Yüksek Gerilim (Myron Bolitar Serisi 10)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.595
Gösterim
Adı:
Yüksek Gerilim
Alt başlık:
Myron Bolitar Serisi 10
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053489610
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Live Wİre
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
En iyi polisiye roman yazarlarından biri olduğunu bir kez daha kanıtlayan Harlan Coben, Yüksek Gerilim’de okuru can alıcı bir soruyla yüzleştiriyor:

Acı bir gerçek, en zararsız yalandan daha mı iyidir?

Eski tenis yıldızı olan Suzze, Myron’ın ofisine geldiğinde sekiz aylık hamiledir. Facebook sayfasında bebeğinin başkasından olduğuna dair yapılan yorum üzerine rock yıldızı olan eşi Lex ortadan kaybolunca, Suzze onu bulması için Myron’dan yardım ister.

Myron, Lex’i bulduğu gece kulübünde uzun zamandır görmediği biriyle karşılaşır. Bu kişi, yıllar önce kardeşini kendisinden ve ailesinden uzaklaştıran Kitty’den başkası değildir. Kadının peşinden gidip kardeşine ulaşmaya çalışırken, Suzze’nin ani ölümüyle kendini beklenmedik olaylar zincirinin içinde bulur. Şimdi Myron’ın pek çok yalan ve sarsıcı bir gerçekle yüzleşmesinin tam vaktidir.

“O bir üstat, polisiye yazarların en iyisi.”
— Luanne Rice

“Tırnak yedirten bir kurgu, muhteşem karakterler… Harlan Coben’den kalp atışınızı hızlandıracak bir roman daha.”
— Associated Press

“Polisiye romanında olması gereken her şey bu kitapta mevcut. Şapka çıkartan bir hikâye.”
— The Providence Journal
448 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Coben'den okuyucuya "Acaba sonunda ne olacak" sorusunu defalarca sorduran bir kitap daha. Harlan Coben, yazdığı kitaplarla bana polisiye türünü sevdiren kişi.

Yüksek Gerilim yazarın Türkçeye çevrilmiş son kitabı ve aynı zamanda Myron Bolitar serisinin bir diğer kitabı. Coben, polisiye-gerilim türü yazarlarının genel olarak kullandığı ciddi dil yerine, olayları daha mizahi bir dille anlatmayı tercih ediyor. Yüksek Gerilim kitabındaki diyaloglarda da kullanılan bu mizahi dil okuyucuyu kısa sürede kitabın içine çekiyor.

Eski tenis yıldızı Suzze T, ünlü rock şarkıcısı Lex ile evlidir. Bebek bekleyen çiftin Facebook hesabındaki fotoğrafın altına yapılan bir yorumun ardından Lex evi terk eder. Suzze'un Myron'dan yardım istemesiyle Myron ve en yakın arkadaşı Win kendilerini geçmişten o güne uzanan sırların ve bu sırların ortaya çıkardığı tehlikenin içinde bulurlar.

Yüksek Gerilim yazarın okuduğum en iyi kitabı değil ancak kesinlikle iyi kurgulanmış, sürükleyen, başlangıçta biraz durağan ama sonrasında temponun yükseldiği bir kitap.
448 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Myron Bolitar'ın menajerliğini de yaptığı arkadaşı; bir zamanların ünlü tenisçisi Suzze T ofisine gelip onun yardımı istemişti. Sosyal medyada hamileliği ile ilgili yapılan bir yorum evliliği için tehlike oluşturuyordu. Myron'dan bu konuyu araştırmasını ve rock yıldızı olan eşi Lex'i bulmasını istiyordu...

Myron, Esparanza ve Win'in yardımları ile araştırmaya devam ettikçe, işin aslının hiçte masum bir yorum olmadığını ve işin arka planında çok daha derin ihanetlerin, sırların ve iftiraların yattığını anlamıştı...

