Yurdunu Kaybeden Adam

8,3/10  (18 Oy) · 
58 okunma  · 
12 beğeni  · 
776 gösterim
"Bitti. Esirlik yılları bitti artık. Ömrümde ilk defa hür hissediyorum kendimi. Hür insanların yaşadığı topraklardayım. Ölüm korkusu, işkence korkusu bıraktı yakamı.

Yıllarca peşinde koştuğum hürriyete kavuştum, ama içim neden kapalı? Kendimi bildiğim anda kaybettiğim yaşama sevincine neden kavuşamadım yeniden?

Yurdunu kaybeden adam için hürriyetin bile bir manası kalmadığını şimdi anlıyorum. İçinde doğduğum, gülüp oynadığım yerlerde benim dilim konuşulmuyor artık. Bir zamanlar, o topraklarda dilimi konuşan insanların ne olduklarını da bilmiyorum.

Son fırtına, ağacı devirdi. Bizler, uçurduğu birkaç yaprak, boşlukta yolunu şaşırmış, ümitsiz ve şaşkın, meçhul bir geleceğe doğru, yalpa vurup duruyoruz."
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9789754370613
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
R.T 
19 Mar 14:44 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Dağcı'nın bu güzel eseri 'Korkunç Yıllar' kitabının devamı. Korkunç Yıllar kitabını okuyanlar bilir, kitabın 'Giriş' kısmı;
"... Yurdumdan, son olarak 1942 yılının sonbaharında ayrıldım. Bu ayrılık çok acı oldu. Yurduma bir daha dönemiyeceğimi hissediyordum. ... Vatanım, vatanım! Dünyanın hangi köşesinde olursam olayım, ben yaşadıkça sen de bizimle beraber olacaksın..." cümleleriyle başlar. İşte biz bu kitapta, Sadık'ın o hissettiklerini yaşadığı, yurdundan ebedi olarak ayrılışını okuyoruz. Korkunç Yıllar kitabında Rus üniformasıyla Almanlara karşı harp eden Sadık Turan'ı bu kez; Kırım için, Türkistan için Alman üniformasıyla Ruslara karşı harp eden Sadık Kemal olarak görüyoruz. Sadık'ın oradan oraya sürüklenişini, her seferinde farklı bir üniformayla savaşıp aslında hiçbir yere ait hissedemeyişini (!) anlatıyor bize bu roman. Nazi Almanyası ve SSCB'nin bu tutkulu Türk askerlerini kullanışını, Türkü Türke kırdırışını; Sadık'ın ve diğer Kırım, Kırgız, Özbek Türklerinin mücadelesini, vatanı müdafaa aşkını öyle gerçekçi bir şekilde anlatmış ki, etkilenmemek mümkün değil!.. Muhan'ın, Ahmet Akın'ın ölümünü anlatan cümleler hafızamda hâlâ tazeliğini koruyor. İrkiliyorum, üzülüyorum. Çünkü biliyoruz ki -adı roman dahi olsa- bu acılar başka isimlerle bir zamanlar 'gerçekten' yaşandı. Korkunç Yıllar'da ismi geçen Sadık Turan'ın hatıralarında yer verdiği ancak hakkında detay verilmeyen Marya'yı da başından sonuna kadar öğrenmiş oluyoruz. Sadık'a duyduğu öfke, sevgi, bağlılık... ve ölümü!.. Sadık "Allah'ım sen Marya'yı benden alma. Sen Marya'yı koru" diye dua ettikçe ben de içten içe bunu istedim. Sadık; arkadaşlarını, yurdunu, bütün ümitlerini kaybetmişken bir de Marya'yı kaybetmesin istedim. Ancak olmadı. Korkunç Yıllar kitabında Sadık Turan bir esirdi. Ama bu kitapla birlikte "BİTTİ. ESİRLİK YILLARI BİTTİ ARTIK." Ömründe ilk defa hür hissediyordu kendini Sadık. Ancak Sadık her şeyden, herkesten vazgeçip yaşama sevincini sonsuza dek yitirmişti artık.
Değerli okurlara keyifle okumalar dilerim...

Mehmet Y. 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Korkunç Yıllar ve Yurdunu kaybeden Adam bir nehir roman olarak düşünülmelidir. Bizzat yazarı tarafından “ilk eserlerinden olması hasebiyle edebi yönü çok kuvvetli olmamakla beraber en çarpıcı eserim” şeklinde nitelenen seri, II. Dünya Savaşı’nın acıların yaşamış olan Kırım Türkü Sadık Turan’ın günlüğünden yola çıkarak anlatılıyor ve her ne kadar bir roman dahi olsa o yıllara ait önemli ip uçları veriyor.

Kitaptan 64 Alıntı

Gülsüm Yalçın 
18 Mar 16:45 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Allahım!Beni bu milletten yarattığın için bin şükran sana!

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 79 - Varlik yayınevi)Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 79 - Varlik yayınevi)
mavera 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayatta sığınacak tek yerim varsa o da "Hatıralar" dır. Ya bir gün hatıraları yazıp bitirirsem..

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 5)Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 5)
Gülsüm Yalçın 
19 Mar 23:50 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yurdunu kaybeden adam için hürriyetin bile bir manası kalmadığını şimdi anlıyorum.Icinde doğduğum, gülüp oynadığım yerlerde benim dilim konuşulmuyor artık.Bir zamanlar, o topraklarda dilimi konuşan insanların ne olduklarını da bilmiyorum.

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 208 - Varlik yayınevi)Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 208 - Varlik yayınevi)

"Şimdi ne hayatım hayat, ne rüyam rüya! Bazan kendimi denizlerin dibinde kalmış gibi hissediyorum. Dünyada bu hissi benden başka duyan var mı acaba? Belki “Hatıralar”ı yazdıran bu hissin acısıdır.Ama hatıralarla beraber beni yaşatan da belki gene bu histir."

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz DağcıYurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı
mavera 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Son fırtına ağacı devirdi. Bizler, uçurduğu birkaç yaprak, boşlukta yolunu şaşırmış, ümitsiz ve şaşkın, meçhul bir geleceğe doğru, yalpa vurup duruyoruz..

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 246)Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 246)

"Ben hayattan kaçıyorum; dışarıda hayat, insanlar hiçbir şey söylemiyorlar bana. Ben onlardan değilim. Beni onlardan ayıran ne oldu?
Bunu, ben bilmediğim gibi, doktor da bilmiyor. Hayatta sığınacak tek yerim varsa o da “Hâtıralar”dır. Ya bir gün hâtıraları yazıp bitirirsem? "

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz DağcıYurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı
mavera 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ben hayattan kaçıyorum; dışarıda hayat, insanlar hiçbir şey söylemiyorlar bana. Ben onlardan değilim..

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 5)Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 5)
R.T 
19 Mar 14:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Evet, biz meydana gelecek büyük Türkistan ordusunun çekirdeğiydik. Yavaş yavaş inanıyorduk buna. Büyüyecektik. Bir karışçık olsun, vatan toprağına ayak basalım bir, memleketin üzerine kartal gibi kanat gerecek; milleti gene Türkistan'in sahibi edecektik."

Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 15 - Ötüken Yayıncılık)Yurdunu Kaybeden Adam, Cengiz Dağcı (Sayfa 15 - Ötüken Yayıncılık)