Adı:
Yunus Emre'den Seçmeler
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944184748
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Antik Kitap Yayınları
Dini-Tasavvufi Türk Halk Edebiyatı olarak da bilinen tekke şiirinin gelmiş geçmiş en büyük temsilcisi Yunus Emre, gönül dünyasında yaşadığı ilahi aşkı, bu aşk ile baktığı doğayı ve insanları samimi bir coşku ve heyecanla dile getirdiği şiirlerinde anlatıyor.

Yunus’un şiirlerindeki tasavvuf felsefesi, Yakın Doğu medeniyetinin eseridir. Fakat geri kalan her şey; dil, vezin, nazım şekilleri, nakaratlı dörtlükler, kısacası bütün bir üslup millidir; halkın içinden, halkın yaşattığı estetikten alınmıştır. Yunus Emre divanından seçtiğimiz şiirlerden oluşan bu eserde onun gönül coşkunluğunu derin bir sadelik içinde soluyacaksınız.
Uzun süre okumak isteyip de okuyamadığım bir kitaptı. 100 Temel Eser içerisinde olması zaten benim okumam için sebepti. Tabi okumaya iten TRT 1' de Yunus Emre'yi anlatan dizi de oldu ya neyse... Kitaba geçelim...

Benim okuduğum yayınevi Kumsaati'ydi. Dili baya ağır geldi bana. Yabancı kelimeler çoktu ama içerisinde alınacak alıntılar ve o dersler harika.. Tüm şiirler dörtlükten olmuşmuş. Şiirlerin en son satırı en can alıcı nokta olmuş ve kendi ismiyle bağlamış. İçerisindeki şiirlerin yarısı ilahi olmuş. Tasavvufi yönünü hiç dememe gerek yok zaten özdeşleşmiş bir isim.

Kısa bir kitap gayet güzel ve okunulabilir. Lütfen güzel bir yayınevinden güzel bir dille okumanızı tavsiye ederim. Ağır kelimeler sizi uzaklaştırmasın... İyi okumalar...
"Yunus Emre Divanı'ndan Seçmeler" adlı kitabını, 7. sınıfta, bir gün sınıfça kitap fuarına giderken almıştım. Aldığım o gün, okumaya başladım.Yunus Emre'nin şiirlerini...
Kitabın dili biraz ağır olsa da, şiirlerinin hepsi muhteşemdi..
Yunus Emre'nin şiirlerinin kulaklarınızda ninni, dilinde ilâhi olarak çınlayıp durduğunu hayretle farkedeceksiniz. Bu güzel kitabı herkese tavsiye ederim..
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (16.010 Oy)19.947 beğeni45.697 okunma3.590 alıntı193.150 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.154 Oy)13.983 beğeni36.236 okunma3.798 alıntı154.015 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.756 Oy)8.218 beğeni22.354 okunma4.666 alıntı137.300 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.465 Oy)5.284 beğeni17.614 okunma3.820 alıntı113.322 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.264 Oy)9.264 beğeni27.641 okunma2.940 alıntı121.918 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (4.481 Oy)4.397 beğeni16.698 okunma1.594 alıntı81.491 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.951 Oy)9.222 beğeni30.285 okunma918 alıntı146.874 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (10.026 Oy)11.825 beğeni29.678 okunma1.694 alıntı155.172 gösterim
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
  8.3/10 (3.290 Oy)3.498 beğeni15.690 okunma911 alıntı49.431 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.939 Oy)9.474 beğeni26.673 okunma1.830 alıntı136.373 gösterim
Eser, Türk ulusunun yetiştirdiği en büyük tasavvuf erlerinden biri olan Yunus Emre hakkında kayıtlara geçmiş çok az şey bilinmekte olduğunu özellikle vurgulayarak başlıyor...

Yunus Emre'nin eserleri arasında yer alan, Yunus Divanı'nda toplanmış şiirleri aruz ve hece ölçüleri ile yazılmış olan en bilindik Divan'ıdır. Bu eserin 15. yüzyılda kopyalandığı bilinmekle beraber eser Süleymaniye Kütüphanesi- Fatih bölümünde bulunan el yazması kopyasıdır. Fakat bu yapıtın aslı veya en eski kopyasının olup olmadığını saptamanın çok zor olduğu bilinmektedir...

