Yufka Yürek Sürgün Öncesi Hikayeler

8,1/10  (50 Oy) · 
177 okunma  · 
47 beğeni  · 
1.927 gösterim
Dostoyevski, bu romanında, saf ve büyük bir aşkın öyküsünü anlatıyor. Şiirsel bir hava içinde geçen öyküde, ateşli bir ruh coşkunluğunun canlı bir anlatımını bulacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
ASLI 
19 Kas 2015 · Kitabı okudu · 14 günde · 8/10 puan

Sonunda mutluluğu bulmuş Vasya'nın onu kaybetmemek için gösterdiği büyük çabaya ve o çabanın Vasya'yı aklından etmesine şahit oluyoruz bu kitapta. Vasya üzerine çok yoğunlaştım çünkü üzerine yüklenen sorumluluk için fazla endişeli olması bana kendimi hatırlattı. Bazı sorumluluk anlarında insanın delirmemesi elde değil. İşte Dostoyevski yi insan ruhu üzerindeki yoğun tahlilleri için bile sevebiliriz. Arkadi ise arkadaşına çok değer veren, onun sağlığı ve mutluluğu için elinden geleni yapan biri. Ne yazık ki Vasya, bir yufka yürekli!

Doğacan Usta 
22 Oca 00:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Evleneceği kızın sevgisinden dolayı yarım kalan işini tamamlamakta gecikmiş ve bunun paniğiyle telaş içinde arkadasininda pozitif yönlendirmelerle yetistirmeye çalışmış fakat bunu başaramamıştır. Evleneceği kızı kaybetme korkusu, patronuna duyduğu mahcubiyet, arkadasina verdiği sözü tutamamak onu yiyip bitiriyor.

Meral Benimser 
 31 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ofisteki arkadaşımın masasında kitabı günlerce gördüm. Bir gün İstanbul'a giderken ''ver yolda okuyayım '' dedim ve kitabı aldım , bir çırpıda okudum. Ben Dostoyevski nin kitaplarını inanılmaz seviyorum. Okuyorum . Çok yalın bir gerçekçilikle yazıldıkları için olsa gerek günlerce etkisinden çıkamıyorum. Kitabın karakterleri hakkında konuştuğumuzda boğazım düğüm düğüm oluyor. Henüz hiç Dostoyevski okumamış arkadaşlar varsa mutlaka okumalarını öneriyorum.
spoiler ---
"min-net-tar-lık-tan!" diye kekeledi arkada, herkes cevabını şaşkınlıkla dinledi ve hepsi minnettarlıktan delirmeyi çok garip ve inanılmaz buldu.''
*Minnet ve sorumluluk duygusu ağır bastığı için mutluluğunu gereği gibi yaşayamayan, mutlu olmayı beceremeyen ve sonunda deliren Vasya'nın öyküsünü içimde hissettim...

Emre Şeyda 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aşık olan Vasya'nın elinde bulunan işi yapmaktansa devamlı onun yanına gitmesi ve nişanlanması ardından da bir panikle biriken işlerini yapma sürecini anlatıyor kitap. Çok kuru bir özet oldu gibi gözüküyor bu doğru ama içerik olarak bu kısa öykü o kadar derin ki. Okuduğum da Vasya kadar gerilmedim desem yalan olur. Bir işi bitirme ve yetiştirme derdini oldukça iyi bilirim (işi yetiştireceğim diye hastanelik olmuştum) kitap gerçekten de inanılmaz etkiledi ve bazı şeylerin sağlığımızdan önemli olmadığını gösterdi.

Allah yardımcımız olsun.

Spoiler.
Kitapta Vasya aklını yitiriyordu benim hastalığım ise Panik Atak olarak kendisini gösterdi. (Teşhis kondu) Bu şekilde kalp hastası olanlar da biliyorum. İş yetiştirme artık hepimizi mahvediyor maalesef.

Sercan Bacak 
31 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

55 sayfalık kısaltılmış halini okuduğum halde beni derinden etkileyen kısacık bir öykü. Dostoyevski Gerçekten insan psikolojisini en gerçekçi şekilde tahlil edebilmekte. Okuyucusuna duygu yüklü bir dünya sunmaktadır. Ani şekilde inişli ve çıkışlı duygu birikintilerini hissettirebilmektedir. Bu eserinde mutluluğa kavuşan kahramanın nasıl kendisini kederli bir duruma düşürdüğünü akıcı vede sade bir dille içimize işleyecek şekilde kaleme almıştır.

Çıkarsız, temiz bir aşk.. Aşıklardan birinin üzerine aldığı büyük sorumluluk ve aklını yitirmesi.. Kurgu, anlatım, olaylar o kadar güzel ki; yaşayarak okudum.

