Yufka Yürek Sürgün Öncesi Hikayeler

8,1/10  (31 Oy) · 
122 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.369 gösterim
Dostoyevski, bu romanında, saf ve büyük bir aşkın öyküsünü anlatıyor. Şiirsel bir hava içinde geçen öyküde, ateşli bir ruh coşkunluğunun canlı bir anlatımını bulacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
ASLI 
19 Kas 2015 · Kitabı okudu · 14 günde · 8/10 puan

Sonunda mutluluğu bulmuş Vasya'nın onu kaybetmemek için gösterdiği büyük çabaya ve o çabanın Vasya'yı aklından etmesine şahit oluyoruz bu kitapta. Vasya üzerine çok yoğunlaştım çünkü üzerine yüklenen sorumluluk için fazla endişeli olması bana kendimi hatırlattı. Bazı sorumluluk anlarında insanın delirmemesi elde değil. İşte Dostoyevski yi insan ruhu üzerindeki yoğun tahlilleri için bile sevebiliriz. Arkadi ise arkadaşına çok değer veren, onun sağlığı ve mutluluğu için elinden geleni yapan biri. Ne yazık ki Vasya, bir yufka yürekli!

Emre Şeyda 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aşık olan Vasya'nın elinde bulunan işi yapmaktansa devamlı onun yanına gitmesi ve nişanlanması ardından da bir panikle biriken işlerini yapma sürecini anlatıyor kitap. Çok kuru bir özet oldu gibi gözüküyor bu doğru ama içerik olarak bu kısa öykü o kadar derin ki. Okuduğum da Vasya kadar gerilmedim desem yalan olur. Bir işi bitirme ve yetiştirme derdini oldukça iyi bilirim (işi yetiştireceğim diye hastanelik olmuştum) kitap gerçekten de inanılmaz etkiledi ve bazı şeylerin sağlığımızdan önemli olmadığını gösterdi.

Allah yardımcımız olsun.

Spoiler.
Kitapta Vasya aklını yitiriyordu benim hastalığım ise Panik Atak olarak kendisini gösterdi. (Teşhis kondu) Bu şekilde kalp hastası olanlar da biliyorum. İş yetiştirme artık hepimizi mahvediyor maalesef.

Çıkarsız, temiz bir aşk.. Aşıklardan birinin üzerine aldığı büyük sorumluluk ve aklını yitirmesi.. Kurgu, anlatım, olaylar o kadar güzel ki; yaşayarak okudum.

vecihi 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Romanın baş karakterlerinden Vasya mutluluğun doruklarına ulaştığı anda "Neden bu kadar mutluyum?","Bu mutluluğu hak edecek ne yaptım?" diyerek kendini neredeyse ölümün kucağına atacak hale sokmasının anlatıldığı kısa hikaye..Dostoyevski'nin diğer romanlarına göre kesinlikle zayıf kalan bu kısa öykü bir yazarın mutluluğun en üst düzeyindeyken nasıl bu kadar uçuruma sürüklendiği anlatmakta.

Burak Çiftci 
21 Oca 02:56 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Dostoyevski'nin tarzını iyi anlatan öykülerinden biri fakat ben pek sevmedim bu öyküyü.bi aşkı ve evlenme hayallerini bu denli rahatsız edici duruma düşürmesi garip geliyor.çok kısa bi öykü. erken bitmesi ve aklınızda bir sürü sorularla bitmesi rahatsız etti biraz.

Kitaptan 13 Alıntı

Yalan
Yalan öyle nüfuz etmişti ki insanların diline...'' doğruyu söylemek gerkirse '' diye bir kalıp var.

Yufka Yürek, DostoyevskiYufka Yürek, Dostoyevski

Bu mutluluğu hak edecek ne yaptım? Ne yaptım, söyle bana? Bak! Çevremizde ne çok insan, ne çok gözyaşı, neşesiz ve bayramsız ne çok gündelik yaşam! Ya ben... Ben!.. Onun gibi bir kız beni seviyor!.

Yufka Yürek, DostoyevskiYufka Yürek, Dostoyevski
Alev 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tabii ki kıt kanaat yaşayacağız, ama mesut olacağız; yani bir masal olmayacak tabii; bizim mutluluğumuz kitaplardakine benzemeyecek: Biz gerçekten mutlu olacağız!..

Yufka Yürek, DostoyevskiYufka Yürek, Dostoyevski
Ali Yalçın 
18 Oca 18:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Güçlüleriyle, güçsüzleriyle, yoksulların kulübeleriyle, zenginlerin gösterişli mutluluk kaynakları saraylarıyla bütün bu dünya, akşamın karanlığında sırası gelince kaybolacak, koyu mavi gökyüzüne duman gibi yükselecek fantastik, sihirli bir düşe benziyordu."

Yufka Yürek, Dostoyevski (Sayfa 293)Yufka Yürek, Dostoyevski (Sayfa 293)
Emine Çoban 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Arkadi, uzun zamandır sana sormak istiyordum:"Nasıl oluyor da beni bu kadar iyi tanıyorsun?"
Arkadi:
- Seni ne kadar sevdiğimi bilseydin, bana bu soruyu sormazdın, dedi.
- Evet, evet Arkadi. Biliyorum, çünkü bana neden bu derece bağlı olduğunu anlayamıyorum. Hatta sana diyeceğim ki, bu duygu bazen içime acı oluyordu. Kaç kez, uykuya dalarken (çünkü her gece son düşüncem hep sen oluyordun) gözlerim yaşlarla doluyordu... Çünkü.. çünkü.. Beni ne çok sevdiğini hissediyordum ama, sana minnetimi göstermek için elimden bir şey gelmiyordu.

Yufka Yürek, Dostoyevski (Sayfa 65)Yufka Yürek, Dostoyevski (Sayfa 65)

"Belki hep yoksul kalacağız, ama emin ol ki bir ömür mutlu olacağız. Bu bir hayal olamaz değil mi? Mutluluk avucumuzun içinde değil mi Arkaşa?"

Yufka Yürek, DostoyevskiYufka Yürek, Dostoyevski

"...hem sen bir hayal kurucusun, bu da iyi bir şey değil, hatta daha fazlasını söyleyeceğim; insanın aklına bu kadarı zarar verir"

Yufka Yürek, DostoyevskiYufka Yürek, Dostoyevski

Bir gün sana dair yazacak yer olursa,o yerde ilk karşılaşmamızı anlatırım; Bu bir şey ifade etmeyen boş bir hikayedir.Ama ben ondan tam bir piramit yaptım

Yufka Yürek, DostoyevskiYufka Yürek, Dostoyevski

— Dinle, Arkaşa! Böyle düşündükten sonra tavanın başımıza çökmesinden de korkabiliriz…

Yufka Yürek, Dostoyevski (Varlık Yayınları (e-pup))Yufka Yürek, Dostoyevski (Varlık Yayınları (e-pup))
2 /