Yorgun Savaşçı

7,9/10  (20 Oy) · 
106 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.400 gösterim
Esir Şehir Üçlemesi’nde Millicileri İşgal Kuvvetleri’nin baskısı altındaki İstanbul’da anlatan Kemal Tahir, ‘Yorgun Savaşçı’da onları Anadolu’ya gönderir. ‘Yol Ayrımı’nda yan karakterlerden biri olarak karşımıza çıkan Cehennem Topçu Cemil, ‘Yorgun Savaşçı’nın baş kahramanıdır. İstanbul’a geldiğinden beri, bir türlü üzerinden atamadığı yorgunluğu sanki dinlendikçe çoğalan Cemil, bir yandan aşık olup evlendiği teyze kızı Neriman ile her şeyi bırakıp uzakta bör köyde yaşamayı isteycek kadar bıkkın; diğer yandan Anadolu’ya geçip Milli Mücadele’de ön saflardayer almayı isteyecek kadar da cesurdur. 1919 ve 1920 yıllarında İstanbul’daki örgütlenmeleri ve Anadolu direnişini anlatan ‘Yorgun Savaşçı’, Cumhuriyet’in kuruluşuna giden sürecin romanı olarak da okunabilir.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2005
 • Sayfa Sayısı:
  538
 • ISBN:
  9789752731608
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurten Ulaba 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üçlü serinin devamı olmasa da öbür kitapları tamamlayıcı bir şekilde yazılmış. İttihat Terakki partisine mensup insanların kurtuluş savaşı ve sonrasında yaşadıkları anlatılmış.

ihtiyar 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Klasik Kemal Tahir kitabı, ben çok beğeniyorum. Bu romandan uyarlanarak yapılan film, ülke tarihinde ilk yakılan film ünvanına sahiptir. Sırf bu nedenle okuyun derim.

Tuğba Karakaya 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tarih anlatan romanları çok seviyorum. Kemal Tahir okumayı ,tarihin tamamını değilde sadece bir kesitini anlatmasını çok seviyorum. Anlattığı hikayelerin başı yok sonu yok. Sadece zamandan bir kesit. Yani kitapta kurtuluş savaşından bir kesit anlatmış Kemal Tahir. Ancak kitap bittiğinde Kurtuluş Savaşı kazanılmamıştı. Bloğumda daha detaylı yorumumu bulabilirsiniz :

http://hayalimdekikutuphane.blogspot.com.tr/...asc-kemal-tahir.html

Kitaptan 2 Alıntı

Gamze 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dostlar yağmaya koyulmakta düşmanlara parmak ısırtır. Tanrı bir yerde çöküş belirtisi göstermesin...

Yorgun Savaşçı, Kemal Tahir (Sayfa 50)Yorgun Savaşçı, Kemal Tahir (Sayfa 50)

"Sonra bu bitmez tükenmez yorgunluk...Dinledikçe artan bu pelteleşme...Otuz üç yaşındayken yüz yaşındaymışsın gibi yaşamaktan bu usanmışlık... Sevdiğin kadını bile adam gibi özlemeye üşendiren bu..."

Yorgun Savaşçı, Kemal Tahir (Sayfa 20 - İthaki)Yorgun Savaşçı, Kemal Tahir (Sayfa 20 - İthaki)