Adı:
Yukarı Mahalle
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755709079
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Tortilla Flat
Çeviri:
Püren Özgören
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Yukarı Mahalle
Kenar Mahalle
Tortilla Flat
Birinci Dünya Savaşı ve Büyük Buhran yıllarının boğucu atmosferinde yerleşik kalıpların dışına taşanların, gelecek kaygısı taşımayan ama bugünü de sonuna kadar yaşayanların, sistemin dışında kalmakta direnenlerin, beş parasız aylak takımının hikayesi Yukarı Mahalle.

Sıra dışı ilişkileri, tuhaf alışkanlıkları, durduk yere çıkan kavgaları, renkli karakterleri ve hatta köpekleriyle dostluğun, dayanışmanın, fedakârlığın ama illa ki neşenin kol gezdiği bu sokaklarda yoksulluk bir üzüntü, işsizlik bir yoksunluk olmaktan çıkıyor.

Küçük insanların hikayelerinden dev yapıtlar yaratan dünya edebiyatının usta kalemi John Steinbeck’in Tatlı Perşembe ve Sardalye Sokağı’yla oluşturduğu üçleme Yukarı Mahalle’yle tamamlanıyor.
Anneannem 70 yaşında ve alzheimer hastası. Kendinden küçük 2 kardeşi ve kendisinden büyük abisi de alzheimer hastası. En büyük ablaları 87 yaşında ve cin gibi bilge bir kadın.

Bayram ziyaretinde bu büyük teyzemdeyiz. Mecburi gittiğim ortamlarda can sıkıntıma ilaç olsun diye hep kitap taşırım. O gün çantamda kitabımı gördü.
''Ben yaşayan tarih kitabıyım. Her şey aklımda. Anneannen adını bile hatırlamıyor. Çünkü ben çok kitap okurdum zihnimi hep çalıştırdım pas tutmadı'' dedi ve bana 1968 basımlı bu kitabı hediye etti. Kitabı seyretmenin, sararmış yapraklarını okşamanın henüz tadına doyamadım. Sıkıcı gelen bayram ziyaretleri artık büyük teyzeme giderken bir zevke dönüşecek. Belki birkaç kitap daha verir.

Bu da böyle nasihatli bir inceleme olsun. Büyük teyzemin sözlerine kulak verin ilerde alzheimer olmayın.
Kütüphanede gezinirken şans eseri denk geldin.. Steinbeck'i seven biri olarak ilk yayımlanan kitabı olduğunu söylemek isterim arkasını okuduğumda da güncel hayattan bir ses gibi geldi. Ayrıca "komedi" kelimesini görünce de bunu okumalıyım dedim. Insan arada gülmek istiyor zira. Ki öyle de oldu kahkahalar attığım gulumsedigim ve içten bulduğum bir yandan da hüzne boğulduğum zamanlar oldu. Akıcı hızla okuyabileceginiz bi kitap zira dili zorlamıyor sizi fazla edebi diyemem bundan ötürü lakin gerçekten halkın içinden insanları görüyor ve izliyorsunuz bundan ötürü beni çok mutlu etti. Onların arasında sofrasında gibiydim. Sanki sobanın kenarında testilerden beraber şarap içiyor şarkı söylüyorduk. Arkadaşlığın doğuşunu izledim ve de kederlendim. Çünkü minik ayrıntılar aslında çok güzel dokunuyor kalbinize. Keşke böyle dostlarım olsa diyeceksiniz sonunda.. Beklenmedik bi sondu ve içim buruk diyebilirim no spoilers sustum:) OKUYUN pişman olmazsınız cidden.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.747 Oy)18.346 beğeni41.524 okunma2.735 alıntı174.770 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.236 Oy)8.552 beğeni27.458 okunma788 alıntı133.807 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.898 Oy)8.845 beğeni24.303 okunma1.645 alıntı112.742 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.271 Oy)7.619 beğeni20.619 okunma3.727 alıntı123.412 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.384 Oy)12.973 beğeni33.180 okunma3.146 alıntı139.549 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.580 Oy)8.534 beğeni25.198 okunma2.312 alıntı108.910 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.158 Oy)7.728 beğeni21.731 okunma783 alıntı84.969 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.289 Oy)8.733 beğeni24.307 okunma1.304 alıntı119.775 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.791 Oy)6.103 beğeni16.071 okunma2.713 alıntı82.920 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.222 Oy)3.739 beğeni12.378 okunma1.112 alıntı50.236 gösterim
Düşünün yoksulsunuz ve hiç birseyiniz yok çoğunlukla hırsızlık yaparak hayatınızı devam ettiriyorsunuz ve bir sabah uyandiginizda artık zenginsiniz (bu kitap okunur iyi okumalar)
Hayatımda okuduğum nadir kitaplardandır.. uzaktan bakıp eleştirdiğiniz bazı insanların iç dünyasını bu kdr güzel aktaran başka bir kitap hatırlamıyorum.. herşeyden öte yaptıkları her kötü şeye vicdanlarını rahatlatacak onurlu bir gerekçe bulmaları bambaşka bir bakış açısı kazanmanızı sağlıyor..
Tam bir kenar mahalle romani. Merak etmediğiniz insanların duymak istemeyeceğiniz hikayeleri. Yoksaydiklariniz ve serin bir akşam üzeri tesadüfen karsilastiginizda yolunuzu degistirdiklerinizin öyküsü. Yalin duru ve carpici. Yukarı Mahallede yaşanılanlar bambaşka hayatların acı gercekleri. Dokunmak görmek ve orada olduğunu bilmek istemediklerinizin sessiz cigligi... Steinbeck yine dislanmislarin tutunamayanlarin ve talihsizlerin sesini duyurmus...Keyifli okumalar.
17 bölümle, birbirine bağıntılı, harikulade bir anlatımla hikayelendirilmiş bu kitapta bence en dikkat çeken konu; Maddi dünyadan nimetlerinden ziyade arkadaşlık, gönül zenginliğinin getirisi dostluğun vurgulanması oldu.
Ne diyordu yazar, kitabının ön sözünde:
"Danny'nin evi dediğinizde, çevresini iyilik ve neşe, sevgi ve sonunda da derin bir keder veren bir takım adamların oluşturduğu bir guruptan söz ettiğiniz düşünülür. Zira Danny'nin evinin kral Arthur' un Yuvarlak Masasından aşağı kalır yanı yoktur; Danny'in dostları da kral Arthur'un şövalyelerinden pek farklı değildirler. İşte bu kitap, bu adamların nasıl bir araya geldiğini, bu gurubun nasıl gelişip güzel ve bilge bir topluluğa dönüştüğünü anlatır.
Sonra devam eder Steinbeck, "Ne Danny diye bir adam, ne Danny' nin dostları ne de öyle bir ev vardı. Danny bir doğa tanrısıydı, dostlarıysa rüzgarı, göğü ve güneşi temsil eden ilkel simgelerdir." demesinler diye, olan biteni kağıda dökmekte fayda var. Bu kitap hem bugün, hem de gelecekte böyle sözde düşünürlerin bu öyküye dudak büküp ahkam kesmelerini önlemek için yazılmış bir tarihçedir. Diyor.
Evet yazarımız bunlar not düşerken ben haddim olmasa da Bazı noktaları deşelemem gerektiğine inanıyorum...
Kitabın giriş bölümünde karakter belirleme aşamasında;
Candanlık, yakınlık,dostluğu, maddi dünyayı boş vermişlikle, Özgürlüğü , sadece boş hayaller kurmak, işsiz, güçsüz, avare günler içinde debelenmek, serseri bir ruh haliyle lümpen bir yaşam yolu çizmek, şarabın dibini bulup karın doyurmayı çalıp, çırpmak yöntemiyle aramak gibi sunulması "doğru mu?" ya da "var olan gerçek mi ?" diye duygu karmaşası içinde kaldım ve beni bu dürtü kitabın sonuna dek bırakmadı.
Sadece bu değil di. Bir başka dürtü de; Tam bir dalavere, yalanlar yumağı, kurnazlıklar çemberinden geldi. Hikayenin kahramanları yine kendileri gibi yoksul, derbeder arkadaşları "Korsan" lakaplı olanların elde avuçta ki varidatını elde etme çaba ve planlarındaki gibi. Ya da 200 doları var diye yaşca kendinden çok daha büyük bir bayanla "Madam Moleres" gibi.beraber olmayı meziyet, başarı, yada hayatın galibiyet zevki gibi sunulması...Bana " bu olumsuzluklar neyin nesi " dedirtti.
Ama yinede akıcı bir tarafı var kitabın...
İyi okumalar dileğimle...
John Steinbeck'in kalemi gayet sürükleyici ve yalın. Ancak bu yalinligin içinde toplumsal tespitleri gayet yerinde. Bu kitabında Abd'de Paisonalar'ın yaşadığı 'Yukarı Mahalle'deki insanların hayatıni anlatıyor. Bir gün zengin akrabasindan kendisine kalan ev ile eski konumuna göre zengin sayılacak Danny, zamanla Pilon, Pablo ve diğer iki arkadaşını da kendi evine alır. Bu olaylar safhasında insanı tebessüm ettiren diyaloglar oldukça fazla. Arkadaşlar sürekli kendilerine bir uğraş buluyorlar ve her defasında başlarına açılan ufak tefek belalardan siyrilmayi basariyorlar.

Kitapta, arkadaşlığı en derin şekilde hissediyor insan. Şehrin görünmeyen kenarında yaşayan insanların günübirlik hayatlarına konuk oluyoruz gibi hissediyoruz. Bu hayat uzaktan insana hoş gelen ancak içinde bulunduğun zaman insanı bunaltan bir hayattır. Bunu kitabın sonunda Danny'in cenazesine, uygun elbiseleri olmadığı için katilmak istemeyen arkadaşlarının davranislarinda görüyoruz.

Kitabı okumaya yeni basladigimda biri 'Cennet Mahallesi' diye yorum yapmıştı. Neden bu yorumu yaptığını kitabı bitirdigimde anladım. Çünkü benim de aklıma kitabı okurken Cennet Mahallesi dizisi geldi. :)
İlk defa John Steinbeck okuyayım dedim. Aldım kitabı elime hep aynı hikaye başa sarıp duruyor bir 15 liralık kira için ev otele döndü. Yaptıkları kötülükleri kendi kafalarında uydurdukları sözde iyilikle kapatmaya çalışmaları baydı da baydı. Daha fazla okumaya devam etmeyip yarım bırakıyorum. Bayağı bir sıkıcı bir hikayesi var .
Eşsiz bir anlatım var kitapta, okumaktan büyük zevk aldım. Betimlemeler, diyaloglar, karakterler, hikayenin gelişimi her şeyi müthiş. Bundan 2,3 önce John Steinbeck'in Fareler ve İnsanlar kitabını okumuştum ve o kitabın etkisi hala üzeeimde. Bu kitapta aynı şekilde etki yaptı. Hikaye daha uzun olsaydı Martin Eden gibi, o zaman tadına doyum olmazdı.
Yukarı Mahalle, tam bir kenar mahalle romanı. Günübirlik işlerde çalışan insanlar, çingeneler, ellerine geçen üç kuruş parayı içkiye yatıranlar, evde aç bekleyen çocuklar, yaşı geçkin ama parası olan kadınları mutlu eden parasız erkekler, kendilerine mutluluk aramak için gelen erkeklerden şarap ya da başka hediyeler talep eden kenar mahalle dilberleri, kendilerine bile bakamayacak durumdalarken hayvan sevgisinden vazgeçemeyip pek çok köpek besleyen zavallılar... Her insan ayrı bir hikayedir ya tam da öyle işte.
Steinbeck romanlarını seviyorum, anlattığı hikayeler sıradan insanlar üzerine olsa da güzel yollardan vuruyor insanı. Şu sıra araya farklı bir yazar almadan bir solukta kitaplarını okumaya çalışıyorum fakat bu kitap beni biraz yordu. Tadı alıştığımın dışında biraz yavan geldi diyebilirim.
Danny ve arkadaşlarının inanılmaz ama çok heyecanlı , eğlenceli hikayesini anlatıyor Yukarı Mahalle. Kitabın sonunda üzücü bir sahneyle son buluyor . Fareler ve insanların yazarından yine muhteşem bi kitap.
İlk baskısından okumak çok daha keyifliydi. Bu mahalle de iyi insan olmak zor. Ortaklaşılan yaşamlarda dostluğun ortaya çıkış biçemi şaşırtıcı, heyecanlı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yukarı Mahalle
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755709079
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Tortilla Flat
Çeviri:
Püren Özgören
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Yukarı Mahalle
Kenar Mahalle
Tortilla Flat
Birinci Dünya Savaşı ve Büyük Buhran yıllarının boğucu atmosferinde yerleşik kalıpların dışına taşanların, gelecek kaygısı taşımayan ama bugünü de sonuna kadar yaşayanların, sistemin dışında kalmakta direnenlerin, beş parasız aylak takımının hikayesi Yukarı Mahalle.

Sıra dışı ilişkileri, tuhaf alışkanlıkları, durduk yere çıkan kavgaları, renkli karakterleri ve hatta köpekleriyle dostluğun, dayanışmanın, fedakârlığın ama illa ki neşenin kol gezdiği bu sokaklarda yoksulluk bir üzüntü, işsizlik bir yoksunluk olmaktan çıkıyor.

Küçük insanların hikayelerinden dev yapıtlar yaratan dünya edebiyatının usta kalemi John Steinbeck’in Tatlı Perşembe ve Sardalye Sokağı’yla oluşturduğu üçleme Yukarı Mahalle’yle tamamlanıyor.

Kitabı okuyanlar 199 okur

 • Yasemin Gündoğdu
 • Mustafa ÇETİNKAYA
 • mehmet canib öksüz
 • Aslıhan
 • Drkitapsever
 • Yıldırım Bayazıt
 • Murat Tekin
 • Özgür Ergin
 • palermo
 • ⠀ོZübeyde

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.7
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%16.5
25-34 Yaş
%36.3
35-44 Yaş
%25.3
45-54 Yaş
%9.9
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%45.2
Erkek
%54.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.9 (14)
9
%17.9 (12)
8
%23.9 (16)
7
%19.4 (13)
6
%9 (6)
5
%1.5 (1)
4
%0
3
%1.5 (1)
2
%0
1
%0