Yunus Emre Divanı'ndan Seçmeler

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.512
Gösterim
Adı:
Yunus Emre Divanı'ndan Seçmeler
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756195048
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karanfil Yayıncılık
140 syf.
·5 günde·9/10
Uzun süre okumak isteyip de okuyamadığım bir kitaptı. 100 Temel Eser içerisinde olması zaten benim okumam için sebepti. Tabi okumaya iten TRT 1' de Yunus Emre'yi anlatan dizi de oldu ya neyse... Kitaba geçelim...

Benim okuduğum yayınevi Kumsaati'ydi. Dili baya ağır geldi bana. Yabancı kelimeler çoktu ama içerisinde alınacak alıntılar ve o dersler harika.. Tüm şiirler dörtlükten olmuşmuş. Şiirlerin en son satırı en can alıcı nokta olmuş ve kendi ismiyle bağlamış. İçerisindeki şiirlerin yarısı ilahi olmuş. Tasavvufi yönünü hiç dememe gerek yok zaten özdeşleşmiş bir isim.

Kısa bir kitap gayet güzel ve okunulabilir. Lütfen güzel bir yayınevinden güzel bir dille okumanızı tavsiye ederim. Ağır kelimeler sizi uzaklaştırmasın... İyi okumalar...
140 syf.
·Beğendi·10/10
"Yunus Emre Divanı'ndan Seçmeler" adlı kitabını, 7. sınıfta, bir gün sınıfça kitap fuarına giderken almıştım. Aldığım o gün, okumaya başladım.Yunus Emre'nin şiirlerini...
Kitabın dili biraz ağır olsa da, şiirlerinin hepsi muhteşemdi..
Yunus Emre'nin şiirlerinin kulaklarınızda ninni, dilinde ilâhi olarak çınlayıp durduğunu hayretle farkedeceksiniz. Bu güzel kitabı herkese tavsiye ederim..
352 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Eser, Türk ulusunun yetiştirdiği en büyük tasavvuf erlerinden biri olan Yunus Emre hakkında kayıtlara geçmiş çok az şey bilinmekte olduğunu özellikle vurgulayarak başlıyor...

Yunus Emre'nin eserleri arasında yer alan, Yunus Divanı'nda toplanmış şiirleri aruz ve hece ölçüleri ile yazılmış olan en bilindik Divan'ıdır. Bu eserin 15. yüzyılda kopyalandığı bilinmekle beraber eser Süleymaniye Kütüphanesi- Fatih bölümünde bulunan el yazması kopyasıdır. Fakat bu yapıtın aslı veya en eski kopyasının olup olmadığını saptamanın çok zor olduğu bilinmektedir...

Yunus Emre, Allah'a ulaşmanın yolunun insanı sevmekten geçtiğini anlayabilmesi için, önce Hacı Bektaş Veli'nin dergahını ziyaret eder ve sonrasında Taptuk Emre'nin dergahında doğru yola çıkar....

Bu dergahta mürid oluşunun ve ölümüne kadar yaşadığı olay örgüsünü kısa hikayeler halinde okurlar ile buluşturan eser, okurken insanın kendini görmesini sağlayan bir kitap olmuş...


Yunus Emre'nin şiirlerinin yer aldığı, tasavvuf ve aşk hakkında yazılmış Yunus'u Yunus yapan, aşka ve sevgiye daha farklı bakmamızı sağlayacak olan bu kitap, şiirler de ki aşk ile insanın yüreğinin ısınmasına sebep oluyor...
150 syf.
·2 günde·8/10
Yunus Emrenin eserleri Şu zaman açısından okunmasi ve okutulmasının büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum cünkü günümüz insanının ihtiyacı olan sevgi,hoşgörü ve güzel ahlak adına çok büyük katkılar sunuyor.. Tasavvuf yönüyle insani etki altisina almayı başarıyor Divan siirlerinden oluştuğu için anlaması zor olsada insanın içini ferahlatan ufkunu açan eserleri oldukça başarılı.
289 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bir gez gönül yıktın ise,
Kıldığın namaz değil
Yetmiş iki millet dahi,
Elin yüzün yumaz değil

Yunus Emre şiirleri sehli munteni siirlerdir.

Yunus Emre'nin, şiirlerinde, aruz kalıplarının hece kalıplarına da uyan ölçülerini seçmesi onun bir özelliğidir. Böylece o, eski Türk şiiriyle Müslüman Türk şiir geleneğini birleştirmiştir. Bu özellik, Yunus'un halk toplulukları tarafından anlaşılmasında, sevilmesinde ve benimsenmesinde en büyük etken olmuştur.

