Adı:
Yolların Sonu
Baskı tarihi:
Ocak 2010
Sayfa sayısı:
90
ISBN:
9789754378061
Kitabın türü:
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Bilsin cihan ki ben bu cihanın nesindeyim: Bir ülkünün mehabetinin zirvesindeyim. Dünya denen mezellete dalsın her isteyen; Ben ırkımın şeref taşan efsanesindeyim. Herkes bir özleyişle yaşar... Ben de öylece Altaylar'ın ve Tanrıdağ'ın çevresindeyim. Merdânelikle şöyle bakıp ayrılıklara Son menzilin hüzün dolu kâşânesindeyim. Artık veda zamanına pek fazla kalmadı; Yorgun ve kimsesiz ölümün bahçesindeyim...
(Tanıtım Bülteninden)

 
Her Türk evladının okuması gereken bir eser. Ben bu büyük adama yalnızca bir yazar gözüyle bakmıyorum, daha ilk kitabını okuduğumda zaten bende büyük bir tesir bırakmıştı. Ona bir usta, üstad gözüyle bakıyorum. Yalnızca ırkçılıktan yana değilim onu söylemek isterim. Türk'ün ırk babında değil tarih bakımından üstün olduğunu düşünüyorum. Tüm andaşlarımın da birlik olmasını ve bütünleşmesini isteyenlerdenim. Tanrı Dağlarına çıkıp gezdiğim mısralarda Türklüğü tüm damarlarımda hissettim. Böyle bir his ve duygu anlatılamıyor, okurken öyle bir huzura kavuşuyorum ki bunu açıklayamıyorum... Benden sonra gelecek olan nesle de güzel kitaplar okumalarını tavsiye ediyorum. Tarihinizi öğrenin, soyunuzu, şecerenizi, ırkınızı iyi öğrenin evlatlar! Siz bizim umudumuzsunuz... Bizden sonra bu dünyaya, bu vatana, bu doğaya sahip çıkacak, onları koruyup kollayacak olan sizlersiniz. Duyarlı olun, bilinçli olun, okuyun, öğrenin, öğretin, iyiyi ve kötüyü ayırt edin, zulme göz yummayın, doğayı sevin, tarihi-matematiği-bilimi sevin, dilinize sahip çıkın, vatanınızı sevin, kitapları sevin, ne olursa olsun ve ne yaşamış olursanız olun ailenizi sevin... Çünkü siz yalnız kaldığınızda size aileniz, milletiniz, vatanınız sahip çıkıyor.
Keşke edebi değeri olmayan ve birkaç satırda sanat yaptığını sanan yazarları değil de bu gibi usta yazarları okusanız. Temennim, sağlam kitaplar okumanızdan yanadır güzel gençlik. Esen kalın...
Kitap hakkında ekstra bir şey söylemeyeceğim 2.defa bitiriyorum. Şiirler, bir şiir kitabı yazılması amacıyla değil de Atsız'ın fevkalâde eserlerinden toplanıldığı için muazzamdır. Diğer eserlerini okuyanlar bilirler ki: Nihal Atsız kitaplarında şiirlerine çok önem verir; farzedin ki ruhundan katar ve aşırı duygu yüklü şiirler okursunuz. Bahsetmeden geçemeyeceğim, yazarın şahsiyetine saygınız olmayabilir ama eserlerini okumaktan çekinmeyin pişman olmazsınız :)

Benzer kitaplar

Bazı şiirleri daha önce okumuş aşık olmuştum. Onları tekrar bir bütün içerisinde okumak beni memnun etti. Yolların sonu, Topal asker, Türk kızı, Geri gelen Mektup ve Mutlak seveceksin bende yeri olan küt şiirler bu şiirlerin güzelliğiyle ilgili kimseye tartışmaya girmem. Kitapta kötü şiir yok. Hepsi anlam ve duygu içeren şiirler. Siyasi ideolojisinden nefret edebilirsiniz. Ama okumadan yargılanmasına tahammül edemiyorum. Ha sevmeyenler için küçük iskender gibi alternatiflerde var tabi ^--^ =)
Kitabın her bir sayfasında daha fazla gururlandım. Her kelime, her cümle, her dize bir daha okutturuyor kendini. Şahsen herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap. Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
Sevda gibi bir gizli emel ruhuna sinmiş;
Bir haz ki hayalden bile üstün ve derinmiş.
Gökten gelerek gönlüne rüzgar gibi inmiş,
Bir sır ki bu,ölsen bile açamazsın...

Anlatması imkansız olan öyle bir an ki,
Hülyadaki ses varlığının gayesi sanki...
Bak emrediyor:Daldığın alemden uyan ki,
Mutlak seveceksin beni, bundan kaçamazsın...

