok sevdim.

Ölümle konuştum..O da benimle konuştu.Çok defa ölüme galip geldim diyor Bergusi. Gökyüzüne kavuşacağın günü Dua ile bekliyorum Filistin in Kassam Komutanı.

Şimdi gökyüzüne tutuyorum bu kitabı yazdıların, direnişin dünyanın dört yanına ibret olsun diye.Kelimelerin sözcüklerin yüreklere belki kor ,belki su olsun diye.

Aydınlık yarınlar yakındır.Siyonistlerin, Allah'ın mübarek kıldığı Mescidi Aksa'dan gitmeleri yakındır.Filistin'in emperyalizmden, işgalden ve zulümden özgürlüğüne kavuşacağı günler çok daha yakındır.
Susmazsak!

İçi ey içim'diyorum.
Selametle kalın.
200 syf.
·10/10
Ya izzetli, şerefli, haysiyetli, onurlu bir hayatı seçeceğiz ya da sadece Allah'ın rızasını gözettiğimiz şehadeti.
Ya özgür, iyi bir hayat,
Ya da Allah yolunda şehadet.
200 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bu kitaba yorum yapmadan geçemeyeceğim. İlk okuduğum vakit böyle bir insan olabilir mi, dedim kendi kendime. Okurken beni kendine hayran bıraktı. Cesaret, sevda, dava hepsi bu adamda toplanmış. Okurken mücahid gibi mücahid, dedim. Her mücahid ve mücahidenin örnek olması gereken bir kimlik.Özellikle Filistin davası için. Şuan hala yaşıyor olması beni mutlu etse de bir dava adamını hapiste bulundurmaları çok dokundu. Rabbim tez zamanda onu kurtarsın. Bir dava adamını hapishanede tutmak onun davasını körüklemektir ve siyonistlerin ondan delicesine korktuğunun göstergesidir.
200 syf.
Filistinlilerin deyimi ile "Gölgelerin Prensi" veya "Gölgelerin Emiri Abdullah Bergusi, devasa bir beyne sahip ama maalesef o beyin şuan Benî İsrail zindanlarında çürümeye mahkum bırakılmıştır. Tam bir internet dehası olmakla birlikte o bir mühendis. Bu iki ilim dalını birleştirince devasa beynin neler yapabileceğini ortaya koyan bir direnişçi aynı zamanda Filistinli Kassam Tugay'nın komutanlarından biri. Birçok meziyeti birden üzerinde taşıyan bir yiğit. Tıpkı teslim olmayan, boyun eğmeyen, ısrarından vazgeçmeyen ve umudunu hiç yitirmeyen Filistin gibi…

