Yunus Emre ve Aşk Felsefesi

·
Okunma
·
Beğeni
·
142
Gösterim
Adı:
Yunus Emre ve Aşk Felsefesi
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754580391
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
104 syf.
·13 günde·3/10 puan
Yıllar önce aldığım, kütüphanemin bir köşesinde kalmış bir kitabı daha bitirmenin keyfini yaşadım. Bunları bırakıp esere gelirsek, ilk olarak eserin İş Bankasının Yunus Emre konulu açılan yarışmada birincilik ödülü almış bi eserdir.

Fakat kitap içerisinde Yunus'a dair yeni fikir göremedim (ki eserin iddası bu yönde idi), bilinen fikirleri tekrarlamış, yeni keşiflerin ise altı malesef boştu. Ayrıca gereksiz zorlamalar yalan beyanlara doğru evrildiğini gördüm, bu çok kötü idi.

Zaten değerli olan bir şeyin övülmesi gereksiz idi. Ayrıca dikkatimi çeken bir husus ise Eşari gelenek ile Yunus'u barıştırma çabası ki, Eşari geleneğe göre Yunus'u şiirleri küfür olarak nitelendirilmiştir. Biraz araştırılınca bu kolaylıkla görülecektir. Sonuç itibari ile konun ilgilerinin dışında pek bir hitap çevresi göremedim.
Yunus’ta aşk, hem yaşanan duygusal, yani varoluşsal gerçekliği hem de varlıksal, yani ontolojik gerçekliği olan bir kavramdır. İşte bu yüzden Yunus Emre, aşk sözcüğü yerine ışk sözcüğünü tercih etmiştir. Çünkü ışk, anlamca aşk sözcüğünden daha geniş kapsamlıdır ve aralarında nitelik farkı vardır.Aşk, daha çok duygusal ve profan bir sevgiyi ve muhabbeti ifâde ettiği halde, ışk ulvî ve manevi sevgiyi ifâde eder.
Âlemdeki her şey, madde ve cisim olarak Tanrı’nın aşıkının bir uzantısıysa ve Tanrı her şeye sevgisi ve muhabbetiyle ulaşmışsa, insanın da ona ulaşabileceği gerçek ve düz bir yol vardır; bu da Yunus’a göre aşk yoludur.
Yunus ‘ a göre insan kurtuluşuna ve gerçek hürriyetine, dünya perdesini yıkmakla kavuşabilir. Ne var ki, bu perdeyi yıkmak kolay değildir. Bu, Yunus’ un deyişiyle hakiki bir dervişliği gerektirir.
Zaten Yunus'a göre Tanrı'yı gerçekten sevmek ve ona aşık olmak akıl işi değildir;

"Seni sevenlerün ola mı aklı"
"Bir dem usluyısa her dem delüdür"
Aşk, tanımlanamayan bir sözcük olarak karşımıza çıkmaktadır.
Yunus’ un bütün felsefesini özetleyen bu anahtar sözcüğün tek bir cümleyle veya cümleciklerle tanımı imkansızdır. Zira Yunus’a göre, aşk her şeydir.
Her şeyin özü aşktır ve her şey aşkın eseridir.
Aşk tanımlanan değil, tanımlayandır, anlam değil, anlamlandırmadım. Aşk, asıl ve öz olması nedeniyle varlık ve duygu planında var olan her şeye, “şey” olma anlamını kazandırmaktadır. İşte kendisi anlamlanan değil, anlamlandıran olması nedeniyle, Yunus’a göre gerçekte aşkı tarife ve tanıma sığdırmak olanaksızdır.
Yunus için gerçek dervişlik, halk yolunda dervişliktir; çoğunun anladığı gibi Hak yolunda değildir. Çünkü, halka hizmet Yunus anlayışına göre, Hakk’a hizmettir. Bu nedenle Yunus’ta dervişlik, yaşanan bir hâldir; yoksa kavramsal bir düşünce değildir. İşte bunun için Yunus’un dervişliği zor bir dervişliktir. Çünkü dervişlik dünyanın geçici güzelliklerine ve çekici zevklerine aldanmamak demektir. Yunus anlayışına uygun dervişlik, insanın kişisel benliğini yok eden; daha doğrusu onu “toplumsal” benliğe dönüştüren oradan da “İlâhi” benliğe yükselten bir dervişliktir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yunus Emre ve Aşk Felsefesi
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754580391
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabı okuyanlar 6 okur

  • Hasan Baybörek
  • Zerrin Gamsızkan
  • B.
  • Arzu akgun
  • R.S
  • Emrah Arabacı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%33.3 (1)
7
%33.3 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%33.3 (1)
2
%0
1
%0