Yolpalas Cinayeti Selim İleri'nin Sonsözüyle

6,9/10  (9 Oy) · 
55 okunma  · 
6 beğeni  · 
761 gösterim
Halide Edib Adıvar'ın 1936 yılında Paris'te kaleme aldığı bir cinayet romanı, Yolpalas Cinayeti. Bu kısa roman, Adıvar'ın güçlü anlatımını göstermesi bakımından son derece değerli. Kitap, 1900'lerin başında Şişli'de bir konakta işlenen bir cinayetin görüldüğü dava ile başlıyor ve o yılların İstanbul'una dair gözlemler eşliğinde anlatılıyor. Dönemin İstanbul'unu, kentte yaşayan aydınların Türkiye'ye ve Avrupa'ya bakışlarını, yeni yeni bilincine varılan sınıf çatışmalarını gözler önüne seriyor.

Duygusallıkla yaklaştığımız romanlar vardır; Yolpalas Cinayeti benim için onlardan biri. Halide Edib Adıvar'ın en güçlü eserlerinden mi? Sinekli Bakkal kadar ünlü, Kalb Ağrısı kadar ince ve duyarlı, Handan kadar çarpıcı mı? Bunları bilemem. Ama Yolpalas Cinayeti'nin derin etkisi altında kaldığımı, yıllar yılı ondan izdüşümlerle yaşadığımı mutlaka söylemeliyim.
-Selim İleri-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2008
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9789750709876
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yaren Sıla Koç 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Halide Edip, bu romanında bir cinayetin arkasındaki masumiyeti anlatmakta. Roman, Akkız lakaplı bir kişinin Mükerrem adındaki adamı öldürmesini anlatmaktadır. Aslında bu cinayetin sebebi Akkız'ın küçüklüğüne yani yıllar öncesine dayanmaktadır. Olaylar genelde mahkemede geçmekte.
Kitabın içeriğinden bahsettiğim göre biraz da kendi yorumumu yapmak istiyorum. Bu tür kitapları oldum olası seven birisiyim. Belki de bu nedenle kitabı çok beğendim. Kitap yaklaşık 90sayfa olduğu için okumam bir günden daha kısa sürdü. Yolpalas cinayeti diğer kitaplara oranla daha az bilinse de ben okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Yalan söylemeyeceğim kitap başlarda çok sıktı, hatta kitabı anlamayıp 40.sayfa en başa dönüp tekrar başladım. İyi ki de yarım bırakmamışım. Bir cinayetten çok cinayetin arkasındaki masumiyeti anlatıyor. Mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum.

vurkan i 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Adıvar 'ın cinai roman denemesi.Kurgu açısından vb. beğendiğimi söyleyemem.Fakat vermek istediği mesajlar açısından önemli.İstanbul'un sosyetesinin gerçek yüzünü gözler önüne seriyor.Aslında bu insanlar özünü inkar eden sonradan görme züppe kişilikler.Babalarını annelerini dahi kahya sıfatıyla çağırıyorlar.Onlara dahi sıradan insandan öte aşağılayıcı davranıyorlar.Çocuk onlar icin gösteriş için pazarlık mal gibi süslenen hava atılan bir metadan ibaret.Diğer taraftan Adıvar klasiği Doğu-Batı kıyasları yine var.Ve de en önemli gönderme suçların ortaya çıkışını etkileyen etmenleri de yargılama yaparken göz önünde bulundurmak.Bu insan bunu neden yaptı onu bu noktaya getiren amiller neler bunlar tek tek incelenmeli.Kişi istemese de karşıdakinin sürekli tacizi ile farklı davranışlar sergileyebilir diyor.Sonunda ise masumiyeti cinayetten ayırıp bir nevi beraat ettiriyor.Bu romanı okurken aklıma artık popüler olan Çilem Doğan vakası geldi.Orada da etmenler farklı da olsa süreç ve sonuçlar benzer.

Zagor 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Klasik polisiye edebiyatında katilin kim olduğu üzerinde durulurken, 'Yolpalas Cinayeti'nde' cinayetin nedeni üzerinde durulmaktadır. Çünkü katilin kim olduğu kitabın başında bize servis edilmiştir. Sınıf farkını, adalet anlayışını, sonradan görmelerin ahlak anlayışını sorgulayan bir Halide Edib polisiyesi.

Senem Düvencioğlu 
27 Oca 17:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

1900'lerin başında Şişli'de bir konakta işlenen bir cinayetin görüldüğü dava ve o yıllardaki İstanbul'a ait gözlemler anlatılmakta.