“Eğer direnişe silahla destek olamazsam kalemim ve mürekkebim direniş yolunda silahımdır.” diyen “Gölgelerin Prensi” kızı Tâlâ’ya ısrarla yazmasını tembihliyor. Zor zamanlarda yazmanın kurşundan ve bombadan daha etkili olacağını savunan Bergusi kızına yazmayı elde silah dövüşmekten daha önemsiz görmemesi gerektiğini öğütlüyor.
Kitap bir direniş kitabı.
Okuyan her direnişçiye selam olsun...
200 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Kitap Siyonist israile esir düşen Filistinli bir mücahitin israil ve dahi dünya tarihinde görülmemiş trajikomik hükmüyle başlar. Bergusi tam tamına 67 kez müebbet ve 2500 sene hapis cezası yemiştir. Düşmanlarına ne kadar korku saldığı ve heybeti cezasından dahi bellidir. Hamasın askeri kolu olan Kassamın korkusuz mühendisi olarak nam salar. Her saldırısını ilmek ilmek ince bir oya gibi işler, son derece zeki ve güçlü bi yapıya sahiptir. Örgüt o kadar sağlamdır ki Bergusi bir hatırasında yıllarca birlikte savaştığı kişinin anca o hapse girince amcasının oğlu oldğunu öğrendiğini söyler. Kimse kimseyle hakiki adı ile hitap etmez ve yüzlerinde maske olmadan istihbarat taşımaz. Siyonist rejimin bu yiğitlere yaptıkları zulmü okumak bir kadın olarak fıtrat gereği güçlükle okusam da içimde hep siyonist israil askerlerinin yüzlerine tükürme, mücahitlerin adına ise her satırda dua isteği uyandırdı. Allah hepsinin yardımcısı olsun. O ne güzel vekildir
200 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı okumayan kalmamıştır diye düşünüyorum. Ki okunması da gereken bir kitap.
İlk başlarda okurken, Mücahid, savaşçı bir Filistinli mühendis olarak tanınan birinin hayatını okuyacağım için çok heyecanlıydım. Ama ilk başlar hiç umduğum gibi gitmiyordu. Ters köşe oldum diyebilirim. Genelde kahramanlar küçüklüğünden bellidir. Abdullah Bergusi de aslında herşeyi yapma kabiliyeti ve müstesna zekası sebebiyle belliymiş ama nedense bana farklı geldi. Film gibi bir hayat cidden. Bizim kültürümüzdeki kahramanlardan daha değişik bir hayat. Elbette bu kötü demek değil bana farklı geldi sadece. Kitabı okuyanlar belki ne demek istediğimi anlayacak veya anlamayacak bilmiyorum. Ama demek istedim.
Kitap ilerlemeye başladıkça içimdeki bu düşünce evrildi. Sanki Abdullah Bergusi Filistin davası içine girdikçe, gerçek bir kahramana dönüştü. Zekası, dehası ve parasıyla kendini adadığı bu dava onda da iyi mana da tezahür etti. Ailesi de müthiş bir teslimiyeti gösterdi doğrusu. Bu Filistin direnişinin iç yüzünü öğrenmek için okunması gereken bir kitap. Tavsiye ederim.
200 syf.
·Beğendi
Çoğu zaman karanlıktan ötürü yazamıyorum. Beni yazmaya iten etken ise direnişin kalemini tutma ve buradan dahi olsa direnişe ve İslam’a hizmet etme isteğidir.
 Bu yüzden şartlar ne olursa olsun, bu can bu bedende olduğu müddetçe direnişime devam edeceğim. 
Olurda ruhum bedenimi terk ederse şehit; yok bedenimde kalmaya devam ederse yine şehit olurum. Ama ilkinden farklı olarak ‘Yaşayan Şehit’ olurum…” Abdullah Galib Bergusi (2. kitabından alıntı ) Yanlışıyla doğrusuyla, dopdolu bir hayat. sen duruyorsun, ama koşan birileri var. Sen susuyorsun, konuşan birileri var. Sen boş beleş takılıyorsun, yorulan birileri var. Sen köşene çekilip etliye sütlüye karışmam bana ne diyebiliyorsun, ama aynı zamanda senin olan dava için ölen birileri var.Her Müslümanın içinde Kudüs sevgisi vardır, az veya çok. Şiddetli veya pasif Hayalin hayalimiz Derdin derdimiz... Bize bergusi gibi kahramanlar lazim İslamiyetin senin gibilere ihtiyacı var Rabbim gücüne güç katsin...
200 syf.
·Beğendi·9/10
Selamun aleykum
Bugün günümizde insanların "Biz ne yapabiliriz ki? Bizlerin ellerinden sadece dua etmek gelir." olan bu popüler sözlerini çürüten bir kitap. Elimizeen şok iş gelir. Bir doktor olarak, bir mühendis olarak belki bir ev hanımı olarak ... Elimizden gelen çok iş var. Evvela samimiyet.
Müslümanım diyorsak eğer, o halde sahiplenmemiz gerekmez mi tüm varlığımızla.
Rabbimizin adınınanıp bütün varlığımızla O'na yönelmemiz gerekmez mi? (Mizzemmil 8) O'na adanmış bir hayat ve ölümün dahi O'na olduğu bir Zafer..!
200 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabı henüz bitirdim ve farkettim ki, Filistin ve Filistin halkı gerçek İslam'ı yaşıyorlar, yaşamak istiyorlar ve bu uğurda zulmü, savaşı, ölümü de yaşıyorlar. Istedikleri sadece İslam. Öyle bir bilinç ki, öyle bir akide ki gerçekten bu bilincin diğer İslam ülkelerinde, ülkemizde olmadığını görmek çok ama çok üzücü ne yazık ki. Bize büyük bir bilinç dersi niteliğinde bir kitap hemde en gerçek hikâyelerle yazılmış. Kitaptan birkaç alıntı ile bitirmek istiyorum. "Herkes bilsin ki hayat birdir, Rabbimiz birdir. Ya izzetli, şerefli, haysiyetli, onurlu bir hayatı seçeceğiz ya da sadece Allah'ın rızasını gözettiğimiz şehadeti." "Sen özgür bir esirin elinde özgür bir kalemsin." "Çünkü ben karanlıklardan nefret ediyorum. Karanlığa lanet etmeyenlerden de nefret ediyorum." Allah tüm müslümanlara gerçek İslam'ı yaşamayı daha da evvel, gerçek müslüman olabilmeyi, bu bilinci, bu uyku halinin def-inin gerektiğini ve Müslümanlığın kardeşlikten geçtiğini anlamamıza yardım etsin inşaallah.
200 syf.
Her Filistin sevdalısının, her müslümanın muhakkak okuması gereken bir kitap.
-Alıntı
Galip Bergusi /Syf200
Kitap islam için İsrail tarihinde 67 müebbet ve 5200 yıl hapisle en çok ceza almış bir kahramanı, şahsiyeti tüm gerçekliğiyle anlatıyor..
200 syf.
·Puan vermedi
Okunması gereken otobiyografi tadinda bir Mücadele.
Siyonizmle,
Dost görünümlü casuslarla mücadele...