Kalbin benim olsun diyorum,çünkü mukadder...
Cismin sana yetmez mi? Çabuk kalbini sök,ver!
Yoktur öte alemde de kurtulmaya bir yer!
Mutlak seveceksin beni,bundan kaçamazsın...

Ram ol bana,ruhun yeni bir aleme girsin...
Yazmış kaderin:Aşkıma ömrünce esirsin!
Aklınla,şuurunla,hayalinle bilirsin.
Mutlak seveceksin beni,bundan kaçamazsın...

Hüseyin Nihal ATSIZ
Gerçek bir milliyetçi ve vatanperver bir şair, yazar. Deli Kurt ve Ruh Adam romanlarını okuduktan sonra şiirler yazdığını duyunca aldığım bir kitap. Çok beğendim arkadaşlar. 100 sayfanın ilk 50 sayfası sizi alıp uçurur. Milliyetçilikle ilgili çok güzel şiirleri var. Son 50 sayfa ise mükemmel aşk şiirleri ve dörtlüklerden oluşuyor. Aşırı milliyetçiliği göze batmasın, çok mükemmel dili var. Kafiyeler, ses uyumları, hece sayıları tam bir gerçek şair.

Ben etkilendim, okumak isteyene tavsiye ederim. Kısa, sürükleyici ve akıcı bir şiir kitabı.
Şimdi yalan yok bazı şiirlerini beğenmedim ama özellikle bir şiir vardı ki. Dağ filminde de duyduğumuz o kısmı içeren. İşte o şiire aşığım. Eh şiirine aşık olduğumuz bir şairi sevmemek olur mu ? Ağzına, eline, fikrine sağlık. İnşallah bizler Atsız'ın mirasına sahip çıkabilen gençler oluruz.
Şiir seviyorsanız bu kitabı muhakkak gözden geçirmenizi istiyor, iyi geceler diliyorum..
İlk okuduğum Atsız kitabıydı. Çok fazla şiir kitabı okumadığım için şiir kitabıyla başlamak istedim. Şiirleri okudukça şiirlerin çoğu bir yerden tanıdık geldi. O da Mustafa Yıldızdoğan 'ın eski şarkılarındanmış.Onun sesinden dinlediğim bestelenmiş halleri, ritimleri ile zihnimden sesler yankılandı. Özellikle " Topal Asker, Kahramanların Ölümü, Davetiye, Türk Kızı, Türklerin Türküsü, Sesleniş " şiirleri çok hoşuma gitti. Türklük bilinci,Tanrı Dağı ,Kür Şad,Alparslan,Mete, Cengiz, Atila,Tonyukuk, Kılıç Arslan ve daha fazlasını araştırmaya yöneltti.
Atsız'ın birkaç romanını okuduktan sonra sıra şiirlerine gelmişti kesinlikle beni yine yanıltmadı çünkü romanlarında var olan edebi tat şiirlerine de yansımış genel olarak tüm şiirleri beğendim lakin Kahramanların Ölümü,Yolların Sonu,Geri Gelen Mektup,Ay Yüzlü Güzel Konçuy, Sona Doğru en çok beğendim şiirleri gerçi saymakla bitmez ayrıca gayet akıcı bir kitap okumanızı tavsiye ederim .
İdealist bir insan, ancak bu kadar ruhundan şiirler yazabilirdi ve ancak bu kadar değer göremezdi. Bir gönül ülkesinde saltanat sürüp tahtsız. Taht kurdun gönüllerde, abide oldun Atsız!
Yolların Sonu
Hüseyin Nihal Atsız
Okuduğum ilk Atsız kitabı. Şiirler çok hoş ve yalın anlatımlı. Milliyetçilik içeren şiirlerinin yanı sıra aşk şiirlerine de rastlarız bu kitapta. Her Türk evladının kesinlikle okumasını tavsiye ederim. Şiirlerinden dersler çıkarmak da mümkün. En beğendiğim şiirleri Kahramanların Ölümü ve Geri Gelen Mektup.
Atsız gerçek bir milliyetçi ve vatanperver bir şair bunları şiirlerine de yansıtmış. Kitabın ilk 50 sayfası sizi alıp başka alemlere uçuracak cinsten. Son 50 sayfa ise harika aşk şiirleri ve dörtlüklerden oluşuyor. Aşırı milliyetçiliği göze batmasın. Çok mükemmel bir dili var. Kafiyeler, ses uyumları çok güzel. Kesinlikle okunmalı.
Bana kitap alışkanlığını kazandıran yazar, Bozkurtlar kitabını elime aldığımda bu ne kadar sayfa bitiremem ben bunu derken şu an 73. kitabımı bitirmiş üzerine inceleme yazıyorum.
Atsız benim dönüm noktamdır. Okumaya, sorgulamaya iten kişidir. Siyasi kişiliği olsun, edebi kişiliği olsun tamamiyle bir baş yapıt kişisidir. Diğer bütün kitaplarını okumuştum şiirlerini sağda solda okuduğum için bu kitabı okumayı erteliyordum. İçerisindeki şiirlerin çoğu ezberimde var ama tekrar zevk alarak okudum.
H.Nihâl Atsız’ı siyasi veya ideolojisi hariç değerlendirmek istiyorsanız bu kitabı okuyun derim kaleminin şiirde de iyi olduğunu göreceksiniz.

