Yolpalas Cinayeti Selim İleri'nin Sonsözüyle

6,9/10  (15 Oy) · 
76 okunma  · 
7 beğeni  · 
866 gösterim
Halide Edib Adıvar’ın 1936 yılında Paris’te kaleme aldığı bir cinayet romanı, Yolpalas Cinayeti. Bu kısa roman, Adıvar’ın güçlü anlatımını göstermesi bakımından son derece değerli. Kitap, 1900’lerin başında Şişli’de bir konakta işlenen bir cinayetin görüldüğü dava ile başlıyor ve o yılların İstanbul’una dair gözlemler eşliğinde anlatılıyor. Dönemin İstanbul’unu, kentte yaşayan aydınların Türkiye’ye ve Avrupa’ya bakışlarını, yeni yeni bilincine varılan sınıf çatışmalarını gözler önüne seriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2017
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9750724817
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yaren Sıla Koç 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Halide Edip, bu romanında bir cinayetin arkasındaki masumiyeti anlatmakta. Roman, Akkız lakaplı bir kişinin Mükerrem adındaki adamı öldürmesini anlatmaktadır. Aslında bu cinayetin sebebi Akkız'ın küçüklüğüne yani yıllar öncesine dayanmaktadır. Olaylar genelde mahkemede geçmekte.
Kitabın içeriğinden bahsettiğim göre biraz da kendi yorumumu yapmak istiyorum. Bu tür kitapları oldum olası seven birisiyim. Belki de bu nedenle kitabı çok beğendim. Kitap yaklaşık 90sayfa olduğu için okumam bir günden daha kısa sürdü. Yolpalas cinayeti diğer kitaplara oranla daha az bilinse de ben okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Yalan söylemeyeceğim kitap başlarda çok sıktı, hatta kitabı anlamayıp 40.sayfa en başa dönüp tekrar başladım. İyi ki de yarım bırakmamışım. Bir cinayetten çok cinayetin arkasındaki masumiyeti anlatıyor. Mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum.

vurkan i 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Adıvar 'ın cinai roman denemesi.Kurgu açısından vb. beğendiğimi söyleyemem.Fakat vermek istediği mesajlar açısından önemli.İstanbul'un sosyetesinin gerçek yüzünü gözler önüne seriyor.Aslında bu insanlar özünü inkar eden sonradan görme züppe kişilikler.Babalarını annelerini dahi kahya sıfatıyla çağırıyorlar.Onlara dahi sıradan insandan öte aşağılayıcı davranıyorlar.Çocuk onlar icin gösteriş için pazarlık mal gibi süslenen hava atılan bir metadan ibaret.Diğer taraftan Adıvar klasiği Doğu-Batı kıyasları yine var.Ve de en önemli gönderme suçların ortaya çıkışını etkileyen etmenleri de yargılama yaparken göz önünde bulundurmak.Bu insan bunu neden yaptı onu bu noktaya getiren amiller neler bunlar tek tek incelenmeli.Kişi istemese de karşıdakinin sürekli tacizi ile farklı davranışlar sergileyebilir diyor.Sonunda ise masumiyeti cinayetten ayırıp bir nevi beraat ettiriyor.Bu romanı okurken aklıma artık popüler olan Çilem Doğan vakası geldi.Orada da etmenler farklı da olsa süreç ve sonuçlar benzer.

Zagor 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Klasik polisiye edebiyatında katilin kim olduğu üzerinde durulurken, 'Yolpalas Cinayeti'nde' cinayetin nedeni üzerinde durulmaktadır. Çünkü katilin kim olduğu kitabın başında bize servis edilmiştir. Sınıf farkını, adalet anlayışını, sonradan görmelerin ahlak anlayışını sorgulayan bir Halide Edib polisiyesi.

Senem Düvencioğlu 
27 Oca 17:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

1900'lerin başında Şişli'de bir konakta işlenen bir cinayetin görüldüğü dava ve o yıllardaki İstanbul'a ait gözlemler anlatılmakta.

Kitaptan; Selim İleri'nin son sözünden,

'Burada kendisine yakın, yatkın temalar, sözgelimi Doğu-Batı sorunu, sözgelimi Şişli sosyetesi, sözgelimi kentli-köylü tezatı yine karşımıza çıkar. Hatta, Şişli sosyetesi en belirgin çizgilerle ve en derli toplu biçimde çizilmiştir. Ne var ki, geri planda cinai romanda 'merhamet' aramak isteyen çok değişik, çok farklı bir Halide Edip'i yakalarız. Cinayetin arkasındaki 'masumiyet'i anlatmaktadır romancı.
...
Polisiye romanın tercihi olan 'cinayeti açıklama', katili iyice sakladıktan sonra gizli ipuçlarıyla gözler önüne seriverme' akışı, Yolpalas Cinayeti'nin benimsediği akış değil. Tam tersini ileri sürebiliriz: Romancı yalnızca masumiyeti anlatmak istemekte, dahası, katilin 'mazlumiyet'ine bizi çekip götürmektedir.

Azımsanacak, görmezden gelinebilecek bir girişim değil bu. Kaleme getirildiği tarih hatırlanırsa, 'yenilikçiliği' büsbütün hissolunacaktır.'

Sevda 
 19 Oca 2016 · Kitabı okudu

Halide Edip Adıvarın yazdığı polisiye romandır. Romanın kurgusu en çok Akkız üzerine kuruludur. Akkızın çocukluktan gençliğe kadar geçirdiği olayları,hayatında iz bırakan olayları gözler önüne sermiştir. Onun hayatında iz bırakan olaylar kazının öldürülmesi ve annesinin ölümüdür. Bunlara sebep olan Mükerremdir. Mükerrem sonunda cezasını bulur onun cezası ölüm olmuştur.

