Yoldaki Mühendis 2

·
Okunma
·
Beğeni
·
1129
Gösterim
Adı:
Yoldaki Mühendis 2
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055146634
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ekin Yayınları
Abdullah Galib Bergusi. Türkiyeli okur onu “Yoldaki Mühendis” kitabıyla tanıdı. Filistin’in yaşayan efsanevi komutanlarından birisi olan Bergusi İsrail tarihinde 67 müebbet ve 5200 yıl hapisle en çok ceza verilen kişi.

Otobiyografisini anlattığı ilk kitabında bizleri hayretlere düşüren ve heyecanlandıran Abdullah Bergusi, hayat hikâyesinin devamı olan bu ikinci kitabında bizleri yine heyecanlandırıp; hayretlere düşürüyor.

Yoldaki Mühendis 2 devam kitabında zindanda yaşadıklarını; işkence seanslarını, düşmanın onu çözmek için uyguladığı taktikleri ve aynı zamanda da kendi iç sorgulamasını mümkün olan en yalın haliyle okur ile paylaşıyor.

“…Çoğu zaman karanlıktan ötürü yazamıyorum. Beni yazmaya iten etken ise direnişin kalemini tutma ve buradan dahi olsa direnişe ve İslam’a hizmet etme isteğidir.

Bu yüzden şartlar ne olursa olsun, bu can bu bedende olduğu müddetçe direnişime devam edeceğim.

Olurda ruhum bedenimi terk ederse şehit; yok bedenimde kalmaya devam ederse yine şehit olurum. Ama ilkinden farklı olarak ‘Yaşayan Şehit’ olurum…”