«Vaktiyle bir Atsız varmış...» derlerse ne hoş! Anılmakla hangi bir ruh olmaz ki sarhoş?
Binlerce öldüler... Ölmek yenilmek değil,  
Yüceltmektir şanını… 
Hüseyin Nihal Atsız
Sayfa 49 - Macar İhtilâlcileri
(...)
Sen böyle güzelken günahlarını
Korkarım Tanrı da sorası değil.
(...)
Hüseyin Nihal Atsız
Sayfa 61 - Ağıt, Ötüken Neşriyat
İthaf)
(Şehit tayyareci Kurmay yüzbaşı Kami’nin, Şehit J.Asb.Kd.Çvş Mustafa Sefa GÖK'ün ve tüm şehitlerimizin büyük hatırasına)

Gerilir zorlu bir yay
Oku fırlatmak için;
Gece gökte doğar ay
Yükselip batmak için.
Mecnun inler, kanını
Leyla’ya katmak için.
Cilve yapar sevgili
Gönül kanatmak için.
Şair neden gam çeker?
Şiir yaratmak için.
Dağda niçin bağırılır?
Feleğe çatmak için.
Açılır tatlı güller
Arılar tatmak için.
Göğse çiçek takılır
Solunca atmak için.
Tanrı kızlar yaratmış
Erlere satmak için.
İnsan büyür beşikte
Mezarda yatmak için.
Ve...........................
Kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için...
(...)
Saygı olsun bu çelik atlıların gök tuğuna,
Tuğu kaldırmış olan orduların başbuğuna.
(...)
Hüseyin Nihal Atsız
Sayfa 37 - Kömen, Ötüken Neşriyat
Adı yok,şehit!
Kefenin; Vatan,
Tabutun; Cihan,
Düşünüp övün,
Yaşıyor ünün...

Damarında kan,
Bir alev midir?
Yaşaman; roman,
Ölümün; şiir.
Sana yok ne taş,
Nede bir mezar,
Bu hayat; savaş,
Ebedi uzar...

Eşit olduğun,
Şu güneş; Tuğun,
Tabutum; Vatan,
Mezarın; Cihan
Adı yok yiğit,
Ebedi şehit...
Hüseyin Nihal Atsız
Sayfa 39 - Ötüken Neşriyat

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yolların Sonu
Baskı tarihi:
Ocak 2010
Sayfa sayısı:
90
ISBN:
9789754378061
Kitabın türü:
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Bilsin cihan ki ben bu cihanın nesindeyim: Bir ülkünün mehabetinin zirvesindeyim. Dünya denen mezellete dalsın her isteyen; Ben ırkımın şeref taşan efsanesindeyim. Herkes bir özleyişle yaşar... Ben de öylece Altaylar'ın ve Tanrıdağ'ın çevresindeyim. Merdânelikle şöyle bakıp ayrılıklara Son menzilin hüzün dolu kâşânesindeyim. Artık veda zamanına pek fazla kalmadı; Yorgun ve kimsesiz ölümün bahçesindeyim...
(Tanıtım Bülteninden)

 

Kitabı okuyanlar 580 okur

  • İrem Lale
  • Aslıhan Sansak
  • Elif Naz OKUMUŞ
  • Serdar Semih Uysal
  • Mustafa Yücel
  • İbrahim Pınar
  • Zarif YALÇIN
  • Zarif YALÇIN
  • Çikolatali OKUYUCU
  • Mücahit ÇINAR

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.1
14-17 Yaş
%7.6
18-24 Yaş
%29.4
25-34 Yaş
%34.1
35-44 Yaş
%15.3
45-54 Yaş
%4.7
55-64 Yaş
%2.4
65+ Yaş
%2.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40.5
Erkek
%59.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%64.7 (150)
9
%13.8 (32)
8
%8.2 (19)
7
%3.9 (9)
6
%3.4 (8)
5
%0.4 (1)
4
%0
3
%0.4 (1)
2
%0
1
%5.2 (12)

Kitabın sıralamaları