Adı:
Yunus Emre Divanı
Alt başlık:
Karaman Nüshası
Baskı tarihi:
14 Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
500
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054646722
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kesit Yayınları
380 syf.
·Puan vermedi
Bizim Yunus'un inci gibi değerli sözlerinin bir divanda toplanmış eseri.Beyitleriyle ; dinin , aşkın özünü Oğuz lehçesiyle anlatmış biz ötelerde ki yoldaşlarına.Fayda anlamı olarak dipsiz bir kuyu iken , kelime anlamıyla araştırıp kelime haznemizi genişleteceğimiz kelamlar.Hatırlatır her sözü ile ölüm hakkını ;
"Hay gel amel edelim elimiz erer iken
Ecel erer ansızın ermeyiz sanımıza"
380 syf.
·2 günde·10/10
Yalancı dünyaya konup göçenler
Ne söylerler ne bir haber verirler
Üzerinde türlü otlar bitenler
Ne söylerler ne bir haber verirler
Kiminin başında biter ağaçlar
Kiminin başında sararır otlar
Kimi masum kimi güzel yiğitler
Ne söylerler ne bir haber verirler.


Merhabalar.
Okumayan tüm arkadaşlara şiddetle tavsiyemdir. Anlamını bilmediğim bazı kelimeler olmasına rağmen şiirin bütünlüğü sizi bu kelimeleri tahmin etmeye itiyor ki çok sevdim bunu . Ve büyük bir kısmını da doğru tahmin ettim. Benim için bir bulmaca gibiydi kitabı okuması. Ölüm den yaşamdan doğruluktan bir sürü konudan bahseden yunus emre 72 milleti aynı görüp ayrım yapmaksızın, ruhun ölümsüz olduğuna ölenin sadece hayvan olduğuna ruhlarımızın hep varolacağına değiniyor . Sevginin ve aşkın şairi bence yunus emredir ve bu konu da nirvana olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle okuyun. Bilmediğiniz kelimeleri zihninizde bulmaya çalışın. Çok zevk alacaksınız ve size çok şey katacak buna eminim.

Bu dünya bir gelindür yeşil kızıl donanmış

Kişi yeni geline bakubani toyamaz ..

Aldanmamak lazım dünya yeni süslü bir gelindir . Yenidir eskiyecektir ..

Selametle
423 syf.
·2 günde·10/10
Yunus Emre şiirlerini anlamak için tasavvuf un ne olduğunu bilmek gerekir.Tasavvuf;yetmiş iki millete bir göz ile bakmayı,ömürlerinde bir kez olsun gönül yıkmamayı,kendilerine fenalık edenlere bile iyilikle karşılık vermeyi,aza kanâat etmeyi,çok ibadet etmeyi,uykudan,yemeden,içmeden ve dünya nimetlerinden vazgeçmeyi,gülmekten ziyade ağlamayı,yalnız kalmayı,yüzü yerde olmayı,kibir ve gururu silmeyi öğütler.Yunusun derdi Ten kafesi içine hapsedilmiş can kuşunu kurtarmak,manevi feyizler ile Allah a kavuşmak ve bu halin verdiği zevki yaşamak,sadece dost bildiği Allah ı istemek ,ondan başka hiçbir şey ile meşgul olmamak’tır.Yunusun Divanını okuduğunuzda insanları dostluğa,birbirini anlamaya,birbirlerine zulmetmemeye,fâni dünyaya bel bağlamamaya,sulha ,sükunete ve İslam ın bildirdiği kaideler çerçevesinde hayatı yaşamaya çağırdığını görürsünüz.Yunus Emre yi bugün modern Türkiye nin tanımasında Fuat Köprülü’nün araştırma ve incelemeler yapmış olması şiirleri tertip etmesi etkili olmuştur.Yunus Emre nin Türk -İslam tarihinde ki rolü önemlidir.Kösedağ Savaşı ndan sonra Moğolların saldırılarından kaçan türkmenler Anadolu ya sığınmış ve devlet otoritesinin kalmadığı,güven huzur ortamının yerini kargaşa ile anarşiye bıraktığı yıllarda Yunus Emre gibi mutasavvıf bir kişilik Anadolu da en ücra yerlere kadar dolaşmış şiirleri yolu ile manayı anlatmaya çalışmıştır.O kargaşa günlerinde manevi bir yardım eli gibi Türkmenleri bir arada tutmaya hizmet eden şiirlerini dile getirmiştir sade türkçesi ile..Yunus Emre hayatı boyunca Kabeye gelmiş,Konya da Mevlana ile görüştüğü de şiirlerinden yola çıkılarak tespit edilmiştir.Beni en çok etkileyen mısraları ise;

Bir kez gönül yıktın ise bu kıldığın namaz değil
Yetmiş iki millet dahi elin yüzün yumaz değil

İslamı Allaha kulluk yönü ile İlişkiler arasında ince bir çizgide yorumlaması özgündür.
İçinizin ferahlaması ihtiyacına binaen okunası bir kitaptır.
1120 syf.
·1521 günde·Beğendi·9/10
Alın size özeti kendi dilinden."Herkesler doğrudur sen doğru isen, bulunmaz dogruluk sen eğri isen".Tavsiye ederim arkadaşlar.Tasavvuf-i ilmi anlatılıyor.
380 syf.
·4 günde
Anlatilmaz yunus iki satir ile bakma sen dili oğuz dilidir sadedir amma anlami pek derin pek cetintir okur isen iki goz ile anlamazsın gönül gözün ile okur isen varsa nasibin alirsin nasibin kadar vesselam
448 syf.
·99 günde·Beğendi·10/10
Yunus Emre Divanı mutlaka okunması ve iyi düşünülmesi, tenkit edilmesi gereken muhteşem bir İslam alimi, kendi değimi ile derviş. Yunus Emre'nin şiirlerini okumak çok güzel. Bunu pekiştirmek isterseniz Hayati İnanç hocamızın da Yunus Emre Sohbetini ekliyorum.
Böyle şahsiyetleri okul hayatımız boyunca çokça işlenmesi gerekiyor.
İlm-i ilim sahibinden almak çok önemli.
Bu tarz kitapları okurken yazarı tanıtan programlara YouTuben bakmak çok faydalı diye düşünüyorum.

https://youtu.be/1v6CYEnK9fI

http://www.ehlisunnetbuyukleri.com/...Detay/YUNUS-EMRE/712

İyi Okumalar
"Tabduk Emre bir gün müridlerine, "Bugün hepiniz dağa çıkınız ve bana çiçeklerden demetler getiriniz. En güzel demeti hazırlayana bir hediyem olacak" dedi. Dervişlerin hepsi kırlara çıktı... Demet demet çiçekler hazırlayıp şeyhlerine koştular. Yunus en sona kaldı... Akşam üstü tek bir papatya ile çıkageldi. Yunus'a karşı gizli bir haset içinde olan bazı dervişler; "Şuna bakın hele!.. Bula bula bir tek papatya getirmiş." diye fısıldaştılar. Taptuk, olayın hikmetini Yunus'tan sordu. Yunus da "Şeyhim" dedi. "Kırları dolaştım, hangi çiçeğe varsam Allah'ı zikreder buldum. Hiçbirini koparamadım. Akşama doğru bir papatya bana seslendi: "Gel derviş Yunus. Benim kellemi kopar. Ben bugün Rabbime zikirden gafil oldum. Ölmek bana haktır, beni götür şeyhine" diye inledi. Ben de size onu getirdim."

Dervişlik yolunun bir gereği olarak dervişler de kimi zaman imtihandan geçerler. Bu Yunus için de böyle olur. Yunus, imtihanı başarmış ve varlıkların dilini anlayabilecek saf bir gönüle sahip olmayı, bu menkıbedeki gibi, başarmıştır.

