Yunan Mitleri

9,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
37 gösterim
Türk okurunun Ben, Claudius adlı romanından ve yayınevimizce basılmış İbrani Mitleri adlı incelemesinden tanıdığı araştırmacı, şair, romancı ve eleştirmen Robert Graves bir benzeri daha kaleme alınmamış bu önemli çalışmasında, Yunan mitlerini bir öykücü ustalığıyla anlatıyor ve bir bilim adamı titizliğiyle çözümleyerek okura İlyada ve Odysseia tadında bir metin sunuyor.

Kitapta Yunan Mitolojisini oluşturan öyküler ahenkli bir üslupla bir araya getiriliyor. Böylelikle mitlerin dinsel ve tarihsel anlamları belirgin bir şekilde su yüzüne çıkıyor. Neredeyse eksiksiz düzenlenmiş referanslar ise kitabı hem sıradan okur hem de araştırmacılar için değerli, vazgeçilmez bir kaynak kılıyor. Her mitin sonundaki açıklamalar klasik öykülerin güncel arkeolojik ve antropolojik bulgular ışığında yorumlanmasını sağlıyor. Graves pek çok bilinen yada tartışmalı miti özgün bir şekilde anlatıp, ilgi çekici hale getiriyor.

Yunan mitolojisinin incelenmesine, kuzeyden ve doğudan Ari istilacıların gelmesinden önce Avrupa’da hangi dinsel ve siyasal sistemlerin var olduğu göz önüne alınarak başlanması gerektiğini ileri süren yazar, Troya Savaşı, Odysseus’un yolculuğu, Herakles’in kahramanlıkları, Akhilleus’un zaferleri ve daha başka pek çok olayı anlatan mitolojik öyküleri aktarırken, bize Helen öncesi ve Helen dönemi kültürleri arasındaki ilişkinin Yunan mitolojisinin oluşumuna çok büyük bir etki yaptığını gösteriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2010
 • Sayfa Sayısı:
  976
 • ISBN:
  9789754684544
 • Çeviri:
  Uğur Akpur
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aykın Arda Dilek 
30 Eyl 2017 · Beğendi · 10/10 puan

Yunan mitolojisinin nasıl bir derya olduğunu kitabın kalınlığı anlatmaya yetse de, kendini bu alanda bilgili zanneden nice okuyucusuna mitoloji sözlüğü aldıracak kadar derin ve engin bir kitap. Eğer Yunan mitolojisi üzerine doktora yapmadıysanız yine benzer kalınlıkta olan mitoloji sözlüğünü edinmenizi tavsiye ederim.