Myron, işin içine cinayet girdiğinde; kendi kayıp olan kardeşi Brad ve bir zamanlar tenisçi olan eşinin on altı yıldır ortadan kaybolup özellikle bu olay ile beraber ortaya çıkmasına henüz bir anlam verememişti. Tek umudu gerçekleri öğrenmek olan Myron, tüm aile içi anlaşmazlıkları sona erdirmesi umuduyla, onun peşine düşeceğinden henüz habersizdi. Gerçek ise Myron'un aklına gelmeyecek kadar acıydı...

Myron ise hayatı boyunca yaşadığı onca zorluğa rağmen, yüzleştiği bu son olay karşısında ne kadar çaresiz olduğunu kabul etmekte zorlanacaktı. Win ile beraber Suzze ve Lex'e yardım ederken kendi geçmişinin sahnesinde başrol alacağının farkında değildi...

Myron, on altı yıl sonra hiç karşılaşmadığı sadece varlığını bildiği Mickey ile bağ kurmak istese de ona geçmişinde uğradığı ihanetlerin gerçek yüzünü kabul ettirmekte başarılı olacak mıydı?

Myron bir yandan araştırmalarını yaparken, anne ve babasının yaşlanmış olmalarını kabul edip, geçmişteki anıları ile bu davanın üstesinden gelip babasına verdiği sözü tutabilecek miydi?

Eser, insanın yıllar geçse de geçmişin geçmediğini; bir şekilde yolumuza çıkmak için pusuda beklediğini, yüzleşmek için küçücük bir kıvılcımın yeterli olacağından bahsederken, sırların özellikle aile içi sırların ilelebet gizli kalmayacağının güzel bir örneği...
448 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Myron Bolitar serisinin devamı olan Yüksek Gerilim yalanların, ihanetlerin, beklenmedik olaylar zincirinin, ayrıntıların ve sarsıcı gerçeklerle yüzleşmenin ele alındığı bir roman.
Öncelikle kurguyu başarılı bulduğumu söylemeliyim. Kitap sorunu çözülemeyen olayla başlıyor. Coben'in diğer kitabı "Orman"da da aynı durum söz konusuydu, diğer kitapları da bu şekilde olmalı, sanırım böyle bir mantalitesi var yazarın. Polisiye romanında olması gereken her şey bu kitapta mevcut.
Bu türün okuyucuda oluşturduğu olumlu şeylerden biridir; soruların içinde bağlantı oluşturmak ve gizemliliği arttırmak. İşte bu terimler bu kitapta fazlasıyla var. Özet içeren veya buna yakın olan bilgi vermeyi pek tercih etmem, genellikle oluşturduğu duygulardan yola çıkarak bir şeyler yazmayı daha uygun buluyorum bir kitabı.
Karakterler muhteşem. Win, Lex, Kitty, Mickey... Son 100 sayfaya geldiğinizde karakterler ve olaylarla ilgili kendinizi bir çok sorunun içinde bulacaksınız. Arka kapakta;
"Acı bir gerçek, en zararsız yalandan daha mı iyidir?" Sorusu bu kitabı tek cümleyle özetlemek için yeterlidir.
- Sıradaki Polisiye-Gerilimin adı "Sherlock" olacak!
448 syf.
·Beğendi·10/10
Eski tenis yıldızı olan Suzze'nin Facebook sayfasında bebeğinin başkasından olduğuna dair yapılan yorum üzerine rock yıldızı olan eşi Lex'in ortadan kaybolması sonucu Suzze'nin Myron'dan yardım istemesiyle başlar.
Sadece basit bir kaybolma gibi gözüken olay Myron'ı pek çok yalan ve sarsıcı gerçeklerle yüzleşmesini sağlar. Lex'i bulduğu gece kulübünde yıllardır görmediği biriyle karşılaşır. Kitty. Kitty Myron'nın yıllardır görmediği kardeşinin karısıdır ve Myron'a anlatması gereken çok şey vardır. Fakat Myron bunları öğrenmek için çabalarken Suzze'nin ani ölümüyle işler sarpa sarar.


Kitap aslında yukarıda bahsettiğimden kat kat fazlasını barındırıyor. Yıllar önceki olaylar ile şu an gerçekleşen olaylar arasındaki bağlantı ustaca kurularak önünüze harika bir polisiye kitabıyla çıkıyor. En sevdiğim kitaplar arasında da yerini almış durumda. Yazarın olayları ilerletmek için bulduğu çözümler çok hoşuma gitti. Teknolojiyi kullanış tarzı da iyiydi. Her ihtimale karşı karakterlere eklediği B planları olmadı C planları daima olaylara farklı bi etkende bulundu. Hız kesmeden üstüne eklenen şaşırtıcı olaylar ve gizemler Myron'ı bir çıkmazdan diğerine sürüklüyordu.
Benim en sevdiğim bölümlerden biri Myron'nın korkusunu kamufle etmek için kullandığı mizahıydı. Okurken tebessüm etmeme sebep olan sahnelerdendi.
448 syf.
·Beğendi·8/10
Sadece polisiye romandan fazlası.İçinde hayata dair ve insanlara dair kendi düşüncelerime paralel,dile getiremediklerimi görüyorum.Olayın perde arkası kadar Myron Bolitar'ın hayatını da merak ettiğim için hızla bitiyorum ve niye bitti,şimdi ne olacak demekten kendimi alamıyorum.
448 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Harlan Coben kalemini sevdiğim bir yazar. Ustaca kurgulanmış, heyecan dozunun düşmediği güzel bir polisiye- gerilim roman. Beğenerek okuduğum bir kitap oldu.
448 syf.
·Beğendi·7/10
Hani biz film izlersiniz de başı sizi sarmaz ama sabredersiniz ve film güzel çıkar. (Alev Deneyleri) Sonra siz de mutlu olursunuz vs vs vs. Şimdi kısa yoldan bu kitapta da aynı duyguyu yaşadım. Hani bazen ‘Ben ne okuyorum’ gibisinden triplere de girmişliğim var lakin kitap gene de güzeldi ve o kadar uğraş sonrası bir ters köşe final yaşamak da garip hissettirdi ama kötü değildi.
Kitabımız Hamile bir kadının Facebook sayfasına yazılan 2 kelime ile başlayan sonrası gelişen olaylarla konudan kopsa da bağlantılar ve olaylar oldukça akışkan. Sonrasında bu hamile kadının ölümüyle iyice içine girdim kitabın diyebilirim. 8 aylık hamile bir kadının aşırı do eroin alarak ölmesi saçma gelmişti.
Kitabın bir diğer can alıcı noktası da Polisiye romanların bir numaralı fantezisi diyebileceğimiz katille ilgili ipuçları burada pek yok. Hani nasıl desem, yazarımız sonuna kadar ‘Acaba kimi katil yapsam yaaa’ diye düşünmüş diyebilirim. Bu da ilgimi oldukça çekti tabi. Yani uzun lafın kısası her ne kadar serisinin 10 kitabı olarak gözükse de ben önceki kitaplarla bir ‘Rizzoli&Isles’ serisi gibi bağlantı kurmadığımdan okunabilir diye düşündüm. Neyse tamam kızmayın, keyifli okumalar dilerim..
448 syf.
·9 günde·8/10
Eski bir tenis yıldızı olan Suzze T. ünlü rock şarkıcısı Lex ile evlidir. Bebek bekleyen çiftin Facebook da paylaştığı gönderinin altında bebeğin Lex' ten olmadığı yazılmıştır. Lex evi terkeder ve Suzze Lex'i bulması için Myron'dan yardım ister.

Myron kendini bir anda geçmişe dayanan sırların ve olayların içinde bulacaktır.
Şimdi Myron'ın pek çok yalan ve sarsıcı gerçekle yüzleşmesinin tam vaktidir.
Yüksek Gerilim polisiye ve gerilim tarzında yazılmış bir kitaptır.
448 syf.
·7 günde·8/10
Demek ki neymiş masaüstü bir Pc'de inceleme yazarken, inceleme tablosunun dışındaki bir yere mouse imlecini tıklatmamak gerekiyormuş. Çünkü Anasayfaya geçip inceleme silinmiş oluyor. Aslında yanlışlıkla bir yere imleç tıklama yaparsa, inceleme tablosu çeyrek mumluk led ışığı gibi uyarı şeklinde yanıp yanıp sönmesi lazım, engellemek adına. Neyse incelememi yeniden yazıyorum tabii mouse'u 40 cm yanımdan uzaklaştırarak.:)

Myron Bolitar serisinin onuncu kitabını okurken içimden bir ses ''artık...'' derken yazarımız bu sesi duymuş olacak ki tüm okuyucular adına başarılı bir çalışma yapmış. Spoiler vermemek adına okuduktan sonra eminim diğer okuyucularda böyle düşünecektir. Harlan Coben'e anlayışı ve sezgisi için teşekkür ediyorum.

Kitabın konusu ise her zamanki gibi ya ünlü bir tenisçi ya da eski bir basketbolcu oluyor.:) Ve yine her zamanki gibi bu ünlü tenisci veya basketbolcunun ya kendileri ya da yakınlarının başına bir şey geliyor: Kaçırılma, cinayet vs. Bu seferki olay ise Myron'un menajerliğini de yaptığı ünlü Tenisci Suzze T'nin şahsı adına bir lekeleme olarak aldığı bir yorumdan kaynaklanıyor. Suzze bu yorum yüzünden kocası Lex'in kaybolduğuna inanıyor ve bulunması için arkadaşı Myron'dan yardım istiyor. Ayrıca 16 yıl önce Myron ve kardeşi üzerine yaşanmış olaylar bu kaçırılma mevzusu ile çakışır. Myron bu olayın üstüne vardıkça hem ailevi hemde bireysel bir travma yaşar. Bu eserde duygusal hava biraz fazladır. Ama esprili Myron ve filozof Win bu havayı dengede tutar.

Kitabın sonunda ise bir annenin çocuğu için sarfettiği çaba beni gerçekten çok etkiledi. Diyorum ki; ben ve erkekler bir anneyi asla anlamayacaklardır. Bir anneyi yine ancak bir anne anlayabilir.
448 syf.
·2 günde·6/10
İlk defa Coben kitabı okuyorum ve polisiye sevdiğimden midir nedir gözü kapalı aldığım bir kitaptı. Tatmin etti mi derseniz açıkçası öyle heyecandan heyecana sürükleyen bir içeriğe sahip değil. Kıyaslama ne kadar doğru olur bilmiyorum ama, bir John Verdon tadı vermedi mesela. Belki de Coben'le tanışmak için yanlış bir tercih olmuştur bu kitap.

Hikayesine gelirsek; eski tenis yıldızlarından Suzze, Facebook sayfasındaki bir yorum sonrası, eşinin ortadan kaybolmasının peşine düşerek; hem menajer, hem avukat, hem de ajan olan Myron'ın ofisine gelir. Çoklu yetenek mi demeli, alanlar arası bağlantı mı demeli bilmiyorum ama akla yatmayan bir meslek grubu harmanı oluşturulmuş. Neyse, Myron adamı bulur bulmasına fakat, yıllardır görmediği kardeşinin eşi mekanda karşısına çıkar. Kadının peşinden gitmesi, ilerleyen zamanlarda Suzze'nin öldürülmesi derken işler sarpa sarar ve ortaya bir çok yalan çıkar. Hikaye içinde uyuşturucu, fuhuş, pedofili, mafya gibi pek çok konu var. Polisiye olunca, bu konuların hepsi olmak zorundaymış gibi bir görüş mü var ortada bilemiyorum. Fazlasıyla dibi görmüş anlayacağınız...

Sonunda bir çok kayıp olsa da, artık gizli kalan bir şeyler yoktur. Olaylar çözülür. Bağımlı olanlar rehabilitasyona yatırılır, cinayetler çözülür, ortada kalanlar ise güvenli bölgelere gönderilir... Pek mutlu olmasa da son!

"Sevdiklerinizle aranızda sır olmamalı" mesajı, kitabın mottosu gibi olmuş...
448 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Okunmaya değer cok güzel bir kurgu. Sonunu merak ettiriyor. Okuyamadiginiz zamanlarda aklınız kitapta oluyor. Gerilim ve sürpriz son sevenler okuyabilir
448 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Harlan COBEN in hangi kitabı kötü olmuştur gerçek hayatı bire bir anlatan gerilim dolu bir kitap. Gerilim seven tüm okurlara tavsiye ederim...
Kitabı kapağına göre değerlendirme, büyük şeyler küçük paketlerde gelebilir ama kafan alır mı bilemedim
İnternetin iyi tarafı, herkese konuşma hakkı vermesi. Kötü tarafı ise herkese konuşma hakkı vermesi.
Harlan Coben
Sayfa 18 - Martı Yayıncılık
Affedebileceğimiz çok şey var. Ama bize kendimizi gerçekten aptal hissettirenleri affedemeyiz. Kendimizi sığ olarak görmek istemeyiz.
Harlan Coben
Sayfa 392 - Martı Yayıncılık
Bazen bir çocuğu gizliden gizliye sevmeniz gerekir.Bazen de acınızı gizliden gizliye yaşamalı.Bazen de adaleti gizliden gizliye sağlamalısınızdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yüksek Gerilim
Alt başlık:
Myron Bolitar Serisi 10
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053489610
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Live Wİre
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
En iyi polisiye roman yazarlarından biri olduğunu bir kez daha kanıtlayan Harlan Coben, Yüksek Gerilim’de okuru can alıcı bir soruyla yüzleştiriyor:

Acı bir gerçek, en zararsız yalandan daha mı iyidir?

Eski tenis yıldızı olan Suzze, Myron’ın ofisine geldiğinde sekiz aylık hamiledir. Facebook sayfasında bebeğinin başkasından olduğuna dair yapılan yorum üzerine rock yıldızı olan eşi Lex ortadan kaybolunca, Suzze onu bulması için Myron’dan yardım ister.

Myron, Lex’i bulduğu gece kulübünde uzun zamandır görmediği biriyle karşılaşır. Bu kişi, yıllar önce kardeşini kendisinden ve ailesinden uzaklaştıran Kitty’den başkası değildir. Kadının peşinden gidip kardeşine ulaşmaya çalışırken, Suzze’nin ani ölümüyle kendini beklenmedik olaylar zincirinin içinde bulur. Şimdi Myron’ın pek çok yalan ve sarsıcı bir gerçekle yüzleşmesinin tam vaktidir.

“O bir üstat, polisiye yazarların en iyisi.”
— Luanne Rice

“Tırnak yedirten bir kurgu, muhteşem karakterler… Harlan Coben’den kalp atışınızı hızlandıracak bir roman daha.”
— Associated Press

“Polisiye romanında olması gereken her şey bu kitapta mevcut. Şapka çıkartan bir hikâye.”
— The Providence Journal

Kitabı okuyanlar 259 okur

  • Gizem ütkür
  • özge
  • Derya Sezgin
  • ŞULE KARA
  • İlknur karahan
  • Elif Rana
  • Gözde Gönül
  • Sincapannesi
  • Utku Tunçal
  • Fatma Yıldız

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.2
14-17 Yaş
%14.3
18-24 Yaş
%19.5
25-34 Yaş
%19.5
35-44 Yaş
%26
45-54 Yaş
%14.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.1
Erkek
%28.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.2 (24)
9
%19.2 (19)
8
%23.2 (23)
7
%16.2 (16)
6
%7.1 (7)
5
%4 (4)
4
%3 (3)
3
%1 (1)
2
%1 (1)
1
%1 (1)

Kitabın sıralamaları