Yukarı Mahalle

8,2/10  (29 Oy) · 
95 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.282 gösterim
Danny, yüzyıllar önce Kaliforniya'ya gelmiş İspanyol yerleşimcilerin neslinden bir paisano'dur. Arkadaşlığa paradan çok önem veren Danny, aniden bir mirasa konup iki eve birden sahip olunca, sokaktaki diğer arkadaşlarına kapılarını açar. Bu grubun özgürlük aşkı ve maddi dünyaya duydukları nefret, onları heyecanlı ve çoğu zaman komik maceralara sürükler. Ta ki, Danny, yeni yaşamındaki sorumluluklardan sıkılıp ortadan kaybolana kadar...

Steinbeck'in edebi ve ticari başarı kazanan ilk önemli eseri olan Yukarı Mahalle, aynı zamanda onun en komik romanı.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789751409164
 • Orijinal Adı:
  Tortilla Flat
 • Çeviri:
  Ayşegül Çetin Tekçe
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Taner durmaz 
22 May 06:47 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Düşünün yoksulsunuz ve hiç birseyiniz yok çoğunlukla hırsızlık yaparak hayatınızı devam ettiriyorsunuz ve bir sabah uyandiginizda artık zenginsiniz (bu kitap okunur iyi okumalar)

Halil Yavuz KAYA 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

17 bölümle, birbirine bağıntılı, harikulade bir anlatımla hikayelendirilmiş bu kitapta bence en dikkat çeken konu; Maddi dünyadan nimetlerinden ziyade arkadaşlık, gönül zenginliğinin getirisi dostluğun vurgulanması oldu.
Ne diyordu yazar, kitabının ön sözünde:
"Danny'nin evi dediğinizde, çevresini iyilik ve neşe, sevgi ve sonunda da derin bir keder veren bir takım adamların oluşturduğu bir guruptan söz ettiğiniz düşünülür. Zira Danny'nin evinin kral Arthur' un Yuvarlak Masasından aşağı kalır yanı yoktur; Danny'in dostları da kral Arthur'un şövalyelerinden pek farklı değildirler. İşte bu kitap, bu adamların nasıl bir araya geldiğini, bu gurubun nasıl gelişip güzel ve bilge bir topluluğa dönüştüğünü anlatır.
Sonra devam eder Steinbeck, "Ne Danny diye bir adam, ne Danny' nin dostları ne de öyle bir ev vardı. Danny bir doğa tanrısıydı, dostlarıysa rüzgarı, göğü ve güneşi temsil eden ilkel simgelerdir." demesinler diye, olan biteni kağıda dökmekte fayda var. Bu kitap hem bugün, hem de gelecekte böyle sözde düşünürlerin bu öyküye dudak büküp ahkam kesmelerini önlemek için yazılmış bir tarihçedir. Diyor.
Evet yazarımız bunlar not düşerken ben haddim olmasa da Bazı noktaları deşelemem gerektiğine inanıyorum...
Kitabın giriş bölümünde karakter belirleme aşamasında;
Candanlık, yakınlık,dostluğu, maddi dünyayı boş vermişlikle, Özgürlüğü , sadece boş hayaller kurmak, işsiz, güçsüz, avare günler içinde debelenmek, serseri bir ruh haliyle lümpen bir yaşam yolu çizmek, şarabın dibini bulup karın doyurmayı çalıp, çırpmak yöntemiyle aramak gibi sunulması "doğru mu?" ya da "var olan gerçek mi ?" diye duygu karmaşası içinde kaldım ve beni bu dürtü kitabın sonuna dek bırakmadı.
Sadece bu değil di. Bir başka dürtü de; Tam bir dalavere, yalanlar yumağı, kurnazlıklar çemberinden geldi. Hikayenin kahramanları yine kendileri gibi yoksul, derbeder arkadaşları "Korsan" lakaplı olanların elde avuçta ki varidatını elde etme çaba ve planlarındaki gibi. Ya da 200 doları var diye yaşca kendinden çok daha büyük bir bayanla "Madam Moleres" gibi.beraber olmayı meziyet, başarı, yada hayatın galibiyet zevki gibi sunulması...Bana " bu olumsuzluklar neyin nesi " dedirtti.
Ama yinede akıcı bir tarafı var kitabın...
İyi okumalar dileğimle...

Burak Erdoğdu 
11 Eyl 10:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tam bir kenar mahalle romani. Merak etmediğiniz insanların duymak istemeyeceğiniz hikayeleri. Yoksaydiklariniz ve serin bir akşam üzeri tesadüfen karsilastiginizda yolunuzu degistirdiklerinizin öyküsü. Yalin duru ve carpici. Yukarı Mahallede yaşanılanlar bambaşka hayatların acı gercekleri. Dokunmak görmek ve orada olduğunu bilmek istemediklerinizin sessiz cigligi... Steinbeck yine dislanmislarin tutunamayanlarin ve talihsizlerin sesini duyurmus...Keyifli okumalar.

Ezgi Aylanç 
28 May 21:28 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yukarı Mahalle, tam bir kenar mahalle romanı. Günübirlik işlerde çalışan insanlar, çingeneler, ellerine geçen üç kuruş parayı içkiye yatıranlar, evde aç bekleyen çocuklar, yaşı geçkin ama parası olan kadınları mutlu eden parasız erkekler, kendilerine mutluluk aramak için gelen erkeklerden şarap ya da başka hediyeler talep eden kenar mahalle dilberleri, kendilerine bile bakamayacak durumdalarken hayvan sevgisinden vazgeçemeyip pek çok köpek besleyen zavallılar... Her insan ayrı bir hikayedir ya tam da öyle işte.
Steinbeck romanlarını seviyorum, anlattığı hikayeler sıradan insanlar üzerine olsa da güzel yollardan vuruyor insanı. Şu sıra araya farklı bir yazar almadan bir solukta kitaplarını okumaya çalışıyorum fakat bu kitap beni biraz yordu. Tadı alıştığımın dışında biraz yavan geldi diyebilirim.

Okan Bayram 
30 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eşsiz bir anlatım var kitapta, okumaktan büyük zevk aldım. Betimlemeler, diyaloglar, karakterler, hikayenin gelişimi her şeyi müthiş. Bundan 2,3 önce John Steinbeck'in Fareler ve İnsanlar kitabını okumuştum ve o kitabın etkisi hala üzeeimde. Bu kitapta aynı şekilde etki yaptı. Hikaye daha uzun olsaydı Martin Eden gibi, o zaman tadına doyum olmazdı.

Ayhatun Ozyildirim 
11 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Danny ve arkadaşlarının inanılmaz ama çok heyecanlı , eğlenceli hikayesini anlatıyor Yukarı Mahalle. Kitabın sonunda üzücü bir sahneyle son buluyor . Fareler ve insanların yazarından yine muhteşem bi kitap.

Kitaptan 36 Alıntı

Tarihte de pek çok kereler görüldüğü gibi en büyük iyilikleri barındıracak güçteki ruhlar, en büyük kötülükleri de yapacak güçtedirler.

Yukarı Mahalle, John Steinbeck (Sayfa 23)Yukarı Mahalle, John Steinbeck (Sayfa 23)

Dostları Dany'yi içine kapandığı bu umursamazlık kabuğundan çekip çıkarmak için ne kadar uğraştılarsa da boşuna.

Yukarı Mahalle, John Steinbeck (Sayfa 165)Yukarı Mahalle, John Steinbeck (Sayfa 165)
Taner durmaz 
21 May 12:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Belediye Başkanıyla yemek yerken zavallı Paisano Pilon'u aklına bile
getirmezsin.

Yukarı Mahalle, John SteinbeckYukarı Mahalle, John Steinbeck

Kapkara kötülük dolu şeylerin bile kar gibi bembeyaz yerlerinin olması ne tuhaftır. Hele meleklerin bile en gizli yerlerinde kötülük çıbanlarının bittiğini görmek nasıl da üzer insanı.

Yukarı Mahalle, John Steinbeck (Sayfa 57)Yukarı Mahalle, John Steinbeck (Sayfa 57)
Halil Yavuz KAYA 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Paisonalar vakti öğrenmek istediler mi, o kocaman altın saate, yani güneşe bakarlar. Dünyanın en kullanışlı, en güvenilir saatidir bu, üstelik Torelli'ye kaptırma tehlikesi de yoktur.

Yukarı Mahalle, John Steinbeck (Sayfa 139)Yukarı Mahalle, John Steinbeck (Sayfa 139)
Halil Yavuz KAYA 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Evde iki yüz kilo fasulyeniz varsa, açlık korkusu çekmezsiniz.
Fasulyeler midenizin üstünde bir dam, parasızlığın ayazına karşı sırtınızı koruyan bir şal gibidir.

Yukarı Mahalle, John Steinbeck (Sayfa 132)Yukarı Mahalle, John Steinbeck (Sayfa 132)
Halil Yavuz KAYA 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Aşk, kavga, biraz da şarap. İnsan sırf bu üçüyle yaşasa, ömür boyu genç, dinç olur be.

Yukarı Mahalle, John Steinbeck (Sayfa 141)Yukarı Mahalle, John Steinbeck (Sayfa 141)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye
John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye John Steinbeck bir aktör ve yazar olan Robert Wallstene’e 1962 yılında bir mektup yazarak kendi yazarlık yöntemini özetleyen altı ipucu vermiş. Hem Nobel hem de Pulitzer ödüllü bir yazar Steinbeck, bu açıdan bakınca yazmak ve yazarlık hakkındaki düşünceleri ayrı bir önem kazanıyor şüphesiz. Genç yazarlara yol gösterici bir nitelik taşıyan bu altı tavsiyeye bir göz atalım öyleyse..