Yükselen Bir Deniz

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.187
Gösterim
Adı:
Yükselen Bir Deniz
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
203
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İmge Kitabevi
Baskılar:
Yükselen Bir Deniz
Yükselen Bir Deniz
192 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
"Bir milletin, pratikte demokrasi ilkesini ilan etmesi o millet çoğunluğunun toplumsal kuvvetin bir sonucudur. Millet yeteri derece kuvvetli olunca, kuvvet ve kudreti eline alır. Bu olay bazen ihtilal ile ve bazen de hükümdarla barışçıl bir anlaşma ile ortaya çıkar. Artık bugün, demokrasi düşüncesi sürekli Yükselen Bir Denizi andırmaktadır." (Mustafa Kemal Atatürk)

Kısa zaman önce Belgesel Kitaplar kapsamında Can Yayınları tarafından basımı yapılan Nazım'ı çok beğenerek okumuştum. Hatta öyle ki DVD'yi izlemedim hemen bitmesin bu mutluluk diye... Ve sonra güzel bir indirimle diğerlerini de edindim (bazen gözüm dönüyor, yine o anlardan birine denk geldi :D) Yine her kitabın içinden izlemeye kıyamayacağım DVD'ler çıktı. Hepsini yavaş yavaş izleyeceğim. (hemen tüketmeye hayır :D)

Cumhuriyet'in 75. yıldönümü vesilesiyle başlamış Yükselen Bir Deniz çalışmaları. Ve bu çalışmalar nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Köşkü Kütüphanesi, Anıtkabir Kitaplığı, Türk Tarih Kurumu, ATASE, Genelkurmay ve daha birçok arşive ulaşmış Can Dündar. Kitabın ve belgeselin oluşumunda yine destek almış birçok dostundan. Bütün kitaplarındaki ince araştırmalarına bir yenisini daha eklemiş anlayacağınız.

Mustafa Kemal Atatürk'ün not defterlerini, günlüklerini, okuduğu kitapları araştırmış. Ve her okuduğu kitapta nelerin altını çizdiğine, kitaplara aldığı notlara öylesine özen göstermiş ki... Okursanız daha iyi anlayacaksınız siz de.

Kitaptan biraz bahsedersek;
4 bölümden oluşuyor bu güzel eser. Her bölümde anlatılan konulara birer başlık eklemiş Can Dündar. İtiraf etmeliyim başlıkları gerçekten çok sevdim. Birkaç örnek vereceğim başlıklara;
*Cumhuriyet... Bir Gün Mutlaka...
*Çadırdaki Kütüphane
*Yaşasın Hürriyet
*Kelimelerle Oynamayalım? Bu Cumhuriyet'tir!
Ve daha niceleri ile karşılayacak okurken sizi...

Yukarıda bahsettiğim, Atatürk'ün notları da birçok sayfada karşınıza çıkıyor. Not defterine yazdığı notlardan ikisini de eklemek istiyorum buraya;
* "Sarık saran hafiyelerin din perdesi altındaki telkinleri, menfaatten başka bir şey değildir..." Bu notu 17 Nisan 1909 günü yazmış Mustafa Kemal.
* Gece saat 9'a kadar Erkanıharp Reisiyle örtünmenin kaldırılması toplumsal yaşamın düzeltilmesi hakkında sohbet; 1) güçlü ve hayata vakıf anneler yetiştirmek, 2) kadınlara özgürlüklerini vermek, 3) kadınlarla bir arada bulunma, erkeklerin ahlakı, düşünceleri, duyguları üzerinde etki yapar. 22 Kasım 1916 günlüğüne, hiç eskimeyecek ve her seferinde doğruluğuyla tekrar tekrar hafızamıza yer edinecek bu önemli notu eklemiş Atatürk...

Atatürk'ün düşüncelerini, Cumhuriyet'i kurarken yaşadığı anıları, yakınındaki dostları ile yaptığı sohbetlerde bahsettiği fikirleri okuyoruz ve kafasında geliştirdiği geleceğin nasıl inşa edildiğine şahit oluyoruz. (Beni en çok günlüklerine yazdıkları etkiledi. Bunları okumak paha biçilemezdi... )

Kısacası, sadece bir kitap okumuş olmayacaksınız. Fotoğraflarla desteklenmiş harika bir kaynak olacak elinizde. Ve bu kaynak Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili eşsiz bilgiler içeriyor. Daha ne olsun... Okuyunuz, tavsiyemdir... (Belgeseli de Youtube üzerinden aratarak izleyebilirsiniz.)
192 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Yazar cumhuriyetin ilanını gün gün hatta saat saat ve daha da güzeli Atatürk'ün not defterlerinden süreci alıntılayarak anlatmış. Gazi Mustafa Kemal'in not defterlerinin, okuduğu kitaplara düştüğü notların fotoğrafları da kitaba renk katmış. Birçok yeri yüreğim kabararak ve duygulanarak okudum.
192 syf.
·2 günde·8/10
Cumhuriyetin ilan edilme sürecini Atatürk'ün bu sürece hazırlanırken yazdıklarını, çizdiklerini, okuduklarını bulabileceğiniz sıkmayan tarih kitabı.
192 syf.
·8/10
Can Dündar’ın yeni baskıları Can Yayınları’ndan yapılan Belgesel Kitap serileri gerçekten çok etkileyici.

Burada da Gazi Paşa’ya dair genel hatlarıyla bilgi sahibi oluyorsunuz.

Milli Mücadele ve Atatürk’e dair çok derin bilgiler öğreneceğim beklentisi taşımayın derim; ama fazlasıyla da doyurucu.
203 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bu kitapla ilgili fikirlerimi ifade etmeseydim; bin bir zorlukla kurulan Cumhuriyetimizle gurur duyan bir birey bir vatandaş olarak kendimi eksik hissederdim.
Şayet okuduğum her sayfa için nasıl olurda bu kitabı bugüne kadar okumadığımın pişmanlığını üzerimden atamadım.
M.K.Atatürk'ün gençliğinde, talabe günlerinde, askerliğinde hangi sebeplerden hangi düşünce akımlarına kapıldığını açıkça belirten bu kitabı tavsiye ediyorum hatta bu ülke sınırlarında yaşayan her birey için okumalarını borç biliyorum(kişisel fikrim).
Teşekkürler Can Dündar.
Bir baş köşe kitabıdır.
192 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğundan cumhurbaşkanlığı yaptığı döneme kadar olan anıları ve yaptıklarını anlatan kitap aslında inkılapların temelinde nelerin yattığını vurgulamak istemiş. Dili oldukça sade ve üslubu benzerleri gibi sıkıcı değil.
Samsun ve çevresinde bozulan aşayişi düzeltmek üzere bir komutanın bölgeye gönderilmesi gerekiyordu. Harbiye Nezareti bu işi yapabilecek komutanları sıraladı ve bu liste Damat Ferit Paşa tarafından padişaha sunuldu.
Vahdettin listeyi gözden geçirdikten sonra parmağını "Mustafa Kemal Paşa" isminin üzerine koydu.
Ancak isminin karşısında bir istihbarat notu yazılıydı:
"Cumhuriyetçidir."
Can Dündar
Sayfa 85 - İmge Yayınevi
Derslere gelen hocaların çoğu iç çatışmalarda savaşmış, sınırlarda harp etmiş, dağda çete kovalamış askerlerdi. Memleketin durumunu görüyor, gidişatı seziyorlardı. O yüzden derslerde öğrencilerine öncelikle vatan sevgisi aşılamayı görev biliyorlardı.Oysa “vatan” demek yasaktı.Çünkü bu kelimeyi sürgündeki bir şair, Namık Kemal sokmuştu dile ve şimdi onunla tanışma sırası Mustafa Kemal’deydi.
Adını Büyük İskender’in kız kardeşinden alan Selanik, Türk ulusçuluğu için
önemli bir merkezdi. İttihat ve Terakki Cemiyeti bu kentte “Osmanlı Hürriyet
Cemiyeti” adıyla kurulmuştu. Beyaz Kule ise kentin simgesiydi adeta.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yükselen Bir Deniz
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
203
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İmge Kitabevi
Baskılar:
Yükselen Bir Deniz
Yükselen Bir Deniz

Kitabı okuyanlar 138 okur

  • Merve Erkan
  • Onur Gazi
  • Onur coşkun faydalıkol
  • Ali İPEK
  • Yiğit Özcan
  • Mehmet Duran Boztepe
  • Atakan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.1 (2)
9
%2.6 (1)
8
%0
7
%2.6 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0