Onun başarısı en karmaşık konuları, tasavvuf inancını açık-seçik, yumuşak ve tatlı bir anlatımla şiirleştirmesine ve şiiri yalnız bir biçim olarak değil, ince söyleyişler ve sıcak duygularla donatmasına bağlıdır. Yunus, sanat oyunlarına sapmadan, içinden geldiğince ifade ustasıdır. Dizeleri arasında alışılmış anlam kopmaları yoktur, tam aksine, anlam bağlantıları onun özelliğidir ve bu özelliği onun, şiiri sürekli bir sezgi ve duygu içinde söylemesine yol açar.

Yunus için şiir, umut eden, bu hayattan ve öteki hayattan mutluluk bekleyen, Tanrı'nın öfkesine ve cezalarına değil, sevgisine ve af hazinelerine sığınan insanın sesidir. Yunus, sevgisiz, inançsız, umutsuz insan düşünemediği gibi bunlardan yoksun bir şiir de düşünmemiştir.

Yunus Emre'nin en büyük özelliği dilindedir. Türkçe'nin güzellik, uyum ve ses sırlarını çok iyi bilen Yunus Emre bu bakımdan Türkçe'nin en büyük mimarı ve kurucusu sayılır. Kullandığı deyimler, şiirinin çatısını kuran kavramlar, konuşulan dile getirdiği derinlik yüzyıllar boyu yaşamış, başka şairleri, daha da önemlisi tüm Anadolu halkını inkâr götürmez bir biçimde etkilemiştir. Yunus, «beyaz Türkçe» dediğimiz güzel, arı-duru ve ahenkli Türkçe'nin böylece yapıcısı ve yürütücüsü olmuştur.


SEN VİRAN OLMAYINCA
Gönül kanda dolana,
Maşukun bulmayınca
Kişi aşık mı olur
Gönülsüz kalmayınca

Gönüldür anan Onu,
Esir eyleyen seni
Kimi azat eylersin,
Sen azat olmayınca

Boynu zincirli geldik,
Key kati esir olduk
Er nazar eylemedi
Halimiz bilmeyince

Bir yandan överler,
Aylak nesne verirler
Bahasın ne bilesin,
Sen satın almayınca

Bahası canın anın,
Mal ile davar değil
Sevdik mi ele girer,
Sevdikler vermeyince

Dostu kande bulasın,
Sende durmak ile sen
Ol imaret eylemez,
Sen viran olmayınca

Sözü Yunus'tan işit,
Kibir kılma tut öğüt
Ol seni sora gelmez,
Sen yavu varmayınca


Okuyun
140 syf.
·Beğendi·9/10
Yunus Bey ne yapıyorsunuz diyerek cümleme başlayacağım.
Öncelikle farklı yayınlardan farklı şekilde okumanız çok doğal yani mesela A yayıncılık ile harika okuyup anlarken B yayıncılıkta okuduklarınızı anlamak daha zor olabilir kesinlikle. Ancak bunu şöyle aşabilirsiniz. Almadan önce yayına bakarsanız dil sade mi ya da yazılan dilin manası da verilmiş alt ya da yan sayfa şeklinde. Bu şekilde değilse almayın. Onlar emek harcamamış sizde onlara para kazandırmayın boş yere.
Kitaba değinecek olursak şiirler çok güzel. Özellikle ben Ben Yürürüm Yane Yane şiirini çoğumuz biliyoruz. Önemli olan anlaşılabilir yayıncılıklardan almak. Yoksa açık söyleyeyim kitabı beğenmezsiniz. İyi okumalar ..
140 syf.
·10/10
Bana göre özet niteligindeki en anlamli misralari sunlar: "Tâ‘at kılan uçmagıçün dîn tutmayan Tamu içün
Ol ikiden fârig olur neye benzer bu işâret" Gunumuzde yanlis dillendirilen bi durumu aydinlatiyo yunus emre . Ne cenneti istedigimiz ne de cehennemden korkuttugumuz icin ibated etmemiz gerektigini, bunlardan öte gayenin Allah'in sevgisini kazanmak oldugunu, insanin asil bunun icin caba gostermesi gerektigini söylüyo . cenneti istedigi veya cehennemden korktugu icin degil
140 syf.
·1 günde·Puan vermedi
13.yy ve 14.yy yaşamış halk ozanı Yunus Emre şiirlerinde ilk göze çarpan taraf: derin bir insan sevgisi ve 'bana seni gerek seni' dediği ;sarsılmaz bir Yaradan aşkı.Mısralar sürekli bu aşk ve sevgi çemberinde dönüp duruyor ;dertli bir dolap gibi.Yunus'un tüm derdi Yaratılanların özündeki bu sevgiyi açığa çıkarmak;kendine özgü dizeleri ise bu işin en büyük şahidi.
Yunus şiirini bir nesneye benzetmek gerekseydi bu ab-ı hayat yani su olurdu.

