Yorgun Anılar Zamanı

7,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
432 gösterim
İki ters, iki yüz... Sokaktan biri geçti az önce, karşı eve girdi. Rahatladım, daha erken, katlanamayız birbirimize. Koyu karanlıklarda belki, aynı yatakta bedenlerimizi sakınarak uyurken. Erken sabahlarda biraz, henüz uyku mahmurluğundan sıyrılmadan. Bayramlarda, zorunlu aile ziyaretlerinde, kısa sürelerde, ancak.

2004 Yunus Nadi Öykü Ödülü sahibi Ayşe Sarısayın, yeni öykülerini topladığı kitabı Yorgun Anılar Zamanı'nda yine kadın kahramanların arasında geziniyor. Masallar arasında büyüyen bir kız çocuğu, gördüğü mutlu evliliklerin bozulup dağıldığına tanık olmuş bir genç kız, kendi hüzünlü geçmişinden torununu sakınan bir anneanne ve evliliğini sürdürememiş kadınlar... Ayşe Sarısayın, değerlerin sarsılmaya yüz tuttuğu toplumumuzda kadının ne olursa olsun ayakta kaldığını, kalabileceğini gösteriyor bize. Böylece biz bu hüzünlü ama dirençli kadınlarda mutlaka kendimizden bir şeyler buluyoruz. Yorgun Anılar Zamanı, ölçülü, şiirsel dili ve inandırıcı anlatımıyla Ayşe Sarısayın'ın öykü yolculuğunda yepyeni bir durak ve öykü edebiyatımızda iz bırakacak birkitap.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750704680
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Evren Erarslan 
 25 Tem 22:45 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mühendis yazarların kitapları çok daha başarılı oluyor. Bunun formülünü bilemiyorum ama bana daha detaycı geliyor. Bazı anıları o kadar güzel anlatıyorlar ki, Murat Gülsoy da bunu yaşamıştım, keza Oğuz Atay, Aslı Erdoğan, Cem Akaş, hatta yurtdışına gidelim Boris Vian, Dostoyevski'de de durum aynı.
Neyse bir işe yaramayan tespitten kitaba geçelim :)
Bu kitabı ödül alması nedeniyle okumaya başladım. Kitap 2005 Sait Faik Hikaye Armağanını almış. Dümdüz hikayeler var. Ancak bunu olumsuz anlamda söylemiyorum. Tamamı ile sade ve anlatmak istediğini yorgun biçimde anlatmış. Başlık çok güzel seçilmiş o açıdan.
Özellikle 2. kısımdaki hikayeler birbirlerini çok güzel takip ediyor.
Başka kitaplarını da okuma isteği uyandı içimde.
Tavsiye ederim.
Ayrıca Behçet Necatigil'in kızıymış Ayşe Sarısayın. Bunu bilmiyordum.

Kitaptan 5 Alıntı

"Okudukça, iç dünyan da hızla zenginleşiyor. Bir daha vazgeçemiyorsun. Zaman bulunca okumak yerine, okumaktan arta kalan zamanlarda yaşayın."

Yorgun Anılar Zamanı, Ayşe Sarısayın (Sayfa 56)Yorgun Anılar Zamanı, Ayşe Sarısayın (Sayfa 56)
Evren Erarslan 
25 Tem 22:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"İki yılını yalnızca okuyarak geçirdiğin zaman, tüm yaşamında ne kadar az okuduğunu anlıyorsun. Okudukça, iç dünyan da hızla zenginleşiyor. Bir daha da vazgeçemiyorsun."

Yorgun Anılar Zamanı, Ayşe SarısayınYorgun Anılar Zamanı, Ayşe Sarısayın
Evren Erarslan 
25 Tem 22:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Nerede ve kiminle olursan ol, hep hayatımda ol dedi, ölene kadar. Hepsi buydu, on sözcük. On sözcük yaşanamayan ve asla yaşanamayacak olanları, tüm kabullenmeleri nasıl da anlatabildi!"

Yorgun Anılar Zamanı, Ayşe SarısayınYorgun Anılar Zamanı, Ayşe Sarısayın
Evren Erarslan 
25 Tem 22:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Yataktan kalktıktan sonra da sürdürdüm, zaman buldukça okumak yerine, okumaktan arta kalan zamanlarda yaşamayı."

Yorgun Anılar Zamanı, Ayşe SarısayınYorgun Anılar Zamanı, Ayşe Sarısayın