·
Okunma
·
Beğeni
·
1.937
Gösterim
Adı:
Yükseklik Korkusu
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755106694
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Mr. Vertigo
Çeviri:
İlknur Özdemir
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Yükseklik Korkusu
Yükseklik Korkusu
“Su üzerinde yürüdüğümde on iki yaşındaydım. Bu numarayı bir gecede öğrendiğimi iddia etmeyeceğim, siyah elbiseli bir adam öğretti her şeyi...”

Bu kitap konusunda en iyisi sözü okurlara bırakmak:

“Yükseklik Korkusu’nu okumadan önce Paul Auster’ın Ay Sarayı’nı ve New York Üçlemesi’ni okumuştum. Auster, bir kez daha, günlük yaşamımın sorunlarını bir yana bırakıp, Walt’un ve Yehudi Usta’nın yaşadıklarının peşine düşmemi sağladı. İtiraf edeyim, kitabı elimden bırakamadım.”

“Yükseklik Korkusu, Paul Auster’dan okuduğum ikinci roman ve kesinlikle sonuncusu olmayacak. Beni o kadar etkiledi ki, rüyalarıma girdi. İnsana yaşadığını hissettiren bir kitap. Bitirdiğimde mutlu ve doygun hissediyordum kendimi, ama çok geçmeden o rengârenk karakterleri, harika çocuk Walt’u, Yehudi Usta’yı, Sioux Ana’yı, Ma­rion Witherspoon’u özlemeye başlamıştım. Şimdi bu usta anlatıcının bütün diğer yapıtlarını okumayı düşünüyorum.”
304 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Uçmak, yerden öylece havalanıvermek kim bilir ne kadar güzel olurdu. Düşünmesi bile heyecan verici. İşte bu kitap tamda bu fantastik konuyu işliyor. Hemde öyle bir işliyorki okurken insanoğlunun uçabileceğine okuru inandırıyor. Dostluk, arkadaşlık, güven duygusu gibi çok önemli konularda bu romanda çok güzel işlenmiş.
Unutamayacağım öykülerden biri oldu. Herkese tavsiye ederim...
245 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kitabın kahramanı Walter'un; küçük yaşlarda inanılması güç yeteneklerini kazandığı inişli çıkışlı macera dolu yaşamını konu alan sürükleyici, akıcı bir roman...Uzun zamandır bir sonraki sayfada neler olacağını merak ettiğim böylesine sürükleyici bir roman okumadığımı farkettim, çok keyif aldım.Yazarın anlatımı, dil zenginliği, kurguları gerçekten çok başarılı..Bu anlamda keyifle okunabilecek bir roman olduğu görüşündeyim..
245 syf.
·8/10
Mütemadiyen kaybetmek ve hayal kırıklığı üzerine yazılmış çok ince, naif bir kitap. Öyle ki kahramanlar suça ve günaha batarken yine de masumiyet oradadır. Hayal kırıklıkları hiç bitmez, uçan adamlar vakit gelir uçamaz, en beklenmedik anda silah patlar birileri hep ölür.
245 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
Yine Paul Auster, yine nefis bir hikaye... İşin aslı artık Auster'den sonra diğer okuduklarım çok yavan kalıyor, bu Amerikalı yüzünden artık ortalama bir kitaba 50 sayfa dayanabiliyorum.

Auster yazılabilecek her şeyi en güzel şekilde ifade etmiş arkadaşlar. Diğer kitapları ısınmak için kullanabiliriz. Ayrıca Atam'a da benziyor: http://im.haberturk.com/...5ad4e6d25b7ee47e.jpg

Daha bitmedi övmeye devam edeceğim...
245 syf.
·31 günde·Beğendi·10/10
Paul auster le çok geç tanışmışım harika bir yazar yine harika bir kitap .ilk yanılsamalar ki5abini okumuştum çok etkilenmiştim bu ikinci kitabı .çok çok beğendim
304 syf.
·31 günde·Beğendi·8/10
Okudum; Yükseklik Korkusu—Paul Auster

Yorumum;

Öncelikle yazarın okuduğum ilk kitabı olduğunu belirtmeliyim.Keşke daha önce tanışmış olsaydım dedirten bir eser okudum.
Fantastik bir macera kitabı olarak adlandırmam gerekiyor, soluksuz okunuyor.
Kahramanımız Walter adında dilencilik yaparak geçinen dokuz yaşında bir çocuk. Yehudi usta adında çok zeki bir adam Walt’ı keşfediyor ve ona uçmayı öğreteceğini söyleyerek himayesine alıyor.
Macera burada başlıyor. Usta Ona hayatı ve uçmayı öğretiyor. Hikaye ve kurgu çok etkileyici, okuyucuyu bu farklı dünya gerçek anlamda çekiyor. Serüven olağanca hızıyla devam ederken yaşanan hayal kırıklıkları ve olaylar sonrasında kahramanımız Walt hayatını iniş çıkışlarla devam ettiriyor. İçeriğini okurken keşfedersiniz. Kesinlikle okumanızı öneriyorum. Kitaplarla kalınız
Kitaptan alıntılar;

Her şeyi dayanılmaz kılan, bütün mutluluğumun göz açıp kapayıncaya kadar yok olabileceği düşüncesiydi, belirsizlik içinde yaşamaktı.
Bir şeyin eksikliğini çekerken durup dinlenmeden onu arzularsınız. Ah bir sahip olsaydım ona, bütün sorunlarım çözülürdü diye düşünürsünüz. Ama bir de ona sahip olunca, arzuladığınız şey elinize verilince, bütün çekiciliğini yitirmeye başlar. Başka gereksinimler öne çıkar, başka istekler kendini hissettirir, sonunda başladığınız yere dönmüş olduğunuzu yavaş yavaş anlarsınız.
"Bir süre burada kaldıktan sonra, gidilecek bir tek yer olduğunu anlarsın:yukarısı-tek dostun gökyüzüdür."
Kendinin haklı olduğuna o kadar takmışsın ki kafanı, çevrende olup biteni görmüyorsun bile. Burnunun ucunda olanları görmezsen, asla kendine bakamaz, kim olduğunu bilemezsin.
245 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Aslında kitapla ilgili söylenecek çok şey var.
Bunlardan biri kitapta çokça bahsedilen 'para'.Kitapta paranın bütün yolları açabileceği düşüncesi hakim -ki kitabın 1924-1974 yılları arasında gerçekleştiğini düşünürsek kapitalizmin bu dönemde nasıl geliştiği çok iyi anlaşılıyor.
Kitap genel hatlarıyla modernizmi güzel bir şekilde temsil ediyor.
Romanın ilk bölümlerinde tarımın ve hayvancılığın çok önemli bir yerde olduğunu görüyoruz.Sonradan teknoloji gibi unsurlar ortaya çıkıyor.Aynı şekilde bu da modernizmin getirisidir.
Kitabın en beğendiğim kısmı ise bir evde hem Amerikan(afroamerikan) hem Kızılderili hem de Yahudi birinin olmasıdır.Ayrıca herkesin eşit olduğu da vurgulanmıştır.
(Afroamerikan ya da Siyah Amerikalı, kökeni Afrika'daki herhangi bir siyahî nüfusa dayanan Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları ya da sakinleridir. Terim, Birleşik Devletler'de soyu genellikle (en azından kısmî olarak) Sahraaltı Afrika'ya dayanan Amerikalılar için kullanılır.)
304 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Uçabilen bir çocuğun kendi ağzından büyüdükçe nasıl uçamadığını okuyoruz kitapta. Yanlış anlaşılma olmasın hayal gücünden bahsetmiyoruz; tatlı bir metafor var evet, ama gerçekten havada durabilmekten bahsediyoruz. Paul Auster uçmayı o kadar normalleştiriyor ki kitapta, asıl sorun uçamamak ve daha çok buna odaklanıyor konu. İlk yüz sayfası beni biraz zorlamıştı, geri kalanını ise merakla okudum, bir çırpıda bitirdim. Paul Auster'a bir şans verin sizi uçabilen çocuklara inandırsın.
304 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
9 yasinda annesiz babasiz dayi elinde sokaklarda buyuyen bir cocuk ve bir Macar'in onu kanatlari altina alip hayata hazirlarken birlikte bir mucizeyi gerceklestirmelerinin "ucabilmenin" hikayesi.

Paul Auster gercekdisi bir hikayeyi "acaba ben de ucabilir miyim yaa "diye kendinize sorgulatacak kadar iyi bir kurguyla aktarmis.
Sadece bununla da kalmayip
kendini bulma yolunda cocukluktan ergenlige, ergenlikten yasliliga kisinin ic kaygilari,savaslari, hirslari, hayalleri, hayal kirikliklari, kadin-erkek iliskisinden ; toplumsal gelisim, irkcilik, ekonomik bunalim, toplum refahi gibi, her okuyusunuzda daha bir anlam kazanacak kadar derin mesajlara da karakterler uzerinden yer vermis.
Karakterler o kadar canli bir dille aktarilmiski Harika cocuk Walt, Aesop, Sui Ana, Bayan W. ve tabiki de Yehudi Usta hayatinizdaki birer karakter haline donusuyor.
Kitabi ilk bolumlerinde soluksuz okudum. Zaman zaman cok uzuldum, bazen guldum bazen de Walt'in azmine ve hirsina hayran kaldim. Ikinci bolum biraz agir. Sanki farkli bir kitap okuyor gibi hissettiriyor ama asil hikayeden sizi kopartmiyor.
Benim icin farkli zamanlarda tekrar tekrar okunmasi gereken bir kitap oldu.
245 syf.
·25 günde·7/10
Kitabı okumaya başladım ve ilk bölümünden oldukça etkilendim. Hikayesi, kurgusu farklıydı, tüm dünya kargaşa içindeyken kahramanların farklı dünyası ilgimi çekti. Mücadeleler, içsel muharebeler akıcı bir şekilde ilerliyor.
Ne var ki ikinci yarısında baştaki hikayeden kopuyorsunuz. Fantastik bir maceradan Amerika'nın yakın tarihinin kahramanın gözünden anlatılmasına dönüyor. Anlatı bir şekilde kendini bağlıyor, kitabı bitiriyorsunuz ancak kitabın ikinci bölümünün hiç olmamasını tercih ederdim.
245 syf.
·5 günde·7/10
Amerika'da yirmili yıllarda geçen romanda dilencilik yaparak geçinen Walter Rawley 9 yaşındayken Yehudi Usta'nın himayesine girer. Yehudi Usta,Walt'a uçmayı öğreteceğini söyler. Beraber şehirden uzak bir çiftlik evine giderler, Walt pek çok güçlük çektikten sonra uçmayı öğrenir ve "Harika Çocuk Walt" adıyla sahneye çıkmaya başlar. Romanın sonraki kısımlarındaysa Walt'ın ergenliğe girmesiyle beraber uçma yeteneği zayıflar ve hayatını başka şekilde sürdürmeye başlar. İniş çıkışlarla dolu hayatında tüm Amerika'yı gezer, çeşitli işlerde çalışır,değişik kişilerle tanışır.
Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Büyük adamların korkuları da büyük olur. Başkalarından daha çok şey hissederler onlar, sevinçleri de büyük olur, öfkeleri de, kederleri de."
"Ev yönetiminde zayıf olsa da, aşçılığı pek işe yarar olmasa da, bu benim umurumda bile değildi. Benim hizmetçim değildi o, karımdı."
"Şunca yaşımın bana öğrettiği bir şey varsa, evlat, o da hayatta her şeyin olabileceğidir. İş kadınlarla erkeklere gelince, hiç bahse girilmemeli."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yükseklik Korkusu
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755106694
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Mr. Vertigo
Çeviri:
İlknur Özdemir
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Yükseklik Korkusu
Yükseklik Korkusu
“Su üzerinde yürüdüğümde on iki yaşındaydım. Bu numarayı bir gecede öğrendiğimi iddia etmeyeceğim, siyah elbiseli bir adam öğretti her şeyi...”

Bu kitap konusunda en iyisi sözü okurlara bırakmak:

“Yükseklik Korkusu’nu okumadan önce Paul Auster’ın Ay Sarayı’nı ve New York Üçlemesi’ni okumuştum. Auster, bir kez daha, günlük yaşamımın sorunlarını bir yana bırakıp, Walt’un ve Yehudi Usta’nın yaşadıklarının peşine düşmemi sağladı. İtiraf edeyim, kitabı elimden bırakamadım.”

“Yükseklik Korkusu, Paul Auster’dan okuduğum ikinci roman ve kesinlikle sonuncusu olmayacak. Beni o kadar etkiledi ki, rüyalarıma girdi. İnsana yaşadığını hissettiren bir kitap. Bitirdiğimde mutlu ve doygun hissediyordum kendimi, ama çok geçmeden o rengârenk karakterleri, harika çocuk Walt’u, Yehudi Usta’yı, Sioux Ana’yı, Ma­rion Witherspoon’u özlemeye başlamıştım. Şimdi bu usta anlatıcının bütün diğer yapıtlarını okumayı düşünüyorum.”

Kitabı okuyanlar 171 okur

  • Vi
  • Tolga Bozbey
  • Ece Dilek
  • İpek Doğa
  • Tolga
  • Ayşe Doğan
  • Beste
  • Mehmet Bahçeci
  • B.Ç.
  • Büşra Olurgan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.5 (4)
9
%3.8 (2)
8
%9.4 (5)
7
%1.9 (1)
6
%3.8 (2)
5
%1.9 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0