Su gibi kokusuz ve renksizdir şiiri;hiçbir tarikat,millet,mezhep tarafında değildir,en büyük marifeti insanlıkta bulur.
Su gibi berraktır şiiri;dünyevi ihtiras ve şehvet kirletmemiştir şiirini;menfaatsiz muhabbet aranır,ibadetlere Cennet'i bile aracı etmez,Yaradan aşkı muhabbettin kaynağıdır.
Su gibi yerinde duramaz akar;her yüzyıla,her nesile,her toprağa cansuyunu akıtır,susamış gönüllere hayat olur.

Yunus'un kendisi Yunus'un şiirleridir.
HAYAT FELSEFESİ: "Yaradılanı sevelim yaradandan ötürü."
HAYATA GELİŞ AMACI:
"Ben gelmedim dava için
Benim işim sevi için
Dostun evi gönüllerdir
Gönüller yapmaya geldim"
HAYATININ ÖZETİ:
Canlar canını buldum bu canım yağma olsun.
Bostanlar başın buldum bostanım yağma olsun.
Viran gönül nur doldu Cihanım yağma olsun.

Yunus divanının dili;kimi şiirlerinde tasavvuf öğretisine dair bazı terimler kullandığı için bazen sözlük kullanmayı gerektirebiliyor.Bu noktaları internetten kelimeleri yazarak aştım.Çoğu şiiri ise her seviyeden insanın anlayacağı dil yapısına sahip.13. ve 14.yy yazıldığı düşünülürse ve halen anlaşılabilir olması Yunus'un Türkçesi adına büyük bir zafer.Türkçenin bir edebiyat dili olmasında Yunus'un büyük etkisi vardır;ta Aşık Veysel'e ulaşacak bir şecere de tüm halk ozanlarını etkilemiştir.
Anlatım açısından değerlendirmek gerekirse;bu derece halk arasında ve ortalama kelimeler kullanarak bu derece özgün olmak ;benzeri bir daha biraraya getiremeyecek mısralar kurmak ;kimselere Yunus kadar nasip olmamıştır.Yunus meseleyi; çok uzatmadan detaylara boğmadan saf sevgi temelinden anlatıyor.Kütüphaneler dolusu meseleyi bir kaç satırla özünden anlatır Yunus.
En sevdiğim Yunus mısrasıyla son vermek istiyorum.Esen kalın,iyi okumalar.

"BALLAR BALINI BULDUM
KOVANIM YAĞMA OLSUN"

https://youtu.be/uEQK3b_7OeU
289 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Yunus Emre, Anadolu'da Türkçe şiirin öncüsü olan tasavvuf ve halk şairi. Gönüller Sultanı, sevgi ve hoşgörü aşığı Yunus Emre, XIII. y.y’da yaşamış bir Türkmen dervişidir. Anadolu’da birliğin bozulduğu, Moğol ordularının yakıp yıktığı, insanların umutsuzluğa kapıldığı bir dönemde, şiirleriyle bir sevgi seli oluşturmuş Bu da Yunus Emre'nin her zaman okunup anlaşılmasında önemli bir rol oynamıştır.Bütün bir Anadolu'yu dolaştığı, Mevlana'yı gördüğü eserlerinde geçen cümlelerden anlaşılmaktadır.Yunus Emre sanat yaşamında halka, halkın dili ile hitap etmiştir. Öz Türkçe ile eserler vermiştir.Yunus Emre'nin şiirleri tasavvuf ağırlıklıdır."Yaratılmışı hoş gördük, yaratandan ötürü" sözü ile Yunus Emre hayat felsefesini açıklamıştır . Bu eserinde de yine hece ölçüsü ile yazdığı yalın şiirleri öğüt verici ve bir o kadarda düşündüren tasavvufi şiirleri var.
140 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bir kez gönül yıktın ise
Bu kıldığın namaz değil
Yetmiş iki millet dahi
Elin yüzün yumaz değil

Bir gönülü yaptın ise
Er eteğin tuttun ise
Bir kez hayır ettin ise
Binde bir ise az değil
......