Nerede olursan ol,
Ne yapatsan yap,
Yolun Filistin' e çıksın.

Siyonistler korkak oğlu korkaktirlar..
Biliyorum, bir gün güneş kesinlikle doğacaktır. O gün belki çok uzaklarda ama kesinlikle doğacaktır. Şunu da çok iyi biliyorum ki Kuddûs olandan sonra Kudüs ve Kassam dışında bir şey yok.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yoldaki Mühendis
Alt başlık:
Filistin Kassam Komutanının Otobiyografisi
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055146177
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ekin Yayınları
"Eğer direnişe silahla destek olamazsam; kalemim ve mürekkebim direniş ve mukâvemet yolunda silahımdır."

Abdullah Galib Bergusi. Filistin Direniş Hareketi Kassam'ın Batı Şeria ve Ramallah'ta bilinen en meşhur komutanı. Kod adı Yoldaki Mühendis ya da Gölgeler Prensi olan Bergusi, Filistin tarihinde en çok ceza alan kişi. 67 müebbet ve ayrı ayrı onlarca yıl hapis cezası... 2003 yılından beri tek kişilik hücrede yaşıyor. Tutsak alınmadan önce İsrail'in tüm istihbaratını peşinden koşturan Filistin'in bu meşhur komutanı bedeni tutsak alınsa da zindanda kalemiyle kelimeleriyle direnmeye devam ediyor.

"Uzun zamandır tek kişilik karanlık bir hücrede yaşıyorum. O kadar uzun zaman ki artık senelerini saymakta acizim…

Tek kişilik karanlık hücreye konulmadan tam altı ay boyunca soruşturma merkezlerinde dolaştırıldım. Bu merkezlerde ölümü gördüm… Ölümle konuştum… O da benimle konuştu… Çok defa ölüme dokundum… Fakat el-Kahhâr olan Allah'ın yardımıyla ölüme galip geldim…

Siyonistler tarafından tutuklanmadan önce hayatımın en güzel yıllarını geçirdim. Başım dik ve yükseklerdeydi.

Mescid-i Aksa'nın kandillerinin yakılacağı yağın Filistin'e, özgür savaşçıların toprağına gelmesi çok yakındır…

Aydınlık yarınlar yakındır. Siyonistlerin, Allah'ın mübarek kıldığı Mescid-i Aksa'dan gitmeleri yakındır. Filistin'in emperyalizmden, işgalden ve zulümden özgürlüğüne kavuşacağı günler çok daha yakındır."
-Abdullah Galib Bergusi-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 832 okur

  • @safgan
  • Abdulgafur bor
  • Zeynep
  • Meruva
  • Acz
  • kitapbiriktiricisi
  • Derya Demir
  • Ramazan Külye
  • şeydâ*
  • Havva Zor

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%23.9
14-17 Yaş
%13
18-24 Yaş
%39.1
25-34 Yaş
%17.4
35-44 Yaş
%4.3
45-54 Yaş
%2.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%70.1
Erkek
%29.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%64.7 (176)
9
%14.7 (40)
8
%11 (30)
7
%4.4 (12)
6
%2.2 (6)
5
%1.8 (5)
4
%0.4 (1)
3
%0
2
%0.4 (1)
1
%0.4 (1)

Kitabın sıralamaları