Öte yandan Yunus'un "Oduncu Yunus" olması elbette tesadüfî bir durum değildir. Buradaki odun ve ateş sembolleri incelendiğinde işin başka sır perdesi daha aralanmış olur. Yunus Emre, her seferinde Dergâha düzgün odunlar getirir. Ormandan ya böylesini bulur ya da düzgün olmayanları yontar, düzgün hâle koya. Bu durum, Yunus'un imtihanının sırrını yani neden odunculukla görevlendirildiğini kavradığını göstermektedir. Nitekim Şeyhi'yle aralarında geçen şu olay bu bakımdan ilginçtir:

"Fedakar derviş tam kırk yıl bu hizmette bulundu. Odunu sırtına vurup getirirdi. Ama yaşını ve eğrisini kesmezdi. Bir defasında Tabduk Emre: "Yunus Can, dağda hiç eğri odun yok mu ki hep düzgün odunlar getirirsin" diye sordu. Yunus da "Şeyhim, burası öyle bir Hak ve doğruluk kapısı ki, buraya değil eğri adam, eğri odun bile giremez." dedi.
592 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Yazarın bu kitabı ( Yunus Emre'nin kısa hayatı,şiirleri ve lügatçe ) olmak üzere üç bölümden oluşuyor.Bu tür kitaplar anlatılmak istenen kişiyi ki burada " Yunus Emre " ,eldeki imkanlar ölçüsünde ve basmakalıp bilgilerle ve aynı zamanda klasik tarzda hazırlanmış / yazılmış oluyor.
Yunus Emre'nin her bir şiiri birçok anlam / mana içeriyor,tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
130 syf.
Hz. Pir'in divanından derlenen en güzel mısraları ve Hz. Pir'in kısa bir yaşam öyküsünün bulunduğu bu kitap, başarılı çevirme diliyle ve sade tasarımıyla göz dolduruyor. Söyleyebileceğim tek şey, okurken bütün mısraları atlamadan, tek tek sizlerle paylaşmak istediğim arzusudur. Fakat buna tabi ki de imkan yoktur. Yunus Emre Hz. bu topraklar için neden bu kadar önemlidir diye soranlara en güzel cevabın bu kitabın olduğunu düşünüyorum. Okumayanların muhakkak okuması gerekmektedir. Bende bu yaşıma kadar okumadığım için kendime kızıyorum. Allah, okumaktan ziyade, bu ilahi aşkı kalbinde hissedebilenlerden eylesin. Demine, devranına Hu!
448 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yüce Rabbimiz koskoca kainata sığmıyor da, bir kulunun küçücük kalbine sığıyor...
Gözün görmesi değil gönlün görmesidir esas olan.. vijdan gönüldedir, merhamet gönüldedir, aşk gönüldedir, iman gönüldedir..
İşte bu sebeple Yunus ne güzel demiş
" Birkez gönül yıktın ise, bu kıldığın namaz değil, yetmiş iki millet dahi elin yüzün yumaz değil..."
Bu kitabı gönül gözüyle okumak lazım anlamak kadar hissetmek lazım..
Feyiz veren, derin, naif, önemli bir kitap..
Yunus Emre' nin hayatı şiirleri idoldür bu cevhere yorum yapmak dahi bizim haddimizi aşar vesselam...
☆Eski Türkçe sevenler Osmanlıca bilenler için anlaşılır bir kitap☆
240 syf.
·14 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yunus Emre 'ye ait olduğunu düşündüğüm "Şol cennetin ırmakları ..., Sordum sarı çiçeğe...,Çağırayım mavlam seni...Soranlara selam olsun...,Benim adim dertli dolap... gibi ilahilerin aslında Yunus Emre ekolunden gelen Âşık Yunus adli şaire ait olduğunu öğrendiğim bana büyük şok yaşatan muazzam inceleme eser iyi ki okumuşum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yunus Emre Divanı
Alt başlık:
Karaman Nüshası
Baskı tarihi:
14 Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
500
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054646722
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kesit Yayınları

Kitabı okuyanlar 155 okur

  • Zeynəb Əliyeva

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0