Yurdunu Kaybeden Adam

8,7/10  (12 Oy) · 
45 okunma  · 
10 beğeni  · 
719 gösterim
"Bitti. Esirlik yılları bitti artık. Ömrümde ilk defa hür hissediyorum kendimi. Hür insanların yaşadığı topraklardayım. Ölüm korkusu, işkence korkusu bıraktı yakamı.

Yıllarca peşinde koştuğum hürriyete kavuştum, ama içim neden kapalı? Kendimi bildiğim anda kaybettiğim yaşama sevincine neden kavuşamadım yeniden?

Yurdunu kaybeden adam için hürriyetin bile bir manası kalmadığını şimdi anlıyorum. İçinde doğduğum, gülüp oynadığım yerlerde benim dilim konuşulmuyor artık. Bir zamanlar, o topraklarda dilimi konuşan insanların ne olduklarını da bilmiyorum.

Son fırtına, ağacı devirdi. Bizler, uçurduğu birkaç yaprak, boşlukta yolunu şaşırmış, ümitsiz ve şaşkın, meçhul bir geleceğe doğru, yalpa vurup duruyoruz."
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9789754370613
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Korkunç Yıllar ve Yurdunu kaybeden Adam bir nehir roman olarak düşünülmelidir. Bizzat yazarı tarafından “ilk eserlerinden olması hasebiyle edebi yönü çok kuvvetli olmamakla beraber en çarpıcı eserim” şeklinde nitelenen seri, II. Dünya Savaşı’nın acıların yaşamış olan Kırım Türkü Sadık Turan’ın günlüğünden yola çıkarak anlatılıyor ve her ne kadar bir roman dahi olsa o yıllara ait önemli ip uçları veriyor.

Kitaptan 6 Alıntı

mavera 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayatta sığınacak tek yerim varsa o da "Hatıralar" dır. Ya bir gün hatıraları yazıp bitirirsem..

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 5)Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 5)

"Şimdi ne hayatım hayat, ne rüyam rüya! Bazan kendimi denizlerin dibinde kalmış gibi hissediyorum. Dünyada bu hissi benden başka duyan var mı acaba? Belki “Hatıralar”ı yazdıran bu hissin acısıdır.Ama hatıralarla beraber beni yaşatan da belki gene bu histir."

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz DağcıYurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı
mavera 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Son fırtına ağacı devirdi. Bizler, uçurduğu birkaç yaprak, boşlukta yolunu şaşırmış, ümitsiz ve şaşkın, meçhul bir geleceğe doğru, yalpa vurup duruyoruz..

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 246)Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 246)
mavera 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ben hayattan kaçıyorum; dışarıda hayat, insanlar hiçbir şey söylemiyorlar bana. Ben onlardan değilim..

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 5)Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 5)

"Ben hayattan kaçıyorum; dışarıda hayat, insanlar hiçbir şey söylemiyorlar bana. Ben onlardan değilim. Beni onlardan ayıran ne oldu?
Bunu, ben bilmediğim gibi, doktor da bilmiyor. Hayatta sığınacak tek yerim varsa o da “Hâtıralar”dır. Ya bir gün hâtıraları yazıp bitirirsem? "

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz DağcıYurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı