Yunanlıların Trajik Çağında Felsefe Bir Polemik

8,0/10  (6 Oy) · 
16 okunma  · 
5 beğeni  · 
804 gösterim
"İlkin bir kültürünüz olsun, felsefenin ne istediğini, neler yapabileceğini, ancak ondan sonra öğrenirsiniz."

Yunanlılar, yalnız insanlarla tanrıların gerçekliğine inandıkça ve bütün tabiatı, bu Tanrı 'insanların yabancı kıyafetlere bürünmüş maskeli şekilleri ve şekil değiştirmeleri (metamorfozları) olarak gördükçe, gerçekçiliğin her türlüsünün tam karşıtı olarak kalmışlardır.

Onlar için insan, şeylerin hakikati ve çekirdeği idi; bunun ötesinde her şey görünüş, aldatıcı oyun idi.
Felsefe yapmaya ne zaman başlamak gerektiğine dair onlar bize, hiçbir milletin başaramadığı açıklıkta bir ders vermektedirler.

Felsefeye; onu üzüntüden çıkarmak isteyen bazılarının herhalde düşündükleri gibi, kederde değil, saadette, olgun erkeklikte, kahraman ve muzaffer erkeklik çağının ateşli neşesi içinde başlamak gerek. Yunanlıların bu çağda felsefe ile meşgul olmaya başlamış olmaları, bize Yunanlıların kendileri kadar felsefenin de ne olduğunu ve ne olması gerektiğini öğretmektedir.

"İnsanlık, gerçeğin savaş türküsünü, felsefede kahramanlığın ezgisini cesaret ve hürriyetle okuyan iyi kitabı çok nadir meydana getiriyor.

"Bir mercekle iğne deliğini bulan sanatçıya, elde etmiş olduğu ustalığı göstermek için bir kürek dolusu mercek yetmez mi?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2010
 • Sayfa Sayısı:
  140
 • ISBN:
  9789758491483
 • Orijinal Adı:
  Die Philosophie Im Tragischen Zeitalter Der Griecben
 • Çeviri:
  Turan Erdem
 • Yayınevi:
  Arya Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

NeverMore 
28 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Filozof, bir bütün olarak alemin ezgisini kendi içinde söylemeye ve onu, kavramlar halinde içinden dışarıya çıkarmaya uğraşır.

Yunanlıların Trajik Çağında Felsefe, Friedrich Nietzsche (Sayfa 30 - Düşünen Adam Yayınları)Yunanlıların Trajik Çağında Felsefe, Friedrich Nietzsche (Sayfa 30 - Düşünen Adam Yayınları)
Friedrich nietzche 
18 Mar 18:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanlar aldatılmaktan pek korkmazlar ama aldatılmayla zarar görmekten korkarlar.

Yunanlıların Trajik Çağında Felsefe, Friedrich Nietzsche (Sayfa 117)Yunanlıların Trajik Çağında Felsefe, Friedrich Nietzsche (Sayfa 117)
Friedrich nietzche 
12 Mar 16:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aramızda hiç kimse en iyi olmasın;ama biri en iyi ise,o zaman o başka yerde,başkalarının yanında olsun.

Yunanlıların Trajik Çağında Felsefe, Friedrich Nietzsche (Sayfa 36)Yunanlıların Trajik Çağında Felsefe, Friedrich Nietzsche (Sayfa 36)