Yunus Emre Şiirleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
10,8bin
Gösterim
Adı:
Yunus Emre Şiirleri
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055143428
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Liya Yayınları
Ben Dervişim Diyene

Ben dervişim diyene, bir ün edesim gelir,
Seğirdüben sesine, varıp yetesim gelir.

Sırat kıldan incedir, kılıçtan keskincedir,
Varıp anın üstüne, evler yapasım gelir.

Altında gayya vardır, içi nar ile pürdür,
Varuben ol gölgede, biraz yatasım gelir.

Oda gölgedir deyu, ta'n eylemen hocalar,
Hatırınız hoş olsun, biraz yanasım gelir.

Ben günahımca yanam, rahmet suyunda yunam,
İki kanat takınam, biraz uçasım gelir.

Andan Cennete varam, Cennette huriler görem,
Huri ile gılmanı, bir bir koşasım gelir.

Derviş Yunus bu sözü, eğri büğrü söyleme,
Seni sigaya çeken bir Molla Kasım gelir.
140 syf.
·5 günde·9/10
Uzun süre okumak isteyip de okuyamadığım bir kitaptı. 100 Temel Eser içerisinde olması zaten benim okumam için sebepti. Tabi okumaya iten TRT 1' de Yunus Emre'yi anlatan dizi de oldu ya neyse... Kitaba geçelim...

Benim okuduğum yayınevi Kumsaati'ydi. Dili baya ağır geldi bana. Yabancı kelimeler çoktu ama içerisinde alınacak alıntılar ve o dersler harika.. Tüm şiirler dörtlükten olmuşmuş. Şiirlerin en son satırı en can alıcı nokta olmuş ve kendi ismiyle bağlamış. İçerisindeki şiirlerin yarısı ilahi olmuş. Tasavvufi yönünü hiç dememe gerek yok zaten özdeşleşmiş bir isim.

Kısa bir kitap gayet güzel ve okunulabilir. Lütfen güzel bir yayınevinden güzel bir dille okumanızı tavsiye ederim. Ağır kelimeler sizi uzaklaştırmasın... İyi okumalar...
Nurhan Işkın
Nurhan Işkın Yunus Emre'den Yüreğinizi Isıtan Sözler ve Hikayeler : Kokulu Kitap'ı inceledi.
352 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Eser, Türk ulusunun yetiştirdiği en büyük tasavvuf erlerinden biri olan Yunus Emre hakkında kayıtlara geçmiş çok az şey bilinmekte olduğunu özellikle vurgulayarak başlıyor...

Yunus Emre'nin eserleri arasında yer alan, Yunus Divanı'nda toplanmış şiirleri aruz ve hece ölçüleri ile yazılmış olan en bilindik Divan'ıdır. Bu eserin 15. yüzyılda kopyalandığı bilinmekle beraber eser Süleymaniye Kütüphanesi- Fatih bölümünde bulunan el yazması kopyasıdır. Fakat bu yapıtın aslı veya en eski kopyasının olup olmadığını saptamanın çok zor olduğu bilinmektedir...

Yunus Emre, Allah'a ulaşmanın yolunun insanı sevmekten geçtiğini anlayabilmesi için, önce Hacı Bektaş Veli'nin dergahını ziyaret eder ve sonrasında Taptuk Emre'nin dergahında doğru yola çıkar....

Bu dergahta mürid oluşunun ve ölümüne kadar yaşadığı olay örgüsünü kısa hikayeler halinde okurlar ile buluşturan eser, okurken insanın kendini görmesini sağlayan bir kitap olmuş...


Yunus Emre'nin şiirlerinin yer aldığı, tasavvuf ve aşk hakkında yazılmış Yunus'u Yunus yapan, aşka ve sevgiye daha farklı bakmamızı sağlayacak olan bu kitap, şiirler de ki aşk ile insanın yüreğinin ısınmasına sebep oluyor...
140 syf.
"Yunus Emre Divanı'ndan Seçmeler" adlı kitabını, 7. sınıfta, bir gün sınıfça kitap fuarına giderken almıştım. Aldığım o gün, okumaya başladım.Yunus Emre'nin şiirlerini...
Kitabın dili biraz ağır olsa da, şiirlerinin hepsi muhteşemdi..
Yunus Emre'nin şiirlerinin kulaklarınızda ninni, dilinde ilâhi olarak çınlayıp durduğunu hayretle farkedeceksiniz. Bu güzel kitabı herkese tavsiye ederim..
192 syf.
·3 günde·10/10
Miskinlikten buldular
Kimde erlik var ise
Merdivenden ittiler
Yüksekten bakar ise