-Abdullah Galib Bergusi-
152 syf.
·Beğendi·10/10
Filistin davası , İslam davası uğruna canından,sevdiklerinden, dünya nimetlerinden, malından vazgeçmiş bir adanmışlık Bergusi'nin adanmışlığı.Zalim Siyonistlere karşı vermiş olduğu mücadele adeta kanımı dondurdu, kimi yerde gözyaşlarıma hakim olamadım gözyaşlarım ona değildi aslında Allah'ı ve O'nun rızasını asıl gaye yapmıyarak sürdürdüğüm nefsimeydi. Siyonistlere karşı esir düşmeden önce cihat meydanında verilen bir mücadele esir düştükten sonra kabrim diye nitelendirdiği zindanda kalemiyle verdiği mücadelesini anlatıyor Bergusi. Neredeyse okuduğum her satır bir iç muhasebe şeklinde oldu onun mücadelesine karşı ezildikçe ezildim.
Silkelenip kendine gelmek isteyen herkes mutlaka okumalı.
160 syf.
·3 günde·10/10
En az ilki kadar harikaydı. İşgal altındaki filistin topraklarına gidenler bilir, belki Bergusi'nin kaldığı hapishanenin yanından geçenler olabilir. Ben de kendimi hayal ediyorum ordan geçerken. Orda olduğunu bildiğim birisi. Orda olmaması gerektiğini bildiğim birisi. İmanına şahit olduğum birisi. "Koca" İsrail'in zapt edemediği birisi. O'nun yolunda, O'nun inayetiyle imkansızlılar içinde kitap yazıp onu bize ulaştıran birisi. Ve aramızda sadece duvarlar var.
Yoldaki mühendis olmak için sanırım fazla tembelim.
Ama yoldaki mühendis aday adayı olarak inşallah ben de kınamacının kınamasından korkmadan; kalemimi aşındırabilirim, sesimi yükseltebilirim ve inşallah dirayetli olup, davasından asla şüphe etmeyen birisi olabilirim.
Okuyun arkadaşlar, en kötü; kalbinizin bir köşesinde durur.
160 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Hamas marslari ile büyüyen biri olarak ilgi ve hayranlik duyarak okudum..ve hamasin mücahidlerine hayranlığımı daha da arttırdı bu muhteşem kitap. . eskiden yaşanmış zannederken en güzel örnekleri, Allah’a adanmış tertemiz, mücadele dolu hayatları masalmış gibi dinlerken, bizimle aynı zamanda, aynı şartlarda, aynı imtihanlarda yaşayan bir güzel mü’minin hayatı verilir ellerimize ,okudukça direniş olur ,gözyaşı olur...kitabın son bölümünde yaşayan şehitten yoldaki muhendislere;tavsiyrler ,nasihatlar ve tehlikeler bölümünü hayatımın prensipleri haline getireceğim inşallah. .okumayan çok şey kaybeder. .şiddetle tavsiye ediyorum
152 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Filistin toprakları Siyonistler tarafından alındıktan sonra herşeyiyle mücadele veren bir Mühendis , sonrasında Komutan oluyor ve mezar gibi bir hücreye atılıp türlü türlü işkenceler yapılıyor.
Dışarda silahıyla mücadele eden bu komutan, içerde de kalemiyle bu savaşa devam edip siyonistleri korkutmayı başarıyor. Bu kitabı okuyan herkesin siyonist olan düşmanını yakından daha iyi tanıyacağına inanıyorum.
Bu büyük komutanın yaşadıklarını okurken tahayyül de zorlandığım çok yerler oldu.
Ve anladım ki bunları beşer olan insana yaptıran tek şey kuvvetli iman gücüdür!!!
160 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Denizim fırtınalı, fikrim dalgın
Kalbim acı çekmekte, ruhum daralmakta
Esir düştüm, işkence gördüm ama
Gizlilik dilimden düşmedi
Ruhum, acının şiddetinden Hâlık'a yükseldi
Hayır, göklere yükselme ruhum!
Daha noktalanmadı hikayem, daha Şehit olmadım...
160 syf.
Abdullah Galib Bergusi.Türkiyeli onu "Yoldaki Mühendis" kitabıyla tanıdı.Filistin'in yaşayan efsanevi komutanlarından birisi olan Bergusi İsrail tarihinde 67 müebbet ve 5200 yıl hapiste en çok ceza verilen kişi.
Birinci kitabında otobiyografisini anlatmıştı bu kitapta ise devamı niteliğinde zindanda yaşadıklarını; işkence seanslarını, düşmanın onu çözmek için uyguladığı taktikleri ve aynı zamanda da kendi iç sorgulamasını mümkün olan en yalın haliyle bizlerle paylaşıyor, şiddetle tavsiye ederim okuyun mutlaka.
160 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
67 kez müebbet ve 5200 yıl hapis
6 ay sorgu 10 yıl tek kişilik hücre
Her anı izlenen bir insan
Ve daha neler neler...
Hapis hayatını, ruh halini, nasıl yazdığını, yazarken nasıl zorluklar çektiğini, yazdıklarını nasıl dışarı çıkarttığını ve dahasını anlatan
Müthiş bir kitap
Şiddetle tavsiye ederim
152 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
ب
Yoldaki mühendis kitabında yaşamından bahseden Bergusi Yaşayan Şehit kitabında ölümle yaşamı arasındaki o ince çizgideki süreci anlatmış . Kitabı okurken bazı bölümlerde duygulandım bazı bölümlerde sinirlendim bazı bölümlerde kızdım . Bergusi orda siyonistlerin işkencesi altında dahi kalemiyle cihad ediyorsa sen dedim ne yapıyorsun ben ne yapıyorum biz ne yapıyoruz ? Kitabın son sayfalarını okurken içimde bir cesaret peydah oldu . Kalk dedi Beyt'ül Makdis'e gidiyoruz . Okulum ne olacak ya evim ailem peki gelecek hayallerim diye düşündüm sonra "Sakın korkma! Cesaretli ol!" dedi Bergusi . Elimde olsaydı dedim kalkar giderdim . Umrumda değil geriye kalan dünyalık. İşte kalemiyle cihad eden o mücahid sadece kurşun kalemiyle bize o cesareti aşılayacak kadar yaşadı davasını . Allah ondan razı olsun . Bir gün özgür Filistin'de özgürce gökyüzüne bakması duasıyla ..
160 syf.
·6 günde
Abdullah Galib Bergusi... Tam olarak 67 kez müebbet ve toplam 5200 seneye mahkum edilen İslam'ın Yaşayan Şehidi... İsrail, "Özgürlere Vefa" esir takasında Abdullah Galib Bergusi'nin hapisten çıkmasını reddetti. Kabrim ve tek kişilik hücrem dediği yerden yazmış olduğu bu kitaplar da TAM DAVA ADAMI olduğuna delildir. DAVASI İSLAM olan her bir bireyin okurken çok beğeneceği bir eser. İnsAllah en kısa zamanda diğer kitaplarının da çevirisi yapılır.SPOİLER İCERİR

"Eğer Abdullah Galib Bergusi ya da Ahmet Caberi veya Yahya Ayyaş gibi komutanlar başka bir millette ortaya çıksaydı onlar adına filmler çekilir, değerleri anlaşılsın diye nesilden nesile anlatılırlardı. İngiliz sömürüsüne başkaldırısı ve zulme direnişi temsil eden 'Cesur Yürek' filmi, Oscar ödülü almış tarihi bir yapımdır. 1996 yılında çekilmiş olmasına rağmen; insanlar sıkılmadan halen izlemektedirler.

Ahmet Yasin, Yahya Ayyaş, Ahmet Caberi ve Abdullah Galib Bergusi'nin hayatları da filmlere, kitaplara konu olmalıdır. Hikayeleri, yaşadıkları, hissettikleri nesilden nesile aktarılmalıdır. Çünkü gelecek kuşağın bu kahramanlardan çok şey öğrenmesi gerekir ki düşmana karşı mücadele edebilsin!"

Şeklinde yazmış Filistinli gazeteci yazar Yasir Zeâtire kitapta. Çok da güzel bir yere değinmis.

