·
Okunma
·
Beğeni
·
7009
Gösterim
Adı:
Yukarı Mahalle
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755709079
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Tortilla Flat
Çeviri:
Püren Özgören
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Birinci Dünya Savaşı ve Büyük Buhran yıllarının boğucu atmosferinde yerleşik kalıpların dışına taşanların, gelecek kaygısı taşımayan ama bugünü de sonuna kadar yaşayanların, sistemin dışında kalmakta direnenlerin, beş parasız aylak takımının hikayesi Yukarı Mahalle.

Sıra dışı ilişkileri, tuhaf alışkanlıkları, durduk yere çıkan kavgaları, renkli karakterleri ve hatta köpekleriyle dostluğun, dayanışmanın, fedakârlığın ama illa ki neşenin kol gezdiği bu sokaklarda yoksulluk bir üzüntü, işsizlik bir yoksunluk olmaktan çıkıyor.

Küçük insanların hikayelerinden dev yapıtlar yaratan dünya edebiyatının usta kalemi John Steinbeck’in Tatlı Perşembe ve Sardalye Sokağı’yla oluşturduğu üçleme Yukarı Mahalle’yle tamamlanıyor.
228 syf.
·10/10
Anneannem 70 yaşında ve alzheimer hastası. Kendinden küçük 2 kardeşi ve kendisinden büyük abisi de alzheimer hastası. En büyük ablaları 87 yaşında ve cin gibi bilge bir kadın.

Bayram ziyaretinde bu büyük teyzemdeyiz. Mecburi gittiğim ortamlarda can sıkıntıma ilaç olsun diye hep kitap taşırım. O gün çantamda kitabımı gördü.
''Ben yaşayan tarih kitabıyım. Her şey aklımda. Anneannen adını bile hatırlamıyor. Çünkü ben çok kitap okurdum zihnimi hep çalıştırdım pas tutmadı'' dedi ve bana 1968 basımlı bu kitabı hediye etti. Kitabı seyretmenin, sararmış yapraklarını okşamanın henüz tadına doyamadım. Sıkıcı gelen bayram ziyaretleri artık büyük teyzeme giderken bir zevke dönüşecek. Belki birkaç kitap daha verir.

Bu da böyle nasihatli bir inceleme olsun. Büyük teyzemin sözlerine kulak verin ilerde alzheimer olmayın.
192 syf.
·8/10
Kütüphanede gezinirken şans eseri denk geldin.. Steinbeck'i seven biri olarak ilk yayımlanan kitabı olduğunu söylemek isterim arkasını okuduğumda da güncel hayattan bir ses gibi geldi. Ayrıca "komedi" kelimesini görünce de bunu okumalıyım dedim. Insan arada gülmek istiyor zira. Ki öyle de oldu kahkahalar attığım gulumsedigim ve içten bulduğum bir yandan da hüzne boğulduğum zamanlar oldu. Akıcı hızla okuyabileceginiz bi kitap zira dili zorlamıyor sizi fazla edebi diyemem bundan ötürü lakin gerçekten halkın içinden insanları görüyor ve izliyorsunuz bundan ötürü beni çok mutlu etti. Onların arasında sofrasında gibiydim. Sanki sobanın kenarında testilerden beraber şarap içiyor şarkı söylüyorduk. Arkadaşlığın doğuşunu izledim ve de kederlendim. Çünkü minik ayrıntılar aslında çok güzel dokunuyor kalbinize. Keşke böyle dostlarım olsa diyeceksiniz sonunda.. Beklenmedik bi sondu ve içim buruk diyebilirim no spoilers sustum:) OKUYUN pişman olmazsınız cidden.
192 syf.
·3 günde
Az bilinen ama çok guzel bir Steinbeck eseri daha.. Okudukça hayranlığım katlanarak artıyor. Yukarı Mahalle, bir üçlemeye dahil olan kitap. Aklım çok karışık bu konuda çünkü öncesinde okuduğum Sardalye Sokağı ve Tatlı Perşembe'den önce mi sonra mi okunuyor çok tartışılmıştı, bazı arkadaşlarım ilk kitap dediler bazı arkadaşlarım son kitap dediler, ne hikmetse kitabin arka kapağında bile son kitap ile üçleme tamamlaniyor diyor ama bana kalırsa bağımsız bir kitap önce de sonra da okunabilir. :) Neyse gelelim kitaba, nasıl bu kadar yetenekli olabiliyorsun, böyle güzel eserler verebiliyorsun sevgili yazarım? Böyle yetenekli bir yazarın sadece 'fareler ve insanlar' kitabıyla biliniyor olması da ayrı acı verici.. bütün devleşmiş eserleriyle ayrı boyutta bir yazar, her bir eserinin ayrı bir önemi var mutlaka okuyun.. Böyle eserlerin kıyıda köşede kalmaması gerekiyor okumalı, okutulmalı ve öncelikli olarak tavsiye edilmeli. Herkese keyifli okumalar.
192 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Düşünün yoksulsunuz ve hiç birseyiniz yok çoğunlukla hırsızlık yaparak hayatınızı devam ettiriyorsunuz ve bir sabah uyandiginizda artık zenginsiniz (bu kitap okunur iyi okumalar)
192 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Dünya tarihinin büyük kısmı savaşlar ve büyük kriz dönemlerinden oluşuyor. Kitaplarda savaşan ülkeleri , komutanları,kriz anında kaybedenleri ve kazananları ve kriz anında ön planda olan kişileri görürüz.