Gönül yüksekte gezer
Dembedem yoldan azar
Dış yüzüne o sızar
Içinde ne var ise

Ak sakallı pir koca
Bilmez ki hali nice
Emek vermesin hacca
Bir gönül yıkar ise
150 syf.
·2 günde
Yunus Emrenin eserleri Şu zaman açısından okunmasi ve okutulmasının büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum cünkü günümüz insanının ihtiyacı olan sevgi,hoşgörü ve güzel ahlak adına çok büyük katkılar sunuyor.. Tasavvuf yönüyle insani etki altisina almayı başarıyor Divan siirlerinden oluştuğu için anlaması zor olsada insanın içini ferahlatan ufkunu açan eserleri oldukça başarılı.
140 syf.
·Puan vermedi·
Yunus Emre’nin çağları delen sesiyle o günden bugüne ve yarına söylediklerini anlamak için onun dünyasına misafir olabilmek, tanımak gereklidir. “ Ete kemiğe büründüm/Yunus diye göründüm” ifadesindeki altı kelimeyle tasavvuf felsefesini anlatabilmesi şiirinin, kelimelerinin ve en önemlisi gönlünün ne kadar zengin olduğunu anlamak için yeterlidir. Onun yüce şiirlerini okumak için gönlünüzü açın çünkü Hz. Yunus Emre gönlünün diliyle sesleniyor can kulağıyla dinleyenlere!
••Kitap Koçu••
••Kitap Koçu•• Yunus Emre'den Yüreğinizi Isıtan Sözler ve Hikayeler : Kokulu Kitap'ı inceledi.
352 syf.
·10 günde·8/10
Yunus Emre'yi çok severim. Keşke bir ömrüm daha olsa da onu da böyle sevdiğim kişileri okumaya ayırabilsem.. 2 Haftalığına memleketime gitmiştim. Ve bu kitabı da annemdeki kitaplığımda buldum. Hemen başladım.Başlarda Yunus Emre'nin kısacık bir hayatını okuyoruz. Aralara Yunus'un özlü sözleri serpiştirilmiş.Orta kısımlarda da Yunus'un Hacı Bektaş-i Veli ve Taptuk EMRE ile karşılaşması gibi dergah öykülerini okuyoruz. En sonunda da Yunus Emre'nin binlerce beyitinden bazılarını (yani sayfa 154'ten 351 'e kadar var baya ) okuyoruz. Bu şekilde de bitirilmiş kitap zaten.

Muazzam bir kitap okudum diyemem. Hatta beni bazı yönlerden tatmin de etmedi.Söz konusu Yunus olunca daha fazla dergah öyküleri okumak istedim mesela veya daha çok yaşam öyküsü . Kitabın yarısı şiir kitabı gibi mesela. Bu olayı çok sevmedim. Şiir kitabı almak istesem ''YUNUS EMRE'NİN ŞİİRLERİ'' adı altında başka şiir kitapları alabilirdim. Umarım karşıma bir gün beni bu yönlerden doyuracak bir kitap çıkar veya siz biliyorsanız yorumlara yazar mısınız? Şimdiden teşekkürler..
517 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Çokça yazım yanlışı bulunmakta. Kitabı okuyacak olanlara 2016 baskısını tavsiye etmiyorum.
İlk 100 sayfası ön değerlendirme ve bilgilendirme yapılan bir girişten; sonraki 300 sayfa şiirler ve açıklamalarından; son 110 sayfası ise sözlük kısmından oluşmakta.
Gezdim Halep ile Şam'ı,
Eyledim ilmi talep,
Meğer ilim bir hiçmiş,
İlla edep illa edep.

-Yunus Emre.
Bu şiir ile hayatınıza yön verebilirsiniz, bir de bu kitapla pek tabii:)
140 syf.
·2 günde·10/10
Bilmeyen ne bilsin bizi,bilenlere selâm olsun demişsin..Selâmların en güzeliyle selâm olsun güzel yüreğine..

Yunus'un hikayesi nasıl başlıyor ? Yunus'u Yunus yapan neydi,Nasıl Yunus Emre oldu sorularıyla biraz anlamaya çalışalım bu koca yürekli adamı..
Yunus'un yaşadığı dönem bir kıtlık dönemi imiş,Halk açlık ve sefalet içinde..Halkın bu hali Yunus'un o güzel yüreğine dokunur ama elden de birsey gelmez,Derin düşüncelere dalarmış.O günlerde bir büyük insandan bahsedilmekteymiş..Yokluk çeken insanlara yardım ettiği dilden dile dolaşan,onlara buğday dağıtan bir zât, Hacı Bektaş Veli..

Elinde başka bir çözüm gelmeyen Yunus, Hacı Bektaş Veli'den yardım alabilmek için düşer yollara..Giderken de böyle bir Veli'nin huzuruna eli boş çıkmayı uygun görmez,yol kenarlarından alıç meyveleri toplayarak gider..Uzun bir yolculuktan sonra, dergaha ulaşır.Geliş sebebini dervişlere bildirir.Durumu Bektaş-i Veli'ye anlatan dervisler ,Yunus'u onun karşisina çıkartir.Yunus hemen elindeki alıçları Bektaş veli'ye uzatir.Ve durumu anlatmaya başlar. Buğday ister..Bektaş veli ,Yunustaki manevi potansiyeli hisseder.Hemen göndermek istemez.Bu sebeple bir kac gün dergahta misafir edilir. Yunus'un derdi ise,bir an evvel Buğdayı alıp,köyüne dönüp, ailesinin sıkıntılarını bir nebze hafifletmek istemesiymiş..Ve yunus'un hikayesi "Buğday mı istersin, himmet mi ?" sorusuyla başliyor..

