Yurdunu Kaybeden Adam

8,5/10  (23 Oy) · 
68 okunma  · 
17 beğeni  · 
851 gösterim
"Bitti. Esirlik yılları bitti artık. Ömrümde ilk defa hür hissediyorum kendimi. Hür insanların yaşadığı topraklardayım. Ölüm korkusu, işkence korkusu bıraktı yakamı.

Yıllarca peşinde koştuğum hürriyete kavuştum, ama içim neden kapalı? Kendimi bildiğim anda kaybettiğim yaşama sevincine neden kavuşamadım yeniden?

Yurdunu kaybeden adam için hürriyetin bile bir manası kalmadığını şimdi anlıyorum. İçinde doğduğum, gülüp oynadığım yerlerde benim dilim konuşulmuyor artık. Bir zamanlar, o topraklarda dilimi konuşan insanların ne olduklarını da bilmiyorum.

Son fırtına, ağacı devirdi. Bizler, uçurduğu birkaç yaprak, boşlukta yolunu şaşırmış, ümitsiz ve şaşkın, meçhul bir geleceğe doğru, yalpa vurup duruyoruz."
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9789754370613
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
R.T 
19 Mar 14:44 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Dağcı'nın bu güzel eseri 'Korkunç Yıllar' kitabının devamı. Korkunç Yıllar kitabını okuyanlar bilir, kitabın 'Giriş' kısmı;
"... Yurdumdan, son olarak 1942 yılının sonbaharında ayrıldım. Bu ayrılık çok acı oldu. Yurduma bir daha dönemiyeceğimi hissediyordum. ... Vatanım, vatanım! Dünyanın hangi köşesinde olursam olayım, ben yaşadıkça sen de bizimle beraber olacaksın..." cümleleriyle başlar. İşte biz bu kitapta, Sadık'ın o hissettiklerini yaşadığı, yurdundan ebedi olarak ayrılışını okuyoruz. Korkunç Yıllar kitabında Rus üniformasıyla Almanlara karşı harp eden Sadık Turan'ı bu kez; Kırım için, Türkistan için Alman üniformasıyla Ruslara karşı harp eden Sadık Kemal olarak görüyoruz. Sadık'ın oradan oraya sürüklenişini, her seferinde farklı bir üniformayla savaşıp aslında hiçbir yere ait hissedemeyişini (!) anlatıyor bize bu roman. Nazi Almanyası ve SSCB'nin bu tutkulu Türk askerlerini kullanışını, Türkü Türke kırdırışını; Sadık'ın ve diğer Kırım, Kırgız, Özbek Türklerinin mücadelesini, vatanı müdafaa aşkını öyle gerçekçi bir şekilde anlatmış ki, etkilenmemek mümkün değil!.. Muhan'ın, Ahmet Akın'ın ölümünü anlatan cümleler hafızamda hâlâ tazeliğini koruyor. İrkiliyorum, üzülüyorum. Çünkü biliyoruz ki -adı roman dahi olsa- bu acılar başka isimlerle bir zamanlar 'gerçekten' yaşandı. Korkunç Yıllar'da ismi geçen Sadık Turan'ın hatıralarında yer verdiği ancak hakkında detay verilmeyen Marya'yı da başından sonuna kadar öğrenmiş oluyoruz. Sadık'a duyduğu öfke, sevgi, bağlılık... ve ölümü!.. Sadık "Allah'ım sen Marya'yı benden alma. Sen Marya'yı koru" diye dua ettikçe ben de içten içe bunu istedim. Sadık; arkadaşlarını, yurdunu, bütün ümitlerini kaybetmişken bir de Marya'yı kaybetmesin istedim. Ancak olmadı. Korkunç Yıllar kitabında Sadık Turan bir esirdi. Ama bu kitapla birlikte "BİTTİ. ESİRLİK YILLARI BİTTİ ARTIK." Ömründe ilk defa hür hissediyordu kendini Sadık. Ancak Sadık her şeyden, herkesten vazgeçip yaşama sevincini sonsuza dek yitirmişti artık.
Değerli okurlara keyifle okumalar dilerim...

Mehmet Y. 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Korkunç Yıllar ve Yurdunu kaybeden Adam bir nehir roman olarak düşünülmelidir. Bizzat yazarı tarafından “ilk eserlerinden olması hasebiyle edebi yönü çok kuvvetli olmamakla beraber en çarpıcı eserim” şeklinde nitelenen seri, II. Dünya Savaşı’nın acıların yaşamış olan Kırım Türkü Sadık Turan’ın günlüğünden yola çıkarak anlatılıyor ve her ne kadar bir roman dahi olsa o yıllara ait önemli ip uçları veriyor.

Önder Eryılmaz 
21 Eyl 18:53 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Korkunç yılların devamı niteliğinde.Alman ordusuna katılan Sadık Turan'ın kendi ülkesinin bağımsızlık hayali uğruna verdiği mücadeleyi anlatıyor.Sonrasında ise arkadaşı insafsızca idama mahkum edilince uğradığı hayal kırıklığı.Diğer kitap kadar tesirli olmasa da yine de kıymetli bir eser.

Kitaptan 71 Alıntı

Gülsüm Yalçın 
18 Mar 16:45 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Allahım!Beni bu milletten yarattığın için bin şükran sana!

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 79 - Varlik yayınevi)Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 79 - Varlik yayınevi)
Burak Koç 
 23 Haz 00:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatın ve insanlığın bize verdiği güzel, ilahî şeyleri ayaklarımızın altına aldık, alıp körcesine, ahmakçasına ezdik. Ebedi gayemize ulaşmaya çalışırken, çok fena şeyler yaptık.

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz DağcıYurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı
mavera 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayatta sığınacak tek yerim varsa o da "Hatıralar" dır. Ya bir gün hatıraları yazıp bitirirsem..

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 5)Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 5)
zeliha kalay 
18 Tem 23:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sibirya...Sibirya ölümden beter. Suçsuz günahsız insanları, bellerine dipçik vura vura, ellerinden, ocaklarından karlı buzlu yollara attıklarını ben kendi gözlerimle gördüm. Ana diyecek yaşa gelmemiş çocukları Sibirya ormanlarına sürdüklerini ben kendi gözlerimle gördüm

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz DağcıYurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı
Mehmet Y. 
04 Ağu 09:55 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Tren, ikide bir, karanlık istasyonlarda durdukça, kompartımanıma silahlı askerler giriyorlardı. Yeşil üniformalı, adları bilinmez askerler... Ben de onların arasında adsız bir askerdim. Hem adsız hem gönülsüz bir asker!

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 85 - Ötüken)Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 85 - Ötüken)
zeliha kalay 
11 Tem 22:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ölüme korkusuz telaşsız bakan insanlar öğrettiler bana korkuyu

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz DağcıYurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı
Gülsüm Yalçın 
19 Mar 23:50 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yurdunu kaybeden adam için hürriyetin bile bir manası kalmadığını şimdi anlıyorum.Icinde doğduğum, gülüp oynadığım yerlerde benim dilim konuşulmuyor artık.Bir zamanlar, o topraklarda dilimi konuşan insanların ne olduklarını da bilmiyorum.

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 208 - Varlik yayınevi)Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 208 - Varlik yayınevi)

"Şimdi ne hayatım hayat, ne rüyam rüya! Bazan kendimi denizlerin dibinde kalmış gibi hissediyorum. Dünyada bu hissi benden başka duyan var mı acaba? Belki “Hatıralar”ı yazdıran bu hissin acısıdır.Ama hatıralarla beraber beni yaşatan da belki gene bu histir."

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz DağcıYurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı