Yunus Emre’Den Seçmeler

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.561
Gösterim
Adı:
Yunus Emre’Den Seçmeler
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944238564
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sıradışı Yayıncılık
Türk milletinin yetiştirdiği en büyük tasavvuf erlerinden ve Türk dili ve edebiyatı tarihinin en büyük şairlerinden biri olan Yunus Emre'nin hayatı ve kimliğine dair hemen hemen hiçbir şey bilinmemektedir. Yunus'un bazı mısralarından 1273'de Konya'da ölen tasavvuf edebiyatının büyük ustası Mevlana Celaleddin Rumi ile karşılaştığı anlaşılmaktadır; buradan da Yunus'un 1240'larda ya da daha geç bir tarihte doğduğu sonucu çıkarılabilir.
140 syf.
·5 günde·9/10
Uzun süre okumak isteyip de okuyamadığım bir kitaptı. 100 Temel Eser içerisinde olması zaten benim okumam için sebepti. Tabi okumaya iten TRT 1' de Yunus Emre'yi anlatan dizi de oldu ya neyse... Kitaba geçelim...

Benim okuduğum yayınevi Kumsaati'ydi. Dili baya ağır geldi bana. Yabancı kelimeler çoktu ama içerisinde alınacak alıntılar ve o dersler harika.. Tüm şiirler dörtlükten olmuşmuş. Şiirlerin en son satırı en can alıcı nokta olmuş ve kendi ismiyle bağlamış. İçerisindeki şiirlerin yarısı ilahi olmuş. Tasavvufi yönünü hiç dememe gerek yok zaten özdeşleşmiş bir isim.

Kısa bir kitap gayet güzel ve okunulabilir. Lütfen güzel bir yayınevinden güzel bir dille okumanızı tavsiye ederim. Ağır kelimeler sizi uzaklaştırmasın... İyi okumalar...
140 syf.
"Yunus Emre Divanı'ndan Seçmeler" adlı kitabını, 7. sınıfta, bir gün sınıfça kitap fuarına giderken almıştım. Aldığım o gün, okumaya başladım.Yunus Emre'nin şiirlerini...
Kitabın dili biraz ağır olsa da, şiirlerinin hepsi muhteşemdi..
Yunus Emre'nin şiirlerinin kulaklarınızda ninni, dilinde ilâhi olarak çınlayıp durduğunu hayretle farkedeceksiniz. Bu güzel kitabı herkese tavsiye ederim..
352 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Eser, Türk ulusunun yetiştirdiği en büyük tasavvuf erlerinden biri olan Yunus Emre hakkında kayıtlara geçmiş çok az şey bilinmekte olduğunu özellikle vurgulayarak başlıyor...

Yunus Emre'nin eserleri arasında yer alan, Yunus Divanı'nda toplanmış şiirleri aruz ve hece ölçüleri ile yazılmış olan en bilindik Divan'ıdır. Bu eserin 15. yüzyılda kopyalandığı bilinmekle beraber eser Süleymaniye Kütüphanesi- Fatih bölümünde bulunan el yazması kopyasıdır. Fakat bu yapıtın aslı veya en eski kopyasının olup olmadığını saptamanın çok zor olduğu bilinmektedir...

Yunus Emre, Allah'a ulaşmanın yolunun insanı sevmekten geçtiğini anlayabilmesi için, önce Hacı Bektaş Veli'nin dergahını ziyaret eder ve sonrasında Taptuk Emre'nin dergahında doğru yola çıkar....

Bu dergahta mürid oluşunun ve ölümüne kadar yaşadığı olay örgüsünü kısa hikayeler halinde okurlar ile buluşturan eser, okurken insanın kendini görmesini sağlayan bir kitap olmuş...


