Yorum ve Aşırı Yorum

8,0/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
3 beğeni  · 
584 gösterim
Edebiyatta ve sosyal bilimlerde, metinlerin anlamını yorumlamak en önemli uğraşlardan biridir. Öyleyse, bir metinden çıkarılacak anlamın sınırları var mıdır? Yazarın niyetlerinin bu sınırların belirlenmesinde rolü var mıdır? Bazı okumaları "aşırı yorum" olarak değerlendirebilir miyiz? "Yorum ve Aşırı Yorum", bu soruları tartışmak üzere felsefe, edebiyat kuramı ve eleştiri alanının en önemli adlarını bir araya getiriyor. Umberto Eco, kitabın temelini oluşturan üç yazısında, "yapıtın niyeti"nin, olası yorumların sınırlarını nasıl belirlediğini ortaya koyuyor. "Eco"nun yazılarının ardından, filozof Richard Rorty, edebiyat kuramcısı Jonathan Culler ve eleştirmen-yazar Christine Brooke-Rose kendi bakış açılarından "Eco"nun savlarına karşı kendi görüşlerini sergiliyorlar. Kitabın son yazısını Eco'nun bu eleştirilere verdiği yanıt oluşturuyor. "Yorum ve Aşırı Yorum"da Eco, Dante'den Gülün Adı'na, Foucault Sarkacı'ndan Chomsky ile Derrida'ya uzanan başdöndürücü zihinsel yolculuğunda her zamanki gibi aydınlatıcı ve son derece esprili. Metinlerin anlamı konusundaki tartışmalara getirdiği çok önemli katkıyla "Yorum ve Aşırı Yorum", edebiyat kuramıyla ilgilenen okurların olduğu kadar, yoıum sorunuyla ilgilenen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789755106953
 • Orijinal Adı:
  Interpretation and Overinterpretation
 • Çeviri:
  Kemal Atakay
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Deniz Keskin 
16 Şub 11:01 · Kitabı okudu · 33 günde · 8/10 puan

Eco yakın zamanda aramızdan ayrıldı. Kitapları ciddi anlamda miras niteliği taşıyor. Bu kitap da bu mirasın en değerli parçalarından bir tanesi. Teorisini açıklayan pratiklere de yer veriyor.

makif demir 
19 Eyl 13:54 · Kitabı okudu · 106 günde · 7/10 puan

Kitap güzel bir girişi olan, ancak konferans tarzında bir çalışmanın ürünü olduğu için tam olarak beklentilerimi karşılamayan bir kitap. özellikle 1. ve 3. bölüm değerlendirmeleri kişiye; yorum,metin okuma,aşırı yorum, metni yorumlarken düşülen duygusal yaklaşım ve hatalar konusunda güzel doneler sunmaktadır.

Kitaptan 2 Alıntı

makif demir 
11 Eyl 01:24 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

yazarın erişilmez niyeti ile okurun tartışmaya açık niyeti arasında, asılsız bir yorumu boşa çıkaran metnin saydam niyeti vardır.

Yorum ve Aşırı Yorum, Umberto Eco (Sayfa 87)Yorum ve Aşırı Yorum, Umberto Eco (Sayfa 87)

Kitapla ilgili 1 Haber

Can Yayınları Umberto Eco kitaplarının indirimli fiyatlarını açıkladı!
Can Yayınları Umberto Eco kitaplarının indirimli fiyatlarını açıkladı! Can Yayınları Genel Müdürü Can Öz, Umberto Eco’nun ölümünün ardından aldığı bir kararla, yazarın kitaplarında indirim yapacaklarını duyurmuştu. Yayınevi bugün kitapların yeni satış fiyatlarını açıkladı.