Benim bunda kararım yok, bunda gitmeye geldim
Bezirganım mataım çok, alana satmağa geldim.
Ben gelmedim da'vi için benim işim sevi için
Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmağa geldim
......
Bana bir cok şeyi öğrettigin icin sana minnettarim yunus emrem. Cocuklugumdan beri sakladigim bir siir kitabin var ve o benim sahip oldugu tek siir kitabim.
232 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Yunus Emre için üslup anlamında iki evreden bahsedilir; ilk Yunus ilahi aşkı her şeyden üstün tutar ( cennet, din, şeriat vb gibi kavramlarda vardır bunların içerisinde) tabiri caizse terk-i dünya ve terk-i ukba anlayışını benimsemiş yani aşk dışında her türlü dünyevi ve uhrevi metadan/düşünceden elini eteğini çekmiştir.. Fakat ikinci bir Yunus vardır ki o din, cennet, Kabe, Kur’an vb gibi kutsal/uhrevi değerler konusunda çok daha ılımlı ve olumludur, zira bu yukarıda saydıklarımın da Yüce Yaradanın birer eseri olduğu bilincindedir ve bunların ilahi aşkın bir parçası olduğu düşüncesindedir..

Kaynaklar incelendiğinde ülkenin çeşitli yerlerinde (Karaman, Aksaray, Bursa, İzmir) Yunus Emre kabirleri olduğu görülmektedir.. Bunların bazıları sembolik olup bazıları da ismi Yunus olan başka tarihi şahsiyetlere aittir..

Mevlana ile muasır olan Yunus Emre (1238/Eskişehir/Sivrihisar-1321/??) ilk Yunus’tur.. İkinci Yunus ise yukarıdaki kısaca değindiğim Bursa’da kabri olan Bursalı Yunus’tur.. Bursalı Yunus; Bursa’da yaşamış Yıldırım Bayezid’in kızı ile evlenmiş Evliyaullahtan bir zat olan Emir Sultan’dan şiirlerinde övgü ile bahsetmiştir.. Emir Sultân ise 1368-1429 yılları arasında yaşamıştır.. Yani ilk Yunus’un vefatından 47 yıl sonra dünyaya gelmiş olan bir Allah dostuna yani Emir Sultan’a şiirlerinde yer vermiş olması mantık açısından mümkün değildir.. Buradaki Yunus daha önce de ifade ettiğim üzere ikinci Yunus yani Bursalı Yunus’tur..

Sonuç olarak ilk Yunus ve ikinci Yunus üslup ve fikir yönünden birbirinden oldukça farklıdır..

Yunus Emre okurken bunun bilincinde olmak gerekir..

Okuyunuz efendim..
140 syf.
·Beğendi·10/10
esl söz yazarları aşiqlər olmuşdur.... sanki yaradan öncə aşq bəlasın göndərib, sonra söz devasın verir.........
Yan yüreğim yan, gör ki neler var
Bu halk içinde bize gülen var.
O gülen gülsün, dost bizim olsun
Gafil ne bilsin, Hak'kı seven var..
Bu dünyadan gider olduk
Kalanlara selam olsun
Bizim için hayır dua
Kılanlara selam olsun

Ecel büke belimizi
Söyletmeye dilimizi
Hasta iken halimizi
Soranlara selam olsun

Tenim ortaya açıla
Yakasız gömlek biçile
Bizi bir asan vech ile
Yuyanlara selam olsun

Sala verin kastımıza
Gider olduk dostumuza
Namaz için üstümüze
Duranlara selam olsun

Dünyaya gelenler gider
Herkes gelmez yola gider
Bizim halimizden haber
Soranlara selam olsun

Derviş Yunus söyler sözün
Yaş doldurmuş iki gözün
Bizi bilmeyen ne bilsin
Bilenlere selam olsun
Biz dünyadan gider olduk kalanlara selam olsun
Bizim için hayır dua kılanlara selam olsun

Ecel büke belimizi söyletmeye dilimizi
Hasta iken halımızı soranlara selam olsun

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yunus Emre Divanı'ndan Seçmeler
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756195048
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karanfil Yayıncılık

Kitabı okuyanlar 225 okur

  • şaziye arslantaş
  • Beyza Gültekin
  • Gamze Züleyha Üredi

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%1.5 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0