Yunus Emre'nin şiirlerinin yer aldığı, tasavvuf ve aşk hakkında yazılmış Yunus'u Yunus yapan, aşka ve sevgiye daha farklı bakmamızı sağlayacak olan bu kitap, şiirler de ki aşk ile insanın yüreğinin ısınmasına sebep oluyor...
150 syf.
Yunus Emrenin eserleri Şu zaman açısından okunmasi ve okutulmasının büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum cünkü günümüz insanının ihtiyacı olan sevgi,hoşgörü ve güzel ahlak adına çok büyük katkılar sunuyor.. Tasavvuf yönüyle insani etki altisina almayı başarıyor Divan siirlerinden oluştuğu için anlaması zor olsada insanın içini ferahlatan ufkunu açan eserleri oldukça başarılı.
192 syf.
·3 günde·10/10
Miskinlikten buldular
Kimde erlik var ise
Merdivenden ittiler
Yüksekten bakar ise

Gönül yüksekte gezer
Dembedem yoldan azar
Dış yüzüne o sızar
Içinde ne var ise

Ak sakallı pir koca
Bilmez ki hali nice
Emek vermesin hacca
Bir gönül yıkar ise
140 syf.
·2 günde·10/10
Bilmeyen ne bilsin bizi,bilenlere selâm olsun demişsin..Selâmların en güzeliyle selâm olsun güzel yüreğine..

Yunus'un hikayesi nasıl başlıyor ? Yunus'u Yunus yapan neydi,Nasıl Yunus Emre oldu sorularıyla biraz anlamaya çalışalım bu koca yürekli adamı..
Yunus'un yaşadığı dönem bir kıtlık dönemi imiş,Halk açlık ve sefalet içinde..Halkın bu hali Yunus'un o güzel yüreğine dokunur ama elden de birsey gelmez,Derin düşüncelere dalarmış.O günlerde bir büyük insandan bahsedilmekteymiş..Yokluk çeken insanlara yardım ettiği dilden dile dolaşan,onlara buğday dağıtan bir zât, Hacı Bektaş Veli..

Elinde başka bir çözüm gelmeyen Yunus, Hacı Bektaş Veli'den yardım alabilmek için düşer yollara..Giderken de böyle bir Veli'nin huzuruna eli boş çıkmayı uygun görmez,yol kenarlarından alıç meyveleri toplayarak gider..Uzun bir yolculuktan sonra, dergaha ulaşır.Geliş sebebini dervişlere bildirir.Durumu Bektaş-i Veli'ye anlatan dervisler ,Yunus'u onun karşisina çıkartir.Yunus hemen elindeki alıçları Bektaş veli'ye uzatir.Ve durumu anlatmaya başlar. Buğday ister..Bektaş veli ,Yunustaki manevi potansiyeli hisseder.Hemen göndermek istemez.Bu sebeple bir kac gün dergahta misafir edilir. Yunus'un derdi ise,bir an evvel Buğdayı alıp,köyüne dönüp, ailesinin sıkıntılarını bir nebze hafifletmek istemesiymiş..Ve yunus'un hikayesi "Buğday mı istersin, himmet mi ?" sorusuyla başliyor..

Bektaş Veli 'nin sorusuna Yunus, Buğday diyerek karsilik veriyor..
Bektaş veli durumun farkindadir, tekrar sordurtur dervişlere..
"İsterse getirdiği alıçların her bir tanesi için kendisine himmet edeyim" der.
Ama Yunus ailesinin sıkıntılı durumundam dolayı başka birsey düşünemez ve tekrar red eder.ısrarla Buğday ister.
Yunus'a üçüncü defa teklifte bulunur.
"-isterse getirdiği alıçların çekirdeklerinin on katı kadar,kendisine himmet edeyim"der.
Fakat Yunus, himmet degil bugday derdindedir..Buğdaylari alıp yola koyulan Yunus yoldayken yavaş yavaş pişmanlık duymaya başlar. Aklı başına gelir ve geri döner.Himmeti ister.. Bektaş veli artik aradigi himmetin kendisinde degil, Tapduk Emre de oldugunu ,ondan almasi gerektigini dile getirir.Tabduk Emre ve Yunus'un girdikleri süreç onu Yunus Emre yapar.

Destansı,masalsı bir süreç belki.. İnanması çok güç şeyler anlatılsa da, insan neden olmasın ki diyebiliyor..Benim okuduğum Kitap, karanfil yayınları ,175sayfadan oluşuyor. Dili sade, sadece şiirlerinde bilmedigimiz kelimeler var ,onlarda hemen alt kisimda, kelimelerin karşiligi verilmiş halde. Kısa kısa hikayeler var.Çoğunu biliyordum diyebilirim.Yazdiği şiirler onun kocaman bir yureği olduğunu, dünya görüşünü net bir şekilde belli ediyor.Sana taş atana sen gül at deyiminin karşılığıdır Yunus Emre.. Sadece bir şair değildir, Yunus Emre, bir düşünür,ilim ve irfan sahibi bir Veli'dir..Geçmişin bize bıraktığı en güzel hazinelerdendir.Değerlerimizin kıymetini bilip yaşatmakta bizim elimizdedir..

Çoğumuzun bilmediği,benim de bilmeyip kitapta öğrendiğim bir konuyu da sizinle paylaşmak istiyorum.Yunus Emre'nin mezari oldugu düşünülen 10ayrı yer varmış.Bunun sebebi olarak, hem belli net kaynaklar olmayişiymiş hem de çok fazla sevilen bir insan olduğu ve cogu yeri gezdigi için, herkes sahiplenmiş ve türbe yapmıştır. Bir başka sebep ise ondan etkilenip,coluk çocuguna bu ismi verip,onlarin ölmesiyle oluşan mezarlarmiş..

Tahmin edilen on mezar :

1.Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Sarıköy'de (şimdiki adı,Yunus Emre köyü)
2.Karaman ilinde Kirişçi Baba diğer adıyla Yunus Emre Camii'nin bahçesinde.
3.Niğde-Ortaköy'de Ziyarettepe adıyla anılan türbede.
4.Manisa'ın Kula ilçesinin Emre Sultan adlı köyünde.
5.Erzurum yakınlarındaki Dutçu köyünde.
6.Isparta ilinin Keçiborlu ilçesi yakınlarında.
7.Afyon'un Sandıklı ilçesinin Yeniçay köyünde.
8.Ordu'nun Ünye ilçesinde.
9.Sivas yakınlarında.
10.Aksaray ilinin Ortaköy'ünde.

Bir dörtlüğüyle bitirelim incelemeyi,herkese keyifli okumalar dilerim..

Ya elim al kaldır beni
Ya vasılına erdir beni
Çok ağlattın güldür beni
Gel gör beni Aşk n'eyledi..

**** ***** ***
289 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bir gez gönül yıktın ise,
Kıldığın namaz değil
Yetmiş iki millet dahi,
Elin yüzün yumaz değil

Yunus Emre şiirleri sehli munteni siirlerdir.

Yunus Emre'nin, şiirlerinde, aruz kalıplarının hece kalıplarına da uyan ölçülerini seçmesi onun bir özelliğidir. Böylece o, eski Türk şiiriyle Müslüman Türk şiir geleneğini birleştirmiştir. Bu özellik, Yunus'un halk toplulukları tarafından anlaşılmasında, sevilmesinde ve benimsenmesinde en büyük etken olmuştur.

Onun başarısı en karmaşık konuları, tasavvuf inancını açık-seçik, yumuşak ve tatlı bir anlatımla şiirleştirmesine ve şiiri yalnız bir biçim olarak değil, ince söyleyişler ve sıcak duygularla donatmasına bağlıdır. Yunus, sanat oyunlarına sapmadan, içinden geldiğince ifade ustasıdır. Dizeleri arasında alışılmış anlam kopmaları yoktur, tam aksine, anlam bağlantıları onun özelliğidir ve bu özelliği onun, şiiri sürekli bir sezgi ve duygu içinde söylemesine yol açar.