Yunus Bozkuş 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yine bir kısa Dostoyevski romanı ile karşı karşıyayız. İnsanın ruhsal yaşantısını gözler önüne seren Dostoyevski bu romanda iki dostun ki bence aynı annelerden olmasalar da kardeşlerin hikayesine değinmiştir. Gerçek dost nasıl olmalıdır bu romanda gayet güzel bir şekilde ele alınmış. Ayrıca insan yoksulluklar içinde de mutlu olabilir mi ? sorusuna da değinilmiş. Romanın bir diğer güzel kısmıda bazen sevdiğimiz şeyler uğruna yapmamız gereken işleri ne kadar çok boşladığımızı da bize göstermektir diye düşünüyorum. Ben oda yayınlarından çıkma 95 sayfalık olanını okudum. Gayet hoş bir hikaye tavsiye ederim...

vecihi 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Romanın baş karakterlerinden Vasya mutluluğun doruklarına ulaştığı anda "Neden bu kadar mutluyum?","Bu mutluluğu hak edecek ne yaptım?" diyerek kendini neredeyse ölümün kucağına atacak hale sokmasının anlatıldığı kısa hikaye..Dostoyevski'nin diğer romanlarına göre kesinlikle zayıf kalan bu kısa öykü bir yazarın mutluluğun en üst düzeyindeyken nasıl bu kadar uçuruma sürüklendiği anlatmakta.

Burak Çiftci 
21 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Dostoyevski'nin tarzını iyi anlatan öykülerinden biri fakat ben pek sevmedim bu öyküyü.bi aşkı ve evlenme hayallerini bu denli rahatsız edici duruma düşürmesi garip geliyor.çok kısa bi öykü. erken bitmesi ve aklınızda bir sürü sorularla bitmesi rahatsız etti biraz.

Kitaptan 30 Alıntı

Yalan
Yalan öyle nüfuz etmişti ki insanların diline...'' doğruyu söylemek gerkirse '' diye bir kalıp var.

Yufka Yürek, DostoyevskiYufka Yürek, Dostoyevski

Bu mutluluğu hak edecek ne yaptım? Ne yaptım, söyle bana? Bak! Çevremizde ne çok insan, ne çok gözyaşı, neşesiz ve bayramsız ne çok gündelik yaşam! Ya ben... Ben!.. Onun gibi bir kız beni seviyor!.

Yufka Yürek, DostoyevskiYufka Yürek, Dostoyevski
Yunus Bozkuş 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Mutluluk
Belki yoksul bir hayat yaşayacağız ama mutlu olacağız. Bu bir hayal olamaz, değil mi ? Mutluluğumuz şuracıkta, avucumuzun içinde, sahiden mutlu olacağız, değil mi ?

Yufka Yürek, Dostoyevski (Sayfa 12 - Oda Yayınları)Yufka Yürek, Dostoyevski (Sayfa 12 - Oda Yayınları)
Alev 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tabii ki kıt kanaat yaşayacağız, ama mesut olacağız; yani bir masal olmayacak tabii; bizim mutluluğumuz kitaplardakine benzemeyecek: Biz gerçekten mutlu olacağız!..

Yufka Yürek, DostoyevskiYufka Yürek, Dostoyevski
sinan kaan 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dün için üzülme ve yarına bak...

Yufka Yürek, Dostoyevski (Sayfa 27 - Kültür yayınları)Yufka Yürek, Dostoyevski (Sayfa 27 - Kültür yayınları)
Emine Çoban 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Arkadi, uzun zamandır sana sormak istiyordum:"Nasıl oluyor da beni bu kadar iyi tanıyorsun?"
Arkadi:
- Seni ne kadar sevdiğimi bilseydin, bana bu soruyu sormazdın, dedi.
- Evet, evet Arkadi. Biliyorum, çünkü bana neden bu derece bağlı olduğunu anlayamıyorum. Hatta sana diyeceğim ki, bu duygu bazen içime acı oluyordu. Kaç kez, uykuya dalarken (çünkü her gece son düşüncem hep sen oluyordun) gözlerim yaşlarla doluyordu... Çünkü.. çünkü.. Beni ne çok sevdiğini hissediyordum ama, sana minnetimi göstermek için elimden bir şey gelmiyordu.

Yufka Yürek, Dostoyevski (Sayfa 65)Yufka Yürek, Dostoyevski (Sayfa 65)
Ali Yalçın 
18 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Güçlüleriyle, güçsüzleriyle, yoksulların kulübeleriyle, zenginlerin gösterişli mutluluk kaynakları saraylarıyla bütün bu dünya, akşamın karanlığında sırası gelince kaybolacak, koyu mavi gökyüzüne duman gibi yükselecek fantastik, sihirli bir düşe benziyordu."

Yufka Yürek, Dostoyevski (Sayfa 293)Yufka Yürek, Dostoyevski (Sayfa 293)

Bir gün sana dair yazacak yer olursa,o yerde ilk karşılaşmamızı anlatırım; Bu bir şey ifade etmeyen boş bir hikayedir.Ama ben ondan tam bir piramit yaptım

Yufka Yürek, DostoyevskiYufka Yürek, Dostoyevski
3 /