Peki savaşların ve krizlerin dışında kalan insanlar adı hiçbir yerde geçmeyenlere ne olur? Onları hakkında ne biliyoruz.
Dünya da bir şeyler oluyor ama herkes ön tarafı biliyor hiç arka tarafı bilen yok gerçek kaybedenleri konuşan yok sonra savaşın çaldığı hayatlar hiçbir kayıt da geçmiyor.

İşte bazı yazarlar vardır olayların görünmeyen yüzünü anlatır. John Steinbeck onlardan biri Gazap Üzümleri ile beni kendine hayran bırakan yazarımız Buhran dönemiyle alakalı verdiği eserleriyle olayların görünmeyen yüzünü kalbinize bir ok atarak anlatıyor.

Bu eser Gazap Üzümleri kadar duygusal olarak ağır basmıyor lakin unutulan insanları çok iyi bir şekilde anlatıyor. Efendim kitapta bir grup genç insanın serserilik ile geçen hayatını anlatıyor. Yazarın Fareler ve İnsanlar adlı eseri bu esere göre nasıl daha çok tanınmış şaşırıyorum. Çünkü bu eser bana göre daha iyi Fareler ve İnsanlar Kitabından.

Kitabı okurken ben çok eğlendim. Bir çırpıda okunuyor zaten sizi sıkmadan kah gülümseten kah suratınızı asan bir eser. Savaş zamanlarında savaşı az buçuk görmüş insanların kendi fakir hanelerinde savaşı hiç umursamayıp kendi yağlarında kavrulmasını anlatan sade hikayemiz bence edebiyat dünyasında hakkettiği rağbeti görmüyor.