Yunus için şiir, umut eden, bu hayattan ve öteki hayattan mutluluk bekleyen, Tanrı'nın öfkesine ve cezalarına değil, sevgisine ve af hazinelerine sığınan insanın sesidir. Yunus, sevgisiz, inançsız, umutsuz insan düşünemediği gibi bunlardan yoksun bir şiir de düşünmemiştir.

Yunus Emre'nin en büyük özelliği dilindedir. Türkçe'nin güzellik, uyum ve ses sırlarını çok iyi bilen Yunus Emre bu bakımdan Türkçe'nin en büyük mimarı ve kurucusu sayılır. Kullandığı deyimler, şiirinin çatısını kuran kavramlar, konuşulan dile getirdiği derinlik yüzyıllar boyu yaşamış, başka şairleri, daha da önemlisi tüm Anadolu halkını inkâr götürmez bir biçimde etkilemiştir. Yunus, «beyaz Türkçe» dediğimiz güzel, arı-duru ve ahenkli Türkçe'nin böylece yapıcısı ve yürütücüsü olmuştur.


SEN VİRAN OLMAYINCA
Gönül kanda dolana,
Maşukun bulmayınca
Kişi aşık mı olur
Gönülsüz kalmayınca

Gönüldür anan Onu,
Esir eyleyen seni
Kimi azat eylersin,
Sen azat olmayınca

Boynu zincirli geldik,
Key kati esir olduk
Er nazar eylemedi
Halimiz bilmeyince

Bir yandan överler,
Aylak nesne verirler
Bahasın ne bilesin,
Sen satın almayınca

Bahası canın anın,
Mal ile davar değil
Sevdik mi ele girer,
Sevdikler vermeyince

Dostu kande bulasın,
Sende durmak ile sen
Ol imaret eylemez,
Sen viran olmayınca

Sözü Yunus'tan işit,
Kibir kılma tut öğüt
Ol seni sora gelmez,
Sen yavu varmayınca


Okuyun
304 syf.
·10/10
Bilinmemesi muhtemel kelimelerin sayfa altlarına konması isabetli olmuş. Yüzlerce yıl sonra günümüzde alıp okuyan bir insan zaten Yunus'u büyük oranda anlar çünkü olabildiğince öz Türkçe ile yazmış,Türkçe'nin Arabî ve Farisîden aşağı bir dil olmadığını kanıtlamıştır. Yine de içerisindeki yabancı kökenli kelimelerin verilmesi okuyucu kitlesini genişletmesi bakımından önemli.
140 syf.
·Beğendi·9/10
Yunus Bey ne yapıyorsunuz diyerek cümleme başlayacağım.
Öncelikle farklı yayınlardan farklı şekilde okumanız çok doğal yani mesela A yayıncılık ile harika okuyup anlarken B yayıncılıkta okuduklarınızı anlamak daha zor olabilir kesinlikle. Ancak bunu şöyle aşabilirsiniz. Almadan önce yayına bakarsanız dil sade mi ya da yazılan dilin manası da verilmiş alt ya da yan sayfa şeklinde. Bu şekilde değilse almayın. Onlar emek harcamamış sizde onlara para kazandırmayın boş yere.
Kitaba değinecek olursak şiirler çok güzel. Özellikle ben Ben Yürürüm Yane Yane şiirini çoğumuz biliyoruz. Önemli olan anlaşılabilir yayıncılıklardan almak. Yoksa açık söyleyeyim kitabı beğenmezsiniz. İyi okumalar ..
232 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Yunus Emre için üslup anlamında iki evreden bahsedilir; ilk Yunus ilahi aşkı her şeyden üstün tutar ( cennet, din, şeriat vb gibi kavramlarda vardır bunların içerisinde) tabiri caizse terk-i dünya ve terk-i ukba anlayışını benimsemiş yani aşk dışında her türlü dünyevi ve uhrevi metadan/düşünceden elini eteğini çekmiştir.. Fakat ikinci bir Yunus vardır ki o din, cennet, Kabe, Kur’an vb gibi kutsal/uhrevi değerler konusunda çok daha ılımlı ve olumludur, zira bu yukarıda saydıklarımın da Yüce Yaradanın birer eseri olduğu bilincindedir ve bunların ilahi aşkın bir parçası olduğu düşüncesindedir..

