Yüreğimdeki Ülkem

9,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
407 gösterim
Isabel Allende, Ruhlar Evi'nden başlayarak yazmaya başladığı ailesini başlı başına bir Şili olarak düşündü. Allende'nin yapıtlarında kaleme aldığı anneler, babalar, büyükanneler, dayılar, küçük kızlar ve oğlanlar aslında Şili'nin o güzel ve çileli halkını temsil ediyordu. Yüreğimdeki Ülkem, Allende'nin yazarlık kariyerinin şimdilik son kitabı ve çoğunluğu Şili'ye ait anıları. Bu anılarda yazarın yaşamı Şili halkının karakter özelliklerinin açımlanmasıyla ve Şili'nin vahşi tarihi ve ele avuca sığmaz ruhunun hikayesiyle eşzamanlı yürüyen bir anlatıya dönüşmüş.

Kitap iki ana bölümden oluşuyor. Birinci bölüm 11 Eylül 1973 askeri darbesine ve yazarın amcası Salvador Allende'nin ölümüne kadar olanları anlatıyor. Bu darbeden bir yıl sonra Allende sürgüne gönderiliyor ve uzun süre Venezuela'da yaşıyor. Daha sonra Bir Amerikalı ile evlenen Allende San Fransisco'ya yerleşiyor. Amerika'daki 11 Eylül olayları ikinci bir travmadır, bu Allende'ye adeta ikinci bir ülke kazandırmıştır.

Yüreğimdeki Ülkem, Şilili yazar Allende'nin bir göçmen olarak verdiği savaşımı ve kazandığı deneyimi okura yansıttığı, kızını da yitirdiği çelişkiler ve zorluklarla dolu bir dünyada sapasağlam ayakta kalabilmek için nasıl kendine bir iç dünya yarattığını anlatan sürükleyici bir anı kitabı.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2004
 • Sayfa Sayısı:
  194
 • ISBN:
  9789750704307
 • Çeviri:
  İnci Kut
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
ramazan k. 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · 9/10 puan

Oldukça samimi bir dille yazılmış anı kitabı. Şilililerin genel karakterleri, 1973 Darbesi öncesi Şili'nin toplumsal yapısı, darbenin Şili toplumuna etkisi ve yazarın yazma serüveninin mihenk taşları üzerine güzel bir anlatı kitabı.

Kitaptan 2 Alıntı

ramazan k. 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kitap
Her kitap, öteki kıyıya varması umuduyla bir şişe içinde denize atılan bir mesajdır.

Yüreğimdeki Ülkem, Isabel Allende (Sayfa 131 - Can Yayınları)Yüreğimdeki Ülkem, Isabel Allende (Sayfa 131 - Can Yayınları)
ramazan k. 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bellek
"..., bellek, Minotauros'un pusuya yattığı bir labirenttir."

Yüreğimdeki Ülkem, Isabel Allende (Sayfa 13 - Can)Yüreğimdeki Ülkem, Isabel Allende (Sayfa 13 - Can)