Yukarı Mahalle aslında bir üçlemenin ilk adımı diğer adımlar ise Sardalya Sokağı ve Tatlı Perşembe. Buhran Dönemlerini iyi bir şekilde kullanan yazara bir şans verirseniz eğer bu zamana kadar neden şans vermedim diye pişman olacaksınız..
192 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Merhaba;
Öncelikle tekrar hatırlatmak istiyorum Yukarı mahalle bir üçlemenin ilk kitabı. Devamında Sardalye Sokagı ve Tatlı Perşembe geliyor.
John Steinbeck zaten çok sevdiğim yazarlar arasında fakat Yukarı Mahalle kitabı bambaşkaydı. Hem sizi gülümseten hem duygulandıran ve yer yer kızdıran bir kitap.
Okumuş olanlar için şöyle bir örnek verebilirim. Size hissettirdiği duygular Fareler ve İnsanlar ile İnci kitabı karışımı diyebilirim.
İçerisinde Yukarı Mahalle de yaşayan sevgili Danny ve onun dostlarının hikayesini okuyacaksınız. Önce hepsine çok kızacak ama sonra hepsini çok seveceksiniz. Hepsi de bazı olumsuz eylemlerine karşılık, çok temiz ve iyi niyetli insanlar.
Çok gerçek bir dostluk örneği okudum ve şimdi merakla Sardalye Sokağını okumayı bekliyorum.
Herkese şimdide keyifli okumalar dilerim.
Youtube kanalım için;
https://www.youtube.com/...YAdpca9gSpXaa33F04Cw
192 syf.
Her kentin bir "yukarı mahalle"si mutlaka var; kıyıda kalmış, unutulmuş. O mahallelerde yaşayan, özünde iyi fakat, zora düştüklerinde de üç kağıda yatmaktan asla kaçınmayan gariban insanların kendine özgü öyküleri de var.

Herkes bir yaşam sürer. Biz farzedelim ki; sonunda yapılan bütün kötülükler unutulsun ve hep güzel hatıralar anılsın, konuşulsun.

Steinbeck'in duyguyu mizahla harmanladığı eseri Yukarı Mahalle'ye davetlisiniz. Keyifli okumalar.
192 syf.
·Beğendi·10/10
John Steinbeck külliyatını yapmaya çalıştığım, aslında hak ettiği övgüyü almadığını düşündüğüm bence Dünya Edebiyatı'nın en önemli yazarlarından biri...
"Yukarı Mahalle" bir üçlemenin ilk kitabı onu sırayla;
-Sardalya Sokağı
-Tatlı Perşembe takip ediyor.
Üçlemeyi çok ara vermeden okumayı planlıyorum.
Yine muhteşem bir eser okudum. Her kitabında hayranlığım artıyor.Cümleleri oya gibi işlemesine bayılıyorum. Bu onun anlattığı olayları yaşamanıza neden oluyor. Yukarı Mahalle'de okurken o mahallede yaşadım. Açlık sınırında yaşayan arkadaşların bir testi şarap bulduklarında kendilerini dünyanın en mutlu insanı saymalarına tanık oldum.Rengarenk karakterleri olan buldukları her şeyi paylaşan fedakâr, bir anda kavgaya tutuşup sonra unutan, bazen içlerinde kötülük olmasa da şartlar gereği hırsızlık yapan, insanlara yardım etmeye çalışan bu arkadaşları çok sevdim. Okurken tebessüm ettim.Onlar için mutluluk paradan daha önemliydi. Her okuduğum kitabı gibi kesinlikle tavsiyemdir.
192 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Ben daha önce diğer iki kitabı okuduğum ve sona bu kitabı bıraktığım için Yukarı Mahalle'yi serinin ilham kaynağı olarak gördüm.Yukarı Mahalle ipsiz sapsız takımından beş kişinin enteresan hikayesini bizlere sunuyor. Birbirlerini seven ama birbirlerine asla tam olarak sadık olamayan, her duruma farklı bahaneler üretebilen, bol bol içen ve sonu genellikle kavgayla biten içmelerinin sonu gelmeyen bu kafadarların hikayesi. Kitabı en başından beri yüzümde bir tebessümle okudum. Kitabın içindeki karakterler zaman zaman genel ahlak kurallarına aykırı davransalar bile bu davranışlarını komik kılıflara uydurmayı çok iyi becermişler. Her şeye rağmen arkadaşlığı, bir arada olmanın mutluluğunu çok güzel anlatan bir kitap.Kesinlikle tavsiyemdir. Kitaplarla ve sevgiyle kalın..
192 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
John Steinbeck'ten okuduğum 3.kitap olur kendileri ve sırası çok tartışmalı olan bir üçlemenin ilk kitabı. Sardalye Sokağı ve Tatlı Perşembe ile devam ediyor sıra. Yukarı Mahalle için ilk kitap diyenler de vaar, son kitap diyenler dee. Ama duyduğum kadarıyla karakterler bağlantılı olmadığı için ne kadar sorun olabilir diye başladım ben de Yukarı Mahalle'den.
John Steinbeck zaten Gazap Üzümleri ile gönülleri çeldi ve her eseri o yüzden okumadan bile çok kıymetli şu an benim için.
Bu kitaba da gelirsek gerçekten kitabın arka kapağında da yazdığı gibi "küçük insanların hikâyelerinden dev yapıtlar yaratan Steinbeck". Kitapta bir dostluk hikayesi okuyoruz. Kavgalarıyla, tuhaf alışkanlıklarıyla, farklı karakterleriyle, köpekleriyle, fedakarlıklarıyla, yoksulluklarıyla neler yaşadıklarını okuyoruz Danny ve Danny'nin arkadaşlarının. Kimi zaman hüzünlendim okurken, kimi zaman da keyifle okudum. Sonunda ise bir anda işler çok değişti ve hiç beklenmedik şekilde bitti. Kitabı buruk kapattım bitirdiğimde. Benzer şeyi Gazap Üzümleri'nde de yaşamıştım ama o daha bir üst seviyeydi tabi.
İyi ki çok geç olmadan keşfetmişim de çoğu eserini alabildim yazarın. Basımları olmayacak artık o yüzden bulmak bir hayli zor oldu benim için de. Okuyacak olanlara şimdiden iyi okumalar diliyorum.
192 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatımda okuduğum nadir kitaplardandır.. uzaktan bakıp eleştirdiğiniz bazı insanların iç dünyasını bu kdr güzel aktaran başka bir kitap hatırlamıyorum.. herşeyden öte yaptıkları her kötü şeye vicdanlarını rahatlatacak onurlu bir gerekçe bulmaları bambaşka bir bakış açısı kazanmanızı sağlıyor..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yukarı Mahalle
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755709079
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Tortilla Flat
Çeviri:
Püren Özgören
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Birinci Dünya Savaşı ve Büyük Buhran yıllarının boğucu atmosferinde yerleşik kalıpların dışına taşanların, gelecek kaygısı taşımayan ama bugünü de sonuna kadar yaşayanların, sistemin dışında kalmakta direnenlerin, beş parasız aylak takımının hikayesi Yukarı Mahalle.