Kabir gibi tek kişilik hücrede 14 yıl geçiren Bergusi'nin hayatı da filme konu olmalı. Nesillerden nesillere aktarılmalıdır.
160 syf.
·1 günde·10/10
Acaba dünyada hangi medeniyet, hangi muharref din veya hangi ıdeoloji bağrında böyle ender şahsiyetler yetiştirmiş, hangi medeniyette böyle örnekler var, hangi medeniyette bu seviyede bir fedakarlık var?. Ben ekranlarda ve eselerde genellikle az bir pahaya kardeşlerini satanlara hatta kurşun sıkanlara şahid oldum.!
Bize örnek toplum olarak gösterdikleri Bati toplumu asla böyle neferler yetiştiremez. Bu eserdeki şahsiyet, kardeşim bizim medeniyetimizin ürünüdür. Bizim gururumuzdur,bizim onurumuzdur...

Kitabi başından sonuna kadar gururla okudum. Sahabe gibi yaşamak artık çağımızda mumkun degil, sahabe gibi dik durmak, zulme ve zalime karşı gelmek bir iki saatliğine bana hayal gibi degil, somut bir gerçek gibi geldi. Bir o kadar da utanç duydum ümmet olarak suskunluğumuzdan ve zilletimizden...
Bu kitap, imkansızlıkları mümkün kılmış, hayalleri gerçek yapmış.
Bu kitap, özgürlük kavramına realistçe yaklaşmış ve herkesin bildiğinden farkli bir bakış kazandırmış.
Bu kitap, sana misyonunu, kulluk görevini hatırlatıyor.
Bu kitap, sana dost gibi gördüğün gercek düşmanını anlatıyor.
Bu kitap, sana bana yazılmış, muhattabı sensin, benim ve hepimiziz.
Bu kitap, çok sey anlatıyor ... Sen de bundan mahrum kalma der, iyi okumalar dilerim ve kesinlikle tavsiye ederim.
160 syf.
Sayın begusinin şahsım adına takdire şayan hareketleri dolayısıyla asla kötü niyetli olmadığını düşünüyorum.
Ancak kitapta kullandığı dil ve uslup bazen kafamın karışmasına sebeb oldu.
Aşırı derecede önemli olan sağ duyu ve objektifliği kaybettiğini bazen fark ettim ancak bunu da bulunduğu durumun ciddi etkisinin olduğunu düşünüyorum.
Ancak genel anlamıyla kitabın fazla abartılmış bir macera romanı için sönük bir bitiş sergilemesi gerçekten üzdü.
Aslında bu sorun yazarlarımızın özgünlük adı altında edebi bir idol yüklenmemelerinden kaynaklandığını düşünüyorum.
Düşmanlarım bana ne yapabilir ki? Hapse konulmam halvet, öldürülmem şehadet, yurdumdan çıkarılmam ise hicrettir. Gerçek mahkûm, Allah'ın zikrinden uzak olandır. Hakiki esir ise nefsine köle olmuş kişidir.
Bir evladın babasına "kimsin sen" diye sormasının ne kadar zor olduğunu ancak bunu yaşayanlar bilirler!
Ne zaman İslam 'ın sizin yardımınıza ihtiyacı olduğunu anlayacaksınız! Artık hepimizin ölüm uykumuzdan uyanmamız ve çok ciddi bir şekilde mücadeleye koyulmamız gerekiyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yoldaki Mühendis 2
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055146634
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ekin Yayınları
Abdullah Galib Bergusi. Türkiyeli okur onu “Yoldaki Mühendis” kitabıyla tanıdı. Filistin’in yaşayan efsanevi komutanlarından birisi olan Bergusi İsrail tarihinde 67 müebbet ve 5200 yıl hapisle en çok ceza verilen kişi.

Otobiyografisini anlattığı ilk kitabında bizleri hayretlere düşüren ve heyecanlandıran Abdullah Bergusi, hayat hikâyesinin devamı olan bu ikinci kitabında bizleri yine heyecanlandırıp; hayretlere düşürüyor.

Yoldaki Mühendis 2 devam kitabında zindanda yaşadıklarını; işkence seanslarını, düşmanın onu çözmek için uyguladığı taktikleri ve aynı zamanda da kendi iç sorgulamasını mümkün olan en yalın haliyle okur ile paylaşıyor.

“…Çoğu zaman karanlıktan ötürü yazamıyorum. Beni yazmaya iten etken ise direnişin kalemini tutma ve buradan dahi olsa direnişe ve İslam’a hizmet etme isteğidir.

Bu yüzden şartlar ne olursa olsun, bu can bu bedende olduğu müddetçe direnişime devam edeceğim.

Olurda ruhum bedenimi terk ederse şehit; yok bedenimde kalmaya devam ederse yine şehit olurum. Ama ilkinden farklı olarak ‘Yaşayan Şehit’ olurum…”

-Abdullah Galib Bergusi-

Kitabı okuyanlar 321 okur

  • Bal
  • Melike Fırat
  • Şerife Nur Türköz
  • Gamze
  • RUHU REVAN
  • Muhammet yakan
  • Duman
  • Hüseyin
  • Bilal Enes Akman
  • الفقيرة إلى ربها. F.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%68 (70)
9
%11.7 (12)
8
%9.7 (10)
7
%1.9 (2)
6
%4.9 (5)
5
%1 (1)
4
%1.9 (2)
3
%0
2
%1 (1)
1
%0