Kaynaklar incelendiğinde ülkenin çeşitli yerlerinde (Karaman, Aksaray, Bursa, İzmir) Yunus Emre kabirleri olduğu görülmektedir.. Bunların bazıları sembolik olup bazıları da ismi Yunus olan başka tarihi şahsiyetlere aittir..

Mevlana ile muasır olan Yunus Emre (1238/Eskişehir/Sivrihisar-1321/??) ilk Yunus’tur.. İkinci Yunus ise yukarıdaki kısaca değindiğim Bursa’da kabri olan Bursalı Yunus’tur.. Bursalı Yunus; Bursa’da yaşamış Yıldırım Bayezid’in kızı ile evlenmiş Evliyaullahtan bir zat olan Emir Sultan’dan şiirlerinde övgü ile bahsetmiştir.. Emir Sultân ise 1368-1429 yılları arasında yaşamıştır.. Yani ilk Yunus’un vefatından 47 yıl sonra dünyaya gelmiş olan bir Allah dostuna yani Emir Sultan’a şiirlerinde yer vermiş olması mantık açısından mümkün değildir.. Buradaki Yunus daha önce de ifade ettiğim üzere ikinci Yunus yani Bursalı Yunus’tur..

Sonuç olarak ilk Yunus ve ikinci Yunus üslup ve fikir yönünden birbirinden oldukça farklıdır..

Yunus Emre okurken bunun bilincinde olmak gerekir..

Okuyunuz efendim..
140 syf.
·10/10
Bana göre özet niteligindeki en anlamli misralari sunlar: "Tâ‘at kılan uçmagıçün dîn tutmayan Tamu içün
Ol ikiden fârig olur neye benzer bu işâret" Gunumuzde yanlis dillendirilen bi durumu aydinlatiyo yunus emre . Ne cenneti istedigimiz ne de cehennemden korkuttugumuz icin ibated etmemiz gerektigini, bunlardan öte gayenin Allah'in sevgisini kazanmak oldugunu, insanin asil bunun icin caba gostermesi gerektigini söylüyo . cenneti istedigi veya cehennemden korktugu icin degil
Yan yüreğim yan, gör ki neler var
Bu halk içinde bize gülen var.
O gülen gülsün, dost bizim olsun
Gafil ne bilsin, Hak'kı seven var..
“Maharet güzeli görebilmektir, sevmenin sırrına erebilmektir.
Cihan, alem herkes bilsin ki, en büyük ibadet sevebilmektir. “
Sular Hep Aktı Geçti,
Kurudu Vakti Geçti,
Nice Han Nice Sultan,
Tahtı Bıraktı Geçti,

Dünya Bir Penceredir,
Her Gelen Baktı Geçti

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yunus Emre’Den Seçmeler
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944238564
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sıradışı Yayıncılık
Türk milletinin yetiştirdiği en büyük tasavvuf erlerinden ve Türk dili ve edebiyatı tarihinin en büyük şairlerinden biri olan Yunus Emre'nin hayatı ve kimliğine dair hemen hemen hiçbir şey bilinmemektedir. Yunus'un bazı mısralarından 1273'de Konya'da ölen tasavvuf edebiyatının büyük ustası Mevlana Celaleddin Rumi ile karşılaştığı anlaşılmaktadır; buradan da Yunus'un 1240'larda ya da daha geç bir tarihte doğduğu sonucu çıkarılabilir.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 2 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0