Bu kitap kimsenin kötülüğünün kar kalmayacağını eninde sonunda ilahi adaletin iyiden tarafa olacağıdır.

İstanbul sosyetisini, paraya düşkünlüklerini, gösteriş meraklısı olduklarından bahsedilmiştir.

siyal 
11 Haz 18:48 · Kitabı okudu · 3 günde

Halide Edip'in normal edebi türlerinin dışında bir kitabı. Ama yazım tarzı ve dili aynı. Yazıllıdığı yılların yaşam tarzına ışık tutması kitabın bir artısı. Cinayet romanları açısından bakıldığında da hoş bir hikayesi var. Çözümlemesi kolay.

Polat S. 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yolpalas Cinayeti adlı roman Halide Edip Adıvar'ın bir film yönetmeni edasıyla yazdığı ve okuru adeta seyirci gibi içine çeken bir eser.Roman bir mahkeme salonunda Akkız adında bir köylü kızın emmi oğlu Mükerrem'i neden öldürdüğüyle ilgili hakimin sorduğu suallere verdiği cevaplarla başlar.Ardından okuyucu yavaş yavaş olayların içine çekilerek bu final sahnesine kadar olan sürece nasıl gelindiğine dair inceden inceye işlenir, bilgilendirilir.Ortaya annesinin ölümünün ardından besleme olarak alınan bir kızın dramı çıkar.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Halide Edip'in 1936'da Paris'te yazdığı 75-80 sayfalık bir kısa romandır. Birkaç perdelik bir tiyatro havası da var eserin. İstanbul sosyetesinde işlenen bir cinayetin perde arkasını anlatır. Fail bellidir ama yine de sebepler üzerine odaklanmıştır.

Kitaptan 13 Alıntı

Madam Tutli Putli 
 08 Eyl 18:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Siz kırk beş kuruşun iştira kuvvetini biliyor musunuz?
Nasıl bilmem. Biz Karagümrük'te beş boğaz bazen bir hafta kırk beş kuruş bulup yiyemezdik.
Daha iyi ya... Fukaranın halinden anlarsınız, acırsınız.
Acımam ki. Bu asırda acımak kelimesini medeni milletlerin kullanmadığını işitmediniz mi ?

Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 25 - Can Yayınları)Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 25 - Can Yayınları)
İlayda G. 
14 Nis 09:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Belki de doğru. Belki de insanlar birbirlerine kanla, sınıfla değil, inandıkları şeyde iştirakle bağlanıyorlar.

Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 41)Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 41)
Yaren Sıla Koç 
 14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"... belki de doğru. Belki de insanlar birbirlerine kanla, sınıfla değil; inandığı şeyde iştirakle bağlanıyorlar."

Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 47 - Özgür Yayınları)Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 47 - Özgür Yayınları)
Zagor 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Zenginlik fukaralık davası dünya kuruldu kurulalı güdülür. Buna halkın aç, tok davası dediği vardır. Aç, "Tok, açın halinden anlamaz," der. Tok, "Açlar hasetçidir," der. Hülasa aralarında bir uçurum ve daimi bir mücadele vardır.

Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 14 - Can Yayınları)Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 14 - Can Yayınları)
Yaren Sıla Koç 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Adaleti insanla tadil etmek insani ve lüzumlu bir harekettir."

Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 81 - Özgür Yayınları)Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 81 - Özgür Yayınları)
siyal 
09 Haz 21:24 · Kitabı okudu · İnceledi

Şimdi bu tabiî kadının huzuru, oradaki bayanları, canlı bir kadının önünde titreyerek, zemberek üstünde dönen, hasta bir sanatkârın yarattığı, bir sürü moda kuklasına benzetmişti.

Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 27)Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 27)
seher 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Akıl hastalığı klinikleri , daha doğrusu tımarhaneler başka hastanelerden pek farklı değildir.Delilerin,deli olmayanlara benzemesi çok korkunç bir şeydir.Delileri tetkik eden ister doktor,ister başka adam olsun mutlak içinden adeta kendi aklından şüphe etmeye başlarlar.

Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (42)Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (42)
siyal 
09 Haz 21:27 · Kitabı okudu · İnceledi

— Çocuk hâlâ yukarıda ağlıyor. Sacide bu akşam münasebetsizlik etti. Bu saatte el kadar yavruyu yatağından kaldırmak sanki marifet mi?
Rıfkı acı bir sesle cevap verdi:
— Çocuk da bu bayanlar için bilezik gibi, otomobil gibi zenginlik göstermeliği...

Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 29)Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 29)
siyal 
11 Haz 18:41 · Kitabı okudu · İnceledi

Adaleti ihsanla tadil etmek insanî ve lüzumlu bir harekettir. İnanıyorum ki, insanları sırf kuru bir adaletle muhakeme etsek hepimizi belki kapamak lâzım gelecek kadar içimizde tehlikeli temayüller vardır. Adaleti ihsanla –yani anlayışla– tadil etmek her adalet teşekkülünün şiarıdır. Büyük bir dünya şairi, ihsanın –bu manada– en namdar hükümdara, tacından ve tahtından çok yaraşacağını söylüyor. Ve diyor ki, yeryüzünde adalete lütuf ve anlayış karıştırdıkları zaman, insanlar en çok samedaniyetin birer mümessili oluyorlar. Büyük bir Fransız kadını, “Anlamak affetmektir,” demişti.
...
İsterseniz ceza verin, fakat anlayın. Ve cezası bittikten sonra bu genç hayata yaşamak fırsatını verin. Cemiyete borcunu ödesin, fakat canıyla değil, onu bir gün cemiyete iade edin.

Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 57)Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 57)
2 /