Yunus Emre, Allah'a ulaşmanın yolunun insanı sevmekten geçtiğini anlayabilmesi için, önce Hacı Bektaş Veli'nin dergahını ziyaret eder ve sonrasında Taptuk Emre'nin dergahında doğru yola çıkar....

Bu dergahta mürid oluşunun ve ölümüne kadar yaşadığı olay örgüsünü kısa hikayeler halinde okurlar ile buluşturan eser, okurken insanın kendini görmesini sağlayan bir kitap olmuş...


Yunus Emre'nin şiirlerinin yer aldığı, tasavvuf ve aşk hakkında yazılmış Yunus'u Yunus yapan, aşka ve sevgiye daha farklı bakmamızı sağlayacak olan bu kitap, şiirler de ki aşk ile insanın yüreğinin ısınmasına sebep oluyor...
Yunus Emrenin eserleri Şu zaman açısından okunmasi ve okutulmasının büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum cünkü günümüz insanının ihtiyacı olan sevgi,hoşgörü ve güzel ahlak adına çok büyük katkılar sunuyor.. Tasavvuf yönüyle insani etki altisina almayı başarıyor Divan siirlerinden oluştuğu için anlaması zor olsada insanın içini ferahlatan ufkunu açan eserleri oldukça başarılı.
"Cennet cennet dedikleri, birkaç köşkle birkaç huri.
İsteyene ver onları, bana seni gerek seni."

Tasavvuf şiirinin en önemli temsilcilerinden olan Yunus Emre 13. ve 14. yüzyıllarda yaşamış olsa da, günümüzde şiirleri hemen hemen herkes tarafından bilinmekte ve sevilmektedir.

Kitap, adından da görüldüğü üzere, Yunus Emre Divanından seçilmiş şiirlerden oluşuyor. Daha önce Abdülbaki Gölpınarlı'dan Yunus Emre Hayatı ve Bütün Şiirleri kitabını okumuştum. Dili ağır ve anlaşılması zordu. Bu kitapda biraz daha kolaylaşdırılmış ve anlaşılabilir hale getirilmiş. Ayrıca tasavvufi yönüyle de insanı etkiliyor.
Yunus Bey ne yapıyorsunuz diyerek cümleme başlayacağım.
Öncelikle farklı yayınlardan farklı şekilde okumanız çok doğal yani mesela A yayıncılık ile harika okuyup anlarken B yayıncılıkta okuduklarınızı anlamak daha zor olabilir kesinlikle. Ancak bunu şöyle aşabilirsiniz. Almadan önce yayına bakarsanız dil sade mi ya da yazılan dilin manası da verilmiş alt ya da yan sayfa şeklinde. Bu şekilde değilse almayın. Onlar emek harcamamış sizde onlara para kazandırmayın boş yere.
Kitaba değinecek olursak şiirler çok güzel. Özellikle ben Ben Yürürüm Yane Yane şiirini çoğumuz biliyoruz. Önemli olan anlaşılabilir yayıncılıklardan almak. Yoksa açık söyleyeyim kitabı beğenmezsiniz. İyi okumalar ..
Bana göre özet niteligindeki en anlamli misralari sunlar: "Tâ‘at kılan uçmagıçün dîn tutmayan Tamu içün
Ol ikiden fârig olur neye benzer bu işâret" Gunumuzde yanlis dillendirilen bi durumu aydinlatiyo yunus emre . Ne cenneti istedigimiz ne de cehennemden korkuttugumuz icin ibated etmemiz gerektigini, bunlardan öte gayenin Allah'in sevgisini kazanmak oldugunu, insanin asil bunun icin caba gostermesi gerektigini söylüyo . cenneti istedigi veya cehennemden korktugu icin degil
13.yy ve 14.yy yaşamış halk ozanı Yunus Emre şiirlerinde ilk göze çarpan taraf: derin bir insan sevgisi ve 'bana seni gerek seni' dediği ;sarsılmaz bir Yaradan aşkı.Mısralar sürekli bu aşk ve sevgi çemberinde dönüp duruyor ;dertli bir dolap gibi.Yunus'un tüm derdi Yaratılanların özündeki bu sevgiyi açığa çıkarmak;kendine özgü dizeleri ise bu işin en büyük şahidi.
Yunus şiirini bir nesneye benzetmek gerekseydi bu ab-ı hayat yani su olurdu.

