Yukarı Mahalle

John Steinbeck
192 syf.
10/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Danny'nin, Danny'nin dostlarının ve Danny'nin evinin öyküsü bu. Üçünün nasıl tek bir şey olup çıktığının öyküsü; öyle ki, Yukarı Mahalle'de Danny'nin evi dediğinizde, budanmamış, kadim bir Kastilya gülünün gölgesinde kalan, eskimiş beyaz ba- danası kabuk kabuk kalkan, ahşap yapıyı kastetmezsiniz. Hayır, Danny'nin evi dediğinizde, erkeklerin oluşturduğu, etrafa tatlılık ve neşe, insan sevgisi, sonunda da mistik bir keder yayan bir birimden söz ettiğiniz anlaşılır. Çünkü Danny'nin evi Kral Arthur'un Yuvarlak Masası'ndan çok farklı değildir, Danny'nin dostları da bu masanın şövalyelerinden pek farklı sayılmaz. İşte bu kitap, bu grubun nasıl var olduğunun, nasıl serpilip geliş- tiğinin, güzelim ve bilge bir örgüte dönüştüğünün hikâyesi. Danny'nin dostlarının serüvenleriyle, yaptıkları iyiliklerle, dü- şünceleri ve çabalarıyla ilintili bir öykü. Ve sonunda, tılsımın nasıl kaybolduğunu ve grubun nasıl dağılıp gittiğini anlatıyor. Hikâye Monterey'de, California sahilindeki şu eski kentte Yukarı Mahalle'de geçiyor. Danny ve dostları Pilon, Pablo, Jesus Maria, Koca Joe, Korsan, Johnny Pom-pom ve Tito Ralph'ın hikayesi. Ben Steinbeck'in kalemini çok severim zaten (16 yaşımdan beri okuduğum nadir yazarlardandır kendileri). Yukarı Mahalle'yi yıllarrrrrrrr sonra okumak beni o gençliğime, gözü pek, aşka inanan, dostluğa bağlı zamanlarıma götürdü. İyiki okumuşum diyorum. Ve evet bazı kitaplar hayatımızın belli başlı dönemlerinde kesinlikle tekrar ele alınmalı, okunmalı, analiz edilmeli...
Yukarı Mahalle
Yukarı MahalleJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 20182,102 okunma
Reklam
... ölmekte olan kişiyi sevebilir, nefret edebilir, arkasından ağlayabilir, özleyebilirsiniz; ama öldüğü zaman o artık karmaşık ve resmi bir sosyal kutlamanın ana malzemesi, başlıca süsü olup çıkar.
Bir toplumsal kurumun davranış kuralları, bir cenaze törenindeki kadar katı değildir.
Ölüm kişisel bir meseledir, keder, çaresizlik, isyan duyguları ya da kupkuru bir felsefe üretir. Öte yandan, cenaze törenleri toplumsal olaylardır.
Yaşayacağı dünya henüz yaratılmamış ilk insan gibi çöküp kalmışsın şurada; ya da, dünyayı yitip gittikten sonra ortada kalan son insan gibi.
Reklam
Hayat böyledir işte, senin planlarına asla uymaz, kendi bildiğini okur.
Üstüne gülünmesi,kırbaçlanmaktan beterdir...
Sayfa 150Kitabı okudu
"Olup bitenlerin hiçbir önemi yok." "Ama olan her şeyden alınacak bir ders var."
Reklam
Sivil yaşamda insan yaptığı şeyler yüzünden cezalandırılır; ancak ordu yasaları buna yeni bir madde ekler: Orada insanı yapmadığı şeyler içinde cezalandırırlar.
İyi bir öykünün sırrı, dinleyenin kendi tecrübelerine göre tamamlayacağı, eksik, yarım aktarımlarda yatar.
Ah, milyonlarca insanın duaları, Tanrı katına çıkan yolda kim bilir ne kavgalar ediyor, birbirini nasıl yok ediyor.
Resim