Kitaptan; Selim İleri'nin son sözünden,

'Burada kendisine yakın, yatkın temalar, sözgelimi Doğu-Batı sorunu, sözgelimi Şişli sosyetesi, sözgelimi kentli-köylü tezatı yine karşımıza çıkar. Hatta, Şişli sosyetesi en belirgin çizgilerle ve en derli toplu biçimde çizilmiştir. Ne var ki, geri planda cinai romanda 'merhamet' aramak isteyen çok değişik, çok farklı bir Halide Edip'i yakalarız. Cinayetin arkasındaki 'masumiyet'i anlatmaktadır romancı.
...
Polisiye romanın tercihi olan 'cinayeti açıklama', katili iyice sakladıktan sonra gizli ipuçlarıyla gözler önüne seriverme' akışı, Yolpalas Cinayeti'nin benimsediği akış değil. Tam tersini ileri sürebiliriz: Romancı yalnızca masumiyeti anlatmak istemekte, dahası, katilin 'mazlumiyet'ine bizi çekip götürmektedir.

Azımsanacak, görmezden gelinebilecek bir girişim değil bu. Kaleme getirildiği tarih hatırlanırsa, 'yenilikçiliği' büsbütün hissolunacaktır.'

Sevda 
 19 Oca 2016 · Kitabı okudu

Halide Edip Adıvarın yazdığı polisiye romandır. Romanın kurgusu en çok Akkız üzerine kuruludur. Akkızın çocukluktan gençliğe kadar geçirdiği olayları,hayatında iz bırakan olayları gözler önüne sermiştir. Onun hayatında iz bırakan olaylar kazının öldürülmesi ve annesinin ölümüdür. Bunlara sebep olan Mükerremdir. Mükerrem sonunda cezasını bulur onun cezası ölüm olmuştur.

Bu kitap kimsenin kötülüğünün kar kalmayacağını eninde sonunda ilahi adaletin iyiden tarafa olacağıdır.

İstanbul sosyetisini, paraya düşkünlüklerini, gösteriş meraklısı olduklarından bahsedilmiştir.

Polat S. 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yolpalas Cinayeti adlı roman Halide Edip Adıvar'ın bir film yönetmeni edasıyla yazdığı ve okuru adeta seyirci gibi içine çeken bir eser.Roman bir mahkeme salonunda Akkız adında bir köylü kızın emmi oğlu Mükerrem'i neden öldürdüğüyle ilgili hakimin sorduğu suallere verdiği cevaplarla başlar.Ardından okuyucu yavaş yavaş olayların içine çekilerek bu final sahnesine kadar olan sürece nasıl gelindiğine dair inceden inceye işlenir, bilgilendirilir.Ortaya annesinin ölümünün ardından besleme olarak alınan bir kızın dramı çıkar.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Halide Edip'in 1936'da Paris'te yazdığı 75-80 sayfalık bir kısa romandır. Birkaç perdelik bir tiyatro havası da var eserin. İstanbul sosyetesinde işlenen bir cinayetin perde arkasını anlatır. Fail bellidir ama yine de sebepler üzerine odaklanmıştır.

Kitaptan 7 Alıntı

Yaren Sıla Koç 
 14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"... belki de doğru. Belki de insanlar birbirlerine kanla, sınıfla değil; inandığı şeyde iştirakle bağlanıyorlar."

Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 47 - Özgür Yayınları)Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 47 - Özgür Yayınları)
İlayda G. 
14 Nis 09:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Belki de doğru. Belki de insanlar birbirlerine kanla, sınıfla değil, inandıkları şeyde iştirakle bağlanıyorlar.

Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 41)Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 41)
Zagor 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Zenginlik fukaralık davası dünya kuruldu kurulalı güdülür. Buna halkın aç, tok davası dediği vardır. Aç, "Tok, açın halinden anlamaz," der. Tok, "Açlar hasetçidir," der. Hülasa aralarında bir uçurum ve daimi bir mücadele vardır.

Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 14 - Can Yayınları)Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 14 - Can Yayınları)
Yaren Sıla Koç 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Adaleti insanla tadil etmek insani ve lüzumlu bir harekettir."

Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 81 - Özgür Yayınları)Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 81 - Özgür Yayınları)
seher 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Akıl hastalığı klinikleri , daha doğrusu tımarhaneler başka hastanelerden pek farklı değildir.Delilerin,deli olmayanlara benzemesi çok korkunç bir şeydir.Delileri tetkik eden ister doktor,ister başka adam olsun mutlak içinden adeta kendi aklından şüphe etmeye başlarlar.

Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (42)Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (42)
Ali Yalçın 
29 Oca 22:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Çağdaş memleketlerdeki bunca hayvan koruma örgütleri sağlam bir terbiye esasına, toplumsal bir gerekliliğe dayanmaktadır. Bu, fertlere zayıfı koruma vazifesini telkin için yapılmıştır."

Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 63)Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 63)