Su gibi kokusuz ve renksizdir şiiri;hiçbir tarikat,millet,mezhep tarafında değildir,en büyük marifeti insanlıkta bulur.
Su gibi berraktır şiiri;dünyevi ihtiras ve şehvet kirletmemiştir şiirini;menfaatsiz muhabbet aranır,ibadetlere Cennet'i bile aracı etmez,Yaradan aşkı muhabbettin kaynağıdır.
Su gibi yerinde duramaz akar;her yüzyıla,her nesile,her toprağa cansuyunu akıtır,susamış gönüllere hayat olur.

Yunus'un kendisi Yunus'un şiirleridir.
HAYAT FELSEFESİ: "Yaradılanı sevelim yaradandan ötürü."
HAYATA GELİŞ AMACI:
"Ben gelmedim dava için
Benim işim sevi için
Dostun evi gönüllerdir
Gönüller yapmaya geldim"
HAYATININ ÖZETİ:
Canlar canını buldum bu canım yağma olsun.
Bostanlar başın buldum bostanım yağma olsun.
Viran gönül nur doldu Cihanım yağma olsun.

Yunus divanının dili;kimi şiirlerinde tasavvuf öğretisine dair bazı terimler kullandığı için bazen sözlük kullanmayı gerektirebiliyor.Bu noktaları internetten kelimeleri yazarak aştım.Çoğu şiiri ise her seviyeden insanın anlayacağı dil yapısına sahip.13. ve 14.yy yazıldığı düşünülürse ve halen anlaşılabilir olması Yunus'un Türkçesi adına büyük bir zafer.Türkçenin bir edebiyat dili olmasında Yunus'un büyük etkisi vardır;ta Aşık Veysel'e ulaşacak bir şecere de tüm halk ozanlarını etkilemiştir.
Anlatım açısından değerlendirmek gerekirse;bu derece halk arasında ve ortalama kelimeler kullanarak bu derece özgün olmak ;benzeri bir daha biraraya getiremeyecek mısralar kurmak ;kimselere Yunus kadar nasip olmamıştır.Yunus meseleyi; çok uzatmadan detaylara boğmadan saf sevgi temelinden anlatıyor.Kütüphaneler dolusu meseleyi bir kaç satırla özünden anlatır Yunus.
En sevdiğim Yunus mısrasıyla son vermek istiyorum.Esen kalın,iyi okumalar.

"BALLAR BALINI BULDUM
KOVANIM YAĞMA OLSUN"

https://youtu.be/uEQK3b_7OeU
Yunus Emre, Anadolu'da Türkçe şiirin öncüsü olan tasavvuf ve halk şairi. Gönüller Sultanı, sevgi ve hoşgörü aşığı Yunus Emre, XIII. y.y’da yaşamış bir Türkmen dervişidir. Anadolu’da birliğin bozulduğu, Moğol ordularının yakıp yıktığı, insanların umutsuzluğa kapıldığı bir dönemde, şiirleriyle bir sevgi seli oluşturmuş Bu da Yunus Emre'nin her zaman okunup anlaşılmasında önemli bir rol oynamıştır.Bütün bir Anadolu'yu dolaştığı, Mevlana'yı gördüğü eserlerinde geçen cümlelerden anlaşılmaktadır.Yunus Emre sanat yaşamında halka, halkın dili ile hitap etmiştir. Öz Türkçe ile eserler vermiştir.Yunus Emre'nin şiirleri tasavvuf ağırlıklıdır."Yaratılmışı hoş gördük, yaratandan ötürü" sözü ile Yunus Emre hayat felsefesini açıklamıştır . Bu eserinde de yine hece ölçüsü ile yazdığı yalın şiirleri öğüt verici ve bir o kadarda düşündüren tasavvufi şiirleri var.
Bir kez gönül yıktın ise
Bu kıldığın namaz değil
Yetmiş iki millet dahi
Elin yüzün yumaz değil

Bir gönülü yaptın ise
Er eteğin tuttun ise
Bir kez hayır ettin ise
Binde bir ise az değil
......