Bektaş Veli 'nin sorusuna Yunus, Buğday diyerek karsilik veriyor..
Bektaş veli durumun farkindadir, tekrar sordurtur dervişlere..
"İsterse getirdiği alıçların her bir tanesi için kendisine himmet edeyim" der.
Ama Yunus ailesinin sıkıntılı durumundam dolayı başka birsey düşünemez ve tekrar red eder.ısrarla Buğday ister.
Yunus'a üçüncü defa teklifte bulunur.
"-isterse getirdiği alıçların çekirdeklerinin on katı kadar,kendisine himmet edeyim"der.
Fakat Yunus, himmet degil bugday derdindedir..Buğdaylari alıp yola koyulan Yunus yoldayken yavaş yavaş pişmanlık duymaya başlar. Aklı başına gelir ve geri döner.Himmeti ister.. Bektaş veli artik aradigi himmetin kendisinde degil, Tapduk Emre de oldugunu ,ondan almasi gerektigini dile getirir.Tabduk Emre ve Yunus'un girdikleri süreç onu Yunus Emre yapar.

Destansı,masalsı bir süreç belki.. İnanması çok güç şeyler anlatılsa da, insan neden olmasın ki diyebiliyor..Benim okuduğum Kitap, karanfil yayınları ,175sayfadan oluşuyor. Dili sade, sadece şiirlerinde bilmedigimiz kelimeler var ,onlarda hemen alt kisimda, kelimelerin karşiligi verilmiş halde. Kısa kısa hikayeler var.Çoğunu biliyordum diyebilirim.Yazdiği şiirler onun kocaman bir yureği olduğunu, dünya görüşünü net bir şekilde belli ediyor.Sana taş atana sen gül at deyiminin karşılığıdır Yunus Emre.. Sadece bir şair değildir, Yunus Emre, bir düşünür,ilim ve irfan sahibi bir Veli'dir..Geçmişin bize bıraktığı en güzel hazinelerdendir.Değerlerimizin kıymetini bilip yaşatmakta bizim elimizdedir..

Çoğumuzun bilmediği,benim de bilmeyip kitapta öğrendiğim bir konuyu da sizinle paylaşmak istiyorum.Yunus Emre'nin mezari oldugu düşünülen 10ayrı yer varmış.Bunun sebebi olarak, hem belli net kaynaklar olmayişiymiş hem de çok fazla sevilen bir insan olduğu ve cogu yeri gezdigi için, herkes sahiplenmiş ve türbe yapmıştır. Bir başka sebep ise ondan etkilenip,coluk çocuguna bu ismi verip,onlarin ölmesiyle oluşan mezarlarmiş..

Tahmin edilen on mezar :

1.Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Sarıköy'de (şimdiki adı,Yunus Emre köyü)
2.Karaman ilinde Kirişçi Baba diğer adıyla Yunus Emre Camii'nin bahçesinde.
3.Niğde-Ortaköy'de Ziyarettepe adıyla anılan türbede.
4.Manisa'ın Kula ilçesinin Emre Sultan adlı köyünde.
5.Erzurum yakınlarındaki Dutçu köyünde.
6.Isparta ilinin Keçiborlu ilçesi yakınlarında.
7.Afyon'un Sandıklı ilçesinin Yeniçay köyünde.
8.Ordu'nun Ünye ilçesinde.
9.Sivas yakınlarında.
10.Aksaray ilinin Ortaköy'ünde.

Bir dörtlüğüyle bitirelim incelemeyi,herkese keyifli okumalar dilerim..

Ya elim al kaldır beni
Ya vasılına erdir beni
Çok ağlattın güldür beni
Gel gör beni Aşk n'eyledi..

**** ***** ***

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yunus Emre Şiirleri
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055143428
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Liya Yayınları
Ben Dervişim Diyene

Ben dervişim diyene, bir ün edesim gelir,
Seğirdüben sesine, varıp yetesim gelir.

Sırat kıldan incedir, kılıçtan keskincedir,
Varıp anın üstüne, evler yapasım gelir.

Altında gayya vardır, içi nar ile pürdür,
Varuben ol gölgede, biraz yatasım gelir.

Oda gölgedir deyu, ta'n eylemen hocalar,
Hatırınız hoş olsun, biraz yanasım gelir.

Ben günahımca yanam, rahmet suyunda yunam,
İki kanat takınam, biraz uçasım gelir.

Andan Cennete varam, Cennette huriler görem,
Huri ile gılmanı, bir bir koşasım gelir.

Derviş Yunus bu sözü, eğri büğrü söyleme,
Seni sigaya çeken bir Molla Kasım gelir.

Kitabı okuyanlar 730 okur

  • Demgüzâr
  • Zehra
  • Veyselll
  • Gonca
  • Ezgi Su Çıldır
  •  ☆ᏗᏕᎧᏕ ๛ cemil şişman
  • Berzah
  • Oğuzhan Aydın
  • Melek inci Krk
  • Aysun

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.1 (2)
9
%0
8
%1.1 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0