Sıra dışı ilişkileri, tuhaf alışkanlıkları, durduk yere çıkan kavgaları, renkli karakterleri ve hatta köpekleriyle dostluğun, dayanışmanın, fedakârlığın ama illa ki neşenin kol gezdiği bu sokaklarda yoksulluk bir üzüntü, işsizlik bir yoksunluk olmaktan çıkıyor.

Küçük insanların hikayelerinden dev yapıtlar yaratan dünya edebiyatının usta kalemi John Steinbeck’in Tatlı Perşembe ve Sardalye Sokağı’yla oluşturduğu üçleme Yukarı Mahalle’yle tamamlanıyor.

Kitabı okuyanlar 686 okur

  • Mert Kaya
  • kitap kokusu
  • emrah yvz
  • Sümeyye
  • Halil Gökçe
  • Zeynep
  • nejla güldalı
  • Efna Erbay
  • Ayhan ÇETİNKAYA
  • Epîlya

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.7
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%16.5
25-34 Yaş
%36.3
35-44 Yaş
%25.3
45-54 Yaş
%9.9
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%45.2
Erkek
%54.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.7 (44)
9
%13.7 (34)
8
%19.4 (48)
7
%15.3 (38)
6
%6.9 (17)
5
%2 (5)
4
%0.8 (2)
3
%0.8 (2)
2
%0.8 (2)
1
%0