Benim bunda kararım yok, bunda gitmeye geldim
Bezirganım mataım çok, alana satmağa geldim.
Ben gelmedim da'vi için benim işim sevi için
Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmağa geldim
......
Bana bir cok şeyi öğrettigin icin sana minnettarim yunus emrem. Cocuklugumdan beri sakladigim bir siir kitabin var ve o benim sahip oldugu tek siir kitabim.
esl söz yazarları aşiqlər olmuşdur.... sanki yaradan öncə aşq bəlasın göndərib, sonra söz devasın verir.........
Dörtlük halindeki şiirler mevcut olsa da kitapta esasında her dörtlük sayfalarca mana eder.
Yunus Emre bi başkadır.
Bizler sadece bildiğimizi zannederek yaşıyor olsak da pek bir şey bilmeden yol alıyoruz hayat boyunca.
Yan yüreğim yan, gör ki neler var
Bu halk içinde bize gülen var.
O gülen gülsün, dost bizim olsun
Gafil ne bilsin, Hak'kı seven var..
Biz dünyadan gider olduk kalanlara selam olsun
Bizim için hayır dua kılanlara selam olsun

Ecel büke belimizi söyletmeye dilimizi
Hasta iken halımızı soranlara selam olsun
Bu dünyadan gider olduk
Kalanlara selam olsun
Bizim için hayır dua
Kılanlara selam olsun

Ecel büke belimizi
Söyletmeye dilimizi
Hasta iken halimizi
Soranlara selam olsun

Tenim ortaya açıla
Yakasız gömlek biçile
Bizi bir asan vech ile
Yuyanlara selam olsun

Sala verin kastımıza
Gider olduk dostumuza
Namaz için üstümüze
Duranlara selam olsun

Dünyaya gelenler gider
Herkes gelmez yola gider
Bizim halimizden haber
Soranlara selam olsun

Derviş Yunus söyler sözün
Yaş doldurmuş iki gözün
Bizi bilmeyen ne bilsin
Bilenlere selam olsun
Maharet ; güzeli görebilmektir,
Sevmenin sırrına erebilmektir.
Cihan, Alem herkes bilsin ki şunu ;
En büyük ibadet SEVEBİLMEKTİR..!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yunus Emre'den Seçmeler
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944184748
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Antik Kitap Yayınları
Dini-Tasavvufi Türk Halk Edebiyatı olarak da bilinen tekke şiirinin gelmiş geçmiş en büyük temsilcisi Yunus Emre, gönül dünyasında yaşadığı ilahi aşkı, bu aşk ile baktığı doğayı ve insanları samimi bir coşku ve heyecanla dile getirdiği şiirlerinde anlatıyor.

Yunus’un şiirlerindeki tasavvuf felsefesi, Yakın Doğu medeniyetinin eseridir. Fakat geri kalan her şey; dil, vezin, nazım şekilleri, nakaratlı dörtlükler, kısacası bütün bir üslup millidir; halkın içinden, halkın yaşattığı estetikten alınmıştır. Yunus Emre divanından seçtiğimiz şiirlerden oluşan bu eserde onun gönül coşkunluğunu derin bir sadelik içinde soluyacaksınız.

Kitabı okuyanlar 203 okur

 • Shadow
 • Birgül Buse Toprak
 • Fyodor Amcaaaa
 • Dead sılence
 • Esranur Habibe Özdemir
 • Kübra özdemir
 • Black Orchid
 • KALEM CETVEL
 • Öz.
 • Batuhan Kılınç

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.6 (1)
9
%0
8
%4.9 (3)